• Německo

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Německo, 2010, 104 min

No vzhledem k tomu, že v mé topce je i takový klenot jako K2, která neodráží ani za mák reálný příběh, co myslíte, že je pro mě vážně stěžejní? Byla jsem jednoduše naprosto unešena. Je zřejmé, že horolozec nejsem, i když to byl vždycky můj sen. Proto také nedokážu kromě základních načtených věcí rozeznat, zda ty tríčky jsou možné. Dokážu ale s jistotou tvrdit, že Messner byl jeden z nejodvážnějších horolezců z těch, co znám, a má takových poprvé mraky (osmitisícovky, bez kyslíku a alpinimus), že na to už nikdy nikdo mít nebude (hlavně také kvůli možnostem, které dnes výstupy značně usnadňují). A já se musím přiznat, že jako bych ho z knih znala osobně, tady byl zvěčněn naprosto, neb jsem měla dojem, že přesně takový by mohl být. V neposlední řadě Vilsmaier mě překvapil a vůbec mi nevadí odhalení na začátku (vždyť to stejnak někteří předem věděli). O morálce bohužel pro dnešek mluvit nebudu, poněvadž té hory v některých případech plné prostě nebývají. Celému snímku ale jako by scházela ta třešnička, která se bohužel rozprostřela do delšího závěru, než bych čekala...(12.3.2011)

• misterz

Mám rád filmy s Himalájskou tématikou, ale tento snímok ma sklamal. Film na mňa pôsobil veľmi sterilne, miestami som mal dojem, že je odfláknutý. Pritom ide o celkom zaujímavú tému, potenciál filmu však ostal nevyužitý v množstve nudných scén. Vo filme nie je nabudená tá správna atmosféra ako pri iných filmoch s podobnou tématikou. Kto chce prežiť naozajstné Himalájske dobrodružstvo nech si pustí K2 alebo Pád do ticha, kde sa autori narozdiel od tohto paškvilu vyhrajkali aj s psychológiou hlavných postáv a navodili tú správnu atmosféru kedy si pri každej dramatickej scéne divák obhrýza nechty a krochká blahom. Tu to nehľadajte. Dve hviezdičky som dal za peknú kameru a zábery na krásnu prírodu.(26.2.2013)

Další německý horolezecký film. Nordwand byl o výstupu na Eiger, ten je ale proti osmitisícovce Nanga Parbat pouhý kopeček. Toto je životní příběh bratrů Messnerových, kteří v roce 1970 zdolali dnes už slavnou Rupálskou stěnu a vystoupali na vrchol. Bohužel jeden z nich, Günter, našel na této hoře svůj hrob. Jeho tělo bylo nalezeno až v roce 2005. Ten druhý, Reinhold, přežil a poté zdolával nejslavnější hory světa. Abych se přiznal, nečekal jsem nic jiného než kvalitní film, který mě dokáže upoutat do křesla od začátku do konce. A to se povedlo, jak by ne, když režie se ujal Pepa Vilsmaier, který nám v minulosti předhodil velkofilm Stalingrad. Dobrá hudba krásně kontrastuje s krásnými záběry Himálají. Podle mě stejně kvalitní jako zmiňovaný Nordwand, takže dávám stejné hodnocení. Filmy o lezení prostě ve mně nechávají silné zážitky, a zde se jen potvrdilo, že Němci pořád umí natočit kvalitní film.(28.2.2011)

Rozpočet €7miliónovTržby Celosvetovo $2,593,419║ na Nemcov dosť slušná produkcia, krásne zábery, príbeh obstojne podaní /60%/(16.6.2010)

Citace z wikipedie: "1970 - Rupalská stěna. Po dvou pokusech v letech 1965 a 1968 další německá expedice zlézá obrovskou jižní stěnu hory. Na vrchol vystupují bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Na sestupu bivakují v 7800m na JZ hřebeni, odkud sestupují během dalších dvou dnů Mummeryho pilířem ve středu západní stěny. Na úpatí hory Günthera Messnera zasypala lavina (jeho tělo bylo nalezeno až v roce 2005). Reinhold jej celý další den hledal, než se vydal na cestu do údolí. Později jej zachránili místní obyvatelé před vyčerpáním. Druhý den po bratrech Messnerových vystoupili na vrchol ještě Felix Kuen a Peter Scholz." Více na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nanga_Parbat; http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhold_Messner(11.2.2011)