Po přečtení spalte

Burn After Reading

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Typická Coenovská absurdita - obyčejný člověk hozený do šíleně vyhrocených situací - dává vzpomenout na to nejlepší, čím si bratři vydobyli reputaci. Promyšlený děj, chytré zvraty, vynikající herci, parádní režijní vedení a odkazy tak trefné, že se Hitchcock v hrobě jistojistě usmívá. Na Oscary jako v minulém roce to sice není, ale tahleta poloha je mi pro ně mnohem sympatičtější.(14.1.2009)

Coeni se vrátili ke svým tragikomickým postavám. Hlavní (anti)hrdinové sice mnohem více připomínají šachové figurky, než plnohodnotné postavy, ale taky nebudete vyčítat Kasparovovi, že si před spaním nepovídá s černou královnou. Coeni se ukázali jako zdatní šachisti a tahle filmová partie je nevýslovnou lahůdkou. Myslím, že smát se cizí blbosti není nečestné, ale naopak v jistých momentech povznášející. Povznášející film.(2.4.2009)

Chytrý film o hloupých lidech? Ne tak docela, síť vztahů je sice důkladně propletená a o absurdní situace a neuvěřitelné omyly není nouze, ale i když se v zevrubném náčrtu jedná o geniální hříčku, vnitřek zeje prázdnotou. Samotné postavy jsou také nepochybně zajímavé, jenže všichni si jaksi odbudou svoje, šílené pletky splní své mini-účely, my si je "přečteme"... A spálíme. 7/10(21.12.2008)

• Cervenak

U mňa asi najslabšia coenovka vôbec. Nezaujímavá zápletka, nezaujímavé postavy, bez humoru, bez napätia, bez gradácie. Scenár akoby napísali nejakí začiatočníci, ktorí sa snažia napodobňovať Coenovcov. Réžia je bez jediného nápadu (možno až na tú nečekanú "lebečnú explóziu"). Malkovich hrá Malkovicha (pri zhruba treťom malkovichovskom záchvate zúrivosti som si vravel, že už stačilo, ale prišlo ich ešte ďalších asi sedem), Tilda Swinton hrá (ako vždy) Tildu Swinton, Clooney je nudný, Pittovi nikto nevysvetlil, že to afektované blbnutie nie je vtipné, ale trápne. Keďže Tahle země... je u mňa dokonalé dielo, o to viac som sklamaný týmto nefungujúcim nepodarkom, ktorý len dokazuje, že židovskí bratia by sa radšej mali venovať svojej vážnejšej línii, pretože v tej odľahčenej už nemajú čo ponúknuť.(15.2.2009)

Taková poloparodie na překombinované a zapeklité špiónské filmy. Skvělá je postava šéfa CIA, který vůbec netuší o co jde a stará se jen o to, jak to nejrychlejc ututlat. Děj je správně Coenovsky švihlej a superhvězdní herci jsou hodně zábavní. Chvílema jsem se smál nahlas.(18.12.2008)