Odpor

Defiance

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Skvělé herecké obsazení, krásný obraz, perfektní barvy a parádní zvuk. Dávám jen 4*, neboť mi tam chyběla nějaká krasotinka - ty Židovky byly prostě typické selky(24.5.2009)

Rozpočet $32miliónov Tržby Celosvetovo $49,690,966(28.9.2009)

Další z řady příběhů o neznámých hrdinech během druhé světové války. Nicholas Winton, Oskar Schindler a tentokrát bratři Bielski. Občas mi příjde, že filmy podle skutečné události automaticky dostávají lepší hodnocení. Ale nemůžu si pomoc. Z předchozí tvorby Edwarda Zwicka vím, co mě čekalo a tak se v tomhle směru překvapení nekonalo. Dokonce v některých pasažích jsem měl pocit deja vu, že už jsem někde něco podobného viděl. Herci nějak nepřekvapili a konečně jsem mohl vidět Craiga jinde než v Bondovce. Filmu hodně pomohla skvělá hudba Jamese Newton Howarda.(18.1.2009)

V tomhle kusu se zatím nejvíce bije Zwickova klasická uhlazenost a snaha o drsnější a syrovější vyprávění. A vůbec ne se špatným výsledkem.(22.3.2010)

Pekný a dobrý film, ale mohol byť aj krásny a výborný. Podobnej látke holt nesvedčí natoľko zjednodušený americký pohľad na tých dobrých a tých zlých, a veľkú záchranu v poslednej chvíli. To, čím si ma Zwick získal v "rozprávkovom" Poslednom samurajovi, nemôže fungovať v dráme o prenásledovaných Židoch. Ďalšia režisérova márna snaha zavďačiť sa Akademikom. Herci a James Newton Howard, hoci vykrádajúci svoju The Village, za jedna.(19.4.2009)

• - Zus Bielski (Liev Schreiber) použil ve službách partyzánů rudé armády k přepadení německého konvoje sovětský kulomet s talířovým zásobníkem Děgtjarev DP ráže 7.62 mm x 54R. Stejným kulometem se bránili i Bielskiho židé během německého přepadení. (c.tucker)

• - Osobní zbraň, pistole, kterou nosil Tuvia Bielski (Daniel Craig) po většinu filmu a kterou dal na obranu Lilce Ticktin (Alexa Davalos), je Tokarev TT33 ráže 7.62mm. Stejnou zbraní popravoval ve filmu Zus Bielski (Liev Schreiber) německé vojáky. (c.tucker)

• - Spoiler: Německý tank, který se objevil před koncem filmu, je replika tanku Panzer III, který byl vytvořen modifikováním švýcarského tanku Panzer 61. Byl to jeden ze dvou tanků, které byly dříve použity ve filmu Nepřítel před branami (2001). (c.tucker)