Ztracená dovolená

Dokumentární

Česko, 2006, 85 min

Lucie Králová

Lucie Králová

Výborná dokumentární detektivka. Napínavá, místy vtipná, dobře natočená. Nikdy by mě nenapadlo, co všechno se dá o lidech zjistit z jejich fotografií. Asi bych měl víc fotit (ostatní).(12.8.2008)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů(13.7.2009)

• Legas

Ztracená dovolená? Pro mě minimálně ve smyslu ztracený čas v kině. Dané téma vypadalo slibně a začátek pátrání po asiatech z fotografií byl vcelku zajímavý. Co všechno lze vyčíst z fotografií? Paradoxně ani jejich velký počet, který naši dokumentaristé měli k dispozici (včetně fotek aut z dobře čitelnými poznávacími značkami), nevede k žádné odpovědi. Kladu si tedy otázku, zda naši průvodci postupovali tím nejlepším možným způsobem. Odpověď z filmu nedostávám. Jen popisky typu "jsme v koncích". A aby toho nebylo málo, vydávají se naši chytrolíni hledat odpovědi za kartářkami a podobnými šarlatány. Tady už jsem ztrácel nervy. Proč dokument, který na začátku naznačí otázku, zda je možné v dnešním globalizovaném světě (jen tak mimochodem prošpikovaném takovými sofistikovanými médii jako je internet, televize, rádio), se při svém pátrání vydává naprosto nesmyslnou cestou? O čem tedy tento film vypovídá? O lidské hlouposti a snaze udělat z komára velblouda.(25.10.2007)

Podrobně prozkoumat Skandinávii a zaletět si do Číny za bakšiš od daňového poplatníka považuji za skvělý nápad. Lucii Královou však tato myšlenka napadla dříve, když za pomoci profesionálního průzkumníka odpadových kontejnerů našla námět na svůj dokument - hledání člověka na zeměkouli pouze podle fotky. A tak se svým štábem proleze kdejaký fjord, aby našla scenérie vyfocené na původních fotkách a efektně je do sebe nechala zapadnout. K pátrání pak využívá detektivy, fotografa, sinology a nesmyslně dojde i na kyvadélko kmitající nad fotografií. Tato část dokumentu je celkem zábavná, avšak výsledky pátrání jsou v podstatě nulové. Změna přichází s relací odvysílanou v Čínské televizi. V zemi Velkého bratra se zázraky stále ještě dějí na počkání a odměnou pro vytrvalého diváka je píseň oslavující dokonalost všemocné strany a návštěva Maovy jídelny, kde na příjemné papáníčko dohlíží sám velký Mao podporovaný moudrými pohledy Stalina, Lenina, Marxe i Engelse.(2.7.2009)

„To je dosť podstatná vec... že Číňanov je veľa.“ Komentár obsahuje spoilery. Ja neviem. Nápad je to úžasný. Čech nájde v smetiaku fotky šiestich Aziatov (pravdepodobne dovolenka alebo pracovná cesta) a rozhodne sa urobiť experiment – zistiť, či sa dá v dnešnej pretechnizovanej dobe len na základe niekoľkých fotiek vypátrať šesť KONKRÉTNYCH ľudí. Režisérka Lucia Králová s hŕstkou kolegov rozbehne niekoľkoročné pátranie. Spočiatku to má skvelú atmosféru; i vďaka nepríjemnej hudbe to miestami zaváňa dokonca hororom (!). Niektoré úvodné nápady majú logiku: usporiadať výstavu fotiek a s heslom „svet je malý“ dúfať, že niektorému z návštevníkov sa budú zdať povedomé... Postupne ale podobné nápady striedajú blbosti. Nevravím, dole klobúk, ja by som sa nikdy nezmohol ani na 2% z toho, no ako „bežný divák“ nerozumiem, prečo mrhali energiou na prehováranie radových policajtov namiesto toho, aby seriózne oslovili Ministerstvo vnútra (alebo čo majú vo Švédsku). Predsa nemohli čakať, že sa takýmto naivným spôsobom dopracujú k osobným údajom cudzích ľudí?! Takisto som nepochopil, prečo sa fotili na rovnakých miestach, ako „ich“ Aziati. Plus naťahovaná scéna s nemeckým párom tiež veľa logiky nepobrala (to ako keby o Johnnym Cashovi hovoril niekto, kto doňho kedysi vrazil v bare). Zrazu sa z úžasného nápadu stáva séria čudáckeho pátrania, ktoré snáď ani NEMOHLO priniesť výsledok. Ako som sa tak zmieroval, podobne ako tvorcovia, s otvoreným koncom (ktorý by bol pravdupovediac možno najlepší), pomohla čínska televízia - a došlo k stretnutiu českých „detektívov“ a čínskych „turistov“. Kebyže to režírujem ja, ukončil by som to scénou, ako „moji Aziati“ vchádzajú do izby, strih, tma, KONIEC. Lenže Králová pokračuje ešte 15 minút a z dokumentu o hľadaní sa stáva dokument na tému „Môžu si tak rozdielne národy rozumieť?“. NAČO???(5.5.2010)