Střepy v hlavě

• Francie

The Broken

Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / Francie, 2008, 93 min

Britský tvůrce Sean Ellis se předvedl neuvěřitelně příjemným snímkem Cashback, kde si umně pohrával s formou. Vizuálně atraktivní režii nabízí i tentokrát, jen totálně změnil žánr a přispěchal s tichým, atmosférickým hororem. Výsledek je ale přes slibný námět hodně rozporuplný.. spousta náznaků, spousta nedořečeného a nakonec docela guláš. Když už Ellis klouže mimo divácká chápání, tak ho naštěstí podrží herci, zejména spolehlivý Richard Jenkins a tajemná kráska Lena Headey..(24.8.2010)

Soustředěná režie Seana Ellise je v současných žánrových vodách k nezaplacení příjemnou změnou, ne-li přímo zářnou výjimkou, značící mj. komplexní režijní způsobilost. Zvolna budovaná atmosféra skrze rozvážný rytmus a uvážlivou práci s audiovizuálem, bez zaváhání či obvyklých žánrových přečinů a se smyslem pro detail i pro náležitě efektivní provedení takových (v žánru dlouho neiniciovaných, zaprášených) artefaktů typu „opakovaný flashback, rozkrývající zásadní dílek v dosud zastřeném účelu hrdiny“ (viz. Harmonika v Tenkrát na Západě). O to více zamrzí, že scénář neiniciativně staví na již provětrané šabloně, jejímž prohlédnutím film víceméně vyloží všechny karty (nemluvě o závěrečné, rovněž nepůvodní odbočce, po které vyvstávají otázky i tam, kde jich nebylo třeba). 7/10(3.1.2010)

Zábavná hra s postupy filmové paranoie, u které jsem se paradoxně smál. Kdyby studio Ellisovi ten film nepřestříhalo a neurychlilo, byl by možná i lepší.(2.8.2014)

Než v hlavě spíš Střepy na podlaze.. Ellis zasazuje mrtvolné postavy do neživotného světa plného napětí, otázek a lekaček. Pohrává si s divákovým očekáváním a klišé (co se stane, až se otočí zpátky?), ale především brilantně režíruje a celou dobu "baví". Ať už je pointa jakákoliv, tenhle film má blízko k nejvyššímu ohodnocení.(9.10.2012)

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejšáhlejší..? Český název evokuje stav po dvou krabicích Červené poezie a pár locích okeny, ale ta se tentokrát použije výhradně na čištění. Reklama na deštěm zalévaný záhon Londýn s okurkou st Mary Axe, crashtest Jeep Cherokee vs. London cab, hnusné koupelny a bubu-entity lezoucí k nám zpoza světa za zrcadlem. Bezva, akorát mi připadalo, že se Ellis nemohl rozhodnout, jestli mu střepy přinesou štěstí (pečlivě budovaná atmosféra psychothrilleru), nebo bude mít sedm let smůlu (tuctová zápletka o chabé pointě).. Doporučuji zaměřit se na závěrečný, krví podlitý pohled L.Headey na nemocniční chodbě - takto se zúročuje účinkování v seriálu s Terminátory..(10.8.2012)