Pro mě nejlepší film 42. ročníku MFF KV. Velmi působivý, se silným dějem. Ač se jedná o závažné téma - pedofilie, vyrovnávání se se špatnými zážitky v minulosti, rozlišení normálního a nenormálního chování - podařilo se tvůrcům nenásilně vpasovat pár opravdu humorných situací či komentářů. I když režisér tvrdil, že jsme se smáli i na místech, kde se předtím nikdo jiný nesmál :-)(25.7.2007)

Plavčík Lars si s sebou z dětství táhne nepříjemné šrámy na duši. Šrámy, které mu v dětství připadaly jako pohlazení a teprve s odstupem času začaly pálit. V práci se setká s výrostkem Timem, který s bandou kamarádů špehuje holky ve sprše. Chlapce za jeho troufalost nepotrestá, protože mu připomene sebe samého v jeho věku. Brzy však vyjde najevo, že Timovy zážitky jsou Larsově minulosti podobné víc, než aby se nad nimi mohl jen pousmát, a protože sám moc dobře ví, jaké důsledky na životě tohle jednání má, rozhodne se před nimi Tima ochránit... a taky se pomstít. A Erik Richter Strand s Thomasem Torjussenem převedl jejich bolestný příběh na plátno opravdu působivým způsobem... způsobem nejednostranným, otevřeným a drsným. Sønner je příběhem chlapce Tima, který hledá útočiště u svého staršího "kamaráda-otce" Hanse. Sønner je taky příběhem muže Larse, který před deseti lety hledal u Hanse totéž... Je to příběh nezkrášlený a (jak už bývá u skandinávské kinematografie zvykem) syrový.(2.3.2009)

Ten Hans hádam sám seba presvedčil, že konal vlastne pre dobro tých chlapcov ... zmätených chlapcov. A podaktorým ten zmätok v hlave zostane do konca života. Fakt hnus. Film ako taký bol mierne neučesaný, ale príbeh bol veľmi zaujímavý a téma, ktorú nám predostrel viac než vážna. Mikkel ako Tim bol veľmi presvedčivý.(27.3.2016)

Zajímavé uchopení tématu homosexuální pedofilie, přesněji toho druhu pedofilie, kdy mladík nemá otce, případně se o něj jeho otec špatně stará, nevěnuje se mu - a tak chlapec hledá útočistě jinde - tehdy vstupuje na scénu pedofil, který chlapce zahrne pozorností, penězi a samozřejmě i sexuálními nároky - chlapec se však nebrání, neboť je rád, že našel "spřízněnou duši" - teprve za pár let si uvědomí, jaké duševní následky na něm toto "spříznění" zanechalo a že bude poznamenán až do smrti. Snaží se proto zapomenout, vytěsnit všechny ty vzpomínky - ty však někdy opět musí vyplavat na povrch a je jen na tom kterém dotyčném, jak se s nimi vypořádá. Plavčík Lars se snaží jednu takovou mladou ztracenou duši "zachránit" a rozjíždí nebezpečnou hru, při které jde nakonec i o život. (3,5*)(11.7.2007)

1. " A s tou prilbou vyzeráš ako chuj ! " 2. Tá tehotná piča vás bude neskutočne vytáčať, je nesympatická a hnusná, ale našťastie nemá tam veľa priestoru . 3. A to si ich akože za tým rohom nevšimla ??! 4. Na záver si mohli všetci štyria vyfajčiť a krásny film za nami .(22.3.2010)

• - Film se natáčel v těchto norských lokacích: Oslo, Rælingen, Asker a Bærum. (Zlatohlávek)