Pochyby

Doubt

• slovenský

Pochybnosti

USA, 2008, 104 min

John Patrick Shanley (scénář, divadelní hra)

Roger Deakins

Howard Shore

Dylan Tichenor

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Ann Roth

Velmi chladné, prázdné a ploché. Zpracováním, obsahově i emočně. Během těch sto minut mi přišlo, že se děj nikam neposunul ani nerozvíjel. Nemá snad jediný záchytný či výrazný bod. Vše plyne bez jakékoliv hloubky či emocí, kterých by se mi během sledování dostalo. Meryl je jako přísná ředitelka výborná. Ale její postava je také to jediné, co mi uvízlo v paměti.(25.4.2011)

Bohuzial... A tak veeeelmi som sa tesila. A nakoniec obrovske sklamanie. Tak ako z konania sestry Aloysius, tak z celeho filmu. Urcite sa to da pripisat mojej absolutnej a nevyvratitelnej nenavisti voci Cirkvi ako takej, ale to je uz moj osobny problem. A pochybnosti o tom ziadne nemam... Rovnako ako o vynikajucich hereckych vykonoch. Ale to je uz druha vec. Tak ako saty NErobia cloveka, ani herecke vykony NEznamenaju automaticky vynimocny film :)(28.1.2009)

Mé sympatie se přelévaly ze strany na stranu a nakonec jsem je vylil docela(31.1.2009)

Proč mají Pochyby čtyři herecké nominace na Oskary a jednu za scénář, je mi dneska už jasné. Film totiž stojí na těchto dvou nohách a plně na ně spoléhá. Naštěstí má na co spoléhat. Scénář nabízí skvělé herecké příležitosti a oba dva hlavní herci je využili beze zbytku. Tohle drama, které se se svým komorním prostředím stylizuje spíše do divadelní podoby, bohužel nemůže konkurovat velkým hollywoodským produkcím a za pár let se na něj zřejmě zapomene. Pro mě to byl však nezapomenutelný zážitek. Naprosto famózní herecké výkony M. Streep a F. S. Hoffmana mě nutí dát plný počet. O zasloužené nominaci pro A. Adams bych si dovolil zapochybovat, zatímco V. Davis, kterou jsem dodnes neznal, mě opravdu hodně překvapila.(15.2.2009)

I have doubts... so many doubts...BOMBA. Keď vám zarytý ateista ako ja, povie, že toto je najlepšia drama roku 2008, nebudem ďaleko od pravdy. Nikdy by som nepovedal, že ma príbeh z katolickej školy natoľko chytí a vtiahne do deja. Čo sú jeho hlavné elemetnty? 1. Herci Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman - predvádzajú nádherné divadlo dialógovych súbojov, pri ktorých budete mať celý čas pochybnosti, kto je lepší. 2. Premyslenosť deja a príbehu, zakončeného myšlienkou, ktorá vám z hlavy nevymizne len tak po pár hodinách. a konečne 3. Krásny súboj medzi starých-zaužívaným a novým-inovačným, medzi láskou, nenávisťou a medzi úmyslom a zmyslom pre spravodlivosť. Okrem iného ukazuje reálne výjavy z prostredia, kde farári boli muži slova a mníšky museli len ticho pritakávať. Preto situovanie deja je tiež jedna z mnohých kvalít tohto snímku. Meryl Streep si nomináciu na Oskara určite zaslúžila a budem aj rád, pri jej víťaztve.(22.1.2009)