Po přečtení spalte

Burn After Reading

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Boze, to bylo kokotina. Nemyslim to nejak spatne, docela sem se u filmu pobavil, ale fakt to byla takova blbost a od Coenu bych cekal vic. Zapletka je totiz na jednu stranu vymyslena docela dobre, jak se do deje postupne zapojuje cim dal tim vic lidi a zamotava se to, ale na druhou stranu se tady dejou strasny blbosti. Kazdej je nekomu nevernej, do toho se tu particka z fitcentra dohaduje z rusama a agentama o tajny dokumenty, ktery ani tajnejma dokumentama nejsou a vrchol tomu nasadi zaverecnej rozhovor J.K.Simmonse, kterej to vsechno naprosto brutalne shrne. Furt jsem tak nak cekal, kdy se film rozjede, ale on furt jen tak pozvolne plynul a jen obcas se odehrala naka vostra scena. Vetsinou nejaka vtipna, ale dojde i na dve na komedii brutalni. No a co se tyce hercu, Malkovich je jako chlastajici vecne fuckujici bejvalej agent paradni, Brad Pitt jako trener v fitcentru a desny hovado je taky skvelej a skoda, ze po case z deje vypadne. Nastesti ho pak nahradi magorici Clooney. A co se tyce Tildy, ackoliv to je moje oblibena herecka, tady je dost nesympaticka. Celkove nadrpumerna komedie v porovnani s ostatnima, ale na Coeny pouze prumer, i kdyz tu je znatelnej jejich rukopis. Ale stejne to jeste porad da 4*.(3.11.2008)

Zábavnost celýho filmu vidím především v kvalitně napsaných a posléze i zahraných postavách (Brad Pitt a John Malkovich) a závěrečné pointové řeči šéfa CIA. Nicméně po celý čas si film vybíral poměrně dlouhé nudné a pasáže, dění kolem George Clooneyho, vůbec jeho vážná postava byla dost v kontrastu s parodickýma postavama Brada a Johna a právě díky tomu měl film dvě barvy (vážnou a zábavnou), které k sobě nešly. To, že film dělali Coeni je možná pro některý zdejší tetičky a strejdy důvod pálit vysoký hodnocení film nefilm, ale takhle to opravdu nelze pojímat.(7.3.2015)

Černý humor s mrazivým podtónem, až divadelně absurdními výstupy a trierovskou krutostí na straně jedné, komediální screwball s mimickými exhibicemi slabomyslného Brada Pitta a osobitou poetikou se satirickými šťouchanci na adresu CIA, internetového seznamování i Hollywoodu na straně druhé. To množství adjektiv se tu nesešlo náhodou, bratři jak se patří se tentokrát pokusili o eklektické spojení fargovského existencialismu a dudeovského cynismu- a světe. div se, klaplo to na první klapku. V ošumělém aranžmá a kamerových pronásledovacích jízd pracují Coeni s nejistotou diváka a svůj film představují coby organizovaný chaos-prudce se zahýbá do dějových zákrut, postavy končí svůj pozemský život komicky arbitrárně a není možno odhadnout, co se děje a kam to spěje. Tahle anarchie je celých 96 minut především díky přesně obsazeným hercům a kořením v podobě J.K. Simmonse, třeskutě zábavná a když mě zaskočily závěrečné titulky a publikum se zvedalo ze sedaček, napadlo mě, jak by si asi Coeni poradili na Broadwayi. Snad by si nespálili prsty.:-) 75%(5.10.2008)

Několik poznámek k příběhové struktuře filmu, která je jedním slovem obdivuhodná: 1, Výjimečnost Coenů spočívá v tom, že svůj film vedou ze zcela přehledné a otřepané expozice (až vás těch prvních 20 minut uráží) do bezmezně zamotaného konce. Zvolna se v tom ztrácíte, a když po skončení filmu přemýšlivě, kde konkrétně jste se ztratili, kde byl ten kritický bod, nemůžete ho za žádnou cenu najít. Zhruba od půle, aniž byste to postřehli, se takzvaně vezete a s vámi se vezou i postavy. Ale Coeni nepotřebují na matení diváka a konstruování zápletky nespolehlivé vypravěče, flashbacky, ani aristotelovské kolize, krize nebo peripetie. Vůbec ne, film vedou v takřka jednoduchém „seriálovém rytmu" (až se tím cítíte ošizeni). 2, Druhou zajímavostí (a sluší se dodat, že v kinematografii raritou) je nevídaná provázanost všeho ze vším. Je to až k neuvěření. Kdykoliv nějaká postava něco řekne, nebo udělá - sic sebetriviálnější úkon to je -, vždy to má návaznost na pozdější události. Coeni jako buldozer odmítají opustit již vyřčená přesvědčení a umanutě před sebou hrnou vše až do konce. Pokud Clooney cosi pronese o reflexu na střelbu, skutečně pak vystřelí; Frances McDormand jde na stejný film a směje se při stejné části; několikrát se zdůrazňuje negativismus šéfa tělocvičny a loser přes inzerát se objevuje na konci znovu a číhá na další kořist (a vystresuje přitom Clooneyho). A právě z tohoto povstává složitost odlehčených filmů bratří Coenů. Tato jejich technika se nazývá Chekhov's gun, tedy objekt v příběhu, který získá význam a důležitost až na konci, přestože se objeví už na začátku. Čili přesný opak techniky MacGuffin, což je naopak nástroj, který popohání charaktery a příběh, přestože žádný význam nemá – kupříkladu kostka v Transformerech. A Coeni mají takových Chekhov's gunů ve filmu doslova desítky. Rovněž oceňuji, že film lze číst buďto jako post-špionážní komický výjev, anebo jako drama se silnými charaktery. A kdybych měl kvalitu poměřovat glamour moronem Bradem Pittem, jdu na pět hvězd.(4.11.2008)

Top Secret! . . . Coenovsky brilantní bizarní >historky z podmallu< aneb záludní pitomci v akci a jak se to zase jednou všechno posralo... ;o) . . . Matafakasíájéj má zase jednou problém, nechtěně v tom jedou i Rusové a málem i Číňani, i když naši hrdinové fakt nejsou žádní čímani... :-] . . . Bratrům C. se každopádně podařila velmi zábavná - thrillerem šmrncnutá - černá komedie, hotová >paranoia coenans< , kterou d.m.s.n. jen sem tam maličko kazí zbytečné přehrávání hlavních zůčastněných, protože ta taškařice je dostatečně nosná, než aby se naši hrdinové museli místy až tak nasílu moc ksichtit... Ale co už, nakonec to naštěstí všechno špatně dopadne a tak že aspoň ta Linda dostane od eráru mocně vytoužené čtyři zásadní plastickosmetické zákroky, aby se zase našla v tom svém těle. No, asi byla hlavně ráda, že to všechno přežila. A možná (?! ;-) i potom jednou láskyplně na oplátku šuškla velkému Agentu to jeho oblíbené - "...To mi ho teda vyndej..." . . . 8-D - - - - - (Poprvé viděno 19.11.2009 na dvd, komentář zde jako přísně tajný /po přečtení sbalte/ mnohý - 19.11.2009)(19.11.2009)