Taková normální rodinka

Taková normální rodinka

Komedie

Česko, 2008, 90 min

• duklak2

To jsem zase jednou šlápl vedle. A já, že se pobavím. Je páteční večer, těsně před půlnocí a tak mě napadlo, že si pustím nějaký film. Nejlépe něco z našich luhů a hájů. Po dlouhém vybírání mezi českými filmy v mé filmotéce, mi do oka padla Taková normální rodinka. Název velmi zajímavý. Původní seriál jsem nesledoval. Dějová linie je docela dobrá. Takové jedno normální rodinné odpoledne, oznámí dcera rodině, že je těhotná. Její rodiče jsou touto informací velmi zaskočeni a pobouřeni. Hlavně otec dcery. Ten se hned ptá, kdo je otcem dítěte. Dcera se přizná a říká, že je to jakýsi Zdeněk. Hraje ho Mádl. Zanedlouho je Zdeněk vyhozen matkou z bytu a nastěhuje se ke své přítelkyni. Tam ho všichni začnou zpovídat a zjišťovat, jestli má nějaký majetek. Jelikož je ale Zdeněk věčným studentem, tak nic, kromě svých sešitů a učebnic nevlastní. Totˇ vše k příběhu. Nechci zde spoilerovat. Výkony hlavních protagonistů mě přišly takové jalové, nemastné a neslané. Nepochopil jsem funkci postavy pana Labudy. Vždyť zde nemusel ani hrát. Mádl se zde tváří jako totální blb a neustále se něčemu směje. Babka Malkina, kterou jsem poprvé viděl v seriálu Dobrá čtvrť, mě zde moc nepobavila. I když ten její hlas je nezapomenutelný. Celkově tento film kazí pověst původnímu seriálu, jelikož z toho místo komedie vyznělo rodinné drama. A to tvůrci slibovali, že chtějí navázat na půvab a oblibu českých veseloher. Nepovedlo se jim to ani náhodou. Nad mým hodnocením jsem chvíli váhal. Nakonec dávám pouhopouhé dvě hvězdy.(9.11.2008)

• Peetas

V této době, kdy se natočí jen pár filmů, a z toho jen některé jsou povedené, je tenhle film pro někoho taková normální komedie.(16.12.2008)

• nash.

Tragické znásilnění jednoho z nejlepších českých seriálů. Pachatel i všichni spolupachatelé by měli být odsouzeni v horní hranici trestní sazby. Bez milosti.(18.5.2010)

• KarelR

A jsme zpátky tam, kde jsme byli v listopadu. I kdybych odhlédnul od faktu, že má tenhle film něco společného s geniálním černobílým seriálem (= uzmul mu jméno a postavy), stále mi vychází devadesátiminutová nuda, která postrádá byť jediný povedený vtip a měl by se jí tudíž vyhnout každý divák, toužící po filmové zábavě. Navýsost nezajímavý děj se neuvěřitelně vleče, Hartl zabíjí potenciálně humorné situace unylou režií a chudáci herci se předhánějí v tom, kdo z nich ty vyloženě blbé dialogy ustojí lépe. Jaká je funkce postavy Mariána Labudy a k čemu měl sloužit závěrečný "zvrat", je snad lepší neřešit vůbec. 20% P.S. Hartl na tiskovce prohlásil něco ve smyslu, že se chtěl s Rodinkou "vydat jinou cestou a nelze ji tudíž srovnávat se seriálem." No to sakra... to bych musel s hodnocením klesat do záporných hodnot.(8.4.2008)

Remake v mnoha směrech kultovního černobílého sitcomu (kultovním byl nejspíš asi proto, že v intencích československé dramatické televizní tvorby to byl sitcom všehovšudy jediný) není zas taková tragédie, jaká by se od porevolučního českého mainstreamového rodinného filmu dala očekávat... Sice selhává v tom základním, jakožto komedie vůbec nefunguje a podařených vtipných situací je v něm jako šafránu, ale podobně třeba jako Účastníci zájezdu si drží standard vkusu a široké divácké přijatelnosti bez zbytečných vulgarit a podlézání prostoduchému divákovi. Patrik Hartl sice není Hřebejk ani Svěrák, ale není ani Troška či Magnusek, což je v kontextu současné české kinematografie samo o sobě výhra. Taková normální rodinka je film spíše mírně podprůměrný, ale rozhodně neurazí a dá se na něj celkem bez problémů vydržet dodívat až do konce... Podobné filmy a seriály: Taková normální rodinka (TV seriál), Účastníci zájezdu, Jak se krotí krokodýli(13.11.2008)

• - Papouškovi Hanákových propůjčil svůj hlas dabér Bohdan Tůma. (funhouse)

• - Ve filmu hrála herečka Ivana Chýlková matku Jiřímu Mádlovi, tak tomu bylo i ve filmu Gympl (2007) a Vejška (2014). (Syna.1990)

• - Film se natáčel nedaleko obce Dolní Bousov, lokalizované mezi Jičínem a Mladou Boleslaví. Ostatně tomu naznačuje i pohled na zříceninu Trosky. Co zde však maličko nesedí, je autobus s cedulí Trutnov - Adršpach, což je, znázorněno vzdušnou čarou, 70 km daleko. (Musak)