Kapela přijela

• Izrael Bikur Ha-Tizmoret (více)

V jeden obyčejný den přijíždí  do Izraele z Egypta osm hráčů Alexandrijského policejního ceremoniálního orchestru. Mají zahrát na otevření arabského kulturního centra v Petah Tikva, ale pro chybu v komunikaci odjedou autobusem do Beit Hatikvy, zcela jiného města uprostřed Negevské pouště. Egypťané v policejních uniformách se seznámí s několika místními, kteří se zvědavostí reagují na jejich skupinu, jsou přátelští a obezřetní a během jejich návštěvy jim poskytují útočiště, jídlo, hudbu a společnost. V ten den už nejede žádná doprava do města a v pouštním městečku neexistují žádné hotely, kde by se mohli ubytovat. Majitelka malé restaurace Dina (Ronit Elkabetzová) je pozve, aby zůstali na noc v jejím bytě, v bytě jejích přátel a v restauraci. Následuje zvláštní noc tichých příběhů, přiznání a vzájemného pochopení. (TV JOJ)

Autogram

Očakávania treskúceho humoru od tohto filmu by museli skončiť sklamaním. Aj keď to určite evokuje situácia, ako sa arabská kapela dostane v židovskom štáte omylom na úplne nesprávne miesto v nejakom zapadákove a ujme sa ich bufetárka, taká správna baba. Takže ich nechopnosť nie je žiadnym zdrojom vtipu, dokonca ani kultúrne rozdiely. V izraelskom zapadákove rozdiely medzi náboženstvami nie sú podstatné, a možno aj preto, že Arabi nie sú priliš ortodoxní a Židia tiež nie sú príliš ortodoxní. V druhej polovici filmu sa objaví niekoľko fakt dobrých scén, buď z diskoteky alebo s bufetárkou, takže to vytiahli na tri hviezdy, no záver úplne bez prekvapenia bol slabší. ()

Honzua

Takový blízkovýchodní Ztraceno v překladu bez shoegazu a ikebany zato s arabskou kapelou. Jemný humor, který na vlně melancholie občas spadne do kalicha hořkosti. Vše výmluvně podtrženo lahodnou kamerou, která každý záběr podrží o trošičku déle než by se zdálo být nutné. Nadto z krásný milfy Diny se nedaj odtrhnout oči a charismatický Khaled (Saleh Bakri) si mě získal už jako Suleimanův otec Fuad v Čase, který zbývá, takže těch kraťoučkých 85 minut příjemně uteče jako voda. No a kapela zase odjede :) ()

Saur.us

Příběh jednoho dne Alexandrijského policejního orchestru na zájezdu kdesi uprostřed izraelské pustiny. Z této zápletky pak vychází spousta humorných scén a já jsem se díky milému humoru, který se v Kapele objevuje, opravdu poctivě prosmál celým filmem. Ústřední dvojici Gabai - Elkabetz ta arabsko-židovská spolupráce opravdu šla. Sasson Gabain, kříženec mezi Benem Kingsleyem a Miroslavem Krobotem, a Ronit Elkabetz, krásná a živočišná herečka. A díky krátké stopáži byl film zaplněn tak akorát, bez jakéhokoliv prázdného nebo nudného místa a utekl jako voda. A jako bonus, záběry izraelské pustiny. ()

Jirka_Šč

Takový "malý příjemný" film. Jedna naprosto super scéna polopatistického návodu jak balit babu: "A co teď?", plus několik velmi krásných postav. Natočit toto Holywood, tak to ... DROBNÝ SPOILER ... dotyčná kapela v zapadákovitém městečku rozbalí na plné pecky. Vzhledem k tomu, že se jedná o podstatně komornější snímek, je výsledek též ... jak to říci ... komornější. Sledujeme postavy členů kapely rozdělené na jednu noc a každá prožívá svůj vlastní více méně intimní a více méně zábavný, smutný, vážný nebo banální příběh. Líbilo se mi. Na konci, v titulcích, jsem se pousmál při myšlence, co řeknou případní poslouchající sousedi na to, že se z našeho okna line tradiční arabská hudba :). ()

nascendi

Policajti patria internacionálne k neobľúbeným profesijným skupinám. Policajní hudobníci sú na tom iba o niečo lepšie. O malej obľúbenosti Egypťanov v Izraeli a naopak tiež nepochybujem. Takže keď sa Alexandrijský policajný orchester vinou nejakého organizačného lapsusu ocitol bez prostriedkov na nejakom odľahlom mieste v Izraeli, bolo tým rozohrané na celkom dobrý film s možnosťou striedania žánrov. Bohužiaľ z existujúcich možností si tvorcovia vybrali iba nudu a chvála im preto môže patriť iba za to, že nuda netrvala dlho. Tie hviezdičky sú za láskavosť a ohľaduplnosť k divákom a za zaujímavú izraelskú herečku. ()

• Film byl státem Izrael oficiálně vyslán do soutěže o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film, ale protože se v něm mluví převážně anglicky, byl Akademií diskvalifikován. Místo něj tedy Izrael nominoval film Beaufort (2007). Angličtina ve filmu slouží jako dorozumívací prostředek mezi egyptskými Araby a izraelskými Židy. (Iggy)