Zkažená mládež

• Estonsko

Klass

The Class

Estonsko, 2007, 98 min

Populární Columbinský biathlon dorazil i do Estonska! Vystřelit si dneska ze spolužáků už není žádná legrace. Mohli by to nepochopit a vrátit vám to devítkou. Kde jsou ty zlaté časy, kdy poctivá šikana končila maximálně ředitelskou důtkou. Smolko a Zbořile, každopádně se ale omlouvám a doufám, že naše "přátelství" na základce negativně neovlivnilo váš vývin a vyrostli jste v kvalitní, nenarušené jedince bez zbrojního pasu.(27.7.2010)

"MÁM JÍT DOVNITŘ NEBO VEN?" - "VEN." - "DÍKY." Nejlepší film o šikaně. Perfektní scénář, výborní herci. Fascinovala mě neschopnost učitelů rozeznat klasické příznaky šikany a bojovat s ní. Jako v momentě, kdy mi žák přijde do třídy bez bot a není schopen vysvětlit, proč je nemá, je vymalováno. A vyšetřovat to před celou třídou může jen totální blb. Jenže když většina učitelů přichází do třídy jen zasněně odpřednášet nebo znuděně oddrmolit to svoje... Při závěrečném masakru jsem se přistihl, že se bojím, aby hrdinům nikdo z těch hajzlů neutekl.(1.9.2009)

Scénář: Ilmar Raag .. Podle něčí (zcestné) anotace jsem byl připraven JEN na romantický film ze střední školy. Pár minut tak Klass i vypadá, ale časem tuhne úsměv a nakonec i krev v žilách. _ Taková banda hajzlíků si potrestat zaslouží.(2.1.2008)

Syrovost surovosti. // Ilmar Raag mi umožnil nahlédnout do (pro mě nepochopitelné) společnosti mladých spratků, kteří si prostě museli honit ego. A nejlépe tím, že pošlapou lidskou důstojnost těch, kteří prostě nemíní jít slepě ve stádu (navíc když smečku oveček vede vlk). // Vůbec první film, kdy jsem v závěru fandila onomu bouchači, i když to bych asi neměla.(3.8.2008)

Estonci se tedy vytáhli. Jistě, námět je velmi silný a zvlášť, když v úvodu čtete, že je to inspirováno skutečnou událostí, ale ono to bylo i velmi dobře natočené, žádná vyprávěcí nuda, od herců, přes hudbu, kameru, střih, režii, celé zpracování je prostě dobré.(20.1.2008)