Milionář z chatrče

Slumdog Millionaire

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 115 min

Po vydařeném Sunshine další skvělý projekt D.B., od kterého jsem díky námětu nečekal, že dopadne takhle impozantně. Spíše jsem si skepticky představoval, že se mladý hoch ztratí někde uprostřed nudné cesty a film nakonec skončí fiaskem. Trailer vypadal nadějně, jsem rád, že jsem se mýlil a Boyle se opět trefil přímo do černého. Nejdříve bych rád zmínil hudební stránku A. R. Rahmana a spol., která je sice malinko v pop/disco stylu, ale ke scénám se trefně hodí a dotváří tak úchvatnou a dynamickou audiovizuální jízdu ve slušivém bollywoodském stylu. Chytře jsou také vyprávěny jednotlivé otázky/odpovědi soutěže a jejich vazba na Jamalovi vzpomínky na jeho strastiplné cestě za svou vyvolenou. Jednou z hlavních složek, proč je tento film úspěšný, je i výborné herecké obsazení. Jednotlivé charaktery a výkony všech představitelů jsou věrně podané a nemám zde v podstatě nic, co bych vytknul. SM je když to řeknu upřímně, trochu nasládlý pohádkový příběh o chuďasovi, který si razí cestu přes překážky a snaží se osvobodit svou princeznu. Výsledné spojení jednotlivých segmentů (chudoba, romantika, násilí, zrada a láska), jak je nám prezentováno v této koláži, je však velmi působivé a vyvolává ve mně pocity naplnění. Slumdog Millionaire je zkrátka tím, čím si jej přejeme mít, příběhem o osudové lásce v bohatě vykreslených detailech a bez zbytečných klišé. Rok 2008 nakonec přeci jen nebude tak chudý, jak to ještě na počátku zimy vypadalo. Go, Danny, Go! (9/10)(4.1.2009)

"Každé ráno sa modlím, aby som tú odpoveď nepoznal." Je to tak, D'Artagnan naozaj nie je jeden z Troch mušketierov, je až štvrtý a teda sa neráta. Samotný film, o tom, že niekedy sa aj dobrým ľuďom stávaju dobré veci, je troška dlhý, príliš divoký a na indickej kultúre nevidím ani zrnko zaujímavosti, pravdupovediac sa mi hnusí. Ale vďaka hrdinovým pozoruhodným životným skúsenostiam, na ktorých nie je v skutočnosti nič neuveriteľné, budete mať dve hodiny slzy na krajíčku a ak nepôjdu von dovtedy, finálny "priateľ na telefóne" by ich definitívne mohol oslobodiť. Danny Boyle je vynikajúci režisér, ktorý si vie zaistiť slobodu od producentov resp. spolupracuje s takými, ktorí mu dajú voľné ruky, lebo vedia, čo sa začne diať, ak mu ich rozviažu.(25.3.2011)

Prišiel deň, keď Veľká Británia bude prerábať hindi filmy. Keď sa do toho ešte oprieštúdio ako Warner Brothers, nemusí to dopadnúť vôbec zle. Život človeka je tu zobrazený ako jedna veľká hra, kde sú jeho odpovede správne a inokedy nesprávne. Na rozdiel od hry "Who wants to be a millionare?" však človek stále postupuje ďalej. Krásne prostredie Bombaja je čerešničkou na torte, kde sa tento dej odohráva. Plno farieb, roztáča kolotoč taký pestrý, že je ťažké z neho zosadnúť. Príbeh je natočený takou perfektnou kamerou, že je to radosť pozerať. Chváliť však treba na tomto filme všetko. Je až neuveriteľné, ako to Danny zvládol. Rozsekal život jamala po kúskoch, ktoré servíroval divákovi pri jednotlivých otázkach v Milionári, s nádherným strihom. Jednotlivé rozprávania sprevádzala nádherná indská hudba, načasovaná presnosťou chirurgického lasera. Rozprávka ktorá je jednoducho perfektná a oči mi išli vyliezť s jamiek pri pohľade na latiku, ktorá je stvárnená Freida Pinto. Krajšiu ženu som na plátne veru nevidel. Samozrejme podobne ako v indických filmoch, si pán režisér dovolil záverečný taneček a film dostal tú správnu atmosféru. Toto je jednoducho must see.(5.1.2009)

• - Indický diplomat Vikas Swarup napsal svůj knižní debut „Q and A“ poté, co jej inspiroval experiment profesora Sugata Mitry nazvaný „Hole in the Wall“. V tomto experimentu šlo o rozmístění kiosků do indických slumů, aby tak měl každý přístup k internetu. Experiment se setkal s obrovským úspěchem, přejmenoval se na Hole in the Wall Education Limited (HiWEL) a díky němu se do mnoha zemí v Indii a Africe podařilo nainstalovat přes 300 kiosků a zpřístupnit internet více než 300 000 dětem. (HellFire)

• - A.R. Rahman, autor hudby, komponoval muziku 20 dní. (Avalon820)

• - Danny Boyle chtěl původně do role moderátora indického herce Shahrukha Khana, který uváděl závěrečnou řadu soutěže „Chcete být milionářem?“ v Indii. Shahrukh byl však zaneprázdněn. Herec, který se nakonec zhostil role moderátora, Anil Kapoor, se jednou soutěže zúčastnil a vyhrál 5 milionů rupií. (HellFire)

• Freida Pinto