Oprávněné vraždy

Oprávnené vraždy

Právo na vraždu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2008, 97 min

Konec dokáže pohřbít celej film. Celou dobu dobrá kriminálka s bezchybnými herci a pak musí přijít pointa, která se navíc dala čekat už jen kvůli stylu natočení vražd. Hůl bych nad tím filmem ale nelámal, ztráta času to není.(12.10.2009)

• Satan

Po všech stránkách chudý průměr, který je sice o půl fousu lepší než tragicky vygradovaných 88 minut, ale pořád je do dobré kriminálky vzdálené na míle daleko. Righteous Kill je, respektive se snaží být temným thrillerem, promyšlenou kriminálkou a peprnými dialogy evokující sarkastickou old-school podívanou. Bohužel ani v jediné oblasti nevyčnívá natolik, aby upoutalo mou pozornost. Párkrát se možná koutky posunou do stran a pokývete hlavou nad dobře natočeným stínem na dveřích a skrývání identity vraha, ale na co to je, když stejně nakonec nad závěrem obrátíte oči v sloup a jen se budete pod tou hromádkou klišé solidně dusit. Tohle sice je vražda, ale neoprávěná. Na divácích. [Přesná stopáž: 97 min](9.10.2008)

Již více než deset let uplynulo od setkání Al Pacina a Roberta De Nira tváří v tvář, nad kávou ve fenomenální několika minutové scéně, coby mužů na odvrácených stranách zákona. Tehdy spolu sváděli Nelítostný souboj. Oprávněné vraždy je zase svedly na stejnou stranu, a coby detektivové řeší sériové vraždy. Musím však říct, že celý tento film se ani zdaleka nedokáže přiblížit oné legendární, několik málo chvil trvající scéně z Mannova geniálního snímku. Oprávněné vraždy jsou podivně zmatené, nelogické a rozkouskované, kde jsem po chvíli přestala chápat, o co vlastně jde, kdo je na čí straně, či proč se to děje. Ani dvojka Ala s Robertem už nevyzařuje onu sílu svých postav, jako tenkrát. Snad je to jen podivně servírovaným příběhem a slabými charaktery. Překvapil mě výskyt 50 Centa, který zde byl ve svém "In Da Club."(9.5.2012)

• InJo

Až na posledních několik minut jsem se více či méně nudil. Avnet nedokázal z potenciálu herecké dvojice snů vyždímat v podstatě nic, co by stálo za řeč, což je dost tristní. NELÍTOSTNÝ SOUBOJ oplývá strhující atmosférou už když je v záběru jen jeden z nich, natož, když se pak spolu sejdou v proslulé scéně v kavárně. V OPRAVNĚNÝCH VRAŽDÁCH jsou spolu ve většině filmu a divák z toho přitom nemá vůbec žádnou radost či mrazení v zádech. Nemá totiž důvod. Jednak vypadají už dost staře (a já nepatřím k těm, kteří mají slabost pro detektivy - důchodce), ale především jim scénárista ani režisér neumožňují rozehrát nějaké oslňující herecké party a být tak znovu za filmové bohy. Tenhle film určitě není úplná katastrofa, ale popravdě řečeno moc nechápu, co si od něj Pacino s De Nirem slibovali (na jejich místě bych vzal roha jakmile bych v obsazení zahlédl "jméno" 50 Cent)... 40 - 50 %(15.5.2010)

• Isherwood

Dexter se svědomím a setkání starých pardálů po letech mohli vydat na další významný zápis do filmové historie, ale Gewirtzův scénář bez jediného zvratu a pevnější logiky završila neskutečně rutinérská Avnetova režie. Ten chlap chvilku vypráví v klasickém francouzském stylu, po chvíli jde do kamerových zrychlovaček a celek zaštiťuje vykrádáním Mannova opusu. Levná béčková kriminálka, která by měla dostat doživotí natvrdo v nejzapadlejší poličce videopůjčovny.(28.10.2008)