Po přečtení spalte

Burn After Reading

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

• larelay

Ajajajajaj. Tak to bol pruser. Pribeh uplne mimo a okrem Brada som si tam nenasla postavu, s ktorou by som sa stotoznila, alebo by mi bola aspon stipku sympaticka. Neprislo mi to ani vtipne, ani zaujimave, ani inteligentne, bolo to absurdne a absolutne zbytocne. Keby vo filme neucinkovali take hviezdy, nikto by on ani nezakopol, ani pes by nom nestekol a zostal by zabudnuty v plejade nezavislych filmov. Dobre a zname meno rezisera (reziserov) nerobi z filmu dobry a kvalitny film.(7.11.2009)

Pokud chce tvůrce mísit komedii a drama, neměl by to dělat takovým způsobem, že první hodinu věnuje čisté komice (jejíž vtipnost je kvůli mdlému scénáři přinejmenším sporná), po níž mě uvrhne do deprese nad tím, jak neočekávaně všechny ty původně odlehčené postavy padají na hubu. Jsem pro kruté absurdno a černý humor, ale takhle opravdu ne.(29.9.2009)

Jenom hodně mazaní režiséři dokáží natočit o lidské idiocii komedii, která sama idiotská není. Bratři Coenovi právě takovou upekli pro své fanoušky jako dezert po super vypiplané Zemi, která nebyla pro staré. Krom černého humoru nepoužili jedinou stejnou ingredienci, nicméně konzistenci výsledku si opět pohlídali. Zpočátku to moc nevypadá – fůra postav, které krom nízké inteligence a vysoké abnormálnosti nic moc nespojuje. Ale jak se ukáže, Coenovi mají všechny od prvního špionážně-božího záběru obmotané pevným lanem, které postupně utahují a utahují, aby v bezvadně semknutém finále ze svých obětí vymáčkli pár decilitříků krve. Kvalitou režie, zlověstnými tóny Cartera Burwella a znepokojivě šmíráckou kamerou Emmanuela Lubezkiho je to vlastně naprosto seriózní počin. Akorát ti hrdinové jsou nějací divní. S horším obsazením by spousta scén mohla vyznít úplně opačně, s mnohem horším obsazením bychom nad nešťastnými osudy těch chudáků možná i brečeli. Takto budí všichni, alkoholik podváděný manželkou, opuštěný a nepochopený šéf posilovny, žena ukončující jednu internetovou známost za druhou, smích. Hlasitý, škodolibý, ale přesto kdesi v nitru soucitný. Tak skvělí herci by jednorozměrné tupce, jež jsou vám ve všech ohledech ukradení, ani zahrát nedokázali. Neznalost prý neomlouvá, zde je ovšem vítaná. Čím méně budete obeznámeni s dějem, tím více si vychutnáte jeho – občas šokující – vývoj a buď rozesmátí oceníte, nebo jenom se skřípěním zubů akceptujete, že bratři neslevili ze svého vysokého standardu ani u veskrze neškodného dodatku k Dr. Divnoláskovi. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, Flipper, Mahalik, Vitason, ScarPoul, Triple H, ]V[()Rt(19.1.2009)

„Tělo zlikvidujte, všechny sledujte a informujte mě, až to začne dávat smysl!" Musím se přiznat, že jsem se velmi dobře pobavil, když se ředitel CIA tak trochu ztratil v událostech, jejichž hnacím motorem byla nová prsa, odsátí tuku, vyžehlení vrásek a disk nalezený ve skříňce fitka. V takové chvíli samozřejmě považuji za nutné, aby kdekdo sledoval kdekoho a jsem srozuměn i s tím, že to všichni nemohou přežít - hlavně, že je to sranda.(7.12.2012)

Taková poloparodie na překombinované a zapeklité špiónské filmy. Skvělá je postava šéfa CIA, který vůbec netuší o co jde a stará se jen o to, jak to nejrychlejc ututlat. Děj je správně Coenovsky švihlej a superhvězdní herci jsou hodně zábavní. Chvílema jsem se smál nahlas.(18.12.2008)