Teorie velkého třesku (TV seriál)

The Big Bang Theory

• slovenský

Teória veľkého tresku

Komedie

USA, 2007, 207x20 min

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Aarti Mann, John Ross Bowie, Sara Gilbert, Wil Wheaton, Kate Micucci, Mark Harelik, Pasha D. Lychnikoff, Laurie Metcalf, Margo Harshman, Brian Wade, Katie Leclerc, DJ Qualls, James Hong, Kimberly Kevon Williams, Riki Lindhome, Christine Baranski, Charlie Sheen, Summer Glau, Amanda Walsh, Courtney Henggeler, Jodi Lyn O'Keefe, Travis Schuldt, Matt Barr, Michael Trucco, Stan Lee, Ally Maki, Katee Sackhoff, Eliza Dushku, George Takei, Erin Allin O´Reilly, Steven Yeun, Emma Degerstedt, Sara Rue, Jessica Walter, LeVar Burton, Valerie Azlynn, Analeigh Tipton, Courtney Ford, Brent Spiner, Yeardley Smith, Stephen Hawking, Steve Paymer, Judy Greer, Marcus Folmar, Danica McKellar, Jen Drohan, Blake Berris, Howie Mandel, Josh Brener, Endre Hules, Brooke D'Orsay, Jeff Blum, William Stanford Davis, Buzz Aldrin, Laura Spencer, Ken Lerner, Brian George, Jesse Heiman, Christine Corpuz, James Earl Jones, Carrie Fisher, Bob Newhart, Eric Petersen, Regina King, Troy Winbush, Ira Flatow, Bill Nye, Kimberly Hebert Gregory, Sophie Oda, Brian Smith, Casey Sander, Barak Hardley, Neil deGrasse Tyson, Eric André, Briana Cuoco, Joshua Malina, Kevin Brief, Brian Posehn, Alex Ball, Octavia Spencer, Andrew W. Walker, Lewis Black, Elizabeth Bogush, Julio Oscar Mechoso, Keith Carradine, Ryan Cartwright, Jennifer Hale, Lance Barber, Rick Fox, Jim Turner, Josh Peck, Tania Raymonde, Tiffany Dupont, Stacey Travis, Meagen Fay, Dakin Matthews, Becky O'Donohue, Karl T. Wright, Matt Battaglia, Lanny Joon, Christopher Neiman, Brian Greene, Lexie Contursi, Aaron Takahashi, Billy Bob Thornton, Carol Ann Susi, Stephen Root, Paul Willson, Michael Hyatt, Sammy Sheik, Kevin Smith, Jan Hoag, Andy Mackenzie, Michael Rapaport, Stephen Merchant, Julie Michaels, Frank Maharajh, Joel Brooks, June Squibb, Alessandra Torresani, Whitney Avalon, Sara Erikson, Beau Casper Smart, Matt Bennett

Dlouho jsem protestovala a tvrdila, že vědci takokví přece nejsou, tudíž se není čemu smát. Nakonec jsem si musela přiznat, že tento seriál zobrazuje svět vědy dost přesným způsobem a některé své spolupracovníky v něm dokážu dost přesně indentifikovat. Škoda jen, že s kolegy z katedry nepořádáme painballové turnaje. :) Po čtvrté sezóně se z Big Bang Theory stala moje další seriálová závislost. A co je děsivější, občas se dá s Sheldonem i ztotožnit (marné hledání jednoduché práce, aby se člověk mohl v klidu věnovat vědě).(24.5.2011)

Tak ono to neni moc vtipný ani v originále.(14.10.2010)

To, že seriál vypráví o chytrých lidech, mu nezaručí, že bude i on sám o sobě chytrý. Problém Velkého třesku spočívá hlavně v tom, že jeho struktura z něj vyčnívá na sto honů daleko. Stále ty stejné zápletky, stále ty stejné situace. Skoro by se dalo říci, že Teorie velkého třesku je až lehce zaměnitelný sitcom. Vtip navíc často přichází na úkor rozvíjení skutečných postav, a tak je většina hrdinů pouhými figurkami, ke kterým si jen těžko vybuduji nějaký ten vztah. Ale i přesto mě tahle neřízená střela vědy a výzkumu baví, což je hlavně zásluhou Raje. I přes všechny výtky jsem s vyloženou radostí zhlédl obě řady seriálu, což taky o něčem svědčí. PS: A třetí série udělala ze svých postav definitivně lidi, a tak to má být.(22.5.2009)

Velmi vtipné a čím dál tím víc i milé. Jen kdyby mi to občas nepřipomínalo mě a některé kamarády... :o) P.S. Na závěr první série zvedám na pět a těším se moc na další díly.(24.8.2008)

Sleduji seriál teprve teď, takže mně to exaltované nadšení a booom v době premiéry zcela minulo. A přiznám se, že mě seriál tenkrát zcela odpuzoval. Nejen kvůli IT Crowd, jenž jsem považoval za vykradený právě tímto, ale i kvůli v podstatě zrůdným postavám a humoru, kterému jsem prostě nerozuměl. Zuřivé klepání na dveře nějakého neduživého aspergera mě prostě do paralyzujícího smíchu nepřivedlo. A vždy se divil, že většinu mého okolí ano, dokonce si kupovali trička, kde na obrázku bylo, jak ten čahoun klepe na dveře a vykřikuje u toho název druhořadého obchodu potravinami. "Možné je vše," říkám si pro sebe a zkusím první řadu. S krajním odporem jsem sledoval, jak tvůrci v podstatě týrají archetypy geeků v celkem klišé situacích. V tom to bylo v podstatě zajímavé. Že BBT vykradlo IT Crowd jsem musel nakonec odvolat. Každopádně jsem se během několika sezón zkoušel sžít s postavami, kterým prostě nerozumím, ačkoliv mi jejich zápal pro fantastiku jako takovou byl sympatický, nejsem totiž jiný. Popkulturní odkazy jsem pochopil všechny a mnohdy se vskutku od srdce zasmál. Skutečně jim ten situační humor funguje. Bohužel časem, kdy sžití nabývá vrcholu, začínají mi lézt vyhastrošené postavičky na nervy a akorát jsem došel k závěru, že ti neschopní šašci jednou musí ten humor vyždímat. K trapnosti jim ovšem chybí hodně, je třeba mít neustále na vědomí, že jsou to výstřední vědecké kapacity, takže trapní jsou už jen ti nerdi, co si jen žijí ten svůj "jakože" BBT život, v domnění, jak je cool "hrát" si na aspergera, panice, žiďáčka a trapoše, ale to je jiný problém. Dále čtu v komentářích, obdivné eseje na originalitu příběhu. No, tak pak jen stačí doporučit například Smrtonosnou past 4., najdete tam scénu jak vyšitou z BBT (hádky Wolowitze a jeho matky). ;-) Jinak celkově mohu říct, že jsem se chvílemi velmi bavil a chvílemi skoro až styděl. Tři hvězdičky jsou tedy ještě dobré, uvidím, co přinese řada devět. Kam se nám ty postavičky posunou.(8.4.2016)