Venkovský učitel

(Francie)

Country Teacher, The

Česko / Francie / Německo, 2007, 121 min

• NinadeL

"Dáš si buchtu?" - "Nedám, dík." Takže asi tak, přínosné pro český film to je, ale já si už nedám.(6.6.2009)

„Víš, ty se musíš naučiť víc si věřit.“ – „Ale jak?“ – „Musíš mýt sám sebe víc rád.“ – „Jenže to nejde... Není proč.“ Komentár obsahuje spoilery. Ta to co bolo. Bohdan Sláma po DIVOKÝCH VČELÁCH a ŠŤASTÍ uzatvára svoju uznávanú „voľnú trilógiu o hľadaní miesta pod Slnkom“. Pitvou homosexuála. Nemám problém s tým, že hrdinom je gay. Síce je smutné, že i v roku 2007 sú homosexuáli tabuizovaní a pokladaní za niečo tajomné, o čom treba nakrúcať filmy, aby sme to pochopili... ale každý národ si musí prejsť vlastnú cestu za „pochopením inakosti“ a je dobre, že tá česká aspoň už začala. Takisto nemám problém s tým, ak je hrdinom sexuálny deviant - ak sa jedná o dokument, psychologickú drámu, triler alebo horor. Sláma ale zo sexuálneho zločinca urobil sympatickú postavičku, bezstarostne na lúke zbierajúcu slimačie ulity. Podľa režiséra je normálne, že sa deviant s plačom ospravedlní matke sexuálne zneužitého neplnoletého chlapca a keď to nepomôže, nafinguje samovraždu (na jej pozemku, aby ho včas našla a vypumpovala mu žalúdok). Nakoniec mu žena odpustí a všetci traja ŠŤASTNE ŽIJÚ POD JEDNOU STRECHOU. Čo je to za debilne vystavaný príbeh?! Opakujem. Je fuk, že je hrdinom gay. Hovorím o sexuálnom deviantovi, ktorý to skôr či neskôr zopakuje, no tvorcovia ho líčia ako fajn chlapíka, ktorého je dobré mať v rodine. Aj kebyže necháme bokom nevydarený scenár, po ŠŤASTÍ, ktoré milujem, je to zosun dole. Je to doslovné, zjednodušujúce. Nadchli ma len niektoré herecké výkony (Voříšková, Krobot, Kronerová) a z dvoch troch scén som mal slzy v očiach, buchot v srdci a čeľusť na stole (keď Liška niekomu oznamuje, že je gay). Čo je na dvojhodinový film málo. Nepotešili ma ani ďalšie zápory (Tereza Voříšková sa ani raz nevyzlečie na kameru, film končí vo chvíli, keď začne byť najzaujímavejší).(4.2.2010)

Takovéhle herecké výkony (neverbální projevy) jsem v žádném jiném českém filmu neviděl, Bydžovská je naprosto neskutečná a určitě zastiňuje i Lišku. Stejně tak mluvené slovo, film plyne a několikrát je doslova interuptován špičkovými dialogy, při kterých ztichlo celé kino, a všichni jenom viseli na ústech herců. I takřka dvouhodinová stopáž není vůbec žádný problém. Ale něco přeci. Přísahám na všech osmnáct kol Optima, že do kina už na českej film nejdu, dokud nezačneme točit pozitivnější snímky. Na mě tyhle věci působí až moc depresivně a smutně (vím, že je to následek události, která ve mně pořád leží), ačkoliv vyznění filmu je kladné. Znovu se budu opakovat (viz Vratné lahve nebo Medvídek), ale nevím, proč je naše tvorba tolik tíživá a depresivní. Život sám o sobě je těžký a tvrdý boj, proč se na to koukat ještě ve filmech. Ale jak říkám, toto je pouze moje věc, já jsem si to prostě neužil tak moc, jak bych měl. Jinak natočeno je to parádně a zahráno ještě lépe.(28.3.2008)

• TeeAge

Tento spôsob vrátenia sa filmariny do antiky ma neskutočne nebaví. Nepáči sa, nudí, irituje. Na toto tam máme staré kusy, ktoré svojim čarom ešte môžu byť nesmierne dobré. Viem, nemal som sa pozerať. Nie je problém. Nabudúce to obídem...(20.9.2011)

Dokonalé, co se formy a podání týče, nicméně pocitově mému srdci dokonale vzdálené hledání a vyrovnávání se s vlastním životem. K tomu to divné Kotkovo cameo a pár rušivých chybiček.(11.3.2008)

• - Když dal Bohdan Sláma přečíst scénář Pavlu Liškovi, reagoval na něj rozpačitě, což přivedlo Slámu k hysterii a už nechtěl, aby Liška roli učitele hrál. To se nakonec změnilo. (Peat)

• - Český lev 2008: Hlavní ženský herecký výkon (Zuzana Bydžovská) a scénář (Bohdan Sláma). (M.B)

• - Náročná scéna porodu telete na konci filmu byla natočena na jeden pokus a probíhala za asistence chovatelů. I přesto má však na porodu hlavní zásluhu trojice Šedivý, Bydžovská a Liška. (Saur.us)