Venkovský učitel

Country Teacher

(Francie)

Country Teacher, The

Česko / Francie / Německo, 2007, 121 min

Ústřední dvojice (Liška, Bydžovská) zahrála opravdu dobře, stejně tak mlčenlivý Krobot, ovšem ostatní už paběrkují ve Slámových filmech stále dokola a začínají mne svým neumětelstvím docela štvát. Chtělo by to změnu .. Táňu s Aňou vystřídala Zuzana Bydžovská a hned z toho byl poctivý Český lev.(7.3.2010)

Při učitelově inteligenci (i když se značnou vnitřní nevyrovnaností s vlastní sexualitou) mě naprosto fascinovala jeho naivnost při "sbližování" se synem Marie. Velmi decentní, velmi pomalé, velmi artové...(7.3.2010)

Takovéhle herecké výkony (neverbální projevy) jsem v žádném jiném českém filmu neviděl, Bydžovská je naprosto neskutečná a určitě zastiňuje i Lišku. Stejně tak mluvené slovo, film plyne a několikrát je doslova interuptován špičkovými dialogy, při kterých ztichlo celé kino, a všichni jenom viseli na ústech herců. I takřka dvouhodinová stopáž není vůbec žádný problém. Ale něco přeci. Přísahám na všech osmnáct kol Optima, že do kina už na českej film nejdu, dokud nezačneme točit pozitivnější snímky. Na mě tyhle věci působí až moc depresivně a smutně (vím, že je to následek události, která ve mně pořád leží), ačkoliv vyznění filmu je kladné. Znovu se budu opakovat (viz Vratné lahve nebo Medvídek), ale nevím, proč je naše tvorba tolik tíživá a depresivní. Život sám o sobě je těžký a tvrdý boj, proč se na to koukat ještě ve filmech. Ale jak říkám, toto je pouze moje věc, já jsem si to prostě neužil tak moc, jak bych měl. Jinak natočeno je to parádně a zahráno ještě lépe.(28.3.2008)

Ono to bylo dobré, jen jsem měla hrozný problém s tím, jak musí nutně být v 80 % filmů o homosexuálech ten dotyčný podaný jako zvrhlík, agresor a magor. K učiteli z tohohle filmu mi to vyloženě nesedělo, protože to byl hodný člověk.(5.10.2008)

Úpadek tuzemské kinematografie nemusí být definitivní. Pobíhá tu totiž hrstka vyvolených, kteří se nebojí a o tom, že tohle řemeslo milují, jen neplkají, ale něco pro to dělají!! Je to jako ozdravná masáž, protože Sláma (jeho Štěstí považuju za nejlepší české dílo 21.století) nás neatakuje množstvím přiblblých hlášek a laciných gest, nýbrž vypráví vpravdě prostý příběh učitele přírodopisu, který vyměnil hlučnou Prahu za venkovskou školu a homosexuální orientaci dočasně za přátelství s unavenou hospodářkou. Citlivě pojatý snímek je silný v herecké sestavě – i ta nejvedlejší postava tu z minima vytěžila maximum, (v jakémkoliv smyslu) dojímají Liška, Bydžovská nebo Daniel, oku lahodí soustředěné dlouhé kamerové jízdy, několik památných momentů (scéna rodičů na balkóně) nebo Tereza Voříšková. Dojemné dílo zralého autora!! Víc jich takových..(30.6.2009)

• - Neherce Ladislava Šedivého, který hraje farmářčina syna, našli filmaři na nedalekém odborném učilišti, kde se učí zámečníkem. (Siriuss)

• - Mariin statek i Liškův filmový domov byly vybudovány pouze pro účely tohoto filmu. Filmaři totiž nenašli dostatečně velká stavení, která by umožňovala natáčet dlouhé záběry bez střihu tak, aby se kamera mohla bez omezení pohybovat spolu s herci prostorem. Obě stavení byla postavena v květnu 2007 a ještě před začátkem zimy byla zbourána. (DaViD´82)

• - Český lev 2008: Hlavní ženský herecký výkon (Zuzana Bydžovská) a scénář (Bohdan Sláma). (M.B)