• Německo

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Německo, 2010, 104 min

Klasické "Horolezci , horolezkyně, horolezčata" podané trochu unylou formou, možná se dalo vyždímat víc, nevím. Messner byl určitě drsoň, ale já mu nezávidím, já ho jen nechápu, tak jako všechny podobné drsoně, protože nemám v sobě tu ambici sjet po zadku holou skálu nebo třeba přeplavat úplně jako první La Manche 5 x tam a zpět, jsem toliko přízemní červík, ale zase spokojenej. Messner byl neklidnej a tak ho to táhlo nahoru na horu, nu každý máme to své. Němci se tímhle filmem o národním hrdinovi moc nevytáhli, kurnik to chtělo přece velehoru patosu !(28.5.2013)

Němci poslední roky točí kvalitní filmy. Nechci říct, že Nanga Parbat k nim nepatří, jen jsem asi očekával, že se mě víc emočně dotkne.(23.1.2012)

Rozpočet €7miliónovTržby Celosvetovo $2,593,419║ na Nemcov dosť slušná produkcia, krásne zábery, príbeh obstojne podaní /60%/(16.6.2010)

Pro začátek tu byly dva záporné faktory: 1) nemám rád němčinu 2) tvůrci nám hned v úvodu filmu prozradí, jak to vlastně dopadne... Ale fakt, že mě film přinutil na obě negativa zapomenout, zaslouží poklonu. Když připočítám velice povedenou hudbu, nádhernou přírodu a vlastně i inspiraci skutečným příběhem, je to s odřenýma ušima nadprůměrných 70%.(18.2.2011)

Stejně "konceptuální" (a chladné) jako všechny filmy Josepha Vilsmaiera za posledních 20 let: téma opět předčí zpracování i herecké výkony. A tím to hasne. Skoro stejné schéma jako Nordwand, akorát ve Vilsmaierově podání tomu poněkud omrzly koule. Pokud něco stojí za zmínku, je to Karl Markovics, který se bez velkého humbuku vypracoval na jednoho z nejlepších herců na východ od Německa, a brání Nanga Parbat před "pádem do ticha".(8.11.2011)

• - Ako prví československí horolezci stáli na vrchole Nanga Parbatu Ivan Fiala a Michal Orolín, a to 11. 7. 1971. Vystúpili na vrchol novou čs. cestou. Expedíciu viedol Ivan Gálfy - náčelník Horskej služby. (ujec)

• - Natáčanie v horskom prostredí bolo robené s dvoma 35 mm a jednou 70 mm kamerou. (misterz)

• - Na Nanga Parbat se Reinhold vrátil ještě v roce 1978, kdy vrchol zdolal sólovýstupem. (homerr)