Monstrum

Cloverfield

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

I když se to tváří „blairwitchovsky“ s maximální mírou realističnosti, pořád to na mě v mnoha scénách (napadení malými alieny, nákaza milované, vrtulník atd) působilo hodně nepřirozeně. Prostě nejsem schopen věřit tomu, že v takových zlomových chvílích, kdy mi jde o holý kejhák (nebo mých nejbližších), bych byl ještě ochoten nahlížet okolí skrze displej kamery, to ani náhodou. Jinak ale perfektně odvedená práce (triky, výprava, vzhled monstra) a lahůdkově apokalyptická atmosféra s některými záběry, které nabývají až sladce surrealistického nádechu (jeden za všechny – bílý kůň táhnoucí kočár v epicentru řádění monstra). Zážitek mnohokrát znásoben, pokud je film viděn v přítmí kina na velkém plátně a se špičkovým ozvučením.(16.5.2008)

Když se rozdávaly originální nápady, Abrams se svou partou předbíhal. Jak jinak vysvětlit to, že příběh provařeného žánru, natočený technikou osvědčenou již od marylandských lesů, dokáže jen pomocí roušky tajemství převařit v dokonalý hit, na který se hrnou davy a který mu s velkou radostí zbaštím? Nathalie píše, že je to hit pro generaci Youtube. A já můžu jenom souhlasit. A řadit se k ní.. Parádní zážitek, který mi svou sugestivností nedal v den projekce pořádně spát. 90%(22.2.2008)

Tohle stálo jen 25 milionů dolarů? Uff. Tu ukazují tvůrci (Matt Reeves a J.J.Abrams) jak mají pozlacené ruky. V 85 minutovém snímku přes 75minut akce v dokonale technickém provedení jsem ještě neviděl. Začátek diváka vtáhne do tísnivosti strachu v uzavřeném prostoru obchodu (MLHA), kdy vás chytají chapadla za nohy, a nechcete se pustit nejbližšího předmětu, ale pořád chcete být v kontaktu děje. Atmosféra mnohokrát zdvojnásobena, než ve SVĚTOVÉ INVAZI a velmi se technicky přibližuje k DISTRICT 9, ale tu jsme pořád u rozpočtu, při kterém se může Jonathan Liebesman začít červenat. Kdyby to skončilo pádem .............. tak bych byl trochu spokojenější. Nechte příchuť' ostatních filmů které jsou technicky podobné jako tenhle film stranou a pojďte si vychutnat tuhle podívanou, protože Spielberg ani neochutnal popcorn, který si v kině koupil.(28.7.2012)

„Tunely už radšej nie.“ Ja sa priznám, že ma to nechalo chladným. Ak necháme drobnosti, ako sú scény s „malými Godzillami“ (čo to vlastne bolo?) alebo záverečné pôsobivé „stretnutie“ na trávniku. Mám rád „štýl“ J.J. Abramsa (ktorý CLOVERFIELD produkoval), ale hoci je film príjemne kratučký, ubehne i kvôli pomalému rozjazdu (to najhoršie z „Melroce Place“) pomaly. Dokonca, i keď už sa konečne „začnú diať veci“, zriedka chytí dych/tempo. Snímka je zaujímavá jednak dráždivou absenciou odpovedí (SPOILER na konci záverečných titulkov údajne zaznie veta „stále to žije“ SPOILER) a tým, že „klasický“ godzillovský útok nezachytáva očami ústredného hrdinu, ktorý monštrum zneškodní (vedca, vojaka, prezidenta USA), ale anonymného davu, ktorý chvíľu uteká, ale skôr či neskôr musí padnúť. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(3.12.2010)

V Monstru nelze vysledovat tradiční filmový vodítka, jelikož je dělaný výhradně přes jednu (handy) kameru a film se musel vypořádat s nemožností střihu. Nejzajímavější je ovšem problematika týkající se postav. Ty jako by vás mezi sebe nechtěly vpustit, jde o metrosexuály, extroverty na hranici sympatičnosti a sexy holky. Slouží hlavně pro pohled. Což byl záměr. Autoři filmu nechtějí, abyste byli jednou z postav filmu, ale abyste se stali další postavou, prostě sami sebou a mohli si příběh prožít na vlastní pěst. Už nemusíte být Cruisem z Války světů či Owenem z Potomků lidí. Tenhle koncept potlačené identifikace je velice důmyslný a ze všeho nejvíce se blíží počítačovým hrám. Anoncuje věk virtuální reality. Navíc nechává tvůrcům volné pole působnosti a je na nich, zda chtějí zakončit děj šťastně, nebo nešťastně. Můžou klidně všechny postavy vybít, protože o ně vůbec nejde, podstatný je „osud" diváka. Monstrum je dokonce natolik výtečné, že by vůbec nemuselo přepínat do dramatu, ale klidně se mohlo dovalit do konce na vlně romantiky a pokračovat v party ze začátku.(19.4.2008)