Juno: Nezrelá na dieťa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2007, 96 min

Vlastně to nebyla zas až taková pecka, ale dost to ve mě zůstalo a dojalo takovým tím přirozeným, nevykalkulovaným způsobem. Dá se říct, že je to hezkej film s moc hezkou hudbou :) Btw úvodní titulky se velice povedly.(17.2.2008)

Být šestnáctiletou dívčinou a po jednom projevu „sexuální aktivity“ zjistit, že jsem na sichr (protože tři těhotenské testy nemůžou být vadné) v tom, asi na místě potratím. Juno však bere situaci s mnohem větším nadhledem, vlastně by se dalo napsat, že si plně neuvědomuje její vážnost, ale proč být pořád vážný. Vážnost je stejně nebezpečná jako kouření, což Jason Reitman názorně předvedl svým debutem, pročež sáhnul po neméně ožehavé látce. Po poloautobiografickém scénáři Diablo Cody, slečny jež se na MySpace prezentuje jako svobodná masturbující katolička blíže neurčené sexuální orientace (a jen tak mimochodem ji pár let živilo svlékání svršků). Juno je vskutku ještě o prenatální nehtík odvážnějším snímkem než Zbouchnutá, kde sice rovněž padlo pár zmínek o potratu, hlavní hrdinka nicméně k celé záležitosti nepřistupovala s chladností arktického ledovce. Stále se však nacházíme na území americké mainstreamové komedie, čili ani ten největší cynik nezůstane cynikem do úplného konce a taky nějaká ta sentimentální slzička ukápne. Rád bych viděl „nekorektní“ verzi filmu, a nechť mi nikdo netvrdí, že neexistuje, neboť osoba Diablina vzezření a ražení prostě nemohla napsat něco tak mírného. Tím zase nechci vzbudit přehnaná očekávání ze strany puritánů – postavy v Juno mluví ne vždy slušně o ne vždy slušných věcech, akorát dokáží výsledek zaobalit, aby vyzněl spíše roztomile než sprostě. To v plném rozsahu platí o každičkém slůvku vygenerovaném ústy úžasné Ellen Page. Dobrých padesát procent výsledných kvalit filmu leží na jejích bedrech, deset zaobstarává poslech od poslechu příjemnější soundtrack a zbytek scénář, režie a ostatní herci. Ač na pár místech usiluje o kulantní prezentaci nějaké všepoplatné myšlenky (poslední, nejposlednější záběr je jednoduše kouzelný), těžko najít pro Juno vhodnější adjektivum než „milá“. Milá komedie o (svým způsobem) milé události a jejích následcích – jelikož jsem nečekal zázrak srovnatelný s neposkvrněným početím, nemám v tuto chvíli důvod nehýřit nadšením. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Tommy987, Jordan, Mahalik, tangerine1(16.10.2008)

Rozpočet $7,5miliónaTržby USA $143,495,265Tržby Celosvetovo $231,450,102Tržby za predaj DVD v USA $58,087,559 //počet predaných kusov 3,441,584║ Jason Reitman to vie za kamerou o tom niet pochýb, možno mi tam len chýbala nejaká uletenejšia scénka, lebo celé sa to nesie prevažne v komornejšej nálade. /60%/(22.9.2009)

Tohle asi nebyl úplně film pro mě, možná sem si nejdřív měl přečíst o čem to vlastně je, ale nemůžu tomu upřit, že i tak mě to celkem vtáhlo a po počátečních rozpacích se mi to i líbilo. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě výborná Ellen Page, i když sem jí teda občas nechápal a taky super soundtrack. Btw Ellen Page má v jednom pravdu - Dario Argento is so the ultimate master of horror.(9.2.2008)

// Distribútor: Fox Searchlight // Počet premietajúcich kín v USA: 2,534 // Otvárací Víkend v USA: $10,634,576 //(12.12.2013)

• - Komiks "Nejplodnější Yuki", který se ve filmu objevuje, není pravý. Vymyslela si ho scenáristka Diablo Cody. (HappySmile)

• - Juno (Ellen Page) řídí minivan Toyota Previa. (Cheeker)

• - Olivia Thirlby se původně ucházela o hlavní roli ve filmu, ale nakonec si zahrála postavu jménem Leah. (Cheeker)