poster

Monstrum

 • USA

  Cloverfield

 • Slovensko

  Cloverfield

 • Slovensko

  Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  ***

  "I'm documenting." Neskonale mě mrzí, že je Cloverfield pouze průměrným snímkem. Nápad je ohromně sympatický (jakkoli ho předběhl španělský zombie film [Rec], na který jsem moc zvědav). S ním jde ruku v ruce i zdařilá stylizace. Práce se zvukem je bez přehánění dokonalá. Závěrečná titulková hudební kompozice přímo lahůdková. A v neposlední řadě je samotný film až do zteče armády naprosto pohlcující. Bohužel pak tvůrcům dojdou nápady a pouze recyklují ty již použité, zvolený styl najednou nemá co nabídnout a především chování postav dosáhne vrcholu nelogičnosti a začne aktivně štvát. Být to jen další klasická "godzillovka", tak by to nijak nevadilo, ale u pseudodokumentu, který si hraje na reálnost "co by, kdyby" je to opravdu s podivem a celou koncepci to shazuje. Všemu pak nasadí korunu závěrečná pětiminutovka. Proč to nemohlo skončit tím pádem? Takto to má sice pouze cca sedmdesátpět minut čistého času, ale i to je v konečném důsledku příliš. A je to ohromná škoda.(27.1.2008)

 • Fr
  ***

  ..dokumentace operace MONSTRUM…. PŘÍBĚH:***zpočátku mám pocit, že mi z toho hrábne. Keci, prdy, beďary a vybrující video, na který bych se nedíval ani ve stavu ,,na šrot“. Naštěstí to nabere únosnou míru a po cca 17ti minutách přichází MONSTRUM. Mise za záchranou je stejně divná jako úvod. Takže oceňuji hlavně nápad, ale jsou zajímavější počiny ,,tohoto druhu“./ HUMOR:0- ehm, asi jedna malá hláška./ AKCE:***vypadá autenticky a uměle, ale přesto je to zajímavé. Monstrum ničí N.Y., mláďata útočí, teenegeři zdrhají. Přesto mi to kazí právě ta kamera, která má být onou zvláštností. Těch 20 mega odpovídá zážitku./ NAPĚTÍ:***panika davu. Dobrá. Řvoucí ženský. Otravný. K hrdinům nic necítím. Vše zachraňují momenty v metru. Pak už je to (skoro) nuda./ Chcete se bát? Jděte do lesa!(22.6.2008)

 • Enšpígl
  *

  Prvních cca 20 minut je tak příšerných, že jsem vážně uvažoval, že se zvednu a půjdu pomoci té hezké slečně do předsálí kina s prodejem popcornu. Naštěstí pak přilítne do ulic kebule sochy svobody a začne se alespoň něco dít ... i když. Nějakej nechutnej hnusnej přerostlej sráč co si dribluje z palicí sochy svobody, z vojáčků slavný US Army si udělá kopačák a místo dortíčků žere mrakodrapy, napochuduje do New Yorku a jeden tamní idiot nespustí kameru z ruky a všechno natáčí. Úplně jsem nebyl dojmu, že tenhle pablb by byl schopen si natáčet sám i vlastní popravu. No a touhle, přiznávám, značně blbou oklikou se dostávám k jádru pudla --kamera. Jako já vím, že to je dokumentaristický a realistický, / ne, že by snad nějaký divák skutečně věřil, že se to stalo / ale co je moc to je příliš. Já si připadal jak u degenů na dvorečku, chvíli jsem viděl nebe, pak padající barák a pak prdel nějakýho vojáka, potom se s kamerou pořádně zatřáslo a spatřil jsem auto, podpatek utíkajícího člověka, zase kamerovej otřes a tak furt dokola. Hlavně se mě neptejte kdo tam hrál, protože o to vůbec nejde, důležitý je, že i člověk v pokročilým stádiu třaslavky může být úspěšný kameraman. Jak tam to monstrum kadilo ty malý sráče, nebo co to vlastně lezlo z jeho prdele nebo to byla huba, nevím, no co, no, u psů se taky kolikrát nepozná kde maj prdel a kde hlavu a tohle bylo stejný a přitom to byla jediná scéna kde si mentál za kamerou zapomněl potřást se svým přístrojem. Teda teď jsem se tak nasral, že už ani nevím co jsem chtěl napsat. No nic, radši to zakončím chválou zvukových efektů, abych se uklidnil. Zvukový efekty byly udělaný na jedničku a když si to monstrum uprdlo nebo co to udělalo, tak se zatřásly sedačky i v poslední řadě kinosálu.(5.2.2008)

 • Jossie
  ****

  Asi tak dvacet minut jsem nechápavě koukala, na co jsem se nechala vytáhnout do kina a pořád jsem si říkala - nemělo to být scifko? Jenže pak se ozve první otřes a celá ta partička mladých, co si doteď nahrávala svoje bezvýznamné problémy na video má najednou velké starosti, jak vůbec zachránit holý život. Kdo nemá rád Blair Witch, ať tenhle film snad radši ani nezkouší, ale pro mě to mělo slušně děsivou atmosféru a samotné monstrum mě dost příjemně překvapilo svojí neobvyklostí. Překousněte tu roztřesenou kameru a občas mizerné záběry a vžijte se do toho a nemůžete být zklamáni.(25.1.2008)

 • Slasher
  ****

  Síla.... Připravte se na celkem intenzivní zážitek, tohle je monster movie točený ruční kamerou, což vás vtáhne do děje že budete koukat. Jasně, že už se tenhle postup není úplně nový, ale já osobně z toho mám stejně dost inovátorský dojem - podle mě ještě nikdo předtím nepoužil ve filmu handcam takhle brutálně. A neděste se, je to fakt dobře natočený, ale současně pořád máte pocit jako by to fakt natáčel ten týpek. Který přitom mimochodem hází celkem dobrý hlášky. Takže tu máme partu lidí na oslavě, řeší se spíš nějaká zmrvená love story, a najednou - BUM! Tohle přijde jako blesk z čistého nebe, prostě ani náznak a pak rovnou letí mrakodrap do sraček. Tohle je asi nejlepší moment z celého filmu. Pak vás dostane celkem bezprostřední a poměrně reálně působící panika, lidé běhají po ulicích, armáda, evakuace, bum sem bum tam, a samozřejmě monstrum. MONSTRUM je jediné s čím se pojí mé výhrady a něco mi prostě nedovolí dát plný počet. Zaprvé mi vadí samotný vzhled té příšery (a jejích malých kámošů co vypadají jak malá verze arachnida ze Starship Troopers), přijde mi prostě moc jako z nějaké počítačové střílečky. Ta příšera je takový mix všeho možného, namísto uceleného vzhledu. A za druhé se o ní prakticky nic nedozvíme (podle mě tohle nemohlo žít na Zemi, takže je to šmejd z kosmu), takže mám po shlédnutí v hlavě nepříjemný otazník a to mě štve. Je sice pravda, že to napomáhá tomu napůl amatérskému dojmu, ale beru to stejně jako mínus. No alespoň mají tvůrci čím naplnit dvojku, která bude podle mě naopak už klasicky natočená a mohla by tak stylově doplnit jedničku. Takže super, a fakt mazejte do kina dokud to jde, protože mám dojem že na DVD už to nebude ono.(27.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace