poster

Labyrint lží

 • USA

  Body of Lies

 • Slovensko

  Pavučina lží

Drama / Akční / Thriller

USA, 2008, 128 min

 • KarelR
  ***

  Jako by se Ridley po akci s vrtulníky mrknul do scénáře, zjistil, že ho čeká jen další hodina a půl okecávání, a tak si vzal dovolenou s tím, ať to dotočí bez něj. Labyrint lží se může chlubit neselhávajícími hereckými hvězdami a velice slušným technickým zpracováním, ale zajímavý příběh z něj za boha nevydojíte. Celý film tak nějak běží na neutrál a hustí do vás poučky o tom, že bojovat s terorismem je vážně fuška a ani ti dobří proto nemůžou vždy hrát úplně čistě atd., ale pokud už jste pár filmů na podobné téma viděli (namátkou Syriana nebo Království), nemůže vás nic z toho překvapit. Navíc se nikdy nedostanete postavám pod kůži a časem vás začne štvát, jak nelogicky se občas chovají (upřímně říkám, že jsem měl u jednoho ze závěrečných zvratů osypky z toho, jaká je to pitomost). Za zmíňku tak stojí maximálně Mark Strong, který si pro sebe spolehlivě krade každou scénu, v níž se objeví, a dodává do filmu i zásadní element napětí. Vždycky jsem se nemohl dočkat toho, v jak luxusním kvádru se objeví příště :-) Nakonec tedy průměr a vzhledem k tvůrčímu týmu dost promarněná šance. 6/10 P.S. To skákání z lokace do lokace každých patnáct minut je pomalu otravnější než přetáčení děje u Úhlu pohledu. Jestli to měl být pokus o "reklamu na cestovku", tak selhal. Stejně jsem měl pocit, že se to všechno mohlo točit na ploše pár bloků...(6.11.2008)

 • Bluntman
  ****

  AMERICKÉMU GANGSTEROVI bylo (nesmyslně) vytýkáno, že se jedná o chladné dílo bez emocí a zapamatovatelných scén, které se sice stane klasikou, ale přitom se jedná o sázku na jistotu. LABYRINTU LŽÍ je (nesmyslně) vytýkáno, že se jedná o chladné dílo bez emocí (ale se zapamatovatelnými scénami!), které se nestane klasikou, protože se jedná o průměrnou, rutinní a schématickou podívanou._____ Depersonalizované, značně cynické vidění světa je pro Scottovu tvorbu typické, ale nevnímal bych ho jako chladné (nakolik osvěžující je románek se sestřičkou, kterému není dán plný průchod!). Epičnost vyprávění, v němž se spolehlivé informace distribuují skrze média a moderní techniku, zatímco klíčové informace jsou nám v dialozích zatajovány, popř. je nutné je hledat mezi řádky, je typická pro obě poslední scottovská díla. Zatímco ale v tom předposledním je potěšení ze setkání dvou ústředních protagonistů oddalováno až do samého konce, kdy nedojde k výraznému vyjednání, ale naopak rozumnému vyříkání a předtím jsou (žánrové) světy policisty a dealera stavěny do protikladů, v tom posledním stojí postavy DiCapria a Crowea na stejné straně a ve stejných světech, ale jejich přístup je zcela odlišný. Ryze efektivní, rychlá a přehledná akce (stříhá se každou třetí sekundu, je snímána v polocelcích, popř. detailech) je součástí vyprávění a film tak zůstává po celou dobu kulturně velice citlivý, na rozdíl od černobílé kovbojky KRÁLOVSTVÍ._____ Jsem sice v menšině, ale filmy, v nichž se neustále pracuje (a to i v těch případech, kdy se pomáhá synovi na záchodě a dcera se veze do školy) a v nichž postavy za pochodu přemýšlí a diskutují, mi přijdou velice opojné. Stejně tak i ty, v nichž nedochází k vyjednání mezi dvěma různými žánry (jako v AMERICKÉM GANGSTEROVI), ale v nichž se v jednom thrillerovém žánru vyjednává na poli "bratrském" (srovnej NEPŘÍTELE STÁTU a SPY GAME s LABYRINTEM LŽÍ). 9/10(30.11.2008)

 • Faidra
  ***

  Naneštěstí pro mě všechny filmy, které se mi od něj líbily, Ridley natočil během desetiletí 1982_1992 a moje zhlédnutí každého jeho novějšího počinu připomíná přešlapování otráveného páru, který si spolu svého času párkrát vášnivě užil a není s to si přiznat, že z prchavé aférky se láska století vyvine jen stěží. Chudák chlap se tak snaží a může se přetrhnout s nabídkami kvalitních herců a obrazů, jenže když ona ho s tím Faidra jedna nevděčná pokaždé vyhodí s tím, že by chtěla pořádný scénář a příběh, co chytne za srdce, za mozek a za koule a neuvědomuje si, že když nevlastní ani jednu z těch zmíněných věcí, těžko se jí někdo zavděčí. Tak a k filmu. Při zběsilé jízdě tímhle Orient expresem jménem Body of Lies se zastavuje v Iráku, Jordánsku a Turecku a aby to snad nebylo málo výbušné - v každém smyslu toho slova - odbočí se i do Londýna, Amsterodamu a Washingtonu, jenže nic, co by změnilo výhled na Leovu zarostlou a Russellovu dvojitou bradu v opravdu zajímavou podívanou, se tu nenajde. Abych jenom nehaněla, tak herecky je to ošéfováno opravdu skvěle, postava DiCapria není "Ferris, Roger Ferris," ale utahaný cynik, který často dostane přes hubu a občas přes prsty, Mark Strong je tak často příjemným překvapením celého filmu, že by mě jeho um a charisma už dávno překvapovat neměly, Crowe je správný amorální manipulátorský hajzl a akční scény působí realisticky, tedy aspoň z pohledu akčního analfabeta jako jsem já, i když navozují podezření, že Ridley občas zašilhá do domácích úkolů svého mladšího bratra. Jenže já jsem holt jen Faidra a ne Ariadna, takže i když jsem v Labyrintu nezabloudila, vítězný tanec nad Mínótaurovou mrtvolou jsem taky zrovna nekřepčila. Nedalo mi to nevzpomenout na palestinsko-izraelský rozhovor v Zohanovi: "Nikdo nás nemá rád. "A proč?" "Protože si nás pletou s váma." Oproti tomu, co se tvrdí jak tam, tak v Labyrintu, já mám Střední východ ráda. Proto bych si o něm přála opravdové filmy místo nablýskaných tuctovek, do kterých Russell Crove na rozdíl od George Clooneyho v Syrianě nabíral kila celkem zbytečně. P.S. Myslela jsem, že románky s domorodými ošetřovatelkami se považovaly za klišé už v době W.S. Maughama.(8.2.2011)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Při natáčení vyvolával Russel Crowe (Ed Hoffman) napětí mezi herci tím, že v maskérně předstíral kýchnutí a postříkal vodou krk Leonardu DiCapriovi (Roger Ferris). Ten si několik týdnů myslel, že je Russel nechutný člověk, než se dozvěděl, že je jen terčem vtipu. (bif)

 • - Scénář napsal držitel Oscara za Skrytou identitu William Monahan podle románu zástupce šéfredaktora deníku Washington Post Davida Ignatia. (messiah)

 • - Film se natáčel v lokacích ve Washingtonu a v Maroku. (Stegr)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace