Svítání

Svitanie

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

Priveľa dobrých nápadov zabitých béčkovou zápletkou a rutinnou réžiou. Hawke sa snaží o dušu, oveľa viac by mu však svedčal inteligentnejší žánrový pokus, Neill na malom priestore nemá čo dokázať a Dafoe je pre zmenu nevýrazný. Vo výsledku vlastne po všetkých stránkach neškodná upírska zábava, ktorej námet a mnohé pôsobivo zabudované prvky do sveta kde sú dominantnou rasou tí druhí, sľubovali viac...(31.1.2010)

Daybreakers už v trailery ukázal všetky svoje tromfy, no vo filme to nepodtrhuje žiadne Placebo a tak tá pôsobivosť scén je tatam. Napriek tomu je to pokrok pre bratov Spierigovcov, v porovnaní s ICH debutom Undead, je toto pozerateľný film. Opäť kombinujú zbrane, tentokrát žiadna trojhlavňová brokovnica ale brokovnica s kušou. Tak ako i Undead, film má dobré nápady, len scenáristicky sú akosi nezúžitkované a režijne sa tiež výrazne nepredviedli. Béčkovosti sa nevyhnú keď v ich filme po zásahu šípu upíry vybuchujú ako rozbušky.(31.1.2010)

V době Stmívání, Nového měsíce či Zatmění se každý nový upírský horor staví do pozice zjevení a láká k častému nadhodnocování. Svítání není špatný film, ale mohl být ještě o mnoho lepší. Ethan Hawke a Sam Neill ze svých rolí vytřískali co to dalo, režisérská dvojice na druhou stranu přinesla do kin film, který je určen pro mainstreamové publikum, bohužel. A tak Ethanovo a Samovo snažení vyjde vniveč. Svítání se mohlo stát podobným kultem jako Blade či seriálový True Blood, nevyužitý potenciál tak zamrzí dvojnásob. Největším zklamáním je však Willem Dafoe, kterému to hláškování tentokrát moc nešlo. Ale dost k záporům, prostředí působí velmi uvěřitelně a krevní kavárny, zatemnění vozů nebo zabezpečení domů vypadá hodně sexy. Sexy mohl vypadat celý film, škoda jen menší odvahy autorů dotáhnout jej někam dál.(10.8.2010)

Horory s Áčkovým Hercem většinou u mě neprojdou na výš než 3*.. Tady to bylo tak Na hraně.. Bud jsem neměl Náladu či chut.. Nebo vážně Má inteligence je nízká, Protože jsem vůbec nevěděl o co tam jde? Chodili tam a zpátky sem tam se střílelo, ale nějak jsem nezaznamenal PROČ, JAK? .. Díky Bohu To zachránil krvelačný závěr.. Scéna s výtahem byla Lahůdka.. Tímhle jsi u mě film získal Malé PLus! Ale Příště už raději ne :)(14.5.2012)

Soundtrack Christopher Gordon: 1. Immolation ,2. Nightfall ,3. Humans ,4. Subsider ,5. On the Run ,6. Blood Lust ,7. The Winery and the Cafe ,8. Fermentation Tank ,9. Ambush ,10. Resurrection ,11. Drought ,12. In the Sun ,13. Blood Brothers ,14. Spreading the Cure ,15. Daybreak ,16. Running Up That Hill - Placebo ,(11.5.2011)