Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

Výtečné školní drama evropského střihu. Příběh se klikatí, že člověk těžko odhaduje kudy půjde dál, ale v každém okamžiku ho strhává. Celou dobu jsem si přál, aby dobro zvítězilo, a obával jsem se, že se tak nestane, protože se to neděje v Americe. Závěr však je opravdu skvělý a nečekaný.(11.12.2010)

Komentář obsahuje spoilery, byli jste varováni. Mám s tímhle filmem trochu problém. Stran scénáře, režie i hereckých výkonů nemám co vytknout, v tomto směru to bylo zvládnuté na jedničku. Horší už je to s poněkud černobílým vykreslením jednotlivých postav. Ředitel je prostě ten zlej a všichni ostatní jsou ti hodní, kteří se po vzoru Martina Luthera Kinga snaží dosáhnout spravedlnosti. Ne že by neexistovali chlapi jako je ten ředitel, ale v celkovém schématu mi postavy přišly jedna jako druhá podle nějaké archetypální šablony. Ředitel kruťas, učitel hipík bouřící se proti normám, dále nesmí chybět mladej rebel, kterýmu je celou dobu jenom křivděno atd. Plus všechna ta politika, která vystrkuje rypák v každé páté minutě. Ale nejabsurdnější na tom všem je samotný konec. Ředitel umře a děti nadšeně jásají, rodiče taky vypadají, že jsou s onou skutečností nadmíru spokojení. Co si z toho mám odnést já jako divák? Že si zasloužil umřít za to, že klukovi natrh ucho a pár jinejm dal pohlavek? Že jeho smrt je hodná nějakejch oslav a že je lepší mrtvej než živej? Nechci bejt moralista, normálně to opravdu nesnáším, ale v tomto případě se tomu nejde vyhnout. Necítím se tím nějak zvlášť pohoršená, jenom jsem posledních pár minut měla obočí vytažené nahoru, protože mi to přišlo neskutečně absurdní.(22.8.2015)

Variace na školní prostředí, tentokráte ze základní školy. Příběh konfrontuje omezenost, hrubost a násilí na jedné straně se svobodou a porozuměním na straně druhé.(25.9.2010)

filmy zo školského prostredia poväčšinou nesklamú, asi preto že všetci sme tým prostredím kedysi prešli a je nám akési bližšie a poznateľnejšie. Vždy je v takom filme nejaké dobro a nejaké zlo, dobrí žiaci zlí žiaci dobrí učitelia a zlí učitelia. V tomto nezaostal ani Drommen, tento krát zo 60-tych rokov v dánskom vidieku. Vo svete zúrila vietnamská vojna vládol bigbeat a rock povaľovali sa hepees, a v dánskej dedine zápasil malý fritz s tyranským riaditeľom, mimochodom obaja herci sa svojich úloh veľmi pekne zhostili. A keď k tomu pridáte pár dobových pesničiek, tak sa na to dá aj pozerať - aspoň za 4 b. :)(17.7.2014)

• troufalka

Dívám se a dívám, skoro nevěřím svým očím, říkám si, kdopak vymyslel podivný propletenec? V titulcíh se dovídám, že byl film natočený podle skutečné události. Hm, podle možná, další věcí je, kdo si k tomu co přidal, co "vylepšil" a hlavně, kdo spáchal scénář? A ejhle! Námět dodal mistr překombinovaných temných příběhů Stieg Larsson. Tak se zdá, že muži nenávidí nejen ženy, ale i malé děti. A scénář? Ale podívejme! Dvě jména: Steen Bille a Niels Arden Oplev. Oba podepsaní pod filmem Oddělené světy, Niels navíc i pod Mileniem. Ještě se mi vybaví jiný snímek, také temný, kde měla svou úlohu šikana, odloučení otce od rodiny, zrada a násilí - Lepší svět. I tady šlo o poměrně složitý propletenec vztahů a velice vyhrocenou situac A další film zde s vysokým hodnocením - Hon. Zdá se, že složité příběhy a komplikováné vztahy jsou pro Dánsko tak nějak typické. Nechci snižovat žádnou snahu ukazující na šikanu a boj s ní, ale tady toho bylo až moc v jednom talíři. Čím častěji vidím filmy s podobným schematem a na podobná téma, tím se hodnotí hůře a hůře. Mizí originalita, dostavuje se únava ... námět: Stieg Larsson, scénář: Steen Bille, Niels Arden Oplev(17.10.2014)