Klub poslední naděje

• slovenský

Klub poslednej nádeje

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

Nezávislá americká filmárčina z rodu Leaving Las Vegas či Boys Don’t Cry, stojaca na zaujímavej outsiderskej postave a jej bravúrnom hereckom stvárnení. Uhraničivý filmový zážitok, ktorý vás chytí a nechá zvedavo hltať každú scénu, dopodrobna skúmajúcu osobnosť hlavného hrdinu. Premena McConaugheyho Rona Woodroofa z arogantného šovinistického rednecka v chápajuceho a zúfalého, ale nevzdávajuceho sa bojovníka nielen za svoj život, je pre mňa najsilnejšou charakterovou štúdiou za posledné roky. Tvorcovia filmu sú skromní, minimalistickí, nespoliehajú na herecký excentrizmus či technické a vizuálne vylepšováky, sústredia sa len a len na rozprávanie príbehu tými najklasickejšími prostriedkami. Otvoreným a citlivým prístupom k téme. Fantasticky napísané i zrežírované. Woodroof je morálne presný opak Jordana Belforta a Leonardo, obávam sa, proti Matthewovi nemá u Akadémie šancu.(29.1.2014)

Tenhle film je tak strašně nezajímavý a oscarový, až mě to trochu omráčilo. McConaugheyho cenopudný maraton mě nudit skoro tak moc, jako když ho předvádí Christian Bale, a to už je co říct. Samozřejmě nejde o "špatný film", spíš o rutinní vraždu času.(28.2.2014)

Jak žít s HIV, neustupovat nikomu a ničemu, zanadávat si a ještě to naposledy pořádně rozjet. Matthew McConaughey odmítá prvoplánově brečet nebo rozesmívat a bere to čelem skrz všechny překážky, i kdyby to měl být poslední den v jeho životě. A dost možná, že právě ten dnešní i posledním je. Upřímné drama, které je nejsympatičtější právě tím, že stejně jako hlavní hrdina zůstává po celou dobu své.(20.1.2014)

• - Ve scéně, kdy Rayon (Jared Leto) nastoupí k Ronovi (Matthew McConaughey) do auta, aby od něj nakoupila léky, ho osloví "Lonestar'', čímž odkazuje na seriál Temný případ (od r. 2014), ve kterém Matthew McConaughey pije výhradně pivo značky Lone Star. (riksa1)

• - Příběh smrtelně nemocného pacienta mohl zpracovat v polovině 90. let již Dennis Hopper s Woodym Harrelsonem v hlavní roli, plány tehdy ale ztroskotaly na zajištění financí. (oje)

• - Náklady na mejkap činili 250 amerických dolárov. (kacer4)