Šílenci z Manhattanu (TV seriál)

Mad Men

USA, 2007 - 2015, 75 h 19 min (Minutáž: 92x45 min)

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven, Kiernan Shipka, Peyton List, Audrey Wasilewski, Patrick Fischler, Andy Umberger, Rebecca Creskoff, Brian Klugman, Darby Stanchfield, Maggie Siff, Katherine Boecher, Kristoffer Polaha, Anne Dudek, Nathan Anderson, Kristen Schaal, Randy Oglesby, Melinda Page Hamilton, Kevin Rahm, Charles Shaughnessy, Brian Krause, Emilio Roso, Seamus Dever, John Walcutt, Jeffrey Nordling, Mark Moses, Amy Landecker, Laura Ramsey, Aloma Wright, Embeth Davidtz, Carla Gallo, Abigail Spencer, Elizabeth Rice, Adam Kaufman, Sam Page, Ryan McPartlin, David Bowe, Blake Bashoff, Sarah Drew, Tess Parker, Melinda McGraw, Jared Harris, Kate Connor, Marshall Allman, Alison Brie, Crista Flanagan, Jamie Elman, Colin Hanks, Robert Morse, Anna Camp, Gareth Williams, Kate Norby, Talia Balsam, Miles Fisher, Amy Sloan, Cameron Goodman, Ryan Cartwright, Jay Paulson, Rich Sommer, Gabriel Mann, Aaron Staton, John Aniston, Denise Crosby, Jud Tylor, Caity Lotz, Nat Faxon, Ian Bohen, Gerald Downey, Jade Ramsey, Joel Murray, Sewell Whitney, Alexis Bledel, Kate McNeil, Amy Motta, Zosia Mamet, John Patrick Jordan, David Warshofsky, James DuMont, Jamie Thomas King, Jared Gilmore, Peter Jason, La Monde Byrd, Nina Rausch, Sadie Alexandru, Nora Zehetner, Megan Duffy, Mark Metcalf, Joeanna Sayler, Randee Heller, Rachel Oliva, Jennifer Siebel Newsom, Chris McGarry, Hrach Titizian, Pamela Roylance, Teddy Sears, Bryan Batt, Larisa Oleynik, Sab Shimono, Parker Young, Amy Scott, John Aylward, Barbara Tarbuck, David Crane, Alastair Duncan, Derek Ray, Jenni Cardone, Jakob Salvati, Cassandra Jean, James Pomichter, Josh McDermitt, Rachel Roberts, Casey Sander, Mitchell Fink, Kimberly Levin, Erin Sanders, Trisha LaFache, Joseph Culp, William Morgan Sheppard, Brandi Burkhardt, Spencer Garrett, Hayley McFarland, Nicole Hayden, Daniel Vincent Gordh, Kelsey Sanders, Susan Krebs, Timothy Brennen, Eric Ladin, Megan Albertus, Jenny Wade, Robert Baker, David James Elliott, Marguerite Moreau, Ted McGinley, Kristen Miller, Susan May Pratt, Cara Buono, Sarah Aldrich, Jayne Taini, Liam Aiken, Keith Allan, Matt Riedy, Mark Famiglietti, Mark Doerr, Brooke Newton, Danielle Panabaker, Murray Gershenz, Meg Cionni, Anna Wood, Cathy Ladman, S. E. Perry, Tim DeZarn, Dennis Haskins, Christopher Allport, Allan Miller, James Keane, Vanessa Ross, Laura Regan, Pamela Dunlap, Dan Warner, Teyonah Parris, Faith Prince, Akie Kotabe, Kathryn Taylor, Rick Zieff, Evan Arnold, Jack Kehler, Doug Simpson, Henry Dittman, Peter Mackenzie, Jan Hoag, Bess Rous, Kenneth Meseroll, Roberto Bonanni, Nikita Ramsey, Aimee Deshayes, Mike Peebler, Bruce French, Mark Hutter, John Cullum, Mason Vale Cotton, Patrick Cavanaugh, Michael Gaston, Sunny Mabrey, Laurie Johnson, Matt Long, Erin Cummings, Charlie Hofheimer, Ben Feldman, Trevor Einhorn, Harry Hamlin, Ava Acres, Kevin Cooney, Bradford English, Jill E. Alexander, Adria Tennor, JD Cullum, Jonathan Runyon, Lou Richards, Jim Abele, David Carbonara, Dey Young, Ryan Cutrona, Matthew Corbett Davis, Philippe Bergeron, John Getz, Alexandra Paul, Sarah Wright, Darian Weiss, Adam Godley, Philippe Brenninkmeyer, Justine Eyre, Alan Blumenfeld, Rudolf Martin, Kater Gordon, James Immekus, Chelcie Ross, Aaron Stanford, David Selby, Yeardley Smith, Ned Vaughn, Joanne Baron, Mary Page Keller, Marguerite Insolia, Kevin Scott Allen, Jessica Paré, Will Janowitz, Danny Strong, Brent Huff, Naturi Naughton, Rob Nagle, Ray Wise, Tommy Dewey, Dale Waddington, John Ales, Lawrence Pressman, Kim Poirier, Christine Estabrook, Jeff Clarke, Steven Lee Allen, Ken Barnett, Mari Weiss, Alyson Reed, Mädchen Amick, Amanda Bauer, Cherilyn Wilson, Eve Gordon, Bess Armstrong, Lisa K. Wyatt, Julia Ormond, Ronald Guttman, Richard Fancy, Nicholas Guest, Gary Basaraba, Timothy Carhart, Michael Chieffo, Emily Baldoni, Stephanie Gillis, Al Jean, Linda Cardellini, James Wolk, Tyler Francavilla, Brian Markinson, David Starzyk, Kalani Queypo, Loanne Bishop, Rob Brownstein, Kerris Dorsey, Brett DelBuono, Jesse James, Steve West, Wendy Benson-Landes, Kip Pardue, Collette Wolfe, Katie Walder, Martin Dew, Joanna Going, Marley Shelton, Jareb Dauplaise, Lennon Parham, William Mapother, Courtney Taylor Burness, Alexa Nikolas, Kathryn Newton, Sammi Hanratty, Paul Rae, Jim Holmes, Richard Bekins, Neve Campbell, Sola Bamis, Jessy Schram, Dan Byrd, Rachel DiPillo, Ricardo Chacon, Juliette Angelo, Jim Metzler, Aynsley Bubbico, Michelle Lombardo, Eddie Driscoll, Kellie Martin, Elijah Nelson, Elizabeth Reaser, Paul Johansson, Devon Gummersall, Rainey Qualley, Stevie Nelson, Sam Buchanan, Jaynee Silvers, Mimi Rogers, Erica Piccininni, Kim Bubbs, Bruce Greenwood, Hannah Leigh, Madison McLaughlin, William R. Moses, Nikki Deloach, Anthony Starke, Heather Schlitt, Sarah Jane Morris, Mackenzie Astin, Jama Williamson, Eric Nenninger, Eva Bella, Chris Ellis, Meagen Fay, Carter Jenkins, Larry Cedar, Max Gail, David Denman, Currie Graham, Fiona Gubelmann, Spencer Treat Clark, Anna Osceola, Helen Slater, Jay R. Ferguson, Ross Marquand, Evan Gamble, Alexa Alemanni, Marten Holden Weiner, Michael Gladis, Stephen Jordan, Allison Fleming, Alexis Stier, Megan Stier, Christopher Stanley, Tony Pasqualini, Myra Turley, Brandon Killham, Morgan Rusler, Raymond Geiger, Brynn Horrocks, Aaron Hill, Idara Victor, Christy Williams, Craig Anton, Kit Williamson, Davenia McFadden, Luke Baybak, Evan Lorene, Channing Chase, Andres Faucher, Jeff Grace, Charlie DePew, Nina Franoszek, Peter Breitmayer, Malana Lea, Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Collin Wilcox Paxton (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Kathleen Widdoes (a.z.), Leonard Kelly-Young, Remy Auberjonois, Kandis Fay, Kevin Christy, Rich Hutchman, Zac Goodspeed, James Martin Kelly, Barry Livingston, Stephen Mendel

Ve snu by mě nenapadlo začít sledovat seriál o reklamních agentech - co by se tam asi tak mohlo dít? Co tak může bejt zajímavýho na lidech, co se živěj vymýváním mozků a prodáváním lží? Nebejt Hamma, asi bych na to nepřišla, čímžto mu děkuju. Skvělá psychologická prácička!(7.10.2011)

Mad Men je jako ticho pred bouri. Cele ve svem dramatickem pnuti skvele referuje o svete zacatku sedesatych let, svete ktery si jeste doslava vychutnate jako Old Fashioned koktejl. Svet dejme tomu pred rokem 1968... .(15.1.2013)

První série: Nějákou dobu to trvalo, ale MAD MENI mě nakonec dostali. Většinou tyhle kancelářské seriály rovnou zatracuji (mám s nimi jen špatné zkušenosti), ale tenhle si mě přece jen podržel a nakonec jsem si ho i oblíbil. Je zatraceně dobře napsaný a skvěle zahraný. January Jones je k nakousnutí a pro mě dosud neznámý Jon Hamm opravdu zazářil. Jeho Draper je hodně zajímavý a flashbacky do minulosti patří k vrcholům seriálu. Navíc se člověk něco přiučí o reklamě. A to není nikdy naškodu. Druhá série: Silnější, každým okamžikem. Jestli byl hlavním tahákem první řady Draperův příběh tak u té druhé se přidávají další postavy, které před tím prim nehrály. Bettyin příběh nabírá obrátky a v závěru je hodně působivý, stejně jako věci okolo Peggy. Na významu nabývá i postava Marylin Monroeovské Joan, která je prostě kouzelná. Vynikající je i komponování sktečných událostí a jejich vlivu na osazenstvo Sterling Cooper. Brilantní nápad. Třetí série: Mohla by klidně nést podtitul poločas rozpadu a to nemusí být vždy nutná věc. Pokud díl seriálu sledujete tak jako já až do konce titulků možná jste si všimli, že poslední co z dílu vidíme je nápis - AMC: Tady na příběhu záleží, a to je to nejdůležitější. Seriál, který se svým příběhem poráží jednoho konkurenta za druhým a nepotřebuje k tomu šokující zvraty a cliffhangery. Prostě poctivá práce. Tahle řada nejenže opět překonává obě předchozí, ale též uzavírá jednu kapitolu a to způsobem, který se dnes vidí jen málokdy. Herecky opět není co vytknout, z těch hostujících bych však vyzvedl Abigail Spencer jako paní učitelku mého srdce. Čtvrtá série: Změny udeřili na šílené reklamátory z New Yorku. A to nejen na záčátku sezńy, ale i na jejím konci. Poslední díl byl vážně hodně překvapivý, ale v téhle řadě nehraje prim. Čtyřka přinesla dvě epizody, které vystoupily tak výrazně, že zakryli všechno ostatní. Mluvím o díle, kde Don a Peggy dostávají prostor jenom pro sebe a je úžasnou ukázkou hereckých dovedností, dobrého, ba výborného psaní a kouzla, které v sobě mají právě a jenom MAD MENI. Druhá, o které se chci zmínit je ta až noirovsky pojatá, prokládaná úryvky Draperova denníku. Velice osvěžující náhled do mysli poslavy, která je proslulá tím, že svou mysl neotevírá. Trochu se bojím aby tím v páté řadě nezmizela ona aura, ale jestli někomu věřím, že svou práci zvládnou tak to jsou lidé od AMC. Pátá série: Po dlouhé pauze se MAD MANI vrátili v poměrně pomalém tempu a první dvojdíl byl "jen" dobrý. Gradace ale funguje na výbornou a čím víc se blížíme závěru, tím lepší to je. Všechny charaktery jsou ohýbány k větší temnotě a na Draperovi jsou vidět známky únavy. Spokojenost a štěstí je tu snad ještě pomíjivější než ve skutečném životě (to už je co říct). Snaha získat Jaguar, situace s Peggy a finále jsou jedny z vrcholů seriálu. Nemůžu se dočkat dalších dílů. Šestá série: Going Down? Většina z osazení SCDP měla letos dobrý rok na příběhy (jen Roger byl nezvykle v pozadí) a noví staří známí a fůze přinesla spoustu zajímavého. Přesto všechno je ale stále tahounem jen ta jediná hlavní postava. Za těch několik let, kterých už MAD MENI okupují můj život, by bylo nasnadě říct, že už není co vyprávět. Už o postavách víme vše. Nic nás nemůže překvapit. Přesto jsou to právě známé charaktery, které budí svými příběhy zájem a čas, který ubíhá mění je stejně jako nás. Péče, kterou jim scénáristé věnují, zvraty, které postupně budují a konce, které chytnou u srdce. Draper to v téhle řadě přehnal, nebyla to jeho chyba, snažil se začít nový život, ale to správné co měl chtít udělat bylo napravit ten předchozí. Lidé jsou křehcí, snadno rozrušitelní a on nad nimi (především v první sérii) čněl jako Bůh. Nechybující a věčný. Špatná rozhodnutí jej dohnala ve třetí řadě a ještě teď za ně platí. O to zajímavěji vypadá startovní bod poslední řady, která nás čeká za rok. Chce to opravdu koule nemyslíte? Přiznat, že vaše práce se zakládá na lži a je zbytečná, že pokud je produkt opravdu kvalitní... prodá se sám. Poslední série se nese ve znamení jakéhosi melancholického opouštění, i když zpočátku velmi nenápadně. O všechny postavy je náležitě postaráno a finále je silné, však přesto stále příjemně civilní a realistické. Trávil jsem s těmi lidmi svůj čas strašně rád a budou mi chybět. Loučím se s úsměvem. Brzy se znovu uvidíme u první řady.(4.11.2009)

Vyhrocená doba, vztahy. Společnost, jejíž sdílené hodnoty jsou zničující pro obě pohlaví. Společnost, která si nechce připustit, že vlastně nefunguje. Osobně tyhle podpovrchový vady miluju, ráda se dívám, jak se to zlaté pozlátko rozbaluje dál a dál ke shnilému jádru. Tohle je mimořádně povedená záležitost, která je (bohužel pro školu) dost návyková. Ať už člověk chce nebo ne, musí soucítit se všemi, i s těmi méně sympatickými jedinci, jelikož i ti byli semleti společností až po to shnilé jádro. Za sebe však můžu říct, že být ženou v tuhle dobu, tak se nechám přešít na chlapa, páč snad i ti transgendristi se měli líp, jinak řečeno: děkuji Vám feministky.(21.10.2011)

Mad Men mě naučili kouřit .(15.8.2010)