Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

Je až s podivem, jak vysoké hodnocení tento film má. Rozhodně se nemůže rovnat těm nejlepším gangsterkám. Co působí vyloženě trapně je onen finanční úředníček, který by stále jen někoho stíhal pro drobné daňové podvody. Několik dalších scén snad autoři nemysleli vůbec vážně. Každý blbeček je mrtvý po první ráně, ale Connery je rozstřílenej jako řešeto, ale ještě vklidu počká, až přijde Costner, řekne poslední větu a zhebne. Další scéna s kočárkem na schodech je jak z béčkové tragikomedie. Jsem dost na rozpacích. Jediný dobrý dojem dělá jako vždy gangstersky uvěřitelný Robert De Niro. 70% Zajímavosti: Souprava pro Caponeho osobní holírnu v Lexington hotelu zahrnuje množství malých položek (kolínská voda, štětky na holení), které patřily skutečnému Al Caponemu. *** Brian De Palma se setkal nad drinkem v Los Angeles s Bobem Hoskinsem a diskutovali o roli Al Caponeho, kdyby Robert De Niro odřekl. Když De Niro roli přijal, poslal De Palma Hoskinsovi omluvný šek na 200000 dolarů. Hoskins mu pak zavolal, jestli nemá víc takových filmů, ve kterých ho nechtějí. *** Albert H. Wolff, poslední člověk, který přežil skutečné Nedotknutelné, pracoval u filmu jako konzultant a radil Costnerovi, jak pojmout Eliota Nesse. *** Roli Nesse odmítl Mel Gibson i Harrison Ford. *** Robert De Niro trval na tom, že bude nosit stejný styl hedvábného spodního prádla jako nosil skutečný Al Capone, přestože se na kameru nedostalo. *** De Niro nosil vycpávky a polštáře, aby vypadal mohutnější jako skutečný Al Capone. *** Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. *** Pro roli Eliota Nesse byli zvažováni Michael Douglas a Don Johnson. *** Robert De Niro vystopoval skutečného krejčího, který pro Al Caponeho šil a měl mu pro film dělat totožné oblečení. *** Brian De Palma našel ideu pro vlakovou stanici ve filmu Křižník Potěmkin z roku 1925. Námořníci, kteří naletěli do křížové palby v Nedotknutelných jsou ódou na Křižník Potěmkin. *** Scéna ve vlakové stanici byla parodována v Bláznivé střele 33 1/3. *** Scéna, kdy Al Capone náhle vytáhne basebalovou pálku a utluče k smrti dva ze svých mužů je založena na skutečné události, která se stala 7. května 1929. Dva Caponeho nejobávanější zabijáci Albert Anselmi a John Scalise zosnovali spiknutí za účelem zabít Caponeho a převzít jeho gang. Capone se to dozvěděl, všechny své muže pozval na banket, včetně dvou zrádců Alberta Anselmiho a Johna Scaliseho a uprostřed společnosti vytáhl pálku, oba ubil a pak každého střelil do hlavy. *** Každý policajt, který v tomto filmu pije alkohol, je zabit. *** Ve scéně, kdy je Malone zabit, Connery nevyprskoval tak, jak by se slušelo na tolik krvavého muže. Vzali jej do nemocnice s mrtvolou a podle ní mu zakrvavili oči. *** Skutečný Frank Nitti zemřel jinak, než je zobrazeno ve filmu. Když šel Capone do vězení, tak jeho říši převzal. V roce 1943 měl prudký spor s několika šéfy v Chicagu. Když pochopil, že si právě podepsal ortel smrti, šel domů a spáchal sebevraždu.(7.9.2007)

De Palma je na můj vkus trochu moc ukázněný (až na závěr, samozřejmě), ale to je fakt detail. 90%(2.1.2011)

Stručně řečeno - nejlepší gangsterka z dob prohibice jakou jsem kdy viděl (kam se hrabe Dick Tracy:))). Výborná od úvodních titulků (věčná sláva Enniovi Morriconemu) až po ty závěrečné, a kromě toho, že jsem měl to potěšení sledovat perfektní režijní a herecké výkony a poslouchat nádhernou hudbu, jsem konečně pochopil o čem vlastně ten baseball je...(4.8.2003)

Přestřelka na schodech je geniální a celý film velmi dobrý,Oscar pro Conneryho,má to spád a k tomu hudba Morriconiho(8.3.2003)

Neúplatní = nesmrtelná klasika žánru, směsice hned několika filmových prvků jak z gangsterských filmů, tak z westernů, tak i z thrillerů, no, prostě moderní městský western, který dosáhl kýženého úspěchu především díky svým hlavním představitelům. Robert de Niro, ač se před kamerou objevil jen párkrát, ztělesnil gangsterského šéfa Al Caponeho skutečně přesvědčivě jak svou vizáží, tak i svým pojetím role, prostě jsem mu jeho herectví věřil od začátku až do konce. Pro Kevina Costnera (mladý agent Ness) to byla možná jeho "NEJ" role. Sean Connery však všechny předčil jako starý, zkušený a ostřílený policista Malone, byl vynikající (poprávu dostal Oscara), jen škoda toho jeho nečekaného konce:-( Andy Garcia (agent George Stone) nebyl pak skoro vůbec vidět, naopak malý Charles Martin Smith (trochu vlezlý, ale jinak odvážný agent Oscar Wallace) dostal mnohonásobně víc prostoru. Skvěle zpracovaný film, který si bere hodně z klasik a z důkladné znalosti gangsterských filmů 40. a 50. let, navíc opět s perfektní hudbou od italského génia Enrica Morriconeho, s velice dobrou výpravou a s vynikající kamerou (to střídání dlouhých a zpomalených záběrů - parafráze slavné scény na oděských schodech z Potěmkina je zde přímo ukázkové), co víc si přát...(29.1.2008)

• - Podle původní verze scénáře došlo k závěrečné přestřelce Nesse (Kevin Costner) a Stonea (Andy Garcia) s Caponovy muži přímo na nástupišti při nasedání do vlaku. Režisér De Palma nakonec scénu přesunul na schodiště do hlavní budovy chicagského nádraží, jelikož studio Paramount usoudilo, že najít a pronajmout si autentickou vlakovou soupravu z třicátých let by příliš zatížilo filmový rozpočet. V přestřelce na schodech lze tak najít paralelu se starším De Palmovým snímkem Carlitova cesta (1993).  (Karlos80)

• - Původní anglický název The Untouchables převzal známý český producent DJ Wich a americký raper Rasco pro název jejich desky z roku 2010 s podtitulem Al Capone’s Vault. Na přebale jsou vyobrazeni v obleku jako mafiáni. (MTHRFCKR)

• - Producent Art Linson byl z De Nirovy přeměny tak unesen, že nedovolil zveřejnit jeho fotografie a neukázal ho ani v upoutávkách. Chtěl, aby to celé hrálo ve prospěch propagace filmu. (Rocky62)