Sněženky a machři po 25 letech

Sněženky a machři po 25 letech

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2008, 100 min

• AngelAngie

Já ti vám nevím... mého srdce tyhle filmy určitě nejsou, ale jak je beru prostě a jednodušše tím, čím jsou, tak špatný není, ano, ve srovnání s prvním dílem je to průšvih velikánskej, ale celkově jako oddechovka, proč ne, nevidím se, že na to chodí celé rodinky do kina, vždyť to je účel... No a pokud na to člověk kouká doma, tak si pouklízí, počte, bude luštit křížovky a nebo surfovat na internetu a stejně mu nic neuteče... takže jako oddechovka to u mě uspělo, ale co mi teda vlilo krev do žil, tak to je technická stránka filmu. Dobře, já jsem studentka a točím zatím krátkometrážní filmy s nulovým rozpočtem, není se čemu divit, že to není "dokonalé", ale abych si hned v prvních 5ti minutách všímala primitivních střihových skadeb a toho, jak špatně jsou na sebe dané záběry dány, to snad ne...(21.5.2009)

Až na extrémně depresivní koncovku, která je a) dementní, b) vykalkulovaná, c) úplně zbytečná poměrně vydařený kousek, jenž se nemá ve světle Takové normální rodinky a jiných katastrof letošního roku za co stydět. Opakování vtipů je naštěstí umně strháváno na úroveň uvědomění si, že co fungovalo tenkrát dnes nemůže z mnoha důvodů fungovat znovu (viz. reakce Václava Kopty aka Radka Převrátila), nové, spíše jednorázové frky zapadají do celku hlavně díky famóznímu Suchánkovi a překvapivě příjemnému (i herecky) Prachařovi a osobně mě hodně potěšily linie mladých a Převrátila s profesorkou Hankou. Takhle nějak bych chtěl vidět Sněženky po celou dobu. Jako vyváženou hořko-sladkou komedii, kde se pracuje s oběma generacemi, přičemž chodí okolo unavený Suchoš a píše "něco vtipného". Vyhodit většinu scén se stále stejně přímočaře idiotským Duchoslavem, všechny detailní záběry na Botoxem a plastikami zlikvidovanou Jeníčkovou a zbytečně velkou deku nenaplněných snů, a mohlo to být na úrovni jedničky. I tak ale vládne spokojenost.(20.12.2008)

• paascha

film, který vznikl jen kvůli prachům. Jinak bez humoru, bez nápadu, trapný a ubohý. Herci jsou do jednoho kožení a nebýt toho sněhu, snad i ta Chata Severka by rudla hanbou nad tou ubohostí. Škoda času, lepší ho prochlastat(22.11.2009)

„Takhle se vožrat... a ještě u konkurence.“ Horkastá melodráma SNĚŽENKY A MACHŘI PO 25 LETECH nadväzuje na SNEŽENKY A MACHŘOV. Iste, to každá dvojka. Ale kým TERMINÁTORA 2 si vychutnajú aj diváci, ktorí nevideli „jednotku“, tentokrát je to iné. Bavíme sa o voľnom pokračovaní snímky, ktorá nebola o akcii ani o trikoch. Bola o postavách, vzťahoch, dialógoch. Dvojka sa odohráva 25 rokov po školskom zájazde na lyžovačku, kde sme s tínedžermi a ich učiteľmi (napr. Radek Brzobohatý) zažili všetko, čo sa (vraj) zažíva, ak sa ďaleko od rodičov, na čarovnej zasneženej chalúpke, obklopenej majestátnymi decembrovými horami, stretne partia dospievajúcich: láska, zrada, priateľstvo, sex, vernosť i nevernosť. Dvojka vychádza zo zaujímavej otázky, čo sa stane, ak sa „zdravé jadro“ po desiatkach rokoch stretne? Miestami je situácia bizarná (Brzobohatý vyzerá v roku 2008 úplne rovnako, ako v roku 1982) a napriek tomu, že snímka trvá takmer dve hodiny, pôsobí skratkovito/nedopovedane. Kým svojrázny Jan Antonín Duchoslav (možno sa netešiť na jeho kanibala z chystaného slovenského hixploitation Gejzu Dezorza Fabrika smrti: mladá krv?) a autobiografický Michal Suchánek sú super, detto ďalších pár kusov, ostatní postávajú v záberoch a snažia sa tváriť, že v príbehu majú miesto. Berie im ho ale „nová generácia“ (stíhačka Juliana Johanidesová a ex-feťák Jakub Prachař). Film je výnimočný slušnými hláškami („Co je to tady za idioti pokřivený?“), poetickou atmosférou a scenárom, ktorý nie je dokonalý, ale jeho zámer je krásny: zobrať kultové postavy z originálu, nechať ich zostarnúť (spolu s fanúšikmi) a ukázať ich v plnej kráse. Kým kedysi sme si ešte všetci mohli klamať, čo z nás vyrastie, po 25. rokoch je čas priznať si, že ľudia sa nemenia, na čo vyzerali ako mladí, to v dospelosti dotiahli do dokonalosti, stučneli, stratili sny a u väčšiny prepukla pokročilá depresia a pravidelné každodenné hádzanie flinty do žita so sklonmi k podceňovaniu. Tento film nemá zmysel pozerať, ak ste nevideli originál (ROCKY BALBOA stavil na podobnú kartu, v mojich očiach mu to vyšlo oveľa lepšie). Konec Cabadaje v Čechách?(4.1.2010)

70% Sněženky po čtvrt století mě kupodivu zasáhly. Chyby tohohle filmu jsou totiž zároveň jeho silnou stránkou a působivých momentů je tu dost. Nevím, jestli to takhle Tauš chtěl, ale má to svoje kouzlo.(3.3.2009)

• - Druhý díl s podtitulem »po pětadvaceti letech« vyšel celkově na 70 milionů korun nejen kvůli přemrštěným požadavkům herců, ale i kvůli rozhádanému štábu nebo obrovské spotřebě materiálu! (Karlos80)

• - Eva Jeníčková (Marika) a režisér Viktor Tauš mali počas natáčania milenecký vzťah, ktorý nakoniec v roku 2010 spečatili svadbou. (Raccoon.city)

• - Některé scény se kvůli nepřízni počasí natáčely i několik dní. (hippyman)