Marley a já

Marley & Me

Marley a ja

Komedie / Rodinný / Romantický / Drama

USA, 2008, 111 min

Plakát je jednoznačný podvod na diváka - navzdory slzopudnému závěru je totiž Marley mnohem spíše civilním životopisem jedné rodiny, než infantilní taškařicí se štěňaty. A taky film, který vás možná dostane o to silněji, oč víc se mu budete bránit... Rekapitulace zvířecí životní křivky, která přináší řadu starostí i vzteku a přesto ve své bezelstnosti nutí páníčky stávat se na ní závislými. V případě mladé rodiny tvoří důležitý překlenovací oblouk; přichází v době přípravy na potomstvo, odchází v časech dávno zajištěných a ve své fixaci na zásadní momenty rodinného života se chtě nechtě stává legendou/upomínkovou záležitostí. Ve své vnitřní upřímnosti a schopnosti ne přiblížit, ale doslova simulovat naše vlastní prožitky se zvířaty, potírá Marley veškerou konkurenci na poli "zvířátkových" rodinných filmů. Život je pes. P.S.: Scéna "osvobození" na pláži je nádherná.(17.4.2009)

• choze

Po 20 minutách jsem to vypnul. Pro nepejskaře smrtící.(19.6.2009)

V histórií sa neraz opakuje, že diváci časom vyžadujú psieho hrdinu. Počnúc Lessie, cez 101 dalmantíncov až po Bethovena. Marley je ich následovníkom, no nedá sa charakterizovať spomínanými titulmi. V prvom rade to je rodiný príbeh realnej americkej rodinky, ktorá má jemnú príchuť humoru a silnu príchuť trpkosti. Kým (aspoň v prvej časti) Bethovena sa diváci smiali a pri Lessie plakali, tu máme dva v jednom. Čo sa týka humornej stránky, flegmoš Wilson nie je taký silný humorný prvok a konečné citové záverečné scény až pridlhé. Aj keď však má film jednoduchú a presnú filozofiu a akýsi plán na život, jeho dĺžka ho dosť ničí. Kľudne môžte odbehnuť aj na 15 minút a nič nestratíte. Niekoho rozplače, iného pobaví a potrebu vidieť ďalšieho psíčka na plátne príde o pár rokov z novým psom záchrancom/katastrofou. PS: Anistonka vôbec nestráca na kráse a jej nohy musí obdivovať asi každá 40tníčka.(21.3.2009)

Kedze som sama majitelkou psa a videla som nejaku spojitost s mojou Tavinkou a hlavnym hrdinom tohto nadherneho ludskeho filmu, nemozem dat inak ako styri. Film ma rozosmial, rozplakal, nasla som v nom vela zivotnych pravd, ale co je najpodstatnejsie, zanechal vo mne jeden cisty nadherny pocit, ze vsetko raz bude dobre. Ze si to musime odzit, spadnut, zase vstat, ale ten zivot za to stoji... Blahozelam, ocakavajte neocakavane a tento film vam to vrati aj s urokami.(17.1.2009)

„Zlato, ja sa síce smejem, ale myslím to vážne.“ Podobne, ako najlepšie športové filmy (ROCKY BALBOA), ani najlepšie „filmy o zvieratách“ (MÔJ PES SKIP, SEABISCUIT – DUPOT KONÍ) v skutočnosti nie sú o zvieratách: šport/zviera sú len šikovný filmársky vyjadrovací prostriedok. MARLEY A JA nie je o psovi, hoci je skoro v každom zábere. Je o nás, o tom, ako domáce zviera (nenápadne, milimeter po milimetri) ovplyvňuje náš stereotypný život, našu súčasnosť, našu budúcnosť a keď umrie, stratíme kúsok zo seba, z vlastnej minulosti a naša terajšia prítomnosť sčasti zošedivie. Výborne zrežírované tony klišé, ktoré sú presne na tých miestach, na ktorých mali byť, aby to na nás čo najviac zapôsobilo, vrátane povinného, ale fantastického, finále, vy viete akého, ak ste mali zviera, veľmi dobre to viete. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(29.12.2010)