Milionář z chatrče

Slumdog Millionaire

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 115 min

Kouzelnej film se strašně pěknou atmosférou, kterej zahřeje u srdce a pohladí po duši. Srovnání s Městem Bohů mi nepřijde zas až tak vhodné, ačkoliv se to logicky nabízí. City of God je totiž chladný a težkopádný konstrukt bez osobnosti, zato Slumdog Millionaire je divácky vděčnou hřejivou a hlavně svižnou pohádkou, která si nenese žádné velké poselství, ale o to je upřímnější. Že je Danny Boyle hračička a vizuální kouzelník dokázal už mnohokrát, a i nyní nabízí divákům dokonalé splynutí obrazu a hudby. V podstatě ve všech scénách, ke kterým hraje některá výraznější skladba, mi nezbylo nic jiného, než jen s obdivem civět na obrazovku a žasnout. Tolik nápadů a vychytávek se často nevidí. Na nejlepší film bych to letos sice nepasoval, ale režie by si ocenění stoprocentně zasloužila.(30.12.2008)

V tomto komentári sa tak trochu zamyslím nad potrebou existencie rozprávok pre dospelých. Nie, nemyslím adult filmy. Myslím na filmy, o ktorých skrátka viete, že sú nereálne ale napriek tomu sa v nich až po uši vyžívate. A i keď Slumdog zo začiatku na takúto rozprávku vôbec nevyzerá, v poslednej tretine sa do nej nechutne zvrhne, ba dokonca neuveriteľne dynamickú prvú polovicu odstrelí do škatuľky „nič len forma“. Pretože práve prvé dve tretiny sú na filme to najlepšie. Boyle ukazuje neuveriteľné formálne čary, ktoré v spojení s drsným prostredím predmestského slumu niekde na periférii Bombaja tak trochu evokujú Meirellesove Cidade de Deus, avšak bez jeho bezútešnosti a sociálnej kritiky. Slumdog veľmi klame, keď nám v prvom dejstve predkladá akúsi sociálnu sondu v kontraste s obľúbenou televíznou súťažou. Súťaž má vlastne vo filme len funkciu naračnej kostry, ktorá funguje spôsobom čo otázka to príbeh o tom ako Džamal získal odpoveď . Formálne na nej je zaujímavé napríklad to, ako Boyle často používa detaily tvárí rovnako pri výsluchu v base, ako aj pri „výsluchu“ v kresle Milionára. Zobrazovanie odpovedí potom vyzerá ako sonda do každodennej reality slumu a formovania postavy Džamala. Boyle tu predvádza úžasné montáže obrazu a zvuku, strieda emócie trpkosti, smútku v kontraste s detskou radosťou (vôbec zobrazovanie detských lapajstiev Džamala a Salima je na filme to najlepšie), nechá hrdinov zostarnúť pri páde z vlaku (palce totálne hore !) a jednoducho sa s filmom hrá. Akonáhle však príde k tomu, že Boyle vyjde s pravdou von, film je zrazu ako príslovečný kráľ nahý, pretože Slumdog Millionaire sa zvrhne v totálne nereálnu sladkú zamilovanú rozprávku čo je v kontraste so všetkým, čo až do vyslobodenia Latíky vystaval a túto pracne vystavanú hravú horkosladkú atmosféru života detí v slumoch vystrieda naprosto tupučký ohratý romantický príbeh. Nemám nič proti romantike, ak je podávaná originálne a hlavne nenápadne a dôveryhodne (prípadne i surreálne ako napr skvelý thajský Mah Nakorn), avšak ak sa jedna z postáv zmení zo „so what ?!“ na roztúženého zaľúbenca v priebehu desiatich minút tak to jednoducho nepoberiem. A keď si príbeh začne na pomoc volať „osud“ tak to už škrípem zubami. Jednoducho povedané, Slumdog je formálne geniálnym spôsobom vyrozprávaná rozprávková lovestory, ktorá v konečnom dôsledku presne spĺňa šablónku Oscarovského filmu, hoci je jeho forma navonok „indie“ a kvôli tomu si budete cca 80 minút hovoriť že akademikov niekto nafetoval, keď dali osem sošiek niečomu takto geniálnemu. Lenže, ako všetci vieme, je pekné raz za čas vidieť rozprávku o tom ako nie-zas-tak-chytrý chlapec s dobrým srdiečkom získal nielen obrovské bohatstvo, ale i vytúženú lásku krásnej slečny tým, že jej povedal, že budú žiť z lásky. V živote to síce chodí úplne inak ale občas chceme tomuto všetci veriť. Ale povedané slovami Tylera Durdena, jedného dňa sa zobudíme a zistíme že to tak nefunguje a začne nás to pekne srať. Lenže potom si spomenieme na formálne dokonalú prvú polovicu a zabudneme na lovestory, okoreníme silným dojmom z excelentného OST a naparíme 9/10. P.S. Ak chcete život v slumoch, siahnite radšej po fenomenálnom Meste bohov, to sa aspoň na nič nehralo.(28.2.2009)

Důkaz, že i za (v dnešní době) směšný peníz a bez jakýchkoliv hereckých hvězd se dá natočit film, který se vám zapíše hluboko do srdce .... Danny Boyle si především vybral skvělý scénář, který bude pravděpodobně aspirovat na ocenění zlatou soškou. Také nádherně vystihnul atmosféru "západnímu světu" tak vzdálené země (nejen geograficky) jako je Indie .... A najednou je tu film, kterému budu možná při "Oskarovém večeru" držet palce nejvíc :)(11.1.2009)

Je to tam. Slepý chlapec so stodolárovkou ma chytil za srdce a potom už to šlo iba hore. Na prvý pohľad je to len predvídateľná rozprávka, na druhý veľmi šikovne vymyslený a príjemne komplexný film, ktorý má viac temných názvukov, než by človek čakal. Predovšetkým je to ale nesmierne sympatický počin plný hravosti, vynaliezavosti a energie, ktorá inak "veľkým oscarovým eposom" chýba. Všetky tie ceny mu z celého srdca prajem. UPDATE: S odstupom času stiahnem hodnotenie o jednu hviezdičku, pretože tento film vyprcháva prekvapivo rýchlo a hlavne neznesie porovnanie so silou najlepších filmov sezóny, t.j. obidvoch eastwoodoviek.(24.2.2009)

Oscar 8 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A, Píseň - "Jai Ho" + 2 nominace: Zvukové efekty, Píseň - "O Saya"(29.1.2009)

• - Film získal 11 nominací na ceny BAFTA (Britská akademie filmového a televizního umění). (Politik)

• - V českém dabingu ve scéně, kdy Latika (Freida Pinto) sleduje v televizi zprávy o Jamalovi (Dev Patel), slyší televizní zpravodajku, jak nesprávně označí soutěž jako "Kdo chce být milionářem". V celém filmu se přitom před i po záběru soutěž nazývá "Chcete být milionářem". (ricky4)

• - Latika (Freida Pinto) má jizvu na levé tváři, ale ve zpětném zrcátku auta ve scéně, kdy odjíždí od bosse v závěru filmu, má jizvu na tváři pravé. (Mr.Hudson)