96 hodin

Taken

96 hodín

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / USA / Velká Británie, 2008, 89 min

Ukrutnej akční nářez! Tohle jsem fakt potřeboval, po dlouhé době akční thriller s oldschoolovým tématem a moderním zpracováním, které mi vyjímečně nevadilo. Vím, že Neeson není žádnej martial arts mistr a střihy byly udělaný naprosto v pohodě. Ale hlavní je prostě děj a to, jakým způsobem jeho hlavní postava vymete s grázlama, kteří si dovolili unést jeho dceru. Rychlej, dynamickej, vynalézavej, krutej a chladnej taťka, kterej si absolutně nebere servítky a jde za svým cílem jak loveckej ohař, vystřílí, vymlátí, zláme, nakope a umučí všechny, kdo se mu postaví do cesty. Opravdu nářez, nevím, co mi nedovoluje nedát plný počet ... Možná prostředí ve kterým se film odehrává, možná absence krve (toho jsem si všiml až v třetí třetině filmu - film je brutální, ale krev zde neteče). Těžko říct. Každopádně všem milovníkům akčích filmů doporučuju. Je to něco mezi nejlepšíma Seagolavkama a Bournem.(20.10.2008)

V rámci nejčistších 'akčních filmů pohybu' dokonale efektivní pecka... podobná jako před lety Štvanec. Přebral se bournovský koncept kinetické akce a okamžitého rozhodování hrdiny-profesionála, vyprávění je rozloženo do celovečerní série honiček a potěšení se z kombinace pohybu postav v akci a pohybu informací přeneslo čistě na oživení žánrových konvencí v prvním zmíněném modu. Velmi opojné, velmi důsledné a velmi - fajn.(17.10.2008)

Tak se zase všichni uklidníme. Podíval jsem se na to proto, že 80% u akčňáku rychlokvašky francouzského střihu je podezřele moc, aby to nevzbudilo pozornost. A proto že mám rád Liama Neesona. Ale je to jen nafouklá bublina vezoucí se na bourneovském stylu. Jedním okem tam, druhým ven. Liam výborný.(12.10.2008)

Kdo by to do toho Neeseona řekl, že se dokáže takhle rozpálit? Kašlu na to, že to je jedno obrovské klišé, dobře jsem se bavil.(12.12.2010)

Liam Neeson na stará kolena řádí jako za mlada. 96 hodin je skvěle natočená svižná akce o únosu jeho dcery, kterou se vydá hledat do Paříže. Může se zdát, že jde o otřepaný příběh. Ovšem když se ho ujme Luc Besson spolu se skvělou režií Pierra Morela je skutečně na co se dívat. 90%(25.8.2008)

• - Po tom, čo Bryan doženie loď, skočí z Pont des Arts, jediného pešieho mosta v Paríži. Vo filme je most úplne prázdny, no v skutočnosti je na ňom aj v noci čulý ruch. (m.a.t.o.)

• - Nůž, který proti Bryanu Millsovi (Liam Neeson) použije předposlední padouch na lodi, je tzv. karambit. (kwaicheng)

• - Bojové umění, které používá Liam Neeson, je z větší části filipínské Kali s prvky Jeet Kune Do, které používal Bruce Lee. (Holina)