Po přečtení spalte

Po prečítaní spáľte

Burn After Reading

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Je to až udivující, jak naprosto dokonalý scénář dovedou bratři Coenové napsat. A to vyznění - antiamerický snímek s kauzálním řetězcem, jehož prvohybatelem jsou tajné služby... Burn After Reading je postmoderní film, který stojí přesně na sémantické hraně (záleží na tom, jak ho budete, či chcete, číst) - tváří se jako odlehčená špionážní (crazy) komedie, ale pod povrchem dřímá existenciálně frustrující drama, v němž cítím silný satirický podtón - tahle země není už ani pro mladý, protože ji staří vykuchali... Podobné filmy: Vrtěti psem, Děkujeme, že kouříte, Obchodník se smrtí, Syriana, Zmatky v Arizoně(1.1.2009)

Nevšední, výborně zahraná, decentně černá komedie, která jako by se vůbec nestala.(22.12.2008)

Pitt je tady á la "Johnny Suede po 17 letech & na fetu", což je velmi milé. A milé jsou taky ty nečekané vraždičky a pár povedených vtipů - ale jinak na Coheny docela slabota. (3,5* s tím, že druhá šance bude a docela se na ni i těším)(1.1.2009)

Coenovci opět nezklamali a tentokrát nám naservírovali něco mezi Fargem a Big Lebowskim. Už na samotném scénáři a charakterech postav je zcela patrný Coenovský rukopis, který nás provede zajímavým příběhem plného zvratů a propleteností. Brad Pitt, coby neustále aktivní zaměstnanec fitcentra, je skvělý. Ovšem ostatní hvězdní herci Tilda Swinton, Frances McDormand, John Malkovich či Geogre Clooney za ním rozhodně nezaostali. Musím před bratry Coenovi smeknout, protože na jednotlivé postavy by asi jen těžko hledali lepší obsazení. Neohromilo mě to jako Fargo, ale pro fanoušky Coenů povinnost a pro ostatní diváky celkem slušná porce černého humoru.........(13.11.2008)

Harcovníci Coeni natočili film, který bych spíše než v žánru protřelým profíkům připisoval neohrabaným začátečníkům, jejichž černohumorná krimi groteska je i přes pár skutečně vtipných a originálních momentů značně rozháraná a v několika ohledech silně nedotažená. Pocit absence zásadního děje a nijaké invence ze strany Coenů smyly nakonec jen libově zkažené a bizarní figury, navíc v podání výborných herců, naprosto užívajících si své volnosti.(25.12.2008)