Spirit

Spirit, The

Spirit - pomstiteľ

Akční / Komedie / Krimi / Fantasy

USA, 2008, 108 min

Celý snímek se skládá ze skvělých (ač šílených) nápadů a úžasně stylizovaných scén, které ale absolutně nedrží pohromadě. Herci si své role užívají, bohužel jsou nuceni vypouštět z úst takové patetické nesmysly až mi bylo stydno za ně. Spirit je film plný neustálých rozporů. Uchvátí vás vizuální stránka, ale příběh znudí k smrti. Typově přesní herci baví, proč ale neustále všichni tolik přehrávají? V jednu chvíli vás Miller přesvědčuje, že to myslí smrtelně vážně, aby to za okamžik celé shodil nějakým ujetým nápadem (skákající chodidlo s lidskou hlavou). Není to špatný film, jen je prostě jiný (místy divný). Rozhodně ale asi není takový, jaký si ho Frank Miller (a potažmo i Will Eisner) nebo my diváci představovali.(30.12.2009)

• arachneuss

Gabriel Macht má charisma, o tom žádná. Zbytek je ale tak otřesně nesourodý slepenec absurdností, nelogického příběhu a ultradementních dialogů, že to ani chytlavé provedení nezachrání. Posledním hřebíkem do rakve je pak Scarlett Johansson, jejíž role je zde totálně nepodstatná a díky maximálnímu zahalení hlavních předností se ani ta vizuální slast nekoná. Snad už Millerovi po tomhle fiasku konečně došlo, že film a komiks jsou absolutně rozdílné věci.(23.11.2009)

Ajajajaj, SPIRIT nefunguje ani jako film, ani jako adaptace komiksu, ale jako experiment je zajímavý a ambicióznější než SIN CITY._____ Dokonce funguje lépe, protože je filmovější: nápaditě propojuje různé časoprostorové roviny, dovolí si paralelně rozehrát akci, je jednotný v užití barevných abstrakcí, voice-over dění dovysvětluje a glosuje, naštěstí nám nepřevypravuje, co právě vidíme. Problém ale vidím v tom, že i když má přímočarý děj, chybí mu pořádný tah na branku, hlášky tolik nevyniknou, protože je film přes svou atraktivnost hrozně ukecaný a obsahuje spoustu zbytečné vaty, popř. rozmělněných scén natahováním, a tak nudí._____ Jako rozumné mi nepřijde snažit se oživit hrdinu Zlatého věku komiksů tím, že mu dám moderní sincitiovský háv, zatímco dotahuji styl k dokonalosti a vysmívám se dalším hrdinům Zlatého věku, jmenovitě Batmanovi, Supermanovi ad. Tenhle Millerův samostatný debut tak připomíná jeho přístup k postavě Daredevila, tedy její modernizace ve smyslu zdrsnění a zakomponování velkoměsta jako metropole s duší, nechybí velká porce násilí a sexistického přístupu k ženám, nakombinovaný s parodií Alana Moore k tomuto Millerově přístupu ( http://home.insightbb.com/~fourcolorheros2/freeread/TheDaredevils2.pdf )._____ Bavil jsem se, jak to zajímavým způsobem nefunguje, ale cítil jsem se provinile, že si to užívám. Ukázkový příklad VGP - Very Guilty Pleasure ("velmi provinilého potěšení"), které navíc svou "podivnost" okázalou staví na odiv ve scéně, ve které věčně přehrávající Samuel L. Jackson kouká na poskakující nohu s hlavou a ptá se svých podřízených, jestli jim to nepřipadá "hodně podivné". Mně taky, mně taky. 5/10(13.3.2009)

• lesumir

Na Spirita jsem se těšil moc a klidně bych ho i nadhodnotil, kdyby si to zasloužil. Ale takhle nemám na vybranou a dát odpad je to jediné, co si zaslouží!! Frank Miller se měl držet svýho papíru a nechat filmařinu odborníkům, ale po tomhle mu nikdo žádnej projekt nesvěří, takže všechno špatný je k něčemu dobrý. Naprosto katastrofální scénář, kterej by napsalo i desetiletý děcko. Macht je naprosto neslaný a nemastný, prostě nudný. Octopus je spíš octoPUSSY, protože většího losera mezi záporáky jsem dlouho nezažil no a Scarlett "malá huba" Johansson tomu taky nepřidává, s každým filmem se vytrácí její kouzlo. Naprosto hloupá záležitost a nespráví to ani banda hezkých ženských.(2.4.2009)

• Tetsuo

Hýbe se to líp než Sin City, respektive využívá to lépe zákonitostí comicsového média a jeho převoditelnost do filmu. Evidentně to má být taky nějaká persifláž klasických comicsů z 30.-50. let a zároveň sebeironie Millera vůči sobě samému coby "autorovi kultovního Sin City". Jenomže, když neznáme ani Spiritovu původní mytologii, a když film nenabízí srozumitelný příběh, a všechny "vtipy" jsou zbytečně roztahané, tak to čiročirým způsobem nudí.(18.2.2009)