Fantastický pan Lišák

Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Jedno z najpôsobivejších prenesení rozprávkovej knižky (Roald Dahl) na plátno. Prozaické, pedantné a pohľadné. Anderson/Baumbach básnia zväčša energickým elánom a poetickým nárečím, ktoré istí dlhotrvajúcu pôsobnosť tejto modernej bájky. Komu to nedopaľuje, môže sa schovať do jamy tak, aby nezavadzal. Z nej sa totiž katapultuje lišiak Fox, ktorého slovo FANTASTIC charakterizuje na plné gule. Prefíkaný, veľavravný, pohotový. Nepremrhá ani deň v líščom roku, vedie sporiadaný život, loví alebo si piluje prejav. Len čo sa banda farmárov (Boggis, Bunce, Bean) uznesie kynožiť, kritický manažment sa zgrupuje v lokálnej diere. Okienko latinského tesnopisu. Krtko (Taplo Europeo), králik (Oryctolagusi Cuniculusi), bobor (Castore Fibere), jazvec (Melesi Melesi), lasica (Mustelo Nivalis), myš (Microtus Pennsylvanicus), ale aj komplet família + dobrák Kylie sú ready aby čelili nepriateľským bágrom, lopatám, motykám a hbitému potkanovi. Vyspelé a pritom stále detsky úprimné a hlavne humorné pohladenie po netelesných partiách diváka nad 18. Animačnou technikou jedinečné a atmosférou úchvatné. Priam lišiacky um.(19.2.2010)

Darjeeling animated. Klasicky rodinně dysfunkční Anderson se všemi klady a zápory spolu v obětí s Dahlovou poetikou. Animovaný film širším publikem zřejmě těžko stravitelný, nikoliv kvůli obsahové stránce, ale díky zvláštní animaci. Byť jsem díky ní měl chvílemi pocit, že jsem se dostal do alternativního světa, kam by mohl každou chvilku propadnout Jack z Předvánoční můry noční. Schwartzmanův Ash vede.(17.1.2010)

You know, you really are... fantastic. Wes Anderson se vysmívá Pixaru. Důvod? Vyhrál titul o nejlepší animák roku na celé čáře. Zatímco Docterův tým potřeboval na vyprodukování jakékoliv silnější emoce desítky počítačů a sto minut stopáže, tak panu Lišákovi stačí pouze jedna scéna a stop-motion animace. Vynásobte 87x a vyjde vám ta nejosobitější, nesympatičtější a nejvtipnější žánrovka posledních let. Fantastický zážitek!(20.1.2010)

Na Panu Lišákovi je docela pěkně vidět, co se musí stát, aby i širší publikum přijalo a ocenilo Wesovu jinakost, absurditu a (především) nadsázku. To jest vyprávět ve formě, která je k těmto konceptům sama o sobě předurčena. Humor, charakterizace postav, výstřednost, péče o (komický) detail, dětská dospělost a dospělácká infantilie - to všechno (spolu s hereckým a tvůrčím ansámlem) zůstává při starém, jen je to pro mnohé teď nějak mnohem víc stravitelné, neboť je to teď konečně přece "jenom jako", případně "takové milé, pohádkové"... Jak se mi Pan Lišák líbil? Tuze. Smál jsem se, rozplýval jsem se, pochutnal si vizuálně i poslechově (dabing skutečně lahůdkový) a na konci si posteskl, že je film moc krátký (rys společný všem dobrým filmům). Přesto po dlouhé době nedám Andersonovi pět hvězd z fleku, ale snad až po druhé projekci. 80%(21.7.2010)

Některé volby vypadají jako sázky na jistotu. Jak autor literární předlohy, tak režisér představují atraktivní umělce ve svém oboru, kteří dokáží psát a točit jinak než mainstream a vytvořit úžasné alternativní světy. Byl jsem navnaděný možná až moc, protože jsem dostal animák, který nebyl zas až tak dospělý a provokativní, jak jsem si vysnil. Navíc jsem měl problém tak říkajíc etického rázu. Fandil jsem totiž těm, kteří byli ve filmu líčení jako padouši, ačkoliv vlastně nedělali nic jiného než chránili svůj majetek. Naproti tomu okouzlující pan Lišák není nic jiného než zloděj na úrovni, který svou zlodějinu omlouvá tím, že ho to prostě baví. Jednoduše morálně zvrhlý kousek. Nejvíc mě nakonec potěšila výtvarná stránka, která je opravdu i v dnešní době chrlící obrovské množství filmů na trh jedinečná. Celkový dojem: 65 %.(21.1.2016)