Konečně oprávněný vítěz soutěže Karlovarského festivalu. Zkombinujte western, detektivku a Vláčila a vyjde Vám tento neskutečně zajímavý snímek.(9.4.2008)

Thriller o genetických informacích, dědičných chorobách a zločinech současných i ze 70. let minulého století. Velice dobrá detektivka, ale také se mi zdá nepochopitelné, že se stala nejnavštěvovanějším islandským filmem.(7.7.2007)

• kiddo

Návod na festivalový úspěch: vezměte televizní detektivku s rutinním dějem a postavami a bez přesahu nebo snahy o nějaké sdělení (ideálně z produkce ČT), nastříhejte do toho pár záběrů s mozkem v láku nebo se shnilou mrtvolou, zatřepejte (kamerou), jebněte to na plátno a jeďte s tím do světa. Urvou vám ruce.(24.7.2009)

Taková ponurá detektivka o drsných lidech v drsné zemi. Krajina je na Islandu krásná a dodává filmu hodně na atmosféře. Detektivní zápletka je opravdu napínavá a celý film mne bavil. Doporučuji se na to dívat, když je venku hnusně a deštivo.(4.10.2010)

Pokud by po mě někdo chtěl, ať mu popíšu mou představu Islandské kriminálky, tak mu popíšu právě Severní blata bez ohledu na to, jestli jsem je viděl, nebo ne. Všechno tu funguje tak jak má, od postav po uvěřitelný příběh, kde je vkusně zakomponovaná i osobní linka vyšetřovatelova, což je věc, která se u kriminálek povede jen málokdy. Chladná syrovost je podporovaná dokonale padnoucí hudbou, která využívá monumentality mužského sboru, který vynikne především při záběrech na pustou, osamělou, ale krásnou, nádhernou Islandskou krajinu. PS: jeden z příkladů kvalitního dabingu, který nijak nenarušuje atmosféru a není výrazně horší, než-li originál. (24.8.2013)

• - Erlendur si ve Fastfoodu objedná ovčí hlavu nazývanou "Sviđ", jedná se o skutečnou islandskou specialitu. (TomikZlesa)

• - Postava Örn a jeho dcera Kola jsou v tomto příbuzenském vztahu i ve skutečnosti. Otec Atli Rafn Sigurdsson a dcera Rafnhildur Rósa Atladotir. (TomikZlesa)

• - Malé město v Kelfavíku se jmenuje Hvalsnes. (TomikZlesa)