Sirotčinec

Sergio G. Sánchez

Óscar Faura

Álvaro Augustín

Elena Ruiz

Vynikající duchařina svým stylem naznačuje, že del Toro se na produkci podílel opravdu intenzivně. Zatraceně mrazivá atmosféra, do posledního gesta a pohledu působivý výkon Belén Ruedové a bezpochyby drtivá pointa činí z El Orfanato lahůdkovou hororovou podívanou. 90%(8.3.2008)

Zápletkou Sirotčinec jednoznačně vychází z obdobných španělských hororů poslední doby jako Frágiles nebo Los Otros (nechci používat příšerný distribuční název prvního z nich). O horor tu nejde prvoplánově, velmi dobře budované napětí zde spíš slouží pro vyjádření duševního stavu postav. A pointa je opravdu slušná a závěr i docela dojemný. Přesto na tři scény by mohl být hrdý každý tvůrce, který to s horory myslí vážně. Scény, u kterých víte, co v nich bude, ale přesto cítíte to správné napětí a třeba se i budete bát. V kině při scéně po autonehodě nadskočilo takřka veškeré obecenstvo a já si vyloženě vychutnával chvíle, kdy jsem si říkal, teď by se mi líbilo, kdyby se stalo to a to a ono se to opravdu stalo... :))(16.8.2008)

Patřím zřejmě mezi ty diváky, které přilákalo jméno Guilermo del Toro; mezi ty diváky, kteří věří v sílu negativní energie; mezi ty diváky, kteří raději sáhnou po příběhu, jež NENÍ obtáhnut již opotřebovanou šablonou. El Orafanato mě tedy rozhodně nezklamal a mně osobně přišel "výjimečný", odlišný od běžné produkce mysteriózních hororů (i když tohle ani tak horor není, spíš dojemné drama brouzdající v rovinách psychologických, nikoliv v rovinách strachu). Byla jsem potěšena, že se snímek neodehrává zásadně jen v nočních hodinách; že matka nepropadá hysterickým výjevům, ale naopak se snaží držet nohama na zemi a vytrvale hledá cestu; že stále věří a nenechává se strhnout beznadějí. Příběh (jeho motivy, pojetí a zpracování) byl perfektní, atmosféra jednoduše geniální a závěr? Excelentní! Ačkoliv Guilermo del Toro snímek "jen" produkoval, neubránila jsem se pocitu, že jeho přítomnost v Sirotčinci prostě cítím... čímž v žádném případě nechci říct, že by Juan Antonio Bayona opisoval, ale že mají podobný talent v nastolení křehké hranice mezi racionálním a iracionálním, a to takovým způsobem, že divák prostě podlehne a... uvěří.(25.12.2008)

Horor v pravém slova smyslu, napínavý a s dobrou atmosférou, odehrávající se v (ne)příjemném prostředí bývalého sirotčince. Nechte se tím unést a o zábavu máte postaráno. (screeny)(1.1.2009)

EL ORFANATO se s džbánem na originalitu rozhodně netrmácelo nijak daleko, nabízí šablonovitý a mnohokrát viděný příběh, ve kterém starý dům dává najevo svoje hluboké jizvy. Co ho dělá lepším, je zpracování, dobrá režie, až netradičně dobré herecké výkony, ostatně i scénář sice užívá známých klišé, ale nikdy se nesnaží bít přímo do očí. Lekaček je tu míň, ale jsou účinné a nechají vás ve stavu, kdy budete s rozklepanými koleny očekávat další a scéna, kdy dům navštíví médium vás bude natahovat na skřipec. 75%(30.12.2008)

• - O roli Simóna (Roger Príncep) se ucházelo více než 400 dětí. (rafix)

• - Jeden ze sirotků se jmenuje Guillermo, což je jasným odkazem na producenta Guillerma del Tora. (HellFire)

• - Film triumfoval v roku 2008 na španielskych Goyových cenách: získal 14 nominácií a vyhral v siedmich kategóriách, o.i. za najlepšiu réžiu a scenár. (Han-cock)