Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Příjmná fantastická pohádka o těch správných hodnotách podávaných vkusně, nenásilně a zábavně. Navíc se odehrává v úžasných kulisách a hrají v ní samí sympaťáci čele s Billem Murraym a Saoirse Ronan. Knihu mám doma, ale pořád jsem se k ní nějak nedokázal pročíst. Teď to určitě brzy napravím a počítám, že mi předloha zaplní i těch pár ne tak úplně vysvětlených zázračných náhod, které byly ve filmu asi tím jediným, co ke konci tu a tam zaskřípalo.(28.10.2015)

Zvláštní. Proč? No, když se člověku udělá šoufl při sledování dětské fantasy (Narnie je momentálně u mne v plamenech), je to docela bizarní. Když totiž vezmu v úvahu, že Město Ember je de facto můj zfilmovaný sen (sen, míněno jako sen...no jako když spíte a tak :D), nemůžu prostě jinak než napsat takový menší konstatování, že Jaenne DuPrau je zlodějka.__ Pryč, pryč od hanění autorky s účesem kopírujícím gotickou stavbu a obaťmě zrak spíš na Saoirse Ronan, která nejen-že vypadá líp (účes O.K.), ale hlavně uběhne 1500 metrů za pár sekund. K tomu stačí vyřizovat vzkazy prostým obyvatelům města Ember a ještě pošpiní místního starostu z xenofobie a požitkářství. Je fakt, že tahle holka to má všechno v merku. Saoirse má totiž úžasný dar: a to hrát očima. Z Liny vytěží maximum, dře, a vy jí to všechno odkýváte s hlavou vztyčenou. To se mi na ní moc líbí.__ Když odpustíme postižený scénář, který někdy opravdu zaváním hnojem, je z Města Ember nejlepší fantasy loňského roku. A ta hudba....(20.3.2009)

• Falko

Rodinne fantasy filmy zboznujem a mnohokrat im davam vyssie hodnotenia, ako ini uzivatelia na CSFD, ale v tomto pripade je to naopak a s tymto filmom som bol skor sklamany. Nepomohla ani pritomnost mojho oblubeneho herca Billa Murraya, pretoze pribeh sa zo zaciatku strasne dlho vliekol a dlho som nevedel, o co im vlastne ide. A ked som na to prisiel, tak sa uz blizil zaver filmu, takze skoda, pretoze reziser Gil Kenan natocil skvely animak V TOM DOME STRASI! (2006) a to som od neho necakal, ze dokaze dalsi film takto pokazit a este k tomu je pod produkciou podpisany aj Tom Hanks... 30.07.2010 _______ Saoirse Ronan - (Lina Mayfleet) +++ Bill Murray - (Starosta Cole) +++ Tim Robbins - (Loris Harrow) +++ Harry Treadaway - (Doon Harrow) +++ Martin Landau - (Sul) +++ Mackenzie Crook - (Looper) +++ Marianne Jean-Baptiste - (Clary) +++ Produkcia: Tom Hanks +++ Hudba: Andrew Lockington +++(30.7.2010)

Ohromné překvapení! Takové nadšení, které ve mně dokázal tento film vyvolat, nezažívám během filmu zase tak často, a o to více jsem schopný si tohoto filmu vážit, protože zde absolutně nic nechybí k samotné dokonalosti v rámci žánru rodinného fantasy. Lepší to být určitě nemohlo, už od úvodních minut jsem tušil, že tohle bude jízda, se kterou se budu na jejím konci jen velmi těžko loučit, a skutečně tomu tak bylo. Od katastrofického začátku, kdy architekti a vědci zapečeťují schránku, která se má otevřít až za 200 let, přes odmítavý postoj dvou mladých hrdinů smířit se se životem v podzemí a čekat tím pádem na téměř jistý soudný den, kdy přestane fungovat generátor, až po závěrečné odhalení kudy z toho proklatého podzemního města ven, to prostě byl jeden velký zážitek, kdy mi tento film nedovolil jakkoliv polevit při sledování filmu a kdy jsem si každou další scénu dokázal parádně užít. Tady prostě není co vytknout, celý ten příběh mě chytil za srdce a já asi ještě dlouho budu nad tímto filmem přemýšlet a vybavovat si jednotlivé detaily, každopádně musím uznat, že ten závěr jak se z města Ember dostat byl hodně důmyslný a perfektně promyšlený, takže já jen zíral a nezmohl jsem se ve svých myšlenkách na nic jiného než na uznalé zatleskání autorovi příběhu, protože to vymyslel opravdu dokonale. A Bill Murray v roli spokojeně si pomlaskávajícího hamižného starosty byl prostě geniální. V tomto případě není nad čím váhat, je to za maximálně zasloužených pět hvězd.(12.7.2010)

Před filmem jsem byl v rozpacích, jestli je Gil Kenan schopný natočit dobrý dobrodružný film, ale přesvědčil mě, že opravdu umí. Saoirse Ronan mě velmi překvapila svým hereckým talentem a příjeným vystupováním, zatímco Harry Treadaway působí znuděně a příliš dospěle. Velmi dobrým požitkem byla rovněž hudba, která filmu dodává pravý šmrnc. Rovněž musím ocenit scénář, který (narozdíl od Journey to the Center of the Earth 3D) není moc předvídatelný (pokud samozřejmě nepočítám dobrý konec) a působí dobrým dojmem. Líbila se mi také výprava (podzemní město vypadá opravdu stylově), akorát ty efekty a některé nelogičnosti (závěrečná plavba na povrch) sráží hodnocení na 3*.(24.2.2009)