Venkovský učitel

Country Teacher

(Francie)

Country Teacher, The

Česko / Francie / Německo, 2007, 121 min

Jistě, snímek má svoje chyby, ale hereckými výkony, city a celkovou myšlenkou mě vážně "rozložil." Bravo!!!(17.4.2008)

Pravý opak vyumělkovaných, na city zacílených Tajností (jež při druhém zhlédnutí jednoduše „nefungovaly“): syrový, realistický, avšak vnitřně krásný film. Jemná práce se symboly, nenápadnými a přitom skrytými za každým stéblem trávy. Dokonale promyšlená kompozice dlouhých záběrů, které nikdy nesvádějí k podezírání kameramana z exhibice. Skvěle napsané, ještě lépe zahrané postavy, jejichž životy nejsou omezené filmovou stopáží. Slámovým hrdinům stačí pár slov, abyste poznali jejich minulost a zatoužili znát jejich budoucnost. A někdy, primárně v Liškově případě, není třeba ani těch pár. Nejčastěji zmiňovaný (protože opravdu excelentní) herecký trojlístek Liška, Bydžovská, Šedivý, doplňuje bezchybné obsazení ostatních rolí. Rodiče Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot vnášejí do příběhu trochu toho humoru, aniž by byli redukováni na komické figurky – scéna na balkóně byla pro mne nejsilnějším momentem celého filmu (zvlášť Krobotovo lakonické „Maminka má pravdu“). Tereza Voříšková už není jenom „roštěnkou“, kterou někde na záchodcích ukojí rafťák Kotek (ten si v Učiteli střihnul vtipný štěk). Marek Daniel jako Jirka, frajer z velkého města, představuje takřka dokonalou antitezi subtilního Petra a na jeho prosté, všeříkající konstatování „Chybíš“, bych navázal zdůvodněním, proč mi některé scény z poslední třetiny brání v udělení nejvyššího hodnocení: „Vadí“. Vadí očividně pěší vycházka do Německa, jedna z částí nešikovně vystavěné Láďovy anabáze. Vadí bezdějové potácení, do nějž tvůrci trochu násilně komponují tři zásadní motivy - zloba, vykoupení, odpuštění. Vadí poslední záběr, sice žádoucí (vždyť oni si to zaslouží), ale na rozdíl od zbytku nevěrohodný a rušivý. Kvalitativní odstup od zbytku české produkce je stejně markantní. Venkovského učitele, snímek, který nechce být „nějaký“ (pěkný, škaredý, vtipný, smutný…) a kterému věřím, že vznikl ze stejných pohnutek, jež člověka přimějí vylézt si na třešeň a pár minut hledět do dálky, lze zcela bez obav hodnotit v rámci celoevropské kinematografie, což potěší. Nesmírně. 85% Zajímavé komentáře: kiddo, Silence, Lennnnna, uzzi(26.5.2008)

Ústřední dvojice (Liška, Bydžovská) zahrála opravdu dobře, stejně tak mlčenlivý Krobot, ovšem ostatní už paběrkují ve Slámových filmech stále dokola a začínají mne svým neumětelstvím docela štvát. Chtělo by to změnu .. Táňu s Aňou vystřídala Zuzana Bydžovská a hned z toho byl poctivý Český lev.(7.3.2010)

Ono to bylo dobré, jen jsem měla hrozný problém s tím, jak musí nutně být v 80 % filmů o homosexuálech ten dotyčný podaný jako zvrhlík, agresor a magor. K učiteli z tohohle filmu mi to vyloženě nesedělo, protože to byl hodný člověk.(5.10.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $20,043Tržby Celosvetovo $1,332,029(25.4.2009)