Sněženky a machři po 25 letech

Sněženky a machři po 25 letech

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2008, 100 min

Tento film je téměř živoucí zázrak, který snad jako první dokázal nesklouznout ke schématu současných českých filmů: žádná akce za každou cenu, žádné happyendy, jen čistá deprese a realističnost. Samozřejmě, že nějakých pár dnů vzpomínek na horách nic nezmění na tom, co jsme si za minulá léta napáchali ve svých životech a hrdinové na konci odcházejí stejní, jako když do něj přišli... Ze Sněženek po 25 letech se ani divákovi neodchází s optimismem a rozesmátou tváří, v mém případě snad jen s uklidňujícím vědomím, že moje realita není ještě tak zoufalá jako u hrdinů, ale kdo ví, co si ve svém životě napáchám za nějakých těch dalších 10-15 let, co mi do nich zbývá... Za jednoznačné klady filmu považuji chytré využití skutečných profesí těch představitelů, kteří jsou mediálně známější, než nás opět nutit koukat na profláklé tváře s tvrzením, že to je přece pan kuchař z Horní Dolní a žádný bavič. Samozřejmě už samotný scénář mohl být lepší (viz např. stylizace manžela Mariky v rámci ne/reálnosti, taky si mohl ušetřit snad už přežité povzdechy nad přechodem ke kapitalismu a Kardovy popisy Ameriky), taky občasná moderní kamera podivně ulpívající na detailech nebo zahrávající si s hloubkou ostrosti nebyla to nevhodnější, přesto se tohle hodně blíží dobrému filmu!(27.12.2008)

• AngelAngie

Já ti vám nevím... mého srdce tyhle filmy určitě nejsou, ale jak je beru prostě a jednodušše tím, čím jsou, tak špatný není, ano, ve srovnání s prvním dílem je to průšvih velikánskej, ale celkově jako oddechovka, proč ne, nevidím se, že na to chodí celé rodinky do kina, vždyť to je účel... No a pokud na to člověk kouká doma, tak si pouklízí, počte, bude luštit křížovky a nebo surfovat na internetu a stejně mu nic neuteče... takže jako oddechovka to u mě uspělo, ale co mi teda vlilo krev do žil, tak to je technická stránka filmu. Dobře, já jsem studentka a točím zatím krátkometrážní filmy s nulovým rozpočtem, není se čemu divit, že to není "dokonalé", ale abych si hned v prvních 5ti minutách všímala primitivních střihových skadeb a toho, jak špatně jsou na sebe dané záběry dány, to snad ne...(21.5.2009)

No. To je sice všechno hezký dámy pánové, ale já vám k tomu taky něco řeknu: Mě se to náhodou líbilo... :-)(24.12.2008)

• sud

O úplnou ztrátu času se sice nejedná, ale kvůli tomu nebudu nijak chvalořečit. Kdyby se natočil pouze sraz abiturientů po čtvrtstoletí a pár byť otřepaných, ale stále docela účinných fórů, nenemítal bych vůbec nic. Takto film zbytečně komplikuje rušivý element ratolestí našich starých známých v čele s nevýrazným Prachařem a nesympatickou Johanidesovou. Ze sympatického frajírka Vikiho udělali blbce, Suchoš roli milujícího otce utáhnout nedokáže a ostatní jsou tu jakoby do počtu. Snad jen Radoslav Brzobohatý a duo Kopta - Freimanová z toho vyšli se ctí, i když jejich křehká milostná linie vyznívá do ztracena. Vyhodit scény s dětmi, film zkrátit na polovinu a přetočit konec, jednalo by se snad o lepší průměr. Takhle napůl za slibný potenciál a napůl ze staré známosti 35%.(11.12.2011)

Ta odvaha zkusit pokračovat na té samé chatě o čtvrt století později mě překvapuje doteď. A to nemluvím o troufalosti předhodit divákům, lačnícím po další komedii, stominutové vzpomínání na něco, co je dávno pryč. Ale i tak se pár věcí nemění - Cabadaj se dere do popředí, Mácha je komediálně nejvděčnější postava a Převrátil funguje jako prostředek pro ztotožnění diváka. A ano, vedlejší ženské osazenstvo je zase neskutečně otravné. Nostalgie a posmutnělá náladovost je ale překvapivě fajn. Do hlavních postav jsem viděl, některým jsem fandil, aby se dokázali v životě otočit správným směrem a i když jsem občas cítil zbytečnou teatrálnost, pořád mě zajímalo, jak chtějí John s Pelantem tenhle scénář zakončit. Tam možná nakonec tkví kámen úrazu. Velká gesta, velká slova a okrajově vyhrocené vážné situace Sněženkám vážně nesluší. Přesto na tuzemské poměry obrovské překvapení. 70%(22.11.2009)

• - Eva Jeníčková (Marika) a režisér Viktor Tauš mali počas natáčania milenecký vzťah, ktorý nakoniec v roku 2010 spečatili svadbou. (Raccoon.city)

• - Původně se pro jednu z epizodních rolí plánovala účast Karla Smyczka. Z časových, organizačních a zdravotních důvodů z toho však sešlo. (hippyman)

• - Samu sebe si v roli lyžařské instruktorky zahrála Kateřina Neumannová. (hippyman)