Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (TV film)

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Ján Novák

Jaromír Vašek

Je moc dobře, že vznikl tenhle dokument, protože o lidech jako byl Bryks se nesmí mlčet. Tohle by měl vidět každý, protože ještě dnes existuje spousta lidí propagující komunismus a já nechápu, jak může někdo obhajovat ideologii, která má na svědomí miliony zničených životů po celem světě. Už jsem několik dokumentů o letcích z R.A.F. viděl, ale tenhle má v sobě obrovské emoce, díky kterým se vžijete do jeho těžkého životního osudu.(18.5.2007)

Plukovník Josef Bryks - pilot RAF - byl pořádný RAFAN. To, že to nebyl žádný poseroutka dokázal několika útěky ze zajateckých táborů za II. světové války. Rudejma sviněma byl po ,, zásluze byl odměněn" komunistickými kriminály, kde vzdoroval do té doby, než mu puklo srdce. Dokument, který stojí za zhlédnutí, ale je mi z něj těžko u srdce.(8.5.2015)

Bohužel, jeden z klasických smutných příběhů našich letců. Josef Bryks byl zjevně vlastenec. Dobrý, odvážný a inteligentní člověk, kterého si musí vážit každý na světě - až na komunistická prasata, která ho utrápila v lágru. Moc dobrý, ale také smutný dokument o trestuhodně opomíjeném muži, jemuž v Británii točili filmy, zatímco u nás ho odsoudili a zavřeli do konce života. Bez ohledu na jeho válečné zásluhy, bez ohledu na to, že to byl slušný muž, bez ohledu na to, že měl ženu a malou dcerku - to je komunismus!(1.9.2014)

Smutný dokument, jenž vyvolal ve mně hodně emocí. Z našeho soudnictví a komunismu je mi na blití. Josef Bryks je významný člověk! Čest jeho památce!(27.3.2010)

Pokud po tomhle dokumentu bude ještě někdo pochybovat o tom, že tahle země má svoje VELKÉ dluhy, pak jen doufám, že si aspoň uvědomuje, že to rudý svinstvo se už nikdy nesmí opakovat. Nikdy. Nemám slov...(17.5.2007)