Severní blata

Severné blatá

(festivalový název)

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Island, 2006, 91 min

Myslím, že Kormákur tu snahu o ryzí severskou detektivku trochu přepískl v hyper-drsné a hyper-tragické stylizaci, která hlavně ke konci nepůsobí moc důvěryhodně. Jinak je to krásně natočené, opatřené stylovou výpravou a hlavně typově báječně obsazené. Stačilo trochu méně tlačit na pilu a víc nechat mluvit atmosféru a zajímavé postavy. Režisér je bezesporu talentovaný a plný zdravé energie, Severní blata ji jen ne vždy napínají ideálním směrem. Každopádně jde o zajímavou výpověď o islandské identitě.(25.7.2011)

Pro tu atmosféru, viděl jsem kdysi na festivalu. Zajímavá krimi z klasického severského prostředí..(19.7.2011)

"Ale ja jsem cetl knihu a ta je lepsi nez film ! " ... toto je jedno z nejcastejsich klise ohledne hodnoceni mnoha filmu. Osobne ho vubec nemam moc rad. Snimek Severni blata je filmovou adaptaci detektivniho romanu islandskeho spisovatele Arnaldura Indriðasona. Romanu hluboce ponoreneho do isladskych realii, romanu ktery je pres svuj mysteriozne detektivni dej prekvapive velmi lidkym a soucitnym dilem. Baltasar Kormákur se do nataceni jeho filmove verze pustil s ocividnou chuti. Myslim si , ze hlavni trumf ziskal v predstaviteli hlavni role (na platne sam jeho casty kolega) Ingvaru Eggertu Sigurðssonovi. Jeho vysetrovatel Erlendur je jako z romanu vypadli. I ostatni herci jsou ve filmu bezesporu skveli. Ohledne obrazoveho zpracovani : je jasne , ze kamera mela Island vzdycky rada. Rozcarovani prichazi ovsem stranou scenare. Jakkoli prolinani deje ci flashbacky sami o sobe ani kriminalce nemusi vadit , stejne tak i zmena deje ve scenari oproti knizni predloze ... myslim, ze tentokrat to byla celkem chyba. Kdo necetl nepochopi, ale i tak mi pripada Kormákurovo dejove vyusteni malinko zkratkovite. ... Takze ve finale tady mame to zabehle a klisoidni : "Ale ja jsem cetl knihu a ta je lepsi nez film ! " A mame! No proste mame.(3.12.2008)

Thriller o genetických informacích, dědičných chorobách a zločinech současných i ze 70. let minulého století. Velice dobrá detektivka, ale také se mi zdá nepochopitelné, že se stala nejnavštěvovanějším islandským filmem.(7.7.2007)

Průměrná detektivka zajímavá právě a jenom islandským prostředím, v němž se odehrává. O nic více ani méně zábavnější, než průměrná epizoda Odložených případů nebo Beze stopy... 65 %(18.3.2013)