Odpor

Defiance

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Rozpočet $32miliónov Tržby Celosvetovo $49,690,966(28.9.2009)

Tento způsob rezistence, zdá se poněkud neobratným.(23.2.2009)

Z komentářů je znát, že někteří filmoví fanoušci by se radši dívali na Ramba anebo na Ozerovovy velkofilmy plné gigantických válečných scén, kde hrdinní sovětští vojáci drtí německé divize ve velkém stylu. Mně ale přijde Zwickův film jako sice nikoliv špičková, nicméně sympatická nadprůměrná podívaná, která důstojně a bez hrubých zkreslení zprostředkovává hodně temné období 2. světové války, tedy běloruskou genocidu. Ony se totiž masakry nevyhly ani nežidovskému obyvatelstvu, takže ještě několik desítek let po konci 2. světové války byl počet obyvatel Běloruska výrazně nižší než před válkou. Zwick se dobře umí pohybovat mezi komerční žánrovou podívanou a filmem s uměleckým přesahem. Pokud jde o poměr válečných scén, nemám s tím, že výraznou část filmu obsahují dialogy a popis přežívání židovských utečenců v běloruských lesích, žádný problém. Ve skutečnosti Zwick spíš nadsazuje, drtivou většinu akcí této partyzánské skupiny tvořilo obstarávání proviantu, protože s sebou narozdíl od jiných skupin měli výrazné množství žen a starých lidí. Scénář sice nedosahuje té syrovosti, jaká nejspíš odpovídala realitě lidí přežívajících v šílených podmínkách, ale to se ani od mainstreamového filmu podobného ražení čekat nedá. Jediné, co mi výrazněji vadilo, byly ušlechtilé fráze z úst šéfa tábora a takové to šustění papírem v dialozích obecně, což nakonec stojí film jednu hvězdičku. Pokud jde o Daniela Craiga, hraje, jak už je u něj zvykem, velmi dobře, nicméně typově mi tak úplně do své role nesedl. Zato Liev Schreiber se do postavy svého partyzána a mstitele vtělil dokonale. Celkový dojem: 80 %.(12.5.2013)

Válečné drama ze supermarketu aneb další Zwickův pokus o popcorn s přesahem. Jenže pro něj platí ty stejné výtky, jaké jsem měl vůči Krvavému diamantu: Totiž (zá)vážnost snímků je vázána výhradně na námět ukotvený v reálných událostech, ale sám režisér už do něčeho hlubšího jít nedokáže. Maximálně se pokouší trochu se krotit v akčních scénách a nepojímat je jako potěchu pro militantní oko, čímž nakonec stojí sám proti sobě, neboť utlumená akčnost ještě více zdůrazňuje šedivost a čirou řemeslnost celého snímku. Vždyť právě ta kratičká hrdinská scéna s útokem na tank patří mezi nejvýraznější a nejpovedenější úseky, jaké Defiance nabízí. Obávám se, že Zwickovi se podařilo natočit film, který si získá jen ty diváky, kterým se útrpné příběhy z druhé světové války nikdy neomrzí. Bráno dle ohlasů jich ovšem nebude málo.(19.1.2009)

Odpor sice možná není ten nejlepší a nejsilnější válečný film, jaký byl kdy natočen, ale díky výbornému scénáři a zejména excelentnímu ústřednímu triu se pro mě rozhodně řadí mezi zapamatovatelné a kvalitní válečné kousky. Hoši Daniel Craig, Liev Schreiber a také, na trochu vedlejší kolej "odsunutý" Jamie Bell, jsou spolu fenomenální a chemie mezi nimi je patřičná a silně fungující:) Z vedlejších rolí mě opět potěšil Tomas Arana, jehož jsem si zvykla vídat téměř vždy pouze v menších a vedlejších rolích a také Mia Wasikowska. Scéna, kdy se po válečné vřavě oba bratři Tuvia a Zus opět setkají, ve mě spolehlivě dokázala vyvolat slzy. "Vůbec ji neznám." - "Seděl jsi s ní tři dny ve sklepě, jak bys ji chtěl poznat víc?" :)(1.6.2013)