Kráľovský palác v Mykénach. Orestes sa vracia domov s pestúnom a priateľom Pyladom, aby pomstil svojho otca Agamemnona. Zabila ho Orestova matka Klytaimnestra s milencom Aigistom. Orestova sestra Elektra ťažko znáša neprítomnosť brata a protiví sa jej tvrdé Aigistovo i matkino zaobchádzanie. Do paláca vstupuje Orestov pestún so správou, že Orestes je mŕtvy a že prináša jeho urnu. To natoľko rozžiali Elektru, že sa rozhodne sama vykonať pomstu. Vtom prichádza Orestes a zabije matku aj Aigista na tom istom mieste, kde bol zavraždený Agamemnon. (oficiální text distributora)

Autogram

Ja tým antickým dielami akosi nerozumiem, a to ani pri čítaní ani pri pozeraní. Striedavo ma to nudí alebo strácam prehľad v podivných menách postáv až nakoniec vôbec neviem, o kom sa hovorí. ()

Flego

Veršovaná tragédia od starogréckeho dramatika Sofoklésa. Profesionálne natočená televízna inscenácia s dôrazom na herecké výkony, kde predovšetkým vyniká Magda Vášáryová. Prvý komentár. ()

javlapippi

"Nuž, prečo ja mám na ňu ohľad brať, keď takto mrzko tupí svoju mať?" Elektra Vašáryová ťažko znáša otcov skon, aj po rokoch okázalo trpí a kazí všetkým náladu. Nemožno sa jej ale veľmi diviť, pretože tatkovu smrť má na svedomí krkavčia mať Klytaimnestra Kráľovičová spolu s jej aktuálnym manželom Aigistom Haverlom, v ktorých domácnosti aj s kŕdľom sestier aktuálne pobýva. Umárajúca sa Elektra vkladá veškerú nádej do príchodu oddelene vyrastajúceho brata Oresta Dočolomanského, ktorý by mal priniesť pravdu a spravodlivosť na ostrí meča a zázračne napraviť skrivodlivosti sveta. Originál grécka dráma, famózne zahraté, slušivé kostýmy, solídne kulisy a experimentálna minimalistická hudba stupňujúca napätie. Samé kvalitné ingrediencie, ale výsledný produkt ma miestami trošku nudil. Tri odstrihnuté kadere na hrobe. "Keď škodiť chce boh, ani silák sa škode nevyhne." ()

majo25

Antická tragédia v inscenačnom spracovaní, ktorá je dosť minimalistická až chudobná nielen na kulisy, ale aj na kostýmy. Všetko musia obstarať herci a ich kvetnaté divadelné dialógy. Na herectvo slovenských hercov sa dá spoĺahnúť - Rajniak, Dočolomanský, Haverl. Akurát pri oskubanej Vášaryovej, ktorá dostala najviac priestoru, ma miestami mykalo. Zvuková stránka ma zasa iritovala...tá sa vôbec nevydarila. Mám oveľa radšej civilnejšie spracovania. ()

curunir

,,NÁŠ ŤAŽIVÝ PRESMUTNÝ DOM, NAD OTCOM ÚBOHÝM ŽALOSTÍM V ŇOM." __ Naozaj kvalitná tv inscenácia zaujme okrem prvoradých hereckých výkonoch aj po formálnej stránke. Strohé megalitické kulisy predstavujúce mykénsky palác doby bronzovej neodpútavajú od diváka od príbehu, doplneného minimalistickou, miestami experimentálnou hudbou a laboratórnymi trikmi v súčinnosti so zvukovými efektami na zvýraznenie vnútornej psychológie Oresta v podaní Dočolomanského, ktorý prichádza na scénu až v poslednej tretine. Dominantnej Vášáryovej sekunduje najmä herecky presná Kráľovičová. ,,Elektru" nenapísal len Sofokles, ale tiež Euripidés, ktorý je tiež autorom deju predchádzajúcej ,,Ifigénie". Bolo by nepochybne zaujímavým pozrieť si spracovanie tejto antickej tragédie vo voľakedajšom televíznom spracovaní. (27. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()