Svítání

Svitanie

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

V době Stmívání, Nového měsíce či Zatmění se každý nový upírský horor staví do pozice zjevení a láká k častému nadhodnocování. Svítání není špatný film, ale mohl být ještě o mnoho lepší. Ethan Hawke a Sam Neill ze svých rolí vytřískali co to dalo, režisérská dvojice na druhou stranu přinesla do kin film, který je určen pro mainstreamové publikum, bohužel. A tak Ethanovo a Samovo snažení vyjde vniveč. Svítání se mohlo stát podobným kultem jako Blade či seriálový True Blood, nevyužitý potenciál tak zamrzí dvojnásob. Největším zklamáním je však Willem Dafoe, kterému to hláškování tentokrát moc nešlo. Ale dost k záporům, prostředí působí velmi uvěřitelně a krevní kavárny, zatemnění vozů nebo zabezpečení domů vypadá hodně sexy. Sexy mohl vypadat celý film, škoda jen menší odvahy autorů dotáhnout jej někam dál.(10.8.2010)

Tvůrci přišli se zajímavým nápadem, který ovšem nedokázali dotáhnout, až do úplného konce. Takže z mnou očekávaného obrození vampire filmografie se urodilo pouze dobře provedené Akční Béčko. Potenciál celého filmu mě přišel dost zahozený a i když se bratři Spierigové snažily udělat kontrastní nebo apokalyptické záběry a nápady také nešetřili, po celou dobu jsem byl dějově sterilní a koukal na Daybreakers jako zombie zavřená za plastovým oknem na maso . . . má hlad, ale nekousne si. Hudební doprovod mi přišel dost nevýrazný. Obměna na klasické Vampire Horory na které je divák zvyklý. Lepší 3 *. 60 %(6.5.2010)

• Isherwood

Dá to docela fušku, vykřesat z tak slibně načrtnuté premisy tak bezkrevnou podívanou. Spierigové ten svůj scénář nepodřizují promyšlenému světu, ale průměrnému diváku, tudíž na nás bafne automobilová kolize, přepadení komandem i střílení ze samostřílu. Působí to jako pěst na oko, když docela slušně pracují s emocemi a mají po ruce dobré herce. Bohužel, můj zájem zůstal viset na poli traileru, kde se událo podstatné a hrálo k tomu Placebo. Vizuálně totiž bráchové nabídnou jenom potemnělé kamerové filtry a zbytek… sice není nudný, ani blbý, ale tak nějak prostě - nezajímavý. 2 a ½.(10.2.2010)

Cítím stejnou zradu jako Julius Caesar, když si z něho Brutova partička udělala v senátu jehelníček! Člověk vejde do půjčovny a hned vedle Stmívání, Rozbřesků a Novoluní vidí titul Svítání a na jeho přebalu - pravda, ne moc pohledné, to mě mělo zarazit - bledé lidi. A pak si to doma pustí a krásný Bob Tykvová zelenina nikde..! Místo toho jen jakýsi Ozploitation ve stylovém kabátě protkaném nití sociálních metafor! K tomu ponurý hudební doprovod C.Gordona, kamerové filtry z Drákulovy prdele/neuklizené ložnice (vyberte si), drsná scéna likvidace nepřizpůsobivého upíra ex-zahradníka a navrch vkusně opotřebovaný W.Dafoe, který vše podstatné dokázal shrnout do jediné trefné hlášky („Living in a world where vampires are the dominant species is about as safe as bare backing a 5 dollar whore.“). Vlastně to nebylo zase tak špatné, musím napsat paní Majerové, že konečně dostala rozum..(25.11.2011)

Tohle je jeden z těch filmů, u kterých si už 10 minut po jeho zhlédnutí nepamatujete, jak to vlastně skončilo. Nápad se světem upírů neni vůbec špatný, ale kdyby to nebylo jedno klišé za druhým! První půlka ještě ušla, nějaká akce se tu taky objevila, i když skončila dřív, než mohla pořádně začít. Ale druhá půlka je vysloveně dojení krávy. Ten konec s vyléčením upírů je sice srandovní, ale bez špetky originality a pořádné závěrečné akce.(10.3.2010)

• - Spoločnosť Bromley Marks, ktorá sa vyskytla vo filme, je pomenovaná podľa Patricie Bromley Marks, manželky Dicka Marksa, austrálskej legendy reklamy a mentora bratov Sprierigovcov. (Greenpeacak)

• - Filmová postava Lionela 'Elvise' Cormaca (Willem Dafoe) dostala jméno na základě hercova kladného vztahu ke skladbě "Burning Love" od Elvise Presleyho. Ve spojených státech měl pak snímek premiéru v den narození Elvise Presleyho, tedy 8. ledna. (Conspi)

• - Ethan Hawke bol obsadený do hlavnej úlohy v máji 2007 aj napriek tomu, že spočiatku rolu odmietal, resp. váhal. Ako dôvod uvádzal, že nie je veľkým fanúšikom žánru. Nakoniec ho presvedčil vlastný pocit o tom, že tento film nie je typickým béčkom. (Greenpeacak)