Juno: Nezrelá na dieťa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2007, 96 min

Neuvěřitelně živý film u kterého budete trnout i roztávat... Ellen Page v hlavní roli báječná, soundtrack správně atmosférický a nad vším Jason Reitman, který už jednou dokázal, že umí nevážně vyprávět o vážných věcech. Juno má indie duši, ale nestřílí vám do hlavy hřebíky, ze kterých bolí hlava ještě týden. Moralit málo, hlášek hodně, Juno je hořká komedie (tentokrát se výjimečně nejedná o protimluv), která vám bodne. (90%)(20.1.2008)

Fajn lo-fi komedie s překvapivými charakterovými piruetkami, úchvatnou hlavní hrdinkou a vtipnou konfrontací dětské Myspace naivity se zahořklým hard rockem dospělosti. Jen mi není jasné, proč tam hlavní hudební motivy obstarávají ti nejjemnější Skoti a ne Sufjan Stevens. Každopádně emo palce nahoru.(27.1.2008)

Nějak jsem si hooodně dlouho zvykala na holku, která se chová jako balvan kamkoliv vleze. Třeba do jináče. -"Tvoji rodiče asi mají starost, kde jsi." -"Ne, myslím... přece už jsem těhotná, tak do jakýho průseru bych se ještě mohla dostat?"(23.8.2008)

V Juno jásám jen nad Juno. Obyčejný malý milý film, který je hypeován v podstatě jen kvůli neodolatelné Ellen Page, jejíž charisma se tu opětovně zpeněžuje. Má to své momenty a roztomilý celkový feeling, oscarovou nominaci za scénář ale považuju za nepěkný omyl, jemuž nezabránily ani násilně nastrčené voice-overy nebo občas dost škobrtavé popkulturní narážky. Juno okolo mě jen profrčela, aniž by zanechala cokoliv, na co budu s láskou vzpomínat i za týden ... za měsíc... Asi je na mě příliš přítulná. Ta inteligentní nezávislá optika mi připadala až příliš jemná, důrazem na milé detaily a pohodu až příliš hladivá a užvatlaným soundtrackem až příliš vlezlá. Ale možná je to tím, že je mi tenhle typ poetiky cizí. Možná je to tím, že mám radši film loserský nežli chcípacký. Možná tím, že si vždycky radši vyberu Zbouchnutou než Juno (a ano, vím, že je to srovnávání hrušek s jablky). Každopádně úspěch Juno ukazuje, že dnešním hitům schází realita a jemná člověčina. A když tu díru někdo zalepí něčím víceméně banálním, co hladí po srsti, poletují pozlacené sošky...(18.2.2008)

Šestnáctiletá holka, která se náhle ocitá v jiném stavu, má jasno: na dítě není připravená. Interupci podstoupit nemůže, protože mimčo má už nehtíky... takže otevře leták Kauflandu a tam najde inzerát na sympatický pár, kterému k idylce chybí už jen to batole. // Hodně zábavná, místy kousavá a docela cynická komedie, v níž zazáří drzá, ale hlavně milá Ellen Page, která se ke všemu staví opravdu svérázným způsobem. Jinak to snad ani ve svérázném scénáři Diablo Cody nejde, což zajistil neméně sarkastický Jason Reitman. A tak tady máme netypickou teen-komedii, která zachycuje nechtěné těhotenství v nově nastaveném zrcadle, jehož odraz nabízí zábavný pohled na onen "problém". // Tohle se podařilo.(13.1.2009)

• - Jméno Juno má pro Kanaďany několik větších významů, z Kanady navíc pocházejí i členové štábu jako třeba Ellen Page, Michael Cera nebo Jason Reitman. "Juno" bylo kódové označení pláže, kde se během Dne D vylodili kanadské jednotky. Zhruba 1 000 vojáků bylo během dobývání pláže zraněno nebo zabito. "Juno" je také název výročních kanadských hudebních cen. (Cheeker)

• - Juno byla římská bohyně porodu a manželství. (HappySmile)

• - Olivia Thirlby se původně ucházela o hlavní roli ve filmu, ale nakonec si zahrála postavu jménem Leah. (Cheeker)