Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

filmy zo školského prostredia poväčšinou nesklamú, asi preto že všetci sme tým prostredím kedysi prešli a je nám akési bližšie a poznateľnejšie. Vždy je v takom filme nejaké dobro a nejaké zlo, dobrí žiaci zlí žiaci dobrí učitelia a zlí učitelia. V tomto nezaostal ani Drommen, tento krát zo 60-tych rokov v dánskom vidieku. Vo svete zúrila vietnamská vojna vládol bigbeat a rock povaľovali sa hepees, a v dánskej dedine zápasil malý fritz s tyranským riaditeľom, mimochodom obaja herci sa svojich úloh veľmi pekne zhostili. A keď k tomu pridáte pár dobových pesničiek, tak sa na to dá aj pozerať - aspoň za 4 b. :)(17.7.2014)

• troufalka

Dívám se a dívám, skoro nevěřím svým očím, říkám si, kdopak vymyslel podivný propletenec? V titulcíh se dovídám, že byl film natočený podle skutečné události. Hm, podle možná, další věcí je, kdo si k tomu co přidal, co "vylepšil" a hlavně, kdo spáchal scénář? A ejhle! Námět dodal mistr překombinovaných temných příběhů Stieg Larsson. Tak se zdá, že muži nenávidí nejen ženy, ale i malé děti. A scénář? Ale podívejme! Dvě jména: Steen Bille a Niels Arden Oplev. Oba podepsaní pod filmem Oddělené světy, Niels navíc i pod Mileniem. Ještě se mi vybaví jiný snímek, také temný, kde měla svou úlohu šikana, odloučení otce od rodiny, zrada a násilí - Lepší svět. I tady šlo o poměrně složitý propletenec vztahů a velice vyhrocenou situac A další film zde s vysokým hodnocením - Hon. Zdá se, že složité příběhy a komplikováné vztahy jsou pro Dánsko tak nějak typické. Nechci snižovat žádnou snahu ukazující na šikanu a boj s ní, ale tady toho bylo až moc v jednom talíři. Čím častěji vidím filmy s podobným schematem a na podobná téma, tím se hodnotí hůře a hůře. Mizí originalita, dostavuje se únava ... námět: Stieg Larsson, scénář: Steen Bille, Niels Arden Oplev(17.10.2014)

• nascendi

Hlúpy, nudný a zbytočný film, u ktorého nezohráva úlohu, že bol nakrútený podľa skutočných udalostí. Celkom som sa naň tešil, pretože v poslednom období ma zvykli filmy zo škandinávskej oblasti príjemne prekvapovať. Tento mi však iba vzal takmer dve hodiny spánku. Jediné, čo ma v spojitosti s ním napadlo bolo, že v súčasnosti by už bolo možné nakrútiť thrillery zo školského prostredia v ktorých bezmocní učitelia už dávno nezachraňujú pred vynaliezavo agresívnym žiactvom iba svoju česť, ale aj svoje zdravie a životy.(27.5.2012)

Jeden z dalších filmů o nezkažených dětech a zkažených dospělých. Dobré na probuzení našeho "vnitřního dítěte". Poetický dánský venkov 60. let, nádherná hudba, a dětský hrdina, který prostě zaujme. Další moje srdcová záležitost.(22.4.2008)

Bibli jsem nikdy nedočetl, ale viděl jsem Pulp Fiction : "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností,sobectvím a tyranií lidské zloby.Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty,neb ten je skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí.A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry!A když uvalím svou mstu na Tebe,seznáš že jméno mé je Bůh !" Tato pasáž z Ezechiela se dá shrnout jednou větou : Na každou svini se vaří voda. Kuchařem je zřejmě Bůh, nicméně dřevo pod kotel si nosíme sami a právě o tomhle nošení dříví je Drommen - příběh o odvaze postavit se lži a nenávisti vyprávěný s lehkostí,moudrostí a laskavostí.(4.3.2013)