Po přečtení spalte

Burn After Reading

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

What do we learn Boogie? Ako zarytý dudovec, som čakal niečo podobné ako Fargo no toto bolo o trochu lepšie. Už začiatočný zaber s orbitu (a aj záver) je výnimočný a zdôrazňuje malichernosť problémov ľudí v seriály. Po polovici filmu však prichádza sieť vzťahou do ktorej sa zamotali a už som myslel, že sa ťažko rozpletú. Všetko sa aj darilo, ale v príbehu vôbec nebol vyjasnená postava Clooneyho, ktorý utiekol keď si myslel, že ho sledujú. Mohli už domyslieť ako zlikvidovať aj jeho, najlepšie nejakým čiernohumorným spôsobom ako Pitta. Film by nabral ešte väčšiu iróniu. Práve postava B. Pitta mi veľmi sekla. Tentokrát nezachraňuje svet, ani nie je smrť Joe Black, ale hlúpy kondičný tréner, na ktorom som sa smial celý film. Vlastne po peckách ako No country for old man a iných efektných filmoch sa môže každému zdať, že to je nezáživné a slabé, no pritom je to hrozne trefné. Najlepšia je asi záverečná scéna, keď šéf CIA dostáva správu. (Jesus fuckin Christ). Fakt sa to nezaradí medzi naj filmy od Coenovcov, ale aspoň priemne vyplní čakanie na ich ďalšie filmy. 3 a pol hviezdy.(3.11.2008)

Harcovníci Coeni natočili film, který bych spíše než v žánru protřelým profíkům připisoval neohrabaným začátečníkům, jejichž černohumorná krimi groteska je i přes pár skutečně vtipných a originálních momentů značně rozháraná a v několika ohledech silně nedotažená. Pocit absence zásadního děje a nijaké invence ze strany Coenů smyly nakonec jen libově zkažené a bizarní figury, navíc v podání výborných herců, naprosto užívajících si své volnosti.(25.12.2008)

Soundtrack Carter Burwell: 1. Earth Zoom (In) ,2. A Higher Patriotism ,3. Linda Looks For Love (Part 1) ,4. Night Running ,5. Building The Chair ,6. Rendezvous ,7. Opportunity ,8. Plan B ,9. Seating ,10. Homeless ,11. Harry Looks For Love ,12. Breaking And Entering ,13. I Killed A Spook ,14. Honey Nut Cheerios ,15. Tuchman Marsh ,16. Carrots / Shot ,17. Linda Looks For Love (Part 2) ,18. Who Are You? 19. How Is This Possible? ,20. Negativity ,21. The Struggle For Ebullience ,22. Intruder! ,23. Earth Zoom (Out),(7.5.2011)

Rozhodně ne čistá (jestli vůbec) komedie. Po přečtení spalte rozhodně baví, ale je v ní příliš zla a krutosti na to, aby se dala považovat za čistě oddychovou zábavu. Z výtečného obsazení potěšil především komik Brad Pitt. Není to masterpiece jako předchozí Tahle země není pro starý, ale Coeni jsou rozhodně ve formě.(26.10.2008)

Ona je to taková Coenovská kravinka, ale já se celou dobu bavila, ani chvilku mě to nenudilo a i když to celé bylo jen o posedlosti jedné ženské, která prostě musela mít své plastické operace (mimochodem Frances mi tady strašně připomínala Dášu Bláhovou), ti herci byli tak skvělí (především Brad Pitt mě neuvěřitelně bavil), že to hravě zvedli až na 4*.(27.1.2009)