Přepadení v Pacifiku

• slovenský

Prepadnutie v Pacifiku

Akční / Drama / Thriller

USA / Francie, 1992, 103 min

Akční hit roku 1992 v čele s dnes již těžkotonážním Stevenem „já se bojím jehel“ Seagalem, nicméně před těmi šestnácti lety to Stevenovi seklo a hlavně se uměl hýbat (závěrečný fight je snad až nadčasový, prostě vynikající). Děj odehrávající se v těsných chodbách, na kluzkých palubách a v podpalubí bitevní fregaty Missouri je vcelku zajímavý, dynamický a prošpikovaný gesty a hláškami Tommy Lee Jonese. O akční scény není opravdu nouze a když se nestřílí z pistolí, samopalů, těžkých kulometů a děl, tak se odpalují granáty, hází se nože a vytrhávají ohryzky z krků. Film svižně plyne a nechává vyniknout rozhodně nadprůměrnou inteligenci a chladnou hlavu Caseyho Rybacka (purpurové srdce s hvězdou se zase tak často neuděluje, že??). Rozhodně nejpovedenější snímek mistra Seagala. Aikidó technika, která mě nejvíc zaujala: Ke konci zaútočí na Caseyho Rybacka zpoza rohu protivník. Ryback mu neuvěřitelným způsobem zkroutí ruku a perfektním chvatem, pravděpodobně alternativa hodu sekem (šihonage), jím mrští o palubu lodi! 35 miliónů dolarů(rozpočet)/156,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/43 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(22.5.2006)

Bekonkurenčne najlepšia Segalovka so životnou scénkou Eriky Eleniak.(13.6.2005)

Je to skvelý akčný film so Stevenom Seagalom, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má perfektný príbeh o bývalom príslušníkovi špeciálnych jednotiek, ktorý v súčasnosti robí kuchára na vojnovej lodi Missouri a práve sa chystá ukončenie jej činnosti. Lenže počas večierku je loď prepadnutá a obsadená skupinou žoldnierov, ktorá získa kontrolu nad posádkou, ale aj nukleárnymi zbraňami a tak musí kuchár urobiť všetko preto, aby ich zastavil a celú situáciu zachránil. Spracovanie je výborné, síce spočiatku to ešte pôsobí trochu pomalšie a prakticky polovicu filmu sa to len rozbieha, ale aj toto je veľmi dobre podané, obsadenie lode, zoznamovanie s plánom a zložením teroristov, zaujímavé situácie z veliteľstva, no hlavne samozrejme samotný hlavný hrdina, pri ktorom je skutočne radosť pozerať, ako sa pomocou svojich skúseností a schopností postupne prispôsobuje situácii a začína robiť protivníkom problémy. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, jedine tá línia s ponorkou mi príde trochu nadbytočná, ale aj tá je stále dobrá a inak tu jedna skvelá situácia strieda druhú, čo sa nezmení až do konca. Akcie je tu dosť a je skvelá. Je kvalitne natočená, rozmanitá a aj dosť nápaditá. Súboje síce po aikido stránke trochu zaostávajú, ale tu sa to dá kvôli typu protivníkom chápať, takže v nich ide hlavne o efektívne zneškodnenie protivníka a často nožom, k tomu dobré prestrelky a plno perfektných likvidácií a nápadov ako granát pod kanistrom, prípadne za dverami, zabitie spustením traverzy, na cirkulárke a podobne. A chválim aj rôzne doplnkové akcie ako zostrelenie stíhačky alebo ničenie vrtuľníkov. Herecké obsadenie je vynikajúce, Steven Seagal v jednej zo svojich najlepších úloh, pre tento typ postáv sa hodí perfektne a tak tu pôsobí úplne dôveryhodne, skvelé zloženie záporákov, ako Tommy Lee Jones, Gary Busey, Colm Meaney a pár ďalších, len škoda, že z tých najvýraznejších sa hlavný hrdina osobne a zblízka postará len o jedného z nich. A trochu ma mrzí, že tí radoví nepôsobia až tak profesionálne, hlavne spôsobom pohybu v akcii. A najväčším záporom je bezpochyby Erika Eleniak, ona je to jediné, čo mi na tomto filme vadí. Réžia a technická stránka sa síce dali ešte trochu doladiť, hlavne celková atmosféra nie je až tak kvalitná, ale inak to pôsobí výborne, jednoducho prvotriedny akčný film. Síce od Seagala mám radšej pár iných filmov, medzi nimi aj pokračovanie, ktoré mi príde o trochu lepšie, ale ani na Prepadnutie v pacifiku nedám dopustiť, videl som ho mnohokrát a stále je to akčná klasika, ktorú si rád občas pustím. 92%(15.4.2007)

Určitě to je jedna z těch lepších Seagalovek. Klasika na kterou se dá ještě pořád dívat. Navíc jako záporáka má perfektního Tommy Lee Jonese, který si roli vysloveně užívá a jako ozdobu k filmu přihodili nádhernou Eriku Eleniak. Co víc si člověk může přát? :)(2.9.2006)

• mysicka

Normalne mam akcni filmy rada, ale nesmi se v nich vyskytovat tohle priblblo, co vypada jak vytesanej z kamene...(24.10.2003)

• - Spoiler: Keď je zavraždený kapitán Adams (Patrick O'Neal), tak sa jeho telo nachádza v kresle, no keď ho Ryback (Steven Seagal) nájde, leží na podlahe. (ShortyIC)

• - Davisova režie na Harrisona Forda zapůsobila natolik, že po shlédnutí filmu podepsal smlouvu na roli Dr. Richarda Kimbleyho v Davisově připravovaném thrilleru Uprchlík (1993). (Čiban)

• - V momentě, kdy nad lodí přeletá letoun, říká operátor radaru, že se jedná o F-16. Tyto letouny však součástí námořnictva nejsou a nemají žádnou základnu na Havaji. Typ stíhaček, který je v záběru, je námořní palubní letoun typu F-18C Hornet vyzbrojený dvěma protilodními střelami Harpoon. (nowizz)