Po přečtení spalte

Po prečítaní spáľte

Burn After Reading

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Ano, je to klišé říkat, že si herec svoji roli užívá... Jenže "Braďák" si ji fakt užívá! :-)) Vlastně nemá zas až tolik prostoru, ale co scéna, to perla. Vše ostatní už je "jen" čistý standard, na který jsme u bratrů zvyklí. Příjemná oddechovka, která zaplaší i ty nejmenší chmury a s lehce černým humorem si ze všeho utahuje (současná posedlost fitness a zdravým životním stylem, posedlost dokonalým vzhledem, konspirační teorie a všemocnost CIA...). Joele, Ethane - díky ;-)(1.2.2009)

"A dejte vědět, až... až to začne dávat smysl." Briefingy v CIA mi zvedly náladu. Coeni navíc dodrželi pravidlo, že když se mluví o zbrani, mělo by se z ní vystřelit, i kdyby to mělo bejt do tupýho rozzářenýho úsměvu Brada frikulína s kolou a brčkem Pitta. Vůbec Bradovy etudy byly kapitola sama pro sebe a jeho Chad by si snad zasloužil vlastní film. "A jaké z toho plyne ponaučení? Už to víckrát nedělat. Jen kdybych kurva věděl co."(26.9.2011)

• Tosim

Inteligence je prý relativní, praví se na plakátech. No možná se to týká i tvůrců. Film, který mě svým humorem naprosto minul. 50%.(10.3.2009)

Jenom hodně mazaní režiséři dokáží natočit o lidské idiocii komedii, která sama idiotská není. Bratři Coenovi právě takovou upekli pro své fanoušky jako dezert po super vypiplané Zemi, která nebyla pro staré. Krom černého humoru nepoužili jedinou stejnou ingredienci, nicméně konzistenci výsledku si opět pohlídali. Zpočátku to moc nevypadá – fůra postav, které krom nízké inteligence a vysoké abnormálnosti nic moc nespojuje. Ale jak se ukáže, Coenovi mají všechny od prvního špionážně-božího záběru obmotané pevným lanem, které postupně utahují a utahují, aby v bezvadně semknutém finále ze svých obětí vymáčkli pár decilitříků krve. Kvalitou režie, zlověstnými tóny Cartera Burwella a znepokojivě šmíráckou kamerou Emmanuela Lubezkiho je to vlastně naprosto seriózní počin. Akorát ti hrdinové jsou nějací divní. S horším obsazením by spousta scén mohla vyznít úplně opačně, s mnohem horším obsazením bychom nad nešťastnými osudy těch chudáků možná i brečeli. Takto budí všichni, alkoholik podváděný manželkou, opuštěný a nepochopený šéf posilovny, žena ukončující jednu internetovou známost za druhou, smích. Hlasitý, škodolibý, ale přesto kdesi v nitru soucitný. Tak skvělí herci by jednorozměrné tupce, jež jsou vám ve všech ohledech ukradení, ani zahrát nedokázali. Neznalost prý neomlouvá, zde je ovšem vítaná. Čím méně budete obeznámeni s dějem, tím více si vychutnáte jeho – občas šokující – vývoj a buď rozesmátí oceníte, nebo jenom se skřípěním zubů akceptujete, že bratři neslevili ze svého vysokého standardu ani u veskrze neškodného dodatku k Dr. Divnoláskovi. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, Flipper, Mahalik, Vitason, ScarPoul, Triple H, ]V[()Rt(19.1.2009)

Pro jednoho blbost, pro druhého naprostá genialita. Já se řadím k té druhé skupině..velká jména se v tomto případě vyplatila. A to že Brad Pitt byl roztomilý a George Clooney neuvěřitelný snad ani říkat nemusím..to musel vidět každý.(23.3.2011)