Akční / Krimi / Komedie

Velká Británie, 2008, 110 min

Krása je krutá milenka Ritchie to dokázal. Rozchod s kráľovnou popu mu určite prospel, lebo s neho vyšiel ešte uštipačnejší a silnejší než predtým. Nielenže udržal svoj štandard gangsterských filmov, ale si ešte ohrial polievočku na ďalší. Je to akoby starší a vyspelejší brat Lock, Stock and Two Smoking Barrels , ktorý roztáča ruletu viacerých príbehov a aj keď sa máte niekedy poriadny problém z nich vysomáriť, jeden silný motív ostáva a preto ste stále v obraze. Ak sa však pozriete na predošlé filmy pána režiséra, poviete si prečo pozerať zase to isté len inak podané? Každý film má okrem drsných slov, akčných scén, niečo filozofické, ktoré nám Ritchie nenápadne podkladá pod nohy a mi do toho zakopávame a aj keď netušíme o čo môže ísť, zdá sa nám to fascinujúce. Divák v tomto filme si tiež musí urobiť názor na feťáka Johnnyho, ktorý smrdí, berie drogy a žije v špine, no na druhej strane má ukrutne kruto pravdivú filozofiu o živote a nevyrastal práve v najkrajšom rodinnom prostredí. Ako skončí tento skazený povrch a krásne vnútro? Čo sa týka ostatných príbehov, je to Guyová klasika a on to asi tuší, preto film nazval po najvýraznejšej postave. Prestrihy obrazov, posúvací sa strih, zrýchľujúca, spomaľujúca kamera v sto podobách, to je len štipka palety, ktorú nám namiešal s ešte vyberavejším vkusom postáv, tj. od železných rusov, až po gangstra-homosexuála, ktorého vysvetľuje celkom zaujímavo. Možno poviete, že ste sa bavili na niektorom z predchádzajúcich filmov viac. Môže to byť tým, že už od začiatku viete, aké máte karty v rukách. To znamená, hneď na začiatku sa vysvetlí, kto je Rockenrola a o čo mu ide a ostatné je iba pozlatko horalky. preto sa to môže všetko zdať robené na efekt a cool, no ja som si zgustol aj pri rozbaľovaní onoho pozlatka. Príbeh nie je podaný jednostrane z jedneho pohľadu ľudí, ako to bolo už v spomínanom Lock, Stock and Two Smoking Barrels, alebo v ? Podfu(c)ku . Tu nenadržiavame nikomu, preto je krása v rozhovoroch, nevynútených pádoch zloduchov, alebo len v následovaní deja a vyvíjaní sa vzťahov medzi zúčastnenými. JA som si ho veru užil a Guyovým filmom aj po treťom až štrvtom prekopírovaní cez kopírku zostáva jasná farba a gule. Samozrejme pridajte do toho ešte pohodový Rock ´n roll a jazda sa môže začať.(11.1.2009)

Nekonečná lavínová smršť absolútne skvostných a majsterských dialógov s lahodne skombinovaným anglickým slangom. Dejovo je to ďalšia krásna kombinácia náhod s dokonale vypracovaným pocitom, že táto šialená historka sa môže prihodiť komukoľvek, kedykoľvek. Ritchieho, možno nie najdrzejší, ale stále dostatočne drzý a správne krutý film na to, aby si znovu zaslúžil piatu hviezdičku, pretože aj po technickej stránke sa v jeho portfóliu jedná o jednoznačného kráľa. Prvé minúty pripomínajú, akoby to Guy rozbehol na istotu a riadil sa svojim nezmeneným starým štýlom. V nasledujúcich minútach som preto hľadal chybičky, či neviditeľné kopírovanie svojich vrcholných diel. Našiel som však len hromadu pôsobivo vycibrených hlášok, stopercentne nefalšovanú atmosféru bizarnej gangsterky a plno svojráznych a osobitých postavičiek, ktoré si vzali do parády skvelý herci. Herecký real RocknRolla bol však bezpochyby Tom Wilkinson. 95%.(18.1.2009)

Comeback Guye Ritchieho se docela vydařil... Základní dějová kostra sice trochu opisuje z jeho stylotvorného opusu Sbal prachy a vypadni, ale to se dá lehce přejít, hlavně že už je to zase ta dobře známá stylová jízda. Ritchie do ní přidal všechny své originální ingredience - videoklipový střih, pekelnou dynamiku, originální střihové přechody (zvláště v úvodu snímku), až maniakální posedlost podsvětím a v podstatě i adorace oněch podloudných a krutých mechanismů, herce především výrazné typově (včetně našeho Karla Rodena v jeho už ,,škatulkové" roli), hodně sarkastický a cynický humor, vševědoucího vypravěče - glosátora, postmoderní mix všehochuti...a nesmím zapomenout na ambivalentní vztah Ritchieho ke svému křestnímu jménu... '-) Ritchieovská gangsterka je tedy zpět (skoro) v celé své kráse, ale na Podfu(c)k číslo dva si ještě chvíli počkáme (a snad se i dočkáme)... :-) Podobné filmy: Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k, Po krk v extázi, Sejmi eso(19.1.2009)

[imdb: 7.4/10] | me: Miestami sa hrá na príliš tvrdý film plný hlášok, čo začína unavovať. Škoda, že snaha o preplnenie filmu o zvraty, hlášky a pod. bola až taka silná. V opačnom prípade by sa mohlo jednať s skvelú gangstrovku typu Snatch. Takto môžem len povedať, že film bol zbytočne rozťahaný a plný tupých miest a celkový dojem (samozrejme až na záver, pretože závery mávajú spád) je u mňa taký, že trošku unavoval plus Gerardova angličtina ma celý čas iritovala, ... proste brit je brit a niekto sa môže snažiť, ale to je tak všetko. Ešte že Mark Strong sa vynikajúco hodí na takéto úlohy. Stredné tri ***(23.3.2009)

Na celém filmu je z mé strany jako z pozice Čecha nejvíce pozitivní Karel Roden, který zase perlí a kouzlí před kamerou jednu kvalitní scénu za druhou. Zbytek už je režisérova rutina, která není špatná ani dobrá, prostě je jen průměrná a tak trošku už otravuje, protože jeho styl je jasný, jenže už trošku stereotypní. Každopádně se na to nechá vcelku příjemně podívat, jenže časem si na to asi stejně nevzpomenu. Nutno podotknout, že z Butlera se stává pán herec, uvidíme ještě v pár filmech co předvede a doufám, že to bude nějaká festovní akce, protože tam on bezesporů patří. Tady mu to všecko sedlo na jedničku, ale jak jsem řek, já měl oči jenom na Rodenovi, ten kde se objeví, tam mu to prostě sedne, a tady vyjímka není.(15.3.2009)