Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Zábavná, neobvyklá a propracovaná záležitost. Samozřejmě se jedná o dětský film a proto civilizaci zachraňují děti, přestože ve své společnosti právě nastoupili do prvního povolání a jsou tedy dle zákona dospělí. Město Ember se mi líbí, má sympatické postavy (a to i ty nesympatické :) , nepřehání to s psychologizací, ale zase se nedá říct, že by lidé jednali prvoplánově, nemluvě o kvalitních hercích. Propracované prostředí a do detailu vypracované in/exteriéry, přestože je samozřejmě poznat i člověku neznalému předlohy, že v knize bylo mnohem víc (taky se jedná o tetralogii). A tak divákovi zůstane v těle pocit nenaplněnosti a nevyřčeného. A je to škoda. V rámci peněz vložených a navrácených se pravděpodobně do tohoto světa filmově nepodíváme a proto, kéž by u nás vyšla aspoň předloha... Ale z důvodu nejvyšších daní na knihy v Evropě budeme asi za chvíli číst jen seznamy na nákup (pokud teda zbudou peníze na tužku a papír)...(23.4.2011)

Tenhle fantasy příběh mě hodně překvapil, tak že jsem to ani v nejmenším nečekal. Má v sobě totiž aspekty, které z výborného fantasy skutečně dělají výborné fantasy a to je chytlavý neobvyklý příběh, solidní herecké výkony, pěkně zpracované ikony a hlavně geniální hudební podtext, přičemž všecky tyto aspekty Město Ember má. Opravdu hodně pěkně se na to koukalo, ale bohůžel už nikdo nedokáže předehnat úspěch Pána prstenů, protože tomu se povedlo přijít na trh s příběhem v pravou chvíli a v dnešní době jich už vzniká tolik, že pramálo z nich je kvalitních, ale pár z nich je také hodně nedoceněných, včetně tohoto. Jen by mě zajímalo, jestli pro tento příběh udělají nějaké pokračování, protože by si to určitě zasloužil, i když pochybuji. Prý si na sebe dokázal vydělat jen tak tak, takže milovníci fantasy příběhů zřejmě zase ostrouhají.(4.4.2009)

City of Ember je především rodinná sci-fi zábava o nevalné budoucnosti podzemního města, dvou ambiciózních dětech snažících se objevit zapomenutou pravdu a zároveň tak zachránit to nejcennější, co lidem zůstalo - život. Zkáza generátoru se blíží, jídla je také málo a tak nastal čas najít východisko. Někteří se modlí, jiní netuší, která bije, starosta se svými nohsledy kuje pikle a v nakonec v hlavní roli tu máme mladý páreček (v tomto případě spíše dva kamarádi opačného pohlaví, žádná love story se tedy nekoná), který se snaží všechny zachránit nebo alespoň najít cestu ze svého ocelového města ven. Už dle prvních indicií jsem tušil, že z toho bude více či méně průměrná, ba dokonce až béčková podívaná, zkrátka něco ve stylu Journey to the Center of the Earth 3D, s tím rozdílem, že film bude více statický vzhledem k okolním podmínkám. Pravda je někde uprostřed, teda až na ty triky, ty jsou opravdu béčkové, CGI potvora vymetající podzemní tunely a jízda na vodní kládě, ze které se samozřejmě nedá spadnout i kdyby vás otočili o 180°, působí opravdu levným dojmem. Děti pobíhají sem a tam, žádné spletité hádanky se bohužel nekonají, stačí prostě přečíst kus papíru a následovat pokyny. Hudební doprovod Andrewa Lockingtona jsem během sledování snímku výrazněji nepocítil, je znát spíše v úvodu a poté především v samotném závěru filmu. Krom ucházející hudby zde uslyšíte spoustu brumlání, skřípání, chrchlání a podobných zvuků vycházející ze samotné konstrukce města. Jít tedy na City of Ember do kina, je jako jít na filmový Disneyland, děti se možná pobaví, dospělí uvolní nebo usnou a tím to končí. Kdyby se jednalo o temné sci-fi pro dospělé ve stylu Dark City nebo Brazil jistě bych chrochtal blahem. (6/10)(6.1.2009)

Pětapadesát milionů na tuhle jednohubku? Vzhledem k tomu jak rutinérsky a ne zrovna originálně co do děje to celé působí, je jedině dobře, že to byl naprostý finanční propadák. Netuším, jestli knižní předloha náhodou není mnohovrstevnatá napínárna se zajímavými postavami (navíc je možná rozvíjená v existujících pokračováních), film je ale v každém případě jen zvláštní směska Cesty Do Středu Země (akorát naruby), Sirotků Oblohy (akorát ne tak depresivní), a třidé horské dráhy, která nemá absolutně žádné opodstatnění (akorát tahat z kapes rodičů peníze;)). Robbins a Landau mají stěží víc než camea, Bill Murray není špatný, Saoirse je tu ještě těsně ve svém dětském období (ne že by měla co hrát), jejího parťáka si absolutně nepamatuju, a ta malá holčička mi ze všeho nejvíc připomínala postavičky z Grinche... Jako adventura by mě to ale pravděpodobně dost zaujalo, mělo to přece jen dost společného třeba s Death Gate (od Falloutu, na který poukazují někteří uživatelé, je to IMHO už dost daleko), a vizuální stránka je to, co první dvě třetiny tohohle filmu zdobí nejvíc. Pak nastane ta nepochopitelná horská dráha... Hudba je adekvátní a dobře navozuje nálady, ale taky nejde o žádné novum sršící originalitou. Takže ne že by to bylo celkově nějak špatné nebo urážející, a pokud máte děti, které se zatím nepotkaly s ničím námětově podobným, klidně je k tomu posaďte... ale pro dospělé publikum je to v podstatě ztráta času. Slušně řemeslně vybavený lehký nadprůměr, 60%.(14.5.2014)

Ohromné překvapení! Takové nadšení, které ve mně dokázal tento film vyvolat, nezažívám během filmu zase tak často, a o to více jsem schopný si tohoto filmu vážit, protože zde absolutně nic nechybí k samotné dokonalosti v rámci žánru rodinného fantasy. Lepší to být určitě nemohlo, už od úvodních minut jsem tušil, že tohle bude jízda, se kterou se budu na jejím konci jen velmi těžko loučit, a skutečně tomu tak bylo. Od katastrofického začátku, kdy architekti a vědci zapečeťují schránku, která se má otevřít až za 200 let, přes odmítavý postoj dvou mladých hrdinů smířit se se životem v podzemí a čekat tím pádem na téměř jistý soudný den, kdy přestane fungovat generátor, až po závěrečné odhalení kudy z toho proklatého podzemního města ven, to prostě byl jeden velký zážitek, kdy mi tento film nedovolil jakkoliv polevit při sledování filmu a kdy jsem si každou další scénu dokázal parádně užít. Tady prostě není co vytknout, celý ten příběh mě chytil za srdce a já asi ještě dlouho budu nad tímto filmem přemýšlet a vybavovat si jednotlivé detaily, každopádně musím uznat, že ten závěr jak se z města Ember dostat byl hodně důmyslný a perfektně promyšlený, takže já jen zíral a nezmohl jsem se ve svých myšlenkách na nic jiného než na uznalé zatleskání autorovi příběhu, protože to vymyslel opravdu dokonale. A Bill Murray v roli spokojeně si pomlaskávajícího hamižného starosty byl prostě geniální. V tomto případě není nad čím váhat, je to za maximálně zasloužených pět hvězd.(12.7.2010)