Neviditelný cíl

Naam yi boon sik

Invisible Target

Akční / Krimi

Hong Kong / Čína, 2007, 124 min

Na tenhle film by se měl každý dívat v originálním znění a bez titulků - pokud je totiž postavám rozumět, človek má skoro chuť stydět se za samotné herce, že museli říkat takové hlouposti a přitom se tvářit smrtelně vážně... Mezi mé největší hongkongské oblíbence se pomalu šplhá Jacky Wu (známější jako Wu Jing, kdo se v těch amerických jménech má vyznat), který má asi v genetických předpokladech, že se bude ve filmech tvářit drsně a nakope ostatním prdel (viděl jsem s ním zatím jen Sha Po Lang) - ta poloha mu sluší a když dává na závěr zabrat hned třem klaďasům, nelze mu nefandit. V duelu Invisible Target s Flashpointem u mne nakonec vyhrál ten druhý jmenovaný, Benny Chan není tak dobrý režisér jako Wilson Yip a většina jeho pokusů o cool záběry vypadá spíše trapně.(1.12.2007)

Další pecka z nové vlny hongkongské akční renesance. Omladina z filmové školy Donnieho Yena se poprvé sešla v kompletní sestavě společně před kamerou, aby si pořádně rozbili držky a ukázali svému učiteli, že to jde klidně i bez něj. Nicolas s Shawnem od "Dragon Tiger Gate" zaskočili k holiči, ale o chuť k nakopávání prdelí rozhodně nepřišli a i když je vidět, že ta choreografie je bez Donnieho taková chudší, nadšení se jim rozhodně upřít nedá a jejich vzájemná spolupráce je snad ještě harmoničtější, než tomu bylo u předchozího "DTG". "Babyface" Wu Jing se naštěstí po epizodě "z druhé strany", kterou si nešťastně zahrál ve "Fatal Contact", znovu vrátil na odvrácenou stranu zákona, a jako nekompromisní terminátor navrátivší se ze "Zóny smrti" znovu dokazuje, že v souboji jeden na jednoho ho v současné době dokáže překopat jedině Donnie a lepšího záporáka byste v současném Hong Kongu hledali asi jen těžko. Výrazným plusem je také kvalitní příběh, který neslouží jen jako vata mezi jednotlivými souboji, ale naopak je pro film základním nosníkem, o který se nemusí bát opřít ani ve slabších momentech. Hlavní eso "Invisible target" je ale i tak ukryto někde úplně jinde a nese jméno Jaycee Chan (což není nikdo jiný než syn samotného velkého Jackie Chana). Ten tady plní podobnou úlohu jako Louis Koo v "Invisible Target", tedy moc se prát neumí, ale naopak vyvolává emoce a přibližuje tak děj blíž k divákovi, ale oproti drsňákovi Kooovi působí naprosto bezbraným a odzbrojujícím dojmem a kupodivu je to právě on, kdo "Invisible target" posunuje o stupinek výš před Donnieho "Flash point" na trůn pro nejlepší hongkongský akční film roku. Jen to honelníkovo slavné otvírání piva riťou jsem bohužel asi nějak přehlédl...(20.10.2007)

Je to dosť dobrý akčný film z Hong Kongskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o trojici odlišných, ale veľmi schopných policajtov, ktorích rôzne motivácie spojili v boji proti jednej veľmi nebezpečnej zločineckej skupine. Spracovanie je celkom dobré, prvá hodina je veľmi dynamická a skvelo zvládnutá, ale potom sa už tempo filmu spomalí a nájde sa už aj viacero slabších miest, ktoré síce nie sú nudné, ale aj tak mierne znižujú úroveň filmu, aleaj sa to dá chápať, kedže dĺžka tohto filmu je v rámci žánru výrazne nadpriemerná. Akcie je tu dosť a je aj dosť dobrá. Je veľmi rozmanitá, nájdu sa tu súboje so slušnou choreografiou, ale nanešťastie aj väčším množstvom efektov, niekoľko výborných naháňačiek a dobre zvládnuté prestrelky. A celkovo je akcia dobre natočená a plne prehľadná. Najviac sa mi páči všetka akcia z prvej hodiny, ako výborný úvod, súboj pri dodávke alebo veľmi dobré naháňačky, hlavne na streche. Veľkým plusom akčných scén je určite aj veľké množstvo zaujímavých kaskadérskych kúskov. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Nicholas Tse, Shawn Yue a Jaycee Chan v hlavných úlohách, ale potešia aj výborní záporáci na čele s Jackym Wu. Ale medzi hlavnými hrdinami chýba nejaká výraznejšia postava, ktorá by svojou charizmou tiahla film dopredu. Réžia a technická stránka sú na dosť dobrej úrovni, ale Benny Chan je vždy zárukou dobrej akčnej zábavy. Síce to nie je taký hit, aké sa točili v Hong Kongu v osemdesiatych rokoch, ale aj tak som nadmieru spokojný. Objektívna kvalita filmu-72%, film sa páči mne na 74%.(12.3.2009)

Je milé vidět, že v Hong Kongu se ještě pořád umějí vyhecovat a dohnat mladou generaci před kamery, aby rozkopala pár překližek a skleněných tabulí. Invisible Target je slušnou konkurencí pro Donnieho Flashpoint a představuje kompletní mladou generaci (Shaw Yue, Nicholas Tse, Wu Jing, Andy On), kterak to do sebe řeže. Vynikající honičky, skvělé bojovky, které mají sice poněkud jednodušší choreografii, ale všechno se při nich tříští... jenže... Benny Chan je rutinér a se svým učesaným vizuálem klouže po povrchu neskutečně zdlouhavého a pitomého děje. Sorry, ale sedm kung-fu sirotků, zkorumpovaní poldové a trio Dušínů na straně dobra, to by mě přesvědčilo jen v případě, že by film zůstal nonstop akcí jako je tomu v první polovině. Jenže pak se začne přikládat stále víc a víc patosu a zbytečné vaty, která stopáž nafoukne na dvě hodinky. Uff... nedokážu si představit, že bych na to podruhé koukal vcelku. Akční stránka na jedničku, ale ta předstíraná vážnost, které chybí nějaký opravdu kvalitní herec, ta z toho jedním šmahem dělá jen trochu povedenější "trendy" film... věčná škoda. Zas budu muset čekat na to, co předvede Wilson Yip. (70%)(19.8.2007)

Je vidět, že HK umí stále produkovat kvalitní akční snímky, trojlístek HKské omladiny šlape jako dobře namazaný motor, akční bojové scény, honička autem, přestřelky, výbuchy, celkový dojem je paradní. Jak už to tady někdo srovnával s Flashpoitem, tak ten je opravdu slabší, oproti tomu je Invisible Target akční megabomba.(6.1.2008)

• - Benny Chan požadoval, aby nebyli použiti žádní dvojníci, a všechny scény ponechal jen na hercích. (KucC)