Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

Kvalitní snímek o bourání starých světů, předsudků, prosazování nových pravidel na úkor starých, temnotě, zkostnatělém systému, marném boji, obětech a především silném poutu pospolitosti v rodině uprostřed panenské přírody. Režisér držel opratě pevně v rukou, pro mě neznámí herci podali enormní výkon, nejvíc roztomilý Fritz Martin. V napětí jsem jen čekala na rozuzlení, což vyšlo taky v rámci normy. Když se tak zamyslím, dá se tento film použít jako vzorec pro všechny velké změny a revoluce. Bohužel všeho někdy moc škodí, nebýt drastického přístupu učitele v otázce trestů na žácích, nikdy by patrně nedošlo k až tak radikálnímu opaku, jakým je dnešní stav ve školství. Ne všechny staré věci jsou špatné.(13.12.2012)

Komentář obsahuje spoilery, byli jste varováni. Mám s tímhle filmem trochu problém. Stran scénáře, režie i hereckých výkonů nemám co vytknout, v tomto směru to bylo zvládnuté na jedničku. Horší už je to s poněkud černobílým vykreslením jednotlivých postav. Ředitel je prostě ten zlej a všichni ostatní jsou ti hodní, kteří se po vzoru Martina Luthera Kinga snaží dosáhnout spravedlnosti. Ne že by neexistovali chlapi jako je ten ředitel, ale v celkovém schématu mi postavy přišly jedna jako druhá podle nějaké archetypální šablony. Ředitel kruťas, učitel hipík bouřící se proti normám, dále nesmí chybět mladej rebel, kterýmu je celou dobu jenom křivděno atd. Plus všechna ta politika, která vystrkuje rypák v každé páté minutě. Ale nejabsurdnější na tom všem je samotný konec. Ředitel umře a děti nadšeně jásají, rodiče taky vypadají, že jsou s onou skutečností nadmíru spokojení. Co si z toho mám odnést já jako divák? Že si zasloužil umřít za to, že klukovi natrh ucho a pár jinejm dal pohlavek? Že jeho smrt je hodná nějakejch oslav a že je lepší mrtvej než živej? Nechci bejt moralista, normálně to opravdu nesnáším, ale v tomto případě se tomu nejde vyhnout. Necítím se tím nějak zvlášť pohoršená, jenom jsem posledních pár minut měla obočí vytažené nahoru, protože mi to přišlo neskutečně absurdní.(22.8.2015)

Zajímavé ... každou chvíli člověk neví co bude a jak to dopadne ...to mám ráda . Né, že od začátku vím jak romantický bude závěr :-( Moc dobře podaný boj dítěte -které vlastně nemá žádnou šanci :-( ( K tomu i fajn hudba :-))(11.12.2011)

Jeden z dalších filmů o nezkažených dětech a zkažených dospělých. Dobré na probuzení našeho "vnitřního dítěte". Poetický dánský venkov 60. let, nádherná hudba, a dětský hrdina, který prostě zaujme. Další moje srdcová záležitost.(22.4.2008)

"Není to tak hrozný !! Vypadáš jako indián.." ;) Jako indián po setkání s Mikem Tysonem !! ;) Potíž nicméně tkví v tom, že to vůbec není vtipné.. Stejně jako závažná témata, která dodnes paradoxně neztratila na aktuálnosti.. Vtipná se mi naopak snad zdá jedině skutečnost, za jak velký hype tahle Oplevova retro mládežničina vlastně platí..(28.10.2015)