Antikrist

Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický

Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Lars von Trier

Lars von Trier

Jediná věc, u které jsem se za celé ponoření se do filmu zasmála, byly komentáře některých uživatelů (bylo mi totiž řečeno, že film je vtipný). Hodně mě baví, že jsou mnozí tolik šokováni a nebo naopak, že jsou unuděni. Vždyť tohle je Trier, boha jeho. Tenhle film je přesně jeho rukopis jak vyšitej. Vždycky si vybírá niterno člověka, tímhle to nebylo ničím nové, tak nechápu to pobouření. Že se chopil "násilí" (uvozovky, protože při ocitnutí se na samém dně si neumím představit, že je člověk "milý") a sexu? To už jsme viděli tolikrát. Sex a násilí je v každém druhém filmu a to, že on to vzal z pohledu psychicky naprosto zničené ženy ještě neznamená, že to musí být kontroverze, která bude odsuzována. Pro mě nijaké překvapení, je to přesně ten Trier, kterého znám a miluji. Nejvíce si tenhle film pojím s jeho seriálovým počinem Riget, i když na první pohled nemají nic společného. Ale ta atmosféra... // Když si představím alespoň vzdáleně, jak asi se žena musí cítit, to naprosté úplné dno a čím více se do něj dostává i když se jí nabízí pomoc, tenhle film je pro mě přesně tím zobrazením. Takhle já si představuji "sexuálně čilou a spokojenou ženu, která už nemá kudy kam, její cesta z prožívání orgasmu je na samém vrcholu možností fyzických / psychických a přesně jsem si uměla představit, že tohle je realita... jediná věc, kterou je schopna příjimat, je ta sexuální rozkoš... o tom, že se o ni chce připravit, už nemluvím... tohle bylo hodně silné kafe.(7.9.2009)

Výsostně intelektuální zážitek, přes všechny ty mediálně avizované nechutnosti a detailní záběry zvrácených scén. Lars von Trier ve své proklamované kontroverzi postoupil na samu hranu snesitelnosti. Opět vyprávění členěné do kapitol, opět snímek plný náznaků, symbolů a metafor, opět silný ženský úděl, tentokrát ovšem významově převrácený do výrazně kontroverzního antifeministického naprogramování. Vyznění Antikrista je skutečně velmi odvážný a pozoruhodný kalkul, kterým chce Lars po svém přispět do tématické polemiky, a je to příspěvek skutečně osobitý. Rozpad tradičního svazku muže a ženy Trier vnímá jako zásadní hodnotu, kterou ztrácí západní civilizace, jedním dechem nutno dodat, že z pohledu tvůrce filmu vinou ženy, v jejímž nitru dříme onen Antikrist. Takový pohled jde přesně proti dnešnímu úzu politické korektnosti a také proto vzbuzuje kontroverze. Zaostření na psychologickou rovinu příběhu (především v první půli filmu) dělá ovšem z Antikrista skutečně hluboký snímek, nutno ale jedním dechem říci, že snímek navýsost obtížný a neprvoplánový. O estetických kvalitách minimálně Prologu nemluvě. Bez debat filmová událost tohoto roku... ,,Freud je mrtev"(29.10.2009)

90?% Snad. Tohle je můj první film od Triera. Ze začátku jsem si vzpomněl na Tarkovského a na konci mu byl film věnován. Tohle je další případ obrazových cvičení, které mě vtáhnou, bizarností, které mě vylekají a šokujících scén, které mě nešokují. Jinotaje jsem skoro neodhalil, už nechci psát nic o fascinaci, prostě mě to bavilo. Přesto to podruhý nedám. Nejspíš.(20.1.2010)

Od momentu špalku v koulích samoúčelný extrém, do té doby geniální herecké psycho. Nezapomenutelné, ale podruhé už nikdy.(19.7.2010)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(7.6.2009)

• - Výtvarné pojetí všech kapitol pochází od dánského umělce Pera Kirkebyho. (HellFire)

• - Willema Dafoa při choulostivých scénách zastupoval pornoherec Horst Baron, Charlotte Gainsbourg pak Mandy Starship. (devNull)

• - Postprodukce snímku probíhala v Polsku a Švédsku. Poláci na ní pracovali celkem více než 4000 hodin, Švédové pak přes 500. (Hromino)