Spirit

Spirit - pomstiteľ

Akční / Komedie / Krimi / Fantasy

USA, 2008, 108 min

• Lavran

Jeden starý lidový aforismus praví, že čím je (prý) hovno větší, tím víc smrdí. Po zhlédnuté Spirita, který páchne kastrací, absencí humornosti a rozvláčností jako ten nejděsivější míšenec odpadní stoky, konečně mohu tento zajímavý postřeh smysluplně, bez výčitek a hlavně premiérově použít i zde.(18.4.2009)

SPIRIT mě docela potěšil, asi o to víc kvůli všem těm negativním ohlasům a tedy mým nulovým očekáváním. Dalo mi chvíli zvyknout si na ten na první pohled nepřesvědčivý, podivný mišmaš a neříkám, že se vše ideálně vyvedlo, nebo že to dokonale funguje, ale jako celek mi to prostě nakonec dobře sedlo. Od půlky už jsem se víceméně jen bavil. A když ne, nahradila mi to ta vizuální paráda (v HD zvlášť), výtečný Samuel L. Jackson a s ním spojená spousta srandy. Takže jako nenáročná zábava proč ne za slabší 4*.(7.4.2009)

Ajajajaj, SPIRIT nefunguje ani jako film, ani jako adaptace komiksu, ale jako experiment je zajímavý a ambicióznější než SIN CITY._____ Dokonce funguje lépe, protože je filmovější: nápaditě propojuje různé časoprostorové roviny, dovolí si paralelně rozehrát akci, je jednotný v užití barevných abstrakcí, voice-over dění dovysvětluje a glosuje, naštěstí nám nepřevypravuje, co právě vidíme. Problém ale vidím v tom, že i když má přímočarý děj, chybí mu pořádný tah na branku, hlášky tolik nevyniknou, protože je film přes svou atraktivnost hrozně ukecaný a obsahuje spoustu zbytečné vaty, popř. rozmělněných scén natahováním, a tak nudí._____ Jako rozumné mi nepřijde snažit se oživit hrdinu Zlatého věku komiksů tím, že mu dám moderní sincitiovský háv, zatímco dotahuji styl k dokonalosti a vysmívám se dalším hrdinům Zlatého věku, jmenovitě Batmanovi, Supermanovi ad. Tenhle Millerův samostatný debut tak připomíná jeho přístup k postavě Daredevila, tedy její modernizace ve smyslu zdrsnění a zakomponování velkoměsta jako metropole s duší, nechybí velká porce násilí a sexistického přístupu k ženám, nakombinovaný s parodií Alana Moore k tomuto Millerově přístupu ( http://home.insightbb.com/~fourcolorheros2/freeread/TheDaredevils2.pdf )._____ Bavil jsem se, jak to zajímavým způsobem nefunguje, ale cítil jsem se provinile, že si to užívám. Ukázkový příklad VGP - Very Guilty Pleasure ("velmi provinilého potěšení"), které navíc svou "podivnost" okázalou staví na odiv ve scéně, ve které věčně přehrávající Samuel L. Jackson kouká na poskakující nohu s hlavou a ptá se svých podřízených, jestli jim to nepřipadá "hodně podivné". Mně taky, mně taky. 5/10(13.3.2009)

• TheDarKnig

pokud nekdo rika, ze twilight je hruza a ma dostat odpad, pak asi nevidel tenhle film. absolutne hrozna uchylarna. 1* za prvni scenu machta skakajiciho po strechach a za "My city scream"...(1.6.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $19,806,188Tržby Celosvetovo $39,031,337Tržby za predaj DVD v USA $20,308,937 //počet predaných kusov 873,295║ Na to že to bol celovečerný debut Frank Millera to bolo nadmieru vydarené, obstojné, samozrejme nejde o nič prevratné ale v rámci rutinérska to obstojí. Comicsový "temný" štýl prevedenia filmu mi neskutočne sedí, rovnako tak ako tomu bolo u SIN CITY či 300, jednoducho takýto film mi zatiaľ dokáže dosť učarovať ale samozrejme že to nie je len o prostredí kde sa dej odohráva ale aj o "nesmrteľných" postavách tohto počinu, o suchom čiernom humore miestami fakt prídu husté hlášky čo pobavia, akcia tiež má čosi do seba, celkovo slušný priemer z občasnými slabšími chvíľkami. /videl v kine: 60%/ (videl na festivale Comics Salon 2009)(16.9.2009)