Klub poslední naděje

• slovenský

Klub poslednej nádeje

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

Docela chápu nadšení diváků, ale neztotožnuji se s ním. Všechno tu už někdy bylo. Breaking bad, Blow, Philadelphia.. film prostě nepřináší příliš nového, ale jsem ráda, že vznikl už kvůli tomu, že se dotýká i ožehavého tématu - lékařů, kteří pacienty nechtějí vyléčit, ale dostat zaplaceno.. Je to bohužel stále aktuální a ne jen problém Ameriky. Co se týče herců, McConaughey nezklamal - standardní výkon, nic zvláštního, nic výrazného, jen dobří stylisté, kapky v očích a dost přemrštěný nevydařený přízvuk. Prostě jak je u něj zvykem. Jared Leto mě ale naprosto zbavil slov, je vidět, že se ničeho nebojí a vyhledává opravdu extravagantní role, které mu v závěru vážně sednou. Nepoznala bych ho. Nepoznala bych, že nešlo o skutečného transvestitu. Hádám, že to nebude nejoblíbenější role jeho fanynek, ale mně dokázal, že jako jeden z mála dokáže dobře zpívat i hrát a nic nedělá napůl. Film byl dobrý, ale leckdy jsem měla téměř pocit dejavu (kde jsem to jen viděla?) a příliš mi neubíhal. Kdybych mohla, dám 3,5 *. Bez přehrávajícího McConaugheyho by to byly 4. Edit - Po pár dnech si za boha nemůžu vzpomenout, jak film skončil, takže hodnocení nechávám na 3*, které jsou zcela oprávněné.(28.2.2014)

Nepozdáva sa mi označenie indie, ani mainstream, je to niečo medzi a to niečo prekvapivo funguje. Bude to asi tým, že Valieé dobre vie ako narábať s tak ošemetnou látkou akou je boj s AIDS. V prenesenom zmysle slova to znamená schopnosť nezachádzať do zbytočných extrémov a radšej nechať bez nemiestnych predsudkov i prehnaných sympatií voľne plynúť to čo si tak nejak nepriamo vyžaduje byť voľné (fabula) a naopak atmosfericky zosilovať to, čo si každý priaznivec filmu-katarzie praje mať zosílené (syžet). To sa odráža hlavne v používaní jednotlivých vyjadrovacích prostriedkov, ktoré sa už naďalej nesnažia na seba samoúčelne vzťahovať pozornosť a svojou nestrojenosťou a nedoslovnosťou sa podriaďujú samobytnému fikčnému svetu v ktorom sa ide jak do tuhého, tak sa príhodne odľahčuje. Najzaujímavejšie na "Dallas Buyers Club" potom teda nie sú ani tak bezpochyby brilantné metamorfózy McConaugheyho a Leta, ale skôr ono umné balancovanie medzi príjemnou človečinkou o nádeji a trpkou existenciálnou spoveďou.(26.8.2014)

Nezávislá americká filmárčina z rodu Leaving Las Vegas či Boys Don’t Cry, stojaca na zaujímavej outsiderskej postave a jej bravúrnom hereckom stvárnení. Uhraničivý filmový zážitok, ktorý vás chytí a nechá zvedavo hltať každú scénu, dopodrobna skúmajúcu osobnosť hlavného hrdinu. Premena McConaugheyho Rona Woodroofa z arogantného šovinistického rednecka v chápajuceho a zúfalého, ale nevzdávajuceho sa bojovníka nielen za svoj život, je pre mňa najsilnejšou charakterovou štúdiou za posledné roky. Tvorcovia filmu sú skromní, minimalistickí, nespoliehajú na herecký excentrizmus či technické a vizuálne vylepšováky, sústredia sa len a len na rozprávanie príbehu tými najklasickejšími prostriedkami. Otvoreným a citlivým prístupom k téme. Fantasticky napísané i zrežírované. Woodroof je morálne presný opak Jordana Belforta a Leonardo, obávam sa, proti Matthewovi nemá u Akadémie šancu.(29.1.2014)

HIV pozitivní Robin Hood rozvíjí svůj neuvěřitelný příběh, v němž se z vesnického a rádoby chlapáckého burana stane opravdovým mužem se srdcem na správném místě. Přerod hlavní postavy je velmi sympatický, celý film, ač založen na skutečné události, působí příjemně odlehčeně, místy snad až černohumorně. K dalším velkým plusům patří nikoli černobílé zpracování a nulová přítomnost patosu. Je fajn, že film nemá zapotřebí tolik tlačit na city (jako třeba Philadelphia). 7/10(7.12.2014)

• Dudek

Dallas Buyers Club je v několika bodech zajímavě žánrově ozvláštňující, a to většinou zejména díky hlavní postavě. První takovou věcí je už fakt, že zdejší infikovaný je heterosexuální muž, který navíc nemá žádnou rodinu, ba ani zajímavý okruh přátel. To samo o sobě značně ztěžuje případné citové vydírání, a zároveň upírá více pohledů na postavu samotnou. Ta je, též neobvykle, nesympatická, značně xenofobní s odpudivým životním stylem. Což je samozřejmě, a bohužel, hlavní náplní snímku. Sledování krátké Ronovi životní cesty, během níž přehodnotí veškeré své životní priority a stane se bojovníkem za práva nemocných, by mohlo být zábavnější, kdyby bylo uvěřitelné a snad i lemované zajímavějšími charaktery.(21.1.2014)

• - Autor scénáře Craig Borten se s Ronem Woodroofem setkal měsíc před jeho smrtí v září 1992. Byl velice fascinován jeho příběhem a pořídil s ním více než 20 hodin záznamu rozhovorů. Výsledný scénář si prošel léty komplikací, v roce 2000 byl zásadně předělán ve spolupráci s Mellisou Wallack a produkce se dočkal po více než dvaceti letech od setkání Bortena s Woodroofem. (Mr. Filuta)

• - Keď sa Ron (Matthew McConaughey) prebudí v nemocnici po návrate z Japonska, má v posteli na krku retiazku. V ďalšom zábere však retiazku na krku nemá, ale pripína si ju zo sáčku s odloženými vecami. (nirvana91)

• - Film měl velice omezený časový rozvrh i finanční rozpočet. Natáčení trvalo pouze 25 dní, během kterých se režisér Jean-Marc Vallée snažil zužitkovat každou dostupnou minutu. Ve scénách nebylo užito téměř žádné dodatečné osvětlení a celý film byl natočen pouze jednou kamerou drženou v ruce. Jako mnoho kostýmů posloužilo autentické odložené oblečení ze 70. a 80. let z charitativních obchodů a secondhandů. (Mr. Filuta)