Šílenci z Manhattanu (TV seriál)

Mad Men

USA, 2007 - 2015, 74 h 51 min (Minutáž: 92x45 min)

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven, Kiernan Shipka, Peyton List, Audrey Wasilewski, Patrick Fischler, Andy Umberger, Rebecca Creskoff, Brian Klugman, Darby Stanchfield, Maggie Siff, Katherine Boecher, Kristoffer Polaha, Anne Dudek, Nathan Anderson, Kristen Schaal, Randy Oglesby, Melinda Page Hamilton, Kevin Rahm, Charles Shaughnessy, Brian Krause, Emilio Roso, Seamus Dever, John Walcutt, Jeffrey Nordling, Mark Moses, Amy Landecker, Laura Ramsey, Aloma Wright, Embeth Davidtz, Carla Gallo, Abigail Spencer, Elizabeth Rice, Adam Kaufman, Sam Page, Ryan McPartlin, David Bowe, Blake Bashoff, Sarah Drew, Tess Parker, Melinda McGraw, Jared Harris, Kate Connor, Marshall Allman, Alison Brie, Crista Flanagan, Jamie Elman, Colin Hanks, Robert Morse, Anna Camp, Gareth Williams, Kate Norby, Talia Balsam, Miles Fisher, Amy Sloan, Cameron Goodman, Ryan Cartwright, Jay Paulson, Rich Sommer, Gabriel Mann, Aaron Staton, John Aniston, Denise Crosby, Jud Tylor, Caity Lotz, Nat Faxon, Ian Bohen, Gerald Downey, Jade Ramsey, Joel Murray, Sewell Whitney, Alexis Bledel, Kate McNeil, Amy Motta, Zosia Mamet, John Patrick Jordan, David Warshofsky, James DuMont, Jamie Thomas King, Jared Gilmore, Peter Jason, La Monde Byrd, Nina Rausch, Sadie Alexandru, Nora Zehetner, Megan Duffy, Mark Metcalf, Johanna Roxanne, Randee Heller, Rachel Oliva, Jennifer Siebel Newsom, Chris McGarry, Hrach Titizian, Pamela Roylance, Teddy Sears, Bryan Batt, Larisa Oleynik, Sab Shimono, Parker Young, Amy Scott, John Aylward, Barbara Tarbuck, David Crane, Alastair Duncan, Derek Ray, Jenni Cardone, Jakob Salvati, Cassandra Jean, James Pomichter, Josh McDermitt, Rachel Roberts, Casey Sander, Mitchell Fink, Kimberly Levin, Erin Sanders, Trisha LaFache, Joseph Culp, William Morgan Sheppard, Brandi Burkhardt, Spencer Garrett, Hayley McFarland, Nicole Hayden, Daniel Vincent Gordh, Kelsey Sanders, Susan Krebs, Timothy Brennen, Eric Ladin, Megan Albertus, Jenny Wade, Robert Baker, David James Elliott, Marguerite Moreau, Ted McGinley, Kristen Miller, Susan May Pratt, Cara Buono, Sarah Aldrich, Jayne Taini, Liam Aiken, Keith Allan, Matt Riedy, Mark Famiglietti, Mark Doerr, Brooke Newton, Danielle Panabaker, Murray Gershenz, Meg Cionni, Anna Wood, Cathy Ladman, S. E. Perry, Tim DeZarn, Dennis Haskins, Christopher Allport, Allan Miller, James Keane, Vanessa Ross, Laura Regan, Pamela Dunlap, Dan Warner, Teyonah Parris, Faith Prince, Akie Kotabe, Kathryn Taylor, Rick Zieff, Evan Arnold, Jack Kehler, Doug Simpson, Henry Dittman, Peter Mackenzie, Jan Hoag, Bess Rous, Kenneth Meseroll, Roberto Bonanni, Nikita Ramsey, Aimee Deshayes, Mike Peebler, Bruce French, Mark Hutter, John Cullum, Mason Vale Cotton, Patrick Cavanaugh, Michael Gaston, Sunny Mabrey, Laurie Johnson, Matt Long, Erin Cummings, Charlie Hofheimer, Ben Feldman, Trevor Einhorn, Harry Hamlin, Ava Acres, Kevin Cooney, Bradford English, Jill E. Alexander, Adria Tennor, JD Cullum, Jonathan Runyon, Lou Richards, Jim Abele, David Carbonara, Dey Young, Ryan Cutrona, Matthew Corbett Davis, Philippe Bergeron, John Getz, Alexandra Paul, Sarah Wright, Darian Weiss, Adam Godley, Philippe Brenninkmeyer, Justine Eyre, Alan Blumenfeld, Rudolf Martin, Kater Gordon, James Immekus, Chelcie Ross, Aaron Stanford, David Selby, Yeardley Smith, Ned Vaughn, Joanne Baron, Mary Page Keller, Marguerite Insolia, Kevin Scott Allen, Jessica Paré, Will Janowitz, Danny Strong, Brent Huff, Naturi Naughton, Rob Nagle, Ray Wise, Tommy Dewey, Dale Waddington, John Ales, Lawrence Pressman, Kim Poirier, Christine Estabrook, Jeff Clarke, Steven Lee Allen, Ken Barnett, Mari Weiss, Alyson Reed, Mädchen Amick, Amanda Bauer, Cherilyn Wilson, Eve Gordon, Bess Armstrong, Lisa K. Wyatt, Julia Ormond, Ronald Guttman, Richard Fancy, Nicholas Guest, Gary Basaraba, Timothy Carhart, Michael Chieffo, Emily Baldoni, Stephanie Gillis, Al Jean, Linda Cardellini, James Wolk, Tyler Francavilla, Brian Markinson, David Starzyk, Kalani Queypo, Loanne Bishop, Rob Brownstein, Kerris Dorsey, Brett DelBuono, Jesse James, Steve West, Wendy Benson-Landes, Kip Pardue, Collette Wolfe, Katie Walder, Martin Dew, Joanna Going, Marley Shelton, Jareb Dauplaise, Lennon Parham, William Mapother, Courtney Taylor Burness, Alexa Nikolas, Kathryn Newton, Sammi Hanratty, Paul Rae, Jim Holmes, Richard Bekins, Neve Campbell, Sola Bamis, Jessy Schram, Dan Byrd, Rachel DiPillo, Ricardo Chacon, Juliette Angelo, Jim Metzler, Aynsley Bubbico, Michelle Lombardo, Eddie Driscoll, Kellie Martin, Elijah Nelson, Elizabeth Reaser, Paul Johansson, Devon Gummersall, Rainey Qualley, Stevie Nelson, Sam Buchanan, Jaynee Silvers, Mimi Rogers, Erica Piccininni, Kim Bubbs, Bruce Greenwood, Hannah Leigh, Madison McLaughlin, William R. Moses, Nikki Deloach, Anthony Starke, Heather Schlitt, Sarah Jane Morris, Mackenzie Astin, Jama Williamson, Eric Nenninger, Eva Bella, Chris Ellis, Meagen Fay, Carter Jenkins, Larry Cedar, Max Gail, David Denman, Currie Graham, Fiona Gubelmann, Spencer Treat Clark, Anna Osceola, Helen Slater, Jay R. Ferguson, Ross Marquand, Evan Gamble, Alexa Alemanni, Marten Holden Weiner, Michael Gladis, Stephen Jordan, Allison Fleming, Alexis Stier, Megan Stier, Christopher Stanley, Tony Pasqualini, Myra Turley, Brandon Killham, Morgan Rusler, Raymond Geiger, Brynn Horrocks, Aaron Hill, Idara Victor, Christy Williams, Craig Anton, Kit Williamson, Davenia McFadden, Luke Baybak, Evan Lorene, Channing Chase, Andres Faucher, Jeff Grace, Charlie DePew, Nina Franoszek, Peter Breitmayer, Malana Lea, Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Collin Wilcox Paxton (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Kathleen Widdoes (a.z.), Leonard Kelly-Young, Remy Auberjonois, Kandis Fay, Kevin Christy, Rich Hutchman, Zac Goodspeed, James Martin Kelly, Barry Livingston, Stephen Mendel, Megan Ferguson, Courtney Bell, Vincent De Paul, Wes Robinson

1. série Konečně nadešel ten správný čas na sledování dalšího seriálového klenotu. Mad Men se mi dlouho vyhýbal, ale nic netrvá navždy. Obzvláště u seriálu, který chválu kritiků sbíral ze všech stran a nominace na ceny nestíhal ani počítat. Jako obvykle první série byla hlavně o zvykání a poznávání. Začnu z té dobré stránky, vše, co je obvykle chváleno, si chváleno být zaslouží. Styl seriálu opravdu nechybí, černobílé postavy tady nenajdete a retro atmosféra a prostředí jsou vychytány do posledního detailu a to si chválu určitě zaslouží, protože je to jeden z důvodů, proč jsem u sledování seriálu vydržel. I když to má všechny tyhle klady, tak tomu jedna věc chybí - děj. Doufám, že se to s přibývající epizodami zlepší. 2. série Druhá série dává možnost poznat lépe všechny postavy. Zatímco první byla hlavně o Donovi, tak ve druhé dostávají prostor i ostatní, ať už je to Pete, Peggy nebo Betty. Zároveň si Mad Men připisuje zvláštní paradox, protože seriál sleduju dál aniž bych měl oblíbenou postavu. Právě naopak, všechny hlavní postavy jsou méně či více nesympatické a je pro mě opravdu těžké vytvořit si k nim pozitivní vztah. Když pominu Dona, který je neúnavným děvkařem a klasickým antihrdinou, tak tu máme Peggy, původně tichou myšku, která si o sobě myslí pořád víc a víc. Doplňuje je Pete, který se hlavně doma chová jako naprostý idiot a poslední hlavní postavou je pak Betty, která mi i přes drobné výtky vychází z výčtu zatím jako nejlepší. Bude to ale stačit k pokračování? 3. série Trvalo to tři série než jsem si dokázal postavy oblíbit natolik, aby mi záleželo na tom, co s nimi bude. I proto mi závěr třetí série přišel jako to zatím nejlepší, co Mad Men nabídlo a jsem opravdu zvědavý na to, co se semele v sérii čtvrté. Navíc neustále oceňuji zapracování dobových událostí jako v případě JFK. V této sérii mi Betty trochu vypadla z oka, ale začal jsem přicházet na chuť Donovi. To je vážně charakter, který jsem snad ještě nikdy neviděl. No, tak vzhůru na další epizody... 4. série 4. série předvedla, jak moc jsem si dokázal oblíbit postavy, které jsem v úvodu vůbec neměl rád. Kdo by čekal, že mi bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet Pete? Vývoj původně nezajímavých a opovržení hodných charakterů mě prostě dostává. Naopak jsem znechucen a odrazen Betty. Vím, že ta postava už tam nemá co hrát, ale to jak se chová je hrozný. Konec byla pěkná divočina, tak jsem zvědav, co se na Manhattanu odehraje v příští sérii. 5. série Pátá série je rozhodně nejtemnější sérií, kterou Mad Meni zatím nabídli. A to nejen kvůli závěru, ale celkový průběh působí hodně depresivně a naši hrdinové se nedočkají ve svých životech zrovna moc pozitivních zpráv. Doufám, že v následující sérii to bude lepší. Jinak jsem velmi rád za omezení prostor pro Betty a jsem zvědav na to, kam se posune postava Peggy. 6. série Nová série přináší opět hromadu změn. Od těch na první pohled do očí bijících, jako je vizáž hrdinů až po ty, které postavy prodělávají za pochodu. Don opět převrací život naruby sobě, ale také svým spolupracovníkům a zbytku rodiny. Těší mě zakomponovaný událostí z '68, člověk si alespoň na chvíli uvědomí, kde přesně se Mad Men časově nachází. Závěr pak přinesl zajímavý zvrat a opravdu jsem zvědavý na to, co bude vyprávět poslední sedmá série. 7. série A tak přišla závěrečná série, která se od počátku nesla v takovém melancholickém a rozlučkovém duchu a připravila si pár posledních životních kotrmelců pro hlavní hrdiny. I když se většině příběhů dostalo jakéhosi zakončení, tak jsem se závěrem úplně spokojený nebyl. Hlavně s Donovým zmateným nevím-co-děláním, které se neslo napříč posledními třemi epizodami. Přesto nebudu hodnotit seriál jako zklamaní. Jen je náročnější a není pro každého. A rozhodně je jediný svého druhu, Don Draper je neopakovatelná postava. Budu patřit k těm, co chválí atmosféru, herecké výkony a další věci. Nechal jsem se unést a stálo to za to. Vzhledem ke znělce jsem trochu čekal, že skončí sebevraždou, ale to bylo jen mé osobní nutkání k uzavření příběhu.(3.12.2015)

Stylový seriál, který v sobě skrývá víc, než se může na první pohled zdát. Parádně vykreslená atmosféra šedesátek, mužského světa reklamního průmyslu, v němž ženám byla určena jasná role, a v neposlední řadě brilantní scénář (a dialogy), dělají z Mad Men úžasnou seriálovou podívanou. 1. SÉRIE mě do tohoto zajímavého světa vtáhla celkem rychle a s každým přibývajícím dílem si mě charismatický Don Draper (v podání famózního Jona Hamma) i všichni kolem něj podmaňovali více a více. Postupné odkrývání temných tajemství životů jednotlivých aktérů mě pokaždé překvapí a uchvátí zároveň. Navíc nic nám tu není servírováno polopaticky, na diváka, který nemá náladu při seriálu myslet a není schopen si všímat méně či více skrytých náznaků, tvůrci zvysoka kašlou. A tak to má být. (90 %) /Nejoblíbenější epizoda: 1x12 - Nixon vs. Kennedy --- Nejoblíbenější scéna: 1x13 - Předváděčka reklamy na Carousel/ --- Během sledování 2. SÉRIE se mě zmocňuje neovladatelné nutkání přidat seriálu i tu pátou hvězdičku (což jsem také udělala), protože pomalý ale fascinující vývoj postav (a jejich další tajemství vyplouvající na povrch) je stále zajímavější. Od začátku druhé série se navíc plně rozvíjí vztah mezi Donem a Peggy, což je skvěle vykreslený vztah mentor - žák. (100 %) /Nejoblíbenější epizoda: 2x12 - The Mountain King/ --- 3. SÉRIE pokračuje v kvalitách sérií předchozích. Co se vývoje postav týká, je tu stále lehký posun a čím dál víc oceňuji propojování skutečných událostí té doby (např. smrt Kennedyho) s osudy hlavních protagonistů a dopad těchto událostí na jejich životy. Něco takového se zkrátka v seriálu hned tak nevidí. A finále třetí sezóny ukázalo, že lze dokonale oživit seriál nějakou zásadní změnou právě včas, aby nabral nové grády. (100 %) /Nejoblíbenější epizoda: 3x12 - The Grown-Ups --- Nejoblíbenější scéna: 3x13 - Don vs Betty v ložnici/ --- 4. SÉRIE Chvilku mi trvalo si zvyknout na tu zlomovou změnu, ale pak už jsem byla zpátky v mém oblíbeném světě, sice trochu jiném, ale stále stejně přitažlivém. Ale ono to tak nějak muselo být. Je hezké vidět vyvíjet se hrdiny i dobu, v níž žijí, a s nimi i celý seriál. Chci další řadu! (100 %) /Nejoblíbenější epizoda: 4x7 - The Suitcase/ --- Nejoblíbenější scéna: 4x13 - Don oznamuje Peggy zasnoubení/ --- Mimochodem má závislost na seriálu stále stoupá, už jej sjíždím znova, takže se tím dostal i do mé seriálové topky. A nebojím se napsat, že jde o jeden z nejlepších seriálů všech dob. :) --- 5. SÉRIE je nejdepresivnější a nejtemnější řada celých Mad Men. Dochází tu k celkem zásadním změnám ve vývoji postav a Matthew Weiner opět dokazuje, jakým je geniálním tvůrcem. Celé to do sebe krásně zapadá a vidět v závěrečném dílu tolik odkazů na první sérii je vskutku úžasné. Mad Men jsou skutečně promyšlená podívaná do nejmenšího detailu. (100 %) --- 6. SÉRIE Když jsem pátou sérii označila za nejdepresivnější řadu celých Mad Men, netušila jsem, co pro nás génius Matthew Weiner přichystal na další sezónu. I když už úvodní scéna prvního dílu, v níž čte Don Draper na slunné havajské pláži Danteho Peklo, mnohé naznačila. Sledovat postupnou psychickou devastaci ústřední postavy, se kterou jsou úzce spjaty osudy všech dalších aktérů, bylo většinu času bolestivé. Stejně jako sledovat bouřlivé politické a společenské změny v revolučním roce 1968, které dokonalým způsobem orámovaly životní strasti našich hrdinů. Šestá řada se nese v na první pohled celkem klidném tempu, ale přesto tu dochází k mnoha zásadním změnám, kterých si pozorný divák může všímat napříč celou sezonou. Weiner se tentokrát ještě více zaměřil na psychologii postav, na to, jak každé rozhodnutí jednotlivce může ovlivnit spoustu dalších lidí a bravurně ukázal, jak si lidé dokáží vzájemně a nenapravitelně ničit životy, ať už kvůli chybným rozhodnutím či z čiré sobeckosti a hlouposti. A hořkosladký konec 6. řady napověděl mnohé o tom, jakým směrem se bude příští rok ubírat poslední sedmá série. (100 %) První polovina poslední 7. SÉRIE je za námi a vypadá to na úžasné zakončení, jak se na Weinera sluší a patří. Sice zamrzí ta roční přestávka před finále, na druhou stranu to loučení bude natolik bolestné, že jsem za ten rok navrch s Mad Meny nakonec ráda... Závěrečné díly dokonale uzavřely tohle do detailu propracované dílo. A jeho úplný konec? Takhle mě naposledy emocionálně vyždímalo finále Six Feet Under. Bravo a sbohem. (100 %) --- Nejoblíbenější postavy: Don Draper (Jon Hamm)... jak jinak. ;-), Peggy Olson (Elisabeth Moss)(28.12.2010)

Ano, jsou zde zdařile vykreslená atmosféra 60. lét, reklamního průmyslu, mentalita zaměstanců z Madison Av. Postavy jsou poměrně komplexní, ale... Ale když po téměř 4 odkoukaných hodinách se nic nestalo, tak všechna atmosféra a práce okolo ztrácí smysl, protože chybí děj a zápletka. Přečetl jsem si schválně popisek k nějakému dílu 5. série a zdá se mi to opět to samé v bledě modrém - minimální posun ve všech směrech. Dokážu zabít čas lepším způsobem než koukat na nesympatické postavy, jak se plácají nekonečné hodiny v TV. Tak nejde čas.(10.4.2012)

Originální seriál, slušné herecké výkony (i když zase ne bůhvíjaké) a pěkně zpracovaná atmosféra 60. let a zapojení skutečných událostí, jež se tehdá udály, do scénáře. Jen mi přišlo, že se seriál nikam neubírá a skončil jsem někde na začátku 3. řady...(28.4.2011)

Mad Menům chvíli trvá, než se člověku dostanou pod kůži - a není to díky pomalému rozjezdu, tempo je totiž pomalejší pořád (nikoliv na škodu), jde o to, že tento seriál nevypráví prostřednictvím očividně úderných scén, či twistů. Mad Men se raději soustředí na nenucené, avšak komplexní vykreslení doby, prim dokonce nehraje ani samotné řemeslo reklamního agenta, jde spíš o pohled na tvorbu reklamy skrze pracovníka. Na řadu tedy přichází vztahy na pracovišti a tak nějak obecně život v 60. letech - občas vyprávěn i v takové šedi, jaká je realitě nejpodobnější - avšak vždy, a na každém dílu, je něco (opět zdůrazňuji) nenuceně, či mimoslovně zajímavého... Mad Men si zkrátka po vzoru The Sopranos plyne vlastním životem (nepodbízí se diváku)... 8/10(6.5.2011)