Všechny polohy lásky

Dark Blue Almost Black

Drama / Komedie / Romantický

Španělsko, 2006, 105 min

• TeeAge

|| Scenár: Daniel Sánchez Arévalo | Hudba: Pascal Gaigne | Produkcia: Chozé Antonio Félez | Distribúcia: Canal+ Espana, Televisión Espanola | Štúdio: Tesela Producciones Cinematográficas ||(20.9.2011)

Zajímavý španělský film, který se překlenuje od dramatu k romantické komedii. Rozhodně stojí za zhlédnutí, čtvrtou hvězdu nedávám především proto, že jsem měl právě pocit, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, co vlastně natáčejí.(8.7.2014)

scénář a režie Daniel Sánchez Arévalo.. Okolo nevšedního milostného trojúhleníku (zřejmě rozvinutý nápad z ozonova ČAS, KTERÝ ZBÝVÁ) rozehrál Arévalo spletitou mozaiku vztahů a udělal to maximálně poutavým způsobem. Už teď se těším na jeho další, třeba i starší film. (Festival Španělských filmů 2008)(29.2.2008)

Ve španělských tvůrcích dřímá značný talent. Místy naprosto strhující drama oslňuje svým tahem na branku a dokazuje, že evropské drama má stále tvůrce (dosud pouze krátkometrážní Daniel Sánchez Arévalo), kteří jsou mimořádně silní v kramflecích. Mezi hrdiny, jejichž charakteristiky naštěstí silně přesahují několik slov, vyčnívá Jorge. Ambiciózní a vzdělaný mladík, kterému ale osud přihrál nemocného otce, o kterého se dennodenně musí starat. Aby mu byl nablízku, slouží jako vrátný, což ale nikterak nenaplňuje jeho profesní představy. Mezi ním a jeho sny ale vždy něco stojí. Z kriminálu se třeba zanedlouho vrátí jeho nezodpovědný bratr Antonio, který se za branami vězení zamiloval do vězeňkyně Pauly. Ta chce jediné – otěhotnět. Jorge, svůj čas rozdělující mezi stávající job, hledání práce nové a navrátivší se dávnou lásku Natalii, se nakonec shodou okolností zdá být ideální volbou pro splnění Paulina snu. Zhruba takhle ve zkratce se dá nastínit děj spletité mozaiky, která naštěstí nepodceňuje diváka doslovností. Výtky typu „moc témat najednou“ neberu. Španělská Goya ze režii je tak naprosto zasloužená, svět režiséra není snadný, snílci a idealisté tu příliš prostoru nedostanou. A ani by jej zřejmě neukočírovali. Atmosférické komorní drama vyzdvihují mimo jiné (třeba minimalistická hudba se povedla) nenápadné výkony hlavní představitelů. Plejádě mladých španělských nadějí vévodí Quim Gutiérrez coby Jorge, jehož přerod z uťápnutého, společensky nepřijatelného a neustále nespokojeného vrátného v chlapa s názorem je uvěřitelný. Potěší i dvojice jeho osudových žen, Marta Etura (Paula) a Eva Pallarés (Natalia). 80%(3.3.2010)

To bylo ale příjemné překvapení. Film, od kterého jsem mnoho nečekal a velmi jsem dostal. Nenápadný, komorní, chtělo by se říct až plachý příběh o introvertním chlapovi, který se hledá a vymezuje vůči okolnímu světu. Na venek poklidně tekoucí, ale jinak poměrně majestátní řeka, plná záludných spodních proudů v podobě otázek, které se v průběhu filmu objevují. Téma je to skoro Almodóvarovské, k tomu ještě ta španělština, ale celé je to natočena jaksi pokorněji, tišeji a méně okázale, než by to natočil Pedro. Takže přesto, že zákruty životů hlavních hrdinů jsou občas docela ostré, divák je přijme bez mrknutí oka. A na tom má zásluhu jak režisér, tak herci, kteří jsou naprosto přesvědčiví a hlavně vhodně zvolení. A myslím si, že čtyři hvězdičky jsou málo. Tak asi 4,5* Zajímavý komentář: Mahalik.(10.9.2009)