Pochyby

Doubt

• slovenský

Pochybnosti

USA, 2008, 104 min

John Patrick Shanley (scénář, divadelní hra)

Roger Deakins

Howard Shore

Dylan Tichenor

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Ann Roth

Oscar 5 nominací: Herečka HR - Meryl Streep, Herec VR - Philip Seymour Hoffman, Herečka VR - Amy Adams, Herečka VR - Viola Davis, Scénář - A(30.1.2009)

Když jsem koukala na Oscarové nominace, říkala jsem si - "Copak je to za snímek ten Doubt, že má tolik nominací? Musím ho vidět!" Již jsem ho shlédla. Takový herecký koncert jsem nečekala ani omylem a jsem teď dosti zmatená. Tolik moc jsem K. Winslet přála, aby si za Předčítače hl. cenu odnesla, ale už jsem plně pochopila, proč je nominovaná i Meryl. Tahle role byla nesmírně těžká a jen herečka jejího kalibru jí mohla zvládnout, ona ji ztvárnila přímo dokonale, vyrazila mi dech a opravdu nevím, komu cenu přát nyní víc. Dále Philip, mám ho hrozně ráda, vždycky jej vidím v roli, kde ho miluji a nenávidím zároveň a není tomu ani teď jinak .. jak on se do role vžil, mi není pořád jasné, taková lehkost a zároveň nesmírná vážnost. A Amy? Největší překvapení celého snímku, když jsem ji v nominacích uviděla, nalákala mě nejvíce - neuměla jsem si ji po Kouzelné romanci představit v tolik dramatickém příběhu, ale ona to dokázala - dokázala mě překvapit, potěšit, dojmout a také mě donutila jí tu cenu ze srdce přát. Úžasné drama. Ať se nikdo nenechá zmást, že se jedná o nudou podívanou z katolického prostředí, kde budou dávno ohrané dialogy, dávno ohraná témata a dávno již několikrát viděné herecké momenty, kdepak, tady člověk jen hltá a nestačí se divit, jak se příběh odvíjí a jak si s námi úžasní herci hrají .. a jsem si jistá tím, že tahle "hra" se bude líbit.(31.1.2009)

Skvělá Madam Streep(ová)..(25.4.2011)

Komorní psychologické drama líčící nekompromisní střet mezi bigotní řádovou sestrou, která jako by se zapomněla duchem v 19. století, a knězem, který vnímá jednak to, že moderní doba žádá nové myšlenky a metody, jednak i to, že láska k Bohu nesmí být překážkou pro vztah k lidem. Spor se nevede jen o metody pedagogického působení na místní církevní škole a výkladu náboženských hodnot, ale postupně přerůstá v hlubokou osobní antipatii řádové sestry, která získá pocit, že zájem kněze o jednoho z jejích svěřenců nemusí být tak nevinný, jak si okolí myslí. Ten, kdo nemá pochyby, může být přesvědčivější, a tím pádem i úspěšnější, jenže některá vítězství jsou jako ta Pyrrhova... Kladem filmu je poloha, která vlastně až do konce nechává diváka v nejistotě, jinými slovy na pochybách, jak to ve skutečnosti bylo, dále emocionálně působivý konflikt dvou vyhraněných osobností, zdařilé dialogy a ze všeho nejvíc špičkové herectví dvou velkých hvězd současné americké kinematografie. Celkový dojem: 90 %.(18.11.2013)

Precizní (a snad proto trochu chladné) drama, které vám nenabídne komfort snadného závěrečného rozhřešení (což by při názvu Pochyby asi člověk čekat neměl) a které vám v hlavě bude možná vrtat ještě nějakou dobu po závěrečných titulcích. Divadelní původ je zřejmý, ale špičkové obsazení (kupodivu včetně Amy Adams) je nepřekvapivě lahůdkové.(24.1.2009)

• Meryl Streep