Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Hodne povedeny fantasy. Neni to o nejaky pohadkovy risi, kterou by ohrozoval zlej carodej a podobne, ale o Zemi na pokraji zkazy, kdy vedci vymyslej podzemni mesto, jediny osvetleny misto v temnote, jako posledni nadeji na zachranu lidstva. Takze napad rozhodne solidni. Ale pak uz to jede ve vicemene zabehlejch kolejich, kde dve deti musi zjistit co a jak a cely mesto zachranit. Nicmene se tak deje v zajimavejch kulisach, vsude samy pohasinajici svetla a cely to vypada jak nejaka dira z minulyho stoleti. A ani ty deti nejsou nejhorsi, jednak to nejsou uplne maly fakani, pak nastesti nepronasi nejaky hrdinny proslovy a navic hrajou obstojne. To, ze to nejsou kdovijaky krasavci je uz jina vec. Z dospelejch stoji za zminku zaporna role Murraye v roli starosty, kterej si to s vycpanym pupkem viditelne uziva a pak pulku deje prochrapajici Landau. Skoda, ze se to Kenan nerozhod pojmout vic temne, takle to ma sice slusnou atmosferu a celej film je docela napinavej, kdy to ke konci hezky graduje a cloveka zajima, o co ze tu vlastne jde, ale porad to je jen o pobihani dvou deti z mista na misto. Nicmene tohle vsechno, spolu s prijemnou hudbou, dava docela dobry a originalni fantasy, ktery si 4* zaslouzi.(10.1.2009)

Tenhle fantasy příběh mě hodně překvapil, tak že jsem to ani v nejmenším nečekal. Má v sobě totiž aspekty, které z výborného fantasy skutečně dělají výborné fantasy a to je chytlavý neobvyklý příběh, solidní herecké výkony, pěkně zpracované ikony a hlavně geniální hudební podtext, přičemž všecky tyto aspekty Město Ember má. Opravdu hodně pěkně se na to koukalo, ale bohůžel už nikdo nedokáže předehnat úspěch Pána prstenů, protože tomu se povedlo přijít na trh s příběhem v pravou chvíli a v dnešní době jich už vzniká tolik, že pramálo z nich je kvalitních, ale pár z nich je také hodně nedoceněných, včetně tohoto. Jen by mě zajímalo, jestli pro tento příběh udělají nějaké pokračování, protože by si to určitě zasloužil, i když pochybuji. Prý si na sebe dokázal vydělat jen tak tak, takže milovníci fantasy příběhů zřejmě zase ostrouhají.(4.4.2009)

Před filmem jsem byl v rozpacích, jestli je Gil Kenan schopný natočit dobrý dobrodružný film, ale přesvědčil mě, že opravdu umí. Saoirse Ronan mě velmi překvapila svým hereckým talentem a příjeným vystupováním, zatímco Harry Treadaway působí znuděně a příliš dospěle. Velmi dobrým požitkem byla rovněž hudba, která filmu dodává pravý šmrnc. Rovněž musím ocenit scénář, který (narozdíl od Journey to the Center of the Earth 3D) není moc předvídatelný (pokud samozřejmě nepočítám dobrý konec) a působí dobrým dojmem. Líbila se mi také výprava (podzemní město vypadá opravdu stylově), akorát ty efekty a některé nelogičnosti (závěrečná plavba na povrch) sráží hodnocení na 3*.(24.2.2009)

Hodně zajímavé sci-fi. Pod háv rodiného filmu i pro děti se podařilo schovat spoustu nesmyslů. Bylo to ale kouzelné a uvěřitelné... cítil jsem, že mám možnost kouknout do určítého úseku dějin města, které tam bylo dávno předtim, než jsem zmáčkl Play. Se svými zvyky a životem. Město, který se beze mě v pohodě obejde. Kdyby to bylo dílo dospělejší (né ve smyslu pro dospělé ale propracovanější po stránce logiky) a temnější.. možná by to pak Městu Ember ve svém elektrotechnickém oparu slušelo mnohem víc(15.2.2009)

Zaujímavé, svižné, napínavé. A vzhľadom na to, čo nám žáner detskej SF/F v posledných rokoch ponúkal, aj osviežujúco originálne. Úprimne, bavilo ma to viac než všetky Narnie a Kompasy dohromady. Hlavní detskí predstavitelia sú výborní a na rozdiel od väčšiny žánrových rovesníkov aj veľmi sympatickí. K tomu si Murray a Landau strihli zábavné vedľajšie postavy. Nebyť vlažného záveru, ktorému by veľmi pomohlo niečo drahšie a veľkolepejšie, išiel by som s hodnotením ešte vyššie.(7.3.2009)