Šílenci z Manhattanu (TV seriál)

• Česko

Mad Men

Mad Men

USA, 2007 - 2015, 74 h 22 min (Minutáž: 92x45 min)

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven, Kiernan Shipka, Peyton List, Audrey Wasilewski, Patrick Fischler, Andy Umberger, Rebecca Creskoff, Brian Klugman, Darby Stanchfield, Maggie Siff, Katherine Boecher, Kristoffer Polaha, Anne Dudek, Nathan Anderson, Kristen Schaal, Randy Oglesby, Melinda Page Hamilton, Kevin Rahm, Charles Shaughnessy, Brian Krause, Emilio Roso, Seamus Dever, John Walcutt, Jeffrey Nordling, Mark Moses, Amy Landecker, Laura Ramsey, Aloma Wright, Embeth Davidtz, Carla Gallo, Abigail Spencer, Elizabeth Rice, Adam Kaufman, Sam Page, Ryan McPartlin, David Bowe, Blake Bashoff, Sarah Drew, Tess Parker, Melinda McGraw, Jared Harris, Kate Connor, Marshall Allman, Alison Brie, Crista Flanagan, Jamie Elman, Colin Hanks, Robert Morse, Anna Camp, Gareth Williams, Kate Norby, Talia Balsam, Miles Fisher, Amy Sloan, Cameron Goodman, Ryan Cartwright, Jay Paulson, Rich Sommer, Gabriel Mann, Aaron Staton, John Aniston, Denise Crosby, Jud Tylor, Caity Lotz, Nat Faxon, Ian Bohen, Gerald Downey, Jade Ramsey, Joel Murray, Sewell Whitney, Alexis Bledel, Kate McNeil, Amy Motta, Zosia Mamet, John Patrick Jordan, David Warshofsky, James DuMont, Jamie Thomas King, Jared Gilmore, Peter Jason, La Monde Byrd, Nina Rausch, Sadie Alexandru, Nora Zehetner, Megan Duffy, Mark Metcalf, Johanna Roxanne, Randee Heller, Rachel Oliva, Jennifer Siebel Newsom, Chris McGarry, Hrach Titizian, Pamela Roylance, Teddy Sears, Bryan Batt, Larisa Oleynik, Sab Shimono, Parker Young, Amy Scott, John Aylward, Barbara Tarbuck, David Crane, Alastair Duncan, Derek Ray, Jenni Cardone, Jakob Salvati, Cassandra Jean, James Pomichter, Josh McDermitt, Rachel Roberts, Casey Sander, Mitchell Fink, Kimberly Levin, Erin Sanders, Trisha LaFache, Joseph Culp, William Morgan Sheppard, Brandi Burkhardt, Spencer Garrett, Hayley McFarland, Nicole Hayden, Daniel Vincent Gordh, Kelsey Sanders, Susan Krebs, Timothy Brennen, Eric Ladin, Megan Albertus, Jenny Wade, Robert Baker, David James Elliott, Marguerite Moreau, Ted McGinley, Kristen Miller, Susan May Pratt, Cara Buono, Sarah Aldrich, Jayne Taini, Liam Aiken, Keith Allan, Matt Riedy, Mark Famiglietti, Mark Doerr, Brooke Newton, Danielle Panabaker, Murray Gershenz, Meg Cionni, Anna Wood, Cathy Ladman, S. E. Perry, Tim DeZarn, Dennis Haskins, Christopher Allport, Allan Miller, James Keane, Vanessa Ross, Laura Regan, Pamela Dunlap, Dan Warner, Teyonah Parris, Faith Prince, Akie Kotabe, Kathryn Taylor, Rick Zieff, Evan Arnold, Jack Kehler, Doug Simpson, Henry Dittman, Peter Mackenzie, Jan Hoag, Bess Rous, Kenneth Meseroll, Roberto Bonanni, Nikita Ramsey, Aimee Deshayes, Mike Peebler, Bruce French, Mark Hutter, John Cullum, Mason Vale Cotton, Patrick Cavanaugh, Michael Gaston, Sunny Mabrey, Laurie Johnson, Matt Long, Erin Cummings, Charlie Hofheimer, Ben Feldman, Trevor Einhorn, Harry Hamlin, Ava Acres, Kevin Cooney, Bradford English, Jill E. Alexander, Adria Tennor, JD Cullum, Jonathan Runyon, Lou Richards, Jim Abele, David Carbonara, Dey Young, Ryan Cutrona, Matthew Corbett Davis, Philippe Bergeron, John Getz, Alexandra Paul, Sarah Wright, Darian Weiss, Adam Godley, Philippe Brenninkmeyer, Justine Eyre, Alan Blumenfeld, Rudolf Martin, Kater Gordon, James Immekus, Chelcie Ross, Aaron Stanford, David Selby, Yeardley Smith, Ned Vaughn, Joanne Baron, Mary Page Keller, Marguerite Insolia, Kevin Scott Allen, Jessica Paré, Will Janowitz, Danny Strong, Brent Huff, Naturi Naughton, Rob Nagle, Ray Wise, Tommy Dewey, Dale Waddington, John Ales, Lawrence Pressman, Kim Poirier, Christine Estabrook, Jeff Clarke, Steven Lee Allen, Ken Barnett, Mari Weiss, Alyson Reed, Mädchen Amick, Amanda Bauer, Cherilyn Wilson, Eve Gordon, Bess Armstrong, Lisa K. Wyatt, Julia Ormond, Ronald Guttman, Richard Fancy, Nicholas Guest, Gary Basaraba, Timothy Carhart, Michael Chieffo, Emily Baldoni, Stephanie Gillis, Al Jean, Linda Cardellini, James Wolk, Tyler Francavilla, Brian Markinson, David Starzyk, Kalani Queypo, Loanne Bishop, Rob Brownstein, Kerris Dorsey, Brett DelBuono, Jesse James, Steve West, Wendy Benson-Landes, Kip Pardue, Collette Wolfe, Katie Walder, Martin Dew, Joanna Going, Marley Shelton, Jareb Dauplaise, Lennon Parham, William Mapother, Courtney Taylor Burness, Alexa Nikolas, Kathryn Newton, Sammi Hanratty, Paul Rae, Jim Holmes, Richard Bekins, Neve Campbell, Sola Bamis, Jessy Schram, Dan Byrd, Rachel DiPillo, Ricardo Chacon, Juliette Angelo, Jim Metzler, Aynsley Bubbico, Michelle Lombardo, Eddie Driscoll, Kellie Martin, Elijah Nelson, Elizabeth Reaser, Paul Johansson, Devon Gummersall, Rainey Qualley, Stevie Nelson, Sam Buchanan, Jaynee Silvers, Mimi Rogers, Erica Piccininni, Kim Bubbs, Bruce Greenwood, Hannah Leigh, Madison McLaughlin, William R. Moses, Nikki Deloach, Anthony Starke, Heather Schlitt, Sarah Jane Morris, Mackenzie Astin, Jama Williamson, Eric Nenninger, Eva Bella, Chris Ellis, Meagen Fay, Carter Jenkins, Larry Cedar, Max Gail, David Denman, Currie Graham, Fiona Gubelmann, Spencer Treat Clark, Anna Osceola, Helen Slater, Jay R. Ferguson, Ross Marquand, Evan Gamble, Alexa Alemanni, Marten Holden Weiner, Michael Gladis, Stephen Jordan, Allison Fleming, Alexis Stier, Megan Stier, Christopher Stanley, Tony Pasqualini, Myra Turley, Brandon Killham, Morgan Rusler, Raymond Geiger, Brynn Horrocks, Aaron Hill, Idara Victor, Christy Williams, Craig Anton, Kit Williamson, Davenia McFadden, Luke Baybak, Evan Lorene, Channing Chase, Andres Faucher, Jeff Grace, Charlie DePew, Nina Franoszek, Peter Breitmayer, Malana Lea, Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Collin Wilcox Paxton (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Kathleen Widdoes (a.z.), Leonard Kelly-Young, Remy Auberjonois, Kandis Fay, Kevin Christy, Rich Hutchman, Zac Goodspeed, James Martin Kelly, Barry Livingston, Stephen Mendel, Megan Ferguson, Courtney Bell, Vincent De Paul, Wes Robinson, Hal Landon Jr., Alison Martin, Carol Locatell, Oliver Muirhead

Při sledování Mad Men jsem si uvědomil, že žiji ve špatné době. A jediné, co jsem s tím mohl udělat, bylo pustit si další díl... Seriál všech seriálů, který sice neocení každý, ale ti, kdo ano, mu zcela propadnou.(26.11.2012)

Mohu zamilovaně stvrdit, že dílo má smysl jako celek, je to sedm let pečlivě a chytře broušený mnohokarátový diamant: krásný, smyslný a smyslupný ve všech řezech i spojnicích, na něž dopadne a jimiž projde světlo zraku a mysli diváka. Jediná ploška nezůstala neopracovaná, pominutá či nedotažená do finální podoby jak sama o sobě, tak i vzhledem ke všem ostatním. Ambice mohly být těžko větší a naplněny byly beze zbytku. S výjimkou komplexu Dextera, který v celku osmi sérií také obsáhl přesně vymezený a krok za krokem budovaný a završovaný dramatický i estetický tvar, už mě nenapadá žádný další projekt, jemuž by se to stoprocentně podařilo. (Patří se tu povzdechnout za Twin Peaks, kde to Lynchovi v půlce zkazili.) *** Fascinuje mě to ve všech ohledech, včetně těch úplně nejdlouhodobějších zúročení a plynulých proměn a prohlubování rozumění postavám v čase a rozumění času samotnému skrze rozmanité kvality jasně vymezeného údobí. Právě ČAS je zde předveden a prožíván: onen magický, nezadržitelný sekvencovaný proud, vlna i sled částic-etap, ve všech ohledech stejně bravurně jako nemilosrdně zachycený fenomén - čas jako klíč k dílu, a možná i něco víc, dílo jako klíč k času - nakonec je to totiž právě prožitek času samotný, jeho zakoušení, čeho se tu na dlouhé ploše těm, kterří u seriálu vytrvají, dostane - prožitek, jaký připravuje třeba Proustovo Hledání ztraceného času, pokud je přečtete úplně celé, nebo v úplně jiné podobě třeba Vévodkyně a kuchařka. Ale o mnoho víc tak dokonalých děl, které do hloubky zreflektovaly čas (respektive ne jen tak ledajaký čas, ale konkrétně vymezenou společenskou etapu včetně jejích charakteristických rysů a vnitřních přerodů) tak, že to v inscenovaném díle zakoušíte myslí i srdcem, doslova hapticky, nenajdete. Tady to tak je. *** V seriálu se povedlo zachytit ono sedimentační vrstvení a zároveň proměňování významu a smyslu všeho v plynoucím čase, a zároveň je dílo dost zahuštěné, dost detailně subatomárně vystavěné, že divákovi umožňuje funkčně používat dynamiku soustředěného pohledu stejně dobře jako v realitě - dokud na nějaké místo v čase seriálu upíráte zrak a zájem, nepřestane k vám proudit tok dat, jen se příslušně zpomalí, zatímco vy se budete dozvídat pořád víc, víc do hloubky, o zvoleném okamžiku. Ten zdroj nevyschne tak dlouho, aby to dostatečně věrně simulovalo realitu času. A když následně popojedete, akcelerace vám při těch během zpomalení nově nabytých vědomostech pokaždé vyrazí dech. A stejná dynamika platí nejen pro diváky, ale i pro postavy. Postavy, které se o sebe v některou chvíli zajímají, se nutně dozvídají víc, i z minulosti, o sobě navzájem i o sobě samých, zatímco postavy, které se vzdalují, se zplošťují, a naopak: a není to umělé, v seriálu jako by nebyly trhliny, ta dynamika pořád funguje, jako by ani nebyla konstruovaná, simulovaná, jako by skutečně měla všechny rozměry a bylo jedno, kam se oko kamery, vypravěče nebo postavy právě upře, ta hmota tam je připravená, zaostřená část se pružně přiblíží, přeskládají se koordináty a perspektivy a vyplynou příslušné informace včetně nových důsledků v životě všech. Nelineární dynamika komplexní, turbulentně proudící reality, zobrazovaná na intimních životech intelingentních, odvážných, schopných a mocných lidí ve velké době doslova napěchované kulturotvornými ikonami Západu. Kdykoli si jako bohové či šamani zastavíte či přibrzdíte tok děje, abyste se na něco podívali hlouběji (našli si na internetu jistou reklamu, společnost, značku a její tehdejší vliv, dobovou politiku a problémy, na pohoršlivý film, který šel do kin a na dopad, jaký tehdy měl, na atentát na Kennedyho, na střih šatů, poznámku o Lindbergově dítěti, změnu morálky v pohledu na manželství, postavení ženy, barevných, nebo třeba na radikální změny ve firemním účetnictví), můžete čerpat do sytosti, seriál vás nezradí, funguje v dlouhodobém uchopení a předvedení každého rysu a jeho nedopočitatelných, ale nutných důsledků málem stejně jemně propracovaně jako realita sama - zpomalíte a můžete čerpat do hloubky, informačně těžit a následně i poučeněji uvažovat o postavách a jejich příštích osudech ve všech potřebných ohledech, jako by stavba jejich životů v seriálu ani neměla tvrdé dno, jako by to byla dokumentovaná tehdejší skutečnost. A přece víte přesně a s hlubokým uspokojením, že se jedná o uzavřený a ke svému završení logicky neúprosně dospělý tvar, cosi, co je právě možné podrobit přezkoumávání a promýšlení, cosi, co je v jednom určitém smyslu hotové. *** **** Já jsem mimochodem právě v čase sledování Mad Men téměř neuvěřitelnou shodou okolností překládala jednu ďábelsky chytrou povídku na stejné téma (vliv reklamních agentur na společnost) přesně z té doby a prostředí (agentury na Madison Avenue v roce šedesát jedna): Prameny Nilu od Avrama Davidsona, poťouchle sžíravého žongléra se sociokulturními referencemi, který o tom psal v době, kdy to zároveň žil. Takže jsem se do té problematiky nořila z více stran, a neustále se mi potvrzovalo a dourčovalo i skrze onu povídku, že reálie, narážky a veškeré detaily jsou v seriálu dechberoucně chytře a přirozeně distribuované a správně vyhmátnuté. Ať už jde o značku whisky, zadavatele reklamních zakázek, slavné slogany, politické aféry, ohlasy hospodářské krize, způsoby bydlení, rodinného i pracovního života, spektra mužského i ženského přátelství i soupeření, recepty na koláče, stolování, účesy, výchovu dětí, sžívání černých a bílých v různých společenských vrstvách, pohled na škodlivost alkoholu a cigaret, moderní výtvarné umění či staromilské estetické libůstky starší generace, otázku nástupnictví a předávání moci... nebo dokonce o konkrétní počasí v určitých zobrazovaných dnech, všechno sedí, extrapolujte si směle dál a šířeji. (Hned na začátku mezi řečí u rodinného stolu zmíněné Lindbergovo - unesené - dítě budiž nápovědou, jak se tam pracuje s historickými milníky, včetně těch, které se jimi teprve stanou. Smrt Marilyn Monroe. Doporučuju googlit každé známé i neznámé jméno (s výjimkou Dr. Lyle Evanse:), název, událost, nejasnost, nic tam není jen do počtu, žádná vata ani hlušina. A pak také ty songy na závěr, ty jsou štědrým zdrojem inormací, stejně jako identifikátorem dějů a kolorovačem atmosféry, pracujícím s předtuchami a nostalgiemi, s emocemi a tužbami, samy o sobě, změkčovatelé tvrdých dat. Kamera, střih, design, propracovaný background, herectví (stárnutí a zrání herců v čase - například co dokázali zprostředkovat v čase s těmi dvěma dětskými herci: zblízka se Sally a zdálky s jejím kamarádem Glenem, o odrůstání dětí a jejich proměně v samostatné dospělé jedince, o té nemožnosti zpětně říct, kdy sse to vlastně stalo..., nad tím zůstává rozum stát a srdce plesá) - všechno jsou to jen dílčí sady precizností a geniálních nápadů o sobě. Vlastně jsem ještě pořád ani zpětně nepřipadla na jedinou slabinu, poklesek, nebo nepatřičnost - veškeré pochybnosti, které mě zřídkavě přepadly, o správném utváření, se v čase (sic!) vyvrátily, vše bylo přesně tak, jak mělo být - pocit následného uvědomování a zpětných korekcí, který zažíváte neustále v realitě samotné a tak málo v jejích umělých nápodobách - tady je předestřen k intenzivnímu prožití a nahlédnutí. A to je doopravdy co říct. Tohle je tresť samotné reality v čase z jednoho z nejvíce fascinujících období západní kultury v naprosto dostatečné šíři a hloubce k jejímu plnému prožití. A přitom vás to ani na okamžik nenechá na pochybách, že sledujete konkrétní příběh, jste v něm, prožíváte propojené osudy jedné skupiny nezaměnitelných jedinců, kteří se vám dostali pod kůži. Chcete vědět, jak to s nimi bude dál, jak v té době zůstanou sami sebou a zdali, a co to bude znamenat. Ta encyklopedie za tím, to je Orbis Pictus, a kdo nechce, nemusí se při sledování, prožívání rušit vzděláváním. Jako v životě. *****(7.6.2015)

Po sledovani toho serialu se najednou zacnete divit, ze venku nechodi chlapi v klboucich a na ulicich nejezdi auta z 50-tych, 60-tych let. Serial ktery vas uchvati svou vypravou a kostymy, scenarem i hereckymi vykony a nez se nadejete, tak si vytvorite pouto ktere se jen tezko pretrha.(29.10.2010)

První řada: První díl - Smoke Gets in Your Eyes: 85% ; Druhý díl - Ladies Room: 90% ; Třetí díl - Marriage of Figaro: 80% ; Čtvrtý díl - New Amsterdam: 80% ; Pátý díl - 5G: 90% ; Šestý díl - Babylon: 90% ; Sedmý díl - Red in the Face: 95% ; Osmý díl - The Hobo Code: 95% ; Devátý díl - Shoot: 90% ; Desátý díl - Long Weekend: 100% ; Jedenáctý díl - Indian Summer: 90% ; Dvanáctý díl - Nixon vs. Kennedy: 95% ; Třináctý díl - The Wheel: 100% ; První sezóna je jedna pecka vedle druhé, kde nejhorší potupa jsou suverénní čtyři hvězdičky. Don Draper je postava definující dobu na přelomu 50. a 60. let USA. Zezačátku velmi stroze načrtnuté charaktery postupně poodkrývají své soukromí, slabosti a touhy a ke konci se s nimi nemůžete rozloučit bez slzy v koutku oka. Mistrovský ansámbl v čele s Jonem Hammerm, Johnem Slatterym a bandou vytuněných koček reprezentuje nejlepší současný seriál v dobrém světle. Druhá řada: První díl - For Those Who Think Young: 90% ; Druhý díl - Flight 1: 85% ; Třetí díl - The Benefactor: 65% ; Čtvrtý díl - Three Sundays: 75% ; Pátý díl - The New Girl: 80% ; Šestý díl - Maidenform: 95% ; Sedmý díl - The Gold Violin: 100% ; Osmý díl - A Night to Remember: 95% ; Devátý díl - Six Month Leave: 90% ; Desátý díl - The Inheritance: 75% ; Jedenáctý díl - The Jet Set: 85% ; Dvanáctý díl - The Mountain King: 90% ; Třináctý díl - Meditations in an Emergency: 100% ; Psychologicky ohromně komplexní, zbytek zůstává při starém. Prvotřídní herci, chytrý scénář a lahodná atmosféra. Ale pro mé osobní a subjektivní uspokojení, bych uvítal, kdyby tvůrci nešlapali po zažitých polohách postav z první řady, a nesnažili se z nich, za pomocí neortodoxních zvratů, dělat někoho nového. I s tím, díky posledním dvěma dílům, zůstávají Don (stále grandiózní Jon Hamm), Betty, Peggy, Pete, Roger a další králi televize. Třetí řada: První díl - Out of Town: 95% ; Druhý díl - Love Among the Ruins: 85% ; Třetí díl - My Old Kentucky Home: 80% ; Čtvrtý díl - The Arrangements: 90% ; Pátý díl - The Fog: 90% ; Šestý díl - Guy Walks Into an Advertising Agency: 100% ; Sedmý díl - Seven Twenty Three: 85% ; Osmý díl - Souvenir: 95% ; Devátý díl - Wee Small Hours: 90% ; Desátý díl - The Color Blue: 90% ; Jedenáctý díl - The Gypsy and the Hobo: 90% ; Dvanáctý díl - The Grown-Ups: 85% ; Třináctý díl - Shut the Door. Have a Seat: 100% Jak má Mad Men ve zvyku, precizní podívaná. Tentokrát je to vše ve znamení zklamání, ať už se jedná o špatnou chuť vína, které si Don vychutnává s Peggy Olsonovou, Peteovy dostihy s Kenem o zakázky, manželskou krizi Draperových nebo Salovu neujasněnou sexuální orientaci. Třetí série narozdíl od druhé nadějné motivy nejenom načíná, ale nechává je i vrcholit v gejzíru nápadů z příručky, jak udělat půlhodinové "povídání" zábavné. Skvěle využité historické reálie a události. Navíc jsem se dočkal dvou doposud nejlepších dílů - šestého a třináctého. Kdo uvidí, pochopí. ;-) Čtvrtá řada: První díl - Public Relations: 90% ; Druhý díl - Christmas Comes But Once a Year: 80% ; Třetí díl - The Good News: 85% ; Čtvrtý díl - The Rejected: 80% ; Pátý díl - The Chrysanthemum and the Sword: 65% ; Šestý díl - Waldorf Stories: 85% ; Sedmý díl : The Suitcase: 90% ; Osmý díl - The Summer Man: 75% ; Devátý díl - The Beautiful Girls: 85% ; Desátý díl - Hands and Knees: 85% ; Jedenáctý díl - Chinese Wall: 85% ; Dvanáctý díl - Blowing Smoke: 70% ; Třináctý díl - Tomorrowland: 90% Stále to má švih a styl, ale už to příliš sází na vztahové tahanice, jak z lepší telenovely. Z geniálního seriálu se tak stala krásná konverzačka, kde je nejnapínavější chvílí vstup neočekávané postavy do místnosti. Peggy revoltuje, Pete se skoro vytratil, z Betty je namyšlená kráva. Naštěstí, díky poslední epizodě, většina figurek opět nalezne klid, který nám pomůže přečkat dlouhou pauzu mezi čtvrtou a pátou řadou. AMC, jděte se vycpat, ani Don Draper není věčný! Pátá řada: První díl - A Little Kiss, Part 1: 80% ; Druhý díl - A Little Kiss, Part 2: 85% ; Třetí díl - Tea Leaves: 80% ; Čtvrtý díl - Mystery Date: 60% ; Pátý díl - Signal 30: 90% ; Šestý díl - Far Away Places: 95% ; Sedmý díl - At the Codfish Ball: 70% ; Osmý díl - Lady Lazarus: 70% ; Devátý díl - Dark Shadows: 80% ; Desátý díl - Christmas Waltz: 85% ; Jedenáctý díl - The Other Woman: 85% ; Dvanáctý díl - Commissions and Fees: 90% ; Třináctý díl - The Phantom: 90% Pomalý rozjezd (Mystery Date musí být nejhorší díl v historii seriálu), ale zhruba od poloviny se trpělivost odměňuje královsky! Každé postavičce se určí směr a cílová páska, k níž se ženou skrz několik na sebe závislých epizod. Vznikají tím zábavné třičtvrtěhodinovky, mapující daleko delší čas fabule, než jen otravné "jeden den v práci". Potěšilo víc, než čtvrtá řada. Šestá řada: První díl - The Doorway, Part 1: 90% ; Druhý díl - The Doorway, Part 2: 90% ; Třetí díl - Collaborators: 90% ; Čtvrtý díl - To Have and to Hold: 65% ; Pátý díl - The Flood: 95% ; Šestý díl - For Immediate Release: 70% ; Sedmý díl - Man with a Plan: 85% ; Osmý díl - The Crash: 100% ; Devátý díl - The Better Half: 80% ; Desátý díl - A Tale of Two Cities: 75% ; Jedenáctý díl - Favors: 75% ; Dvanáctý díl - The Quality of Mercy: 80% ; Třináctý díl - In Care Of: 80% Šestou sezónu nakopne hrstka vynikajících dílů vybočujících z narativních a formálních konvencí prakticky všech předchozích řad, pak ale seriál ztrácí dech. Důvod bych zejména viděl v odmítnutí rozvinout jakoukoli postavu, ty se pak pohodlně uvelebí ve své škatulce a dělají to, co se od nich očekává. Don zůstává bezohledným ignorantem, Peggy náhradou za původního Dona, Roger zůstal degradován na komickou postavu a tak dále...(27.12.2010)

Přes takřka neprůhlednou kouřovou clonu ke mně dorazila záležitost natolik stylová, že se v tom svém vlastním stylu snad až přestylizovala. Chvíli mě to bavilo, ale pak jsem zjistil, že mi nechutná pasivní kouření ani přes monitor a testosteronové kreativce jsem ponechal svému osudu. Jsem si jistý, že oni to beze mne zvládnou a já se bez nich patrně taky obejdu.(31.12.2015)