Po přečtení spalte

Burn After Reading

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Černý humor s mrazivým podtónem, až divadelně absurdními výstupy a trierovskou krutostí na straně jedné, komediální screwball s mimickými exhibicemi slabomyslného Brada Pitta a osobitou poetikou se satirickými šťouchanci na adresu CIA, internetového seznamování i Hollywoodu na straně druhé. To množství adjektiv se tu nesešlo náhodou, bratři jak se patří se tentokrát pokusili o eklektické spojení fargovského existencialismu a dudeovského cynismu- a světe. div se, klaplo to na první klapku. V ošumělém aranžmá a kamerových pronásledovacích jízd pracují Coeni s nejistotou diváka a svůj film představují coby organizovaný chaos-prudce se zahýbá do dějových zákrut, postavy končí svůj pozemský život komicky arbitrárně a není možno odhadnout, co se děje a kam to spěje. Tahle anarchie je celých 96 minut především díky přesně obsazeným hercům a kořením v podobě J.K. Simmonse, třeskutě zábavná a když mě zaskočily závěrečné titulky a publikum se zvedalo ze sedaček, napadlo mě, jak by si asi Coeni poradili na Broadwayi. Snad by si nespálili prsty.:-) 75%(5.10.2008)

Coeni se vrátili ke svým tragikomickým postavám. Hlavní (anti)hrdinové sice mnohem více připomínají šachové figurky, než plnohodnotné postavy, ale taky nebudete vyčítat Kasparovovi, že si před spaním nepovídá s černou královnou. Coeni se ukázali jako zdatní šachisti a tahle filmová partie je nevýslovnou lahůdkou. Myslím, že smát se cizí blbosti není nečestné, ale naopak v jistých momentech povznášející. Povznášející film.(2.4.2009)

• mandes

Rozpočet $37miliónov Tržby Celosvetovo: $163,720,069 /// No teda od Coenovcov a hlavne po ich poslednom filme som čakal viac(20.11.2009)

Rozhodně ne čistá (jestli vůbec) komedie. Po přečtení spalte rozhodně baví, ale je v ní příliš zla a krutosti na to, aby se dala považovat za čistě oddychovou zábavu. Z výtečného obsazení potěšil především komik Brad Pitt. Není to masterpiece jako předchozí Tahle země není pro starý, ale Coeni jsou rozhodně ve formě.(26.10.2008)

Boze, to bylo kokotina. Nemyslim to nejak spatne, docela sem se u filmu pobavil, ale fakt to byla takova blbost a od Coenu bych cekal vic. Zapletka je totiz na jednu stranu vymyslena docela dobre, jak se do deje postupne zapojuje cim dal tim vic lidi a zamotava se to, ale na druhou stranu se tady dejou strasny blbosti. Kazdej je nekomu nevernej, do toho se tu particka z fitcentra dohaduje z rusama a agentama o tajny dokumenty, ktery ani tajnejma dokumentama nejsou a vrchol tomu nasadi zaverecnej rozhovor J.K.Simmonse, kterej to vsechno naprosto brutalne shrne. Furt jsem tak nak cekal, kdy se film rozjede, ale on furt jen tak pozvolne plynul a jen obcas se odehrala naka vostra scena. Vetsinou nejaka vtipna, ale dojde i na dve na komedii brutalni. No a co se tyce hercu, Malkovich je jako chlastajici vecne fuckujici bejvalej agent paradni, Brad Pitt jako trener v fitcentru a desny hovado je taky skvelej a skoda, ze po case z deje vypadne. Nastesti ho pak nahradi magorici Clooney. A co se tyce Tildy, ackoliv to je moje oblibena herecka, tady je dost nesympaticka. Celkove nadrpumerna komedie v porovnani s ostatnima, ale na Coeny pouze prumer, i kdyz tu je znatelnej jejich rukopis. Ale stejne to jeste porad da 4*.(3.11.2008)