Rozsudek smrti

Death Sentence

Rozsudok smrti

Rozsudok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 105 min (SE: 111 min)

James Wan nezklamal, ale rozhodně to neni taková kruťárna jak sem čekal, teda spíš 80% filmu, kdy se jedná spíš o drsnější thriller s výborným Kevinem Baconem a někdy až pekelně dobrou hudbou a akcí, ale pořád to na mě z trailerů působilo daleko líp, nicméně zhruba posledních 20 minut, kdy se Bacon vyzbrojí dvouhlavňovou brokárnou, veme nějaký ammo, nějakej ten větší kanón v podobě pistole a udělá ze sebe nemilosrdnýho řezníka a jde si vyřídit účty, je opravdu libovová záležitost, po předchozím průběhu sem takový jatka prostě nečekal a naprosto si je užil.(19.12.2007)

V jednoduchosti je krasa. Nato, aby film bol silnym zazitkom, netreba vela a naviac ak ste podobne ako ja milovnikmi drsnych pribehov o pomste, kde optimizmus a happyend nemaju co robit, o zazitok je postarane. FIlm sa sustredi len a len na to jedine o co tu ide a tazi z toho co to da. Kevin Bacon a jeho prerod je posobivy takmer ako v Scorseseho Taxikarovi, John Goodman je ten najlepsi predajca zbrani, a zaverecny akt pomsty je proste lahodka. Kaslem na nedostatky. Tie pri takychto pripadoch nehladam. Dalsie projekty Jamesa Wana budem dokladne sledovat. (8.9/10)(7.6.2008)

Vypnul jsem polovinu mozku, ohulil reproduktory téměř naplno a vrhl se po hlavě na tisíci první variaci na téma o pomstě. Kevin Bacon mi v hodně netradiční roli přímo učaroval a i když je občas jednání postav na úrovni inteligence zmrzlých hovniválů, je Nickova přeměna přesvědčivá a v poslední dvacetiminutovce přímo šokující. James Wan dokázal, že Saw nebyla jen náhoda a že v něj dříme nemalý režisérský talent, chtělo by to jen větší finančí úspěchy (nejlépe zopakovat tržby prvního Saw). Prosím o více podobně temných a syrově brutálních filmů, které se nebojí ratingů jako čert kříže. Je jich zatraceně málo..(8.6.2009)

Časy seagalovských hrdinov sú preč, svoje rodiny dnes mstia kravaťácki manažeri v podaní charakterových hercov. James Wan vie pracovať s hercami, má režijný talent pre dynamiku, rockovo drsnú až zbesilú atmosféru, a občas si šikovne pohráva s efektne dlhými zábermi (parkovisko). Preto škoda, že jeho vizuálne pôsobivé dielko zrážajú na „štandard“ občasné hlúpe a nelogické momenty. Tie už potom nevyžehlia ani snaživé psychologicko-emotívne momenty (komorné rozhovory s manželkou, so synom). Výsledok je „iba“ zábavný a zaujímavý a udržuje divácku zvedavosť, kam sa režisér vydá nabudúce. Má totiž na viac, len sa mu ťažšie hľadá súlad režijného prístupu so scenárom, ktorý mu tak parádne vyšiel v Saw.(31.10.2008)

Je to perfektný akčný thriller od Jamesa Wana. Má výborný príbeh o úradníkovi, ktorý si žije skvelým životom, je milujúcim otcom, manželom a aj dobrým pracovníkom, ale všetko sa pokazí, keď mu člen gangu zabije syna. Rozhodne sa pre pomstu, čo sa mu aj podarí, ale nad situáciou stratí kontrolu a musí bojovať nielen o život svoj, ale aj svojich najbližších. Spracovanie je vynikajúce, filmov s podobnou tématikou už bolo natočených mnoho, ale v tomto prípade môžem povedať, že to bolo dotiahnuté až k dokonalosti. Po ideálnom a krátkom úvode, ktorý zoznámi s hlavnými postavami a tie si aj hneď získali moje sympatie nastane hlavný bod filmu, smrť syna a potom je to po celý čas mimoriadny zážitok bez ohľadu na to, čomu sa film práve venuje, jednoducho po celý čas jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a všetko to vygraduje v perfektnej záverečnej polhodine. Navyše sa nejedná len o nejaký jednoduchý akčný film, kde ide iba o pomstu, ale chválim aj tie ostatné výrazné prvky, ktorý tento základ rozširujú, či už postupnú premenu hlavnej postavy, neschopné súdy, ktoré priam nútia vziať spravodlivosť do vlastných rúk, ale aj to, že pomsta má aj svoju tienistú stránku, len tak ľahko sa neskončí a prehrá nakoniec každý. A v neposlednom rade tu ešte naplno fungujú emócie, takže hlavných postáv mi bolo skutočne ľúto. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. V podobných filmoch, ktoré sa skôr zaraďujú medzi thrillery, než medzi akčné filmy beriem väčšinou akciu skôr len ako takú povinnú výplň, bez ktorej by to nešlo, no tento film je výnimka. Akcia je perfektne natočená, obzvlášť dlhá naháňačka, ktorá dlhší čas nemá žiadny strih je po tejto stránke zážitok, ale aj dosť drsná, pomerne realistická, často sa používajú brokovnice, ktoré si svojou efektivitou vedia získať rešpekt, takže sa je na čo pozerať. A najradšej mám celú nekompromisnú cestu pomsty z poslednej polhodiny. Herecké obsadenie je skvelé, Kevin Bacon vo svojej najlepšej úlohe, tu ma mimoriadne prekvapil, k tomu sympatická rodina, bavila ma aj policajtka a perfektní záporáci, ktorí sú správne odporní a tak som im po celý čas prial len to najhoršie. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, James Wan ukázal, že horor nie je to jediné, čo zvláda, pri tomto akčnom thrilleri mu nemám čo vytknúť, vizuálna stránka, emócie, všetko je skvelé. Rozsudok smrti považujem za jasne najlepší film s touto tématikou, navyše aj po viacerých pozretiach je to pre mňa stále ten istý silný zážitok, ako po prvýkrát a radím ho medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže z mojej strany mimoriadna spokojnosť. 90%(30.1.2008)