Monstrum

Cloverfield: Monštrum

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 2008, 85 min

• monolog

Další dobrodružství Godzilly v New Yorku, kdo vyhraje? No přece producenti! Poslední dobou mi přijde, že lidé nemají vlastní názor. Že tak často přejímají nápady ať už přátel, rodičů, vždy vševědoucích časopisů, televizní reklamy nebo podplacených filmových kritiků, že už si ani neumí představit, že by to mohlo být někdy jinak. Stejně tak ve vztahu k tomuto filmu. Podívám se nejdřív na pár hloupostí, snad nebudu příliš opakovat předchozí komentáře realisticky uvažujících. V první řadě mi neštymovaly ty bomby, které "dokonalá" USArmáda, po řádné zkoušce ohněm v Kosovu, Afghánistánu, Iráku atd. házela na potvoru dokonce pomocí B2 Spirit, která má na palubě celkem !podržte se! 30t (=120ks) pum! A určitě nepoužili ty nejlehčí, což znamená, že náš drobek odolal síle 16 ks tunových bomb s obsahem 450 kg tritonalu (o 20% silnější než TNT), což dá asi 2,1GJ/jedna. A to už je šlupka, že by i Krakonoš zalehl v revíru (mmch, všechno to info jsem si nastudoval, to já dělávám, když si o něčem vytvářím názor). Dál mi neštymovalo, že by se USAvláda rozhodla k použití taktických jaderných zbraní a to po desíti hodinách od útoku a to ještě na "SVÝM" území, uprostřed svého nejznámějšího města. Sice se jejich ničivost dá nastavit od 0,3 do 150 Kt, ale stejně. Neumím si představit vládu, která by dokázala obhájit použití atomových hlavic na americkém území a to aniž by vyčerpala veškerá další opatření. Schopnost těch malých potvor pochutnat si na speciálních jednotkách se snad M16? Nevšiml jsem si a nemám chuť to znovu zkoumat a přesto neschopných nakopat řiť několika hloupým céčkům. Schopnost umírající fifleny s ocelovou tyčí v levé plíci těsně nad srdcem sprintovat v lodičkách nebo bosky po troskama zasypaných ulicích a seběhnout 50 pater po schodišti. Videokamera od Sony (možná spíš jeho bráška Panasonic), která vydrží všechno (i když se poserete) má všechny funkce (abyste se neposrali) a jejíž ochrana proti EMP (elektromagnetický pulz z jaderného výbuchu) je lepší než moje pláštěnka... Když už jsme u kamery, nejen že měla výdrž baterka, on měl výdrž i kameraman. A tak si říkám, kam zmizely ty miliony lidí, co žijí v tom americkém největším malém velkém městě? - podle sčítání v roce 2006 přes 8 milionů a hustota je 10 tis/km. Mrtvol tam bylo co by se za nehet vešlo, a že by se jim v tom zmatku, který tam podle všeho měl být navozen, povedlo všechny odvézt? Nebo že by je spapala ta obludka? To by z toho měla pořádný bolení břicha! A neskonalá touha všech zúčastněných žvanit pítomosti a snažit se páchat sebevraždu, nelogický chování (proč za mostem jsou v bezpečí a tady ne, když na mostě je přepadl ocas té digitální mrchy?). Já nevím, ale zalezl bych do bytu, zabednil ho a nevystrčil nos ze dveří. Jediný důvody, proč točit film ruční kamerou a pseudodokumentárně (jakože se to stalo) je ten, aby člověk ušetřil a taky navodil atmosféru možnosti. Cannibal Holocaust nebo Blair Witch project to dokázali. A to povedeně a i proto, že jejich téma bylo z reálného čistě rozumového hlediska možné. Ale to, že by nějaká krevetovitá potvora rozšlapala celý Manhattan, tomu lze těžko s dnešním zpravodajským systémem uvěřit. Doba Wellesovy Války světů dávno skončila. Ozvučení třeba i dobré, ale to je pro mě doslova posledním aspektem, podle kterého hodnotím film.(9.6.2008)

Mnohdy to bylo tak idiotské, že líp by to natočil snad každý, kdyby si vzal do ruky kameru .. a ti, kteří říkají, že je to nová vlna a posunutí žánru filmů ala Blair Witch, tak neviděli film [Rec]. Je to slabé a jediné plus ode mě to má za chvilkovou přesvědčivost a sirovost prostředí.(23.5.2008)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Řeknu to jedním slůvkem: WHOW !!!!!! ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(21.1.2008)

Vynikající film, který mimořádně chytře využívá a podrývá vlastní tradice... a to nejen tím, že samo monstrum je v něm vlastně vedlejší postava.(13.5.2016)

Originální myšlenka brilantně roztažená do celovečerní podoby. Reeves je silný jak v detailech, tak v celku a když už si myslíte, že usne na vavřínech, vybalí na vás další trumfové eso. Pečlivě vymyšlená zábava nejen pro fanboye. Nejsem si jist, jak to bude fungovat při druhém zhlédnutí (nebo třeba v dalších projektech), ale jisté trendy z toho trčí na sto honů a přitom je to pořád lehkonohá popcornová zábava, která vám nažene husí kůži. Kdo někdy přemýšlel nad tím, co by v podobném případě dělal, kam běžel, komu volal a čím odháněl mimozemské potvory (a že asi všichni...), ten před Reevesem musí smeknout. (80+%)(21.1.2008)