Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

Výtečné školní drama evropského střihu. Příběh se klikatí, že člověk těžko odhaduje kudy půjde dál, ale v každém okamžiku ho strhává. Celou dobu jsem si přál, aby dobro zvítězilo, a obával jsem se, že se tak nestane, protože se to neděje v Americe. Závěr však je opravdu skvělý a nečekaný.(11.12.2010)

filmy zo školského prostredia poväčšinou nesklamú, asi preto že všetci sme tým prostredím kedysi prešli a je nám akési bližšie a poznateľnejšie. Vždy je v takom filme nejaké dobro a nejaké zlo, dobrí žiaci zlí žiaci dobrí učitelia a zlí učitelia. V tomto nezaostal ani Drommen, tento krát zo 60-tych rokov v dánskom vidieku. Vo svete zúrila vietnamská vojna vládol bigbeat a rock povaľovali sa hepees, a v dánskej dedine zápasil malý fritz s tyranským riaditeľom, mimochodom obaja herci sa svojich úloh veľmi pekne zhostili. A keď k tomu pridáte pár dobových pesničiek, tak sa na to dá aj pozerať - aspoň za 4 b. :)(17.7.2014)

Zajímavé ... každou chvíli člověk neví co bude a jak to dopadne ...to mám ráda . Né, že od začátku vím jak romantický bude závěr :-( Moc dobře podaný boj dítěte -které vlastně nemá žádnou šanci :-( ( K tomu i fajn hudba :-))(11.12.2011)

Kvalitní snímek o bourání starých světů, předsudků, prosazování nových pravidel na úkor starých, temnotě, zkostnatělém systému, marném boji, obětech a především silném poutu pospolitosti v rodině uprostřed panenské přírody. Režisér držel opratě pevně v rukou, pro mě neznámí herci podali enormní výkon, nejvíc roztomilý Fritz Martin. V napětí jsem jen čekala na rozuzlení, což vyšlo taky v rámci normy. Když se tak zamyslím, dá se tento film použít jako vzorec pro všechny velké změny a revoluce. Bohužel všeho někdy moc škodí, nebýt drastického přístupu učitele v otázce trestů na žácích, nikdy by patrně nedošlo k až tak radikálnímu opaku, jakým je dnešní stav ve školství. Ne všechny staré věci jsou špatné.(13.12.2012)

Původně jsem film shlédl jako kulisu s očekáváním dalšího konvenčního, emocemi a doslovností zdobeného zpracování rodinného dramatu, jak jej známe ze zámoří, toto severské pojetí mě však mile překvapilo poměrně realistickým pohledem na věc (scéna školní šikany negraduje heroizací hlavního hrdiny, který se postaví proti přesile, nadto na pozadí nehrají rádoby vyhrocené melodie) a svérazným humorem (závěr ve školním auditoriu nemohl lépe vystihnout vzájemný vztah žáků a jejich nadřížených :-)). K rannímu čaji rozhodně příjemný snímek, jsem rád, že aspoň v tomto případě Česká televize využila své prostředky rozumně (jen ten dabing mohl být snesitelnější). 60%(4.10.2010)