Odpor

Defiance

Odpor

Válečný / Drama / Thriller / Akční / Historický

USA, 2008, 131 min

Skvělé herecké obsazení, krásný obraz, perfektní barvy a parádní zvuk. Dávám jen 4*, neboť mi tam chyběla nějaká krasotinka - ty Židovky byly prostě typické selky(24.5.2009)

Opět ukázka toho, že i v takové kruté době se našly dobré duše, které díky svým hrdinským činům zachránily víc než tisícovku životů. Problém tohoto filmu se však skrývá ve zdlouhavosti, zkrátit na hodinu a půl a bylo by to o kus lepší. Přesto si tento snímek určitě zaslouží pozornost. A Bratři Bielski opravdové uznání :)(5.11.2012)

Ryzí zwickovština, tentokrát ne tak bravurně namíchaná v poměru akce, patosu a hereckých výkonů, ale přesto poctivě vystavěná, co se týče filmařiny i obsazení. P.S. Hudba J.N.Howarda je pro změnu velmi fádní sázkou na jistotu. 7/10(15.2.2009)

• flanker.27

Zwick nebyl nikdy můj nějak zvlášť oblíbenej rejža, jeho sklony k příliš přepjatejm a rozmáchlejm emocím mi neseděly, ale musel jsem mu nechat, že akční scény mu docela jdou. Odpor je bohužel oproštěnej i o tuhle jeho přednost, takže film o lidech schovávajících se v běloruských lesích nejen že není syrovým dramatem o tíze rozhodnutí, boji s přírodou a saháním si na dno svejch schopností a vůle (o tom všem se tu sice občas mluví, ale vidět to moc neni), ale navíc pokud se ve filmu střílí, působí to spíš jako z hranýho dokumentu BBC než z celovečerního filmu. Pár kouřovejch petard a bumajzlí na výbuchy granátů a bomb, trocha tý hlíny ze země od zásahu tvrdým žaludem a to je všechno. Byl jsem zvědavej alespoň na závěrečnou konfrontaci s Einsatzgruppe SS, ale velký finále natočený v duchu předváděček klubů vojenský historie po taktický stránce proběhne tak, že cca dvacítka Němců a jeden tank úplně bez jakýhokoli zázemí se nějak octne uprostřed palouku, aby se na ně dalo hezky střílet ze všech stran a záchrana přijde nepozorovaně a velmi nečekaně v poslední chvíli. Není to žádná filmová katastrofa, jen nevýraznej film o zajímavý válečný epizodě.(17.4.2011)

• Isherwood

Typický Zwick. V tomto případě bohužel. Hrdinná story o neskutečném partyzánském dobrodružství s biblickou paralelou v druhém plánu, vystavěná na několik let dávno obnošeném modelu ze sekáče ‚based on true story‘, totiž potřebovala pořádnou dávku syrovosti a nikoliv kýčovité obrázky běloruského lesa. Zwickovi unikají postavy, což za předpokladu, že na nich příběh stojí, je zásadní problém, ze kterého jej nevyhrabou ani špičkoví herci. Chybí tomu jakákoliv osudovost při těžkém rozhodování (a že jich scénář nabízí požehnaně), která je nahrazena skládáním klišovitého puzzle z dílků dávno ohmataných jinde. Že se tak (zřejmě) dělo doopravdy mi bylo jedno, protože je to servírováno formou standardního bijáku na ukojení sentimentálních diváků. První půlku mě to strašně sralo, v té druhé už mi to bylo úplně volné. Věřím ale, že v závěrečném zúčtování na louce museli někteří fandit ve stoje. Já chtěl Zwicka nakopat do koulí.(21.1.2009)