Rozsudek smrti

Death Sentence

Rozsudok smrti

Rozsudok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 105 min (SE: 111 min)

• larelay

Hroza! Dve hviezdy dostava prva polovica filmu. Reziser a scenaristi si potom asi dali par slehov z tych sraciek, co sa varili v "V pekle". Nikdy viac. Strata casu.(26.1.2008)

Přidávám se k těm, kterým vadilo směřování příběhu v poslední půlhodince. Kdyby film skončil událostí ve svých třech čtvrtinách, šel bych s hodnocením rozhodně výš. Ale to co nastane pak, je jednoduše dosti hrozné. Kevin Bacon najednou přestane být uvěřitelný (stejně tak ale i další postavy) a celé jeho konání jakbysmet. Takhle solidně rozehraný thriller si prostě zasloužil lepší zakončení. Proti Wanově režii nic nemám, vyhovuje mi, ale příště snad šáhne po lepším scénáři. 65%(1.7.2008)

Je to perfektný akčný thriller od Jamesa Wana. Má výborný príbeh o úradníkovi, ktorý si žije skvelým životom, je milujúcim otcom, manželom a aj dobrým pracovníkom, ale všetko sa pokazí, keď mu člen gangu zabije syna. Rozhodne sa pre pomstu, čo sa mu aj podarí, ale nad situáciou stratí kontrolu a musí bojovať nielen o život svoj, ale aj svojich najbližších. Spracovanie je vynikajúce, filmov s podobnou tématikou už bolo natočených mnoho, ale v tomto prípade môžem povedať, že to bolo dotiahnuté až k dokonalosti. Po ideálnom a krátkom úvode, ktorý zoznámi s hlavnými postavami a tie si aj hneď získali moje sympatie nastane hlavný bod filmu, smrť syna a potom je to po celý čas mimoriadny zážitok bez ohľadu na to, čomu sa film práve venuje, jednoducho po celý čas jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a všetko to vygraduje v perfektnej záverečnej polhodine. Navyše sa nejedná len o nejaký jednoduchý akčný film, kde ide iba o pomstu, ale chválim aj tie ostatné výrazné prvky, ktorý tento základ rozširujú, či už postupnú premenu hlavnej postavy, neschopné súdy, ktoré priam nútia vziať spravodlivosť do vlastných rúk, ale aj to, že pomsta má aj svoju tienistú stránku, len tak ľahko sa neskončí a prehrá nakoniec každý. A v neposlednom rade tu ešte naplno fungujú emócie, takže hlavných postáv mi bolo skutočne ľúto. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. V podobných filmoch, ktoré sa skôr zaraďujú medzi thrillery, než medzi akčné filmy beriem väčšinou akciu skôr len ako takú povinnú výplň, bez ktorej by to nešlo, no tento film je výnimka. Akcia je perfektne natočená, obzvlášť dlhá naháňačka, ktorá dlhší čas nemá žiadny strih je po tejto stránke zážitok, ale aj dosť drsná, pomerne realistická, často sa používajú brokovnice, ktoré si svojou efektivitou vedia získať rešpekt, takže sa je na čo pozerať. A najradšej mám celú nekompromisnú cestu pomsty z poslednej polhodiny. Herecké obsadenie je skvelé, Kevin Bacon vo svojej najlepšej úlohe, tu ma mimoriadne prekvapil, k tomu sympatická rodina, bavila ma aj policajtka a perfektní záporáci, ktorí sú správne odporní a tak som im po celý čas prial len to najhoršie. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, James Wan ukázal, že horor nie je to jediné, čo zvláda, pri tomto akčnom thrilleri mu nemám čo vytknúť, vizuálna stránka, emócie, všetko je skvelé. Rozsudok smrti považujem za jasne najlepší film s touto tématikou, navyše aj po viacerých pozretiach je to pre mňa stále ten istý silný zážitok, ako po prvýkrát a radím ho medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže z mojej strany mimoriadna spokojnosť. 90%(30.1.2008)

Wanova režie a Kevin Bacon v hlavní roli zachraňují poněkud průhledný scénář a servírují nám chvílemi až dechberoucí thriller s perfektní kamerou a nápaditou choreografií akčních scén. 7/10(31.12.2007)

Charles "Paul Kersey" Bronson by při tomhle filmu předl jako kočka. Je to prostě nehorázný upgrade klasického Přání Smrti. Kevin Bacon si zahrál nejlepší roli života, tvrďák každým coulem. Garret Hedlund a jeho gang vypadaj fakt nebezpečně a maj hustý káry. Hlavní hvězda je ale James Wan, osvícená to osoba. Režisér který prostě ví co funguje, ví co chce natočit a tak to prostě udělá. Bitky jsou strašlivě intezivní, hudba řízná a zvuk pánové bouří jak Sturm und Drank (nebo jak se to píše :) S ratingem si asi nikdo hlavu nelámal takže dojde i na krvavé detaily. Ano, on nám tam klidně dá ten detail ustřelený ruky. Hodně mě potěšila i ustřelená noha která jako by z nohavice vypadla té ustřelené noze z Nemilosrdné Spravedlnosti, kde svého času třímal brokovnici Steven Seagal. Film s tématem pomsty, by šel zvládnout lépe jen s obtížemi a čeští distributoři opět dodrželi divný to národní zvyk dávat nejlepší filmy rovnou na video.(5.1.2008)

• - Soudní síň kde probíhá soudní slyšení není ve skutečnosti soud první instance, ale odvolací soud. Žádné soudy nebo předsoudní slyšení se v této místnosti nekonají. (TomikZlesa)

• - Postava sudkyne v tomto filme má meno Shaw. V ďalšom filme Jamesa Wana - Zlovestné ticho (2007) - je tiež postava s menom Shaw. Obe postavy hrá pritom tá istá herečka - Judith Roberts. (PETOS)

• - Garret Hedlund si pro svou roli oholil hlavu. (TomikZlesa)