Po přečtení spalte

Burn After Reading

Po prečítaní spáľte

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2008, 92 min

Soundtrack Carter Burwell: 1. Earth Zoom (In) ,2. A Higher Patriotism ,3. Linda Looks For Love (Part 1) ,4. Night Running ,5. Building The Chair ,6. Rendezvous ,7. Opportunity ,8. Plan B ,9. Seating ,10. Homeless ,11. Harry Looks For Love ,12. Breaking And Entering ,13. I Killed A Spook ,14. Honey Nut Cheerios ,15. Tuchman Marsh ,16. Carrots / Shot ,17. Linda Looks For Love (Part 2) ,18. Who Are You? 19. How Is This Possible? ,20. Negativity ,21. The Struggle For Ebullience ,22. Intruder! ,23. Earth Zoom (Out),(7.5.2011)

Černý humor s mrazivým podtónem, až divadelně absurdními výstupy a trierovskou krutostí na straně jedné, komediální screwball s mimickými exhibicemi slabomyslného Brada Pitta a osobitou poetikou se satirickými šťouchanci na adresu CIA, internetového seznamování i Hollywoodu na straně druhé. To množství adjektiv se tu nesešlo náhodou, bratři jak se patří se tentokrát pokusili o eklektické spojení fargovského existencialismu a dudeovského cynismu- a světe. div se, klaplo to na první klapku. V ošumělém aranžmá a kamerových pronásledovacích jízd pracují Coeni s nejistotou diváka a svůj film představují coby organizovaný chaos-prudce se zahýbá do dějových zákrut, postavy končí svůj pozemský život komicky arbitrárně a není možno odhadnout, co se děje a kam to spěje. Tahle anarchie je celých 96 minut především díky přesně obsazeným hercům a kořením v podobě J.K. Simmonse, třeskutě zábavná a když mě zaskočily závěrečné titulky a publikum se zvedalo ze sedaček, napadlo mě, jak by si asi Coeni poradili na Broadwayi. Snad by si nespálili prsty.:-) 75%(5.10.2008)

Pokud chce tvůrce mísit komedii a drama, neměl by to dělat takovým způsobem, že první hodinu věnuje čisté komice (jejíž vtipnost je kvůli mdlému scénáři přinejmenším sporná), po níž mě uvrhne do deprese nad tím, jak neočekávaně všechny ty původně odlehčené postavy padají na hubu. Jsem pro kruté absurdno a černý humor, ale takhle opravdu ne.(29.9.2009)

Typická Coenovská absurdita - obyčejný člověk hozený do šíleně vyhrocených situací - dává vzpomenout na to nejlepší, čím si bratři vydobyli reputaci. Promyšlený děj, chytré zvraty, vynikající herci, parádní režijní vedení a odkazy tak trefné, že se Hitchcock v hrobě jistojistě usmívá. Na Oscary jako v minulém roce to sice není, ale tahleta poloha je mi pro ně mnohem sympatičtější.(14.1.2009)

Joel a Ethan Coenovi připravili černou komedii s prvky dramatu a absurdní atmosférou. Na jednu stranu to byla prostě "blbost", na stranu druhou to však mělo své typicky coenovské kouzlo: výstižná charakteristika, banalita, dějové (a nečekané) zvraty, stituační skládačka, provokace a temný humor. Krom toho výborné herecké obsazení: zejména Brad Pitt mě překvapil, jak parádně umí žvýkat a rytmicky se hýbat; John Malkovich mě potěšil, jak se umí vztekat, Clooneyho jsem skoro nepoznala a Farnces McDormand mě pobavila. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4, ale když zhodnotím, čemu všemu jsem dala 4* "jen kvůli něčemu", u téhle ztřeštěnosti váhat nemůžu. Co všechno může odstartovat rozvodové řízení, to jsem tedy netušila...(25.11.2008)