Teorie velkého třesku (TV seriál)

The Big Bang Theory

Teória veľkého tresku

The Big Bang Theory

Komedie

USA, 2007 - 2017, 74 h 57 min (Minutáž: 217x20 min)

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Aarti Mann, John Ross Bowie, Sara Gilbert, Wil Wheaton, Kate Micucci, Mark Harelik, Pasha D. Lychnikoff, Laurie Metcalf, Margo Harshman, Brian Wade, Katie Leclerc, DJ Qualls, James Hong, Kimberly Kevon Williams, Riki Lindhome, Christine Baranski, Charlie Sheen, Summer Glau, Amanda Walsh, Courtney Henggeler, Jodi Lyn O'Keefe, Travis Schuldt, Matt Barr, Michael Trucco, Stan Lee, Ally Maki, Katee Sackhoff, Eliza Dushku, George Takei, Erin Allin O´Reilly, Steven Yeun, Emma Degerstedt, Sara Rue, Jessica Walter, LeVar Burton, Valerie Azlynn, Analeigh Tipton, Courtney Ford, Brent Spiner, Yeardley Smith, Stephen Hawking, Steve Paymer, Judy Greer, Marcus Folmar, Danica McKellar, Jen Drohan, Blake Berris, Howie Mandel, Josh Brener, Endre Hules, Brooke D'Orsay, Jeff Blum, William Stanford Davis, Buzz Aldrin, Laura Spencer, Ken Lerner, Brian George, Jesse Heiman, Christine Corpuz, James Earl Jones, Carrie Fisher, Bob Newhart, Eric Petersen, Regina King, Troy Winbush, Ira Flatow, Bill Nye, Kimberly Hebert Gregory, Sophie Oda, Brian Smith, Casey Sander, Barak Hardley, Neil deGrasse Tyson, Eric André, Briana Cuoco, Joshua Malina, Kevin Brief, Brian Posehn, Alex Ball, Octavia Spencer, Andrew W. Walker, Lewis Black, Elizabeth Bogush, Julio Oscar Mechoso, Keith Carradine, Ryan Cartwright, Jennifer Hale, Lance Barber, Rick Fox, Jim Turner, Josh Peck, Tania Raymonde, Tiffany Dupont, Stacey Travis, Meagen Fay, Dakin Matthews, Becky O'Donohue, Karl T. Wright, Matt Battaglia, Lanny Joon, Christopher Neiman, Brian Greene, Lexie Contursi, Aaron Takahashi, Billy Bob Thornton, Carol Ann Susi, Stephen Root, Paul Willson, Michael Hyatt, Sammy Sheik, Kevin Smith, Jan Hoag, Andy Mackenzie, Michael Rapaport, Stephen Merchant, Julie Michaels, Frank Maharajh, Joel Brooks, June Squibb, Alessandra Torresani, Whitney Avalon, Sara Erikson, Beau Casper Smart, Matt Bennett, Judd Hirsch, Katey Sagal, Jack McBrayer, Dean Norris, Sarayu Blue, Steve Wozniak, Elon Musk, Alice Amter, Josh Zuckerman, Brandon W. Jones, Michelle Arthur, Tucker Albrizzi, Jareb Dauplaise, Maria Canals-Barrera, Ellen DeGeneres, Oliver Muirhead, Christopher Lloyd, Michael Dempsey, Sierra Edwards, Charlotte Newhouse, Annie O'Donnell, Chuck Lorre, Bill Prady, Steven Molaro, Steve Holland, Crystal the Monkey, Peter Onorati, Leonard Nimoy, Ian Reed Kesler, John Shaffner, Todd Eric Andrews, Ayumi Iizuka, Meli Alexander, Mark Harmon, Susanna Thompson, Michael Weatherly, Ian Scott Rudolph, Ed Lieberman, Fernando Rivera, Rod Keller, Steve Valentine, Kaliko Kauahi, David Barrera, Tonja Kahlens, Robert Noble, Malcolm Foster Smith, Bill Murray, Noel De Souza, Jim Meskimen, Nathan Fillion, Angela Relucio, Max Adler, Stephanie Escajeda, Molly Morgan, Bruce Holman, Tate Ellington, Rena Strober, Kelli Goss, Phoebe Neidhardt, Katherine Von Till, Robert Clotworthy, Melissa Tang, Craig Welzbacher, Patrika Darbo, Megan Heyn, Elena Campbell-Martinez, Adam Nimoy, William Shatner, Wayne Wilderson, Jeff Witzke, Jane Kaczmarek, Adam West, Jim Holmes, Blake Anderson

Dlouho jsem ho ignoroval a dával přednost jen anglickým seriálům (It Crowd, Father Ted, Fawlty Towers) s tím, že těm se nemůže nic rovnat. Loni jsem během cesty do Brna v buse zhlédl jeden díl a říkal si, že to není tak špatné… A letos v lednu kouknul v češtině na 1.sérii…a pak hned na 2.,3.,4…a ono mě to bavilo stále…od 5.série jsem si to stáhnul v původním znění a chviličku trvalo než jsem si zvykl na originální hlasy postav…nyní bych ani jinak nekoukal (dabing v podstatě dělá z jednotlivých postav karikatury)… bavím se zatím u 7.série stále plně a ty starší anglické seriály jsou teď pro mě spíš nuda...Měli by se tady uvádět u seriálů jednotlivé série zvlášt, stejně jako například u britské Černé zmije, jednak kvůli hodnocení, kdy kvalita může kolísat, jednak kvůli tomu, že třeba Billy Bob Thornton má skvělou postavu až v 7.epizodě 8.série a přitom je zde uveden jako, že hrál v seriálu již v roce 2007.(22.5.2015)

Chvilku jsem zvažoval tříhvězdné hodnocení, které by možná bylo vzhledem k slušné kvalitě několika prvních dílů spravedlivější, ale těch hrozivých devadesát procent, kterými se zde tenhle chabě průměrný americký sitcom honosí, mě docela vyděsilo. Sitcomy tohohle typu stojí z drtivé většiny na dvou pilířích - dobré práci scénáristů a z ní vyplývající kvalitní charakterizaci postav. No a abych to moc neprotahoval, dle mého skromného názoru jsou tyto pilíře v případě Big Bang Theory velice, velice chabé a vratké. Ze začátku docela slibná premisa o soužití dvou (resp. čtyř) mimoňů a jedné barbíny (rozumějte převelice pomalé a pěkné blondýny) je v tahu dřív než bys řekl IT Crowd. Na vině jsou sami postavy, které jsou buďto fatálně nudné sami o sobě (Leonard, Raj), přestřelené (Sheldon) nebo šablonovité a nekonzistentní (Penny, která začíná jako naivní buranka, která všechno vidí růžově , aby se už několik dílů dál cynicky ušklíbala a znechuceně zvedala obočí nad Sheldonovými úlety). Na zabíjení času to není nejhorší, ale doporučit nemůžu, to by mi dřív upadly prstíky... 50% Reviduju po nějakých dvou třech sezónách. Mé mladší já bylo přespříliš namlsané konkurencí a dopustilo se trochu nespravedlivého srovnávání s prvními dvěma sezónami HIMYMu a mému vkusu nesrovnatelně bližšími britskými kolegy (nejen IT Crowd), které jsem tehdy sledoval. Faktem je, že si Big Bang narozdíl od třeba právě toho HIMYMu stále drží sledovatelnou kvalitu a každý díl je zárukou slušné zábavy. Na tom, že v první desítce nejlepších seriálu nemá co dělat samozřejmě trvám. 70%(18.4.2008)

To, že seriál vypráví o chytrých lidech, mu nezaručí, že bude i on sám o sobě chytrý. Problém Velkého třesku spočívá hlavně v tom, že jeho struktura z něj vyčnívá na sto honů daleko. Stále ty stejné zápletky, stále ty stejné situace. Skoro by se dalo říci, že Teorie velkého třesku je až lehce zaměnitelný sitcom. Vtip navíc často přichází na úkor rozvíjení skutečných postav, a tak je většina hrdinů pouhými figurkami, ke kterým si jen těžko vybuduji nějaký ten vztah. Ale i přesto mě tahle neřízená střela vědy a výzkumu baví, což je hlavně zásluhou Raje. I přes všechny výtky jsem s vyloženou radostí zhlédl obě řady seriálu, což taky o něčem svědčí. PS: A třetí série udělala ze svých postav definitivně lidi, a tak to má být.(22.5.2009)

Nesmělý, Otravný, Sebevědomý a Koktavý potkávají Nádhernou a začíná příjemný sitcom, kterému sudičky určily, aby se z něj postupem času stal až neuvěřitelný fenomén. Někdy šablonovitý a neoriginální, jindy upřímně vtipný, ale ve své podstatě dostatečně nenásilný na to, aby dokázal spoustu let adekvátně bavit. Dříve nebo později se ale každé téma vyčerpá a protože se tvůrci ke krokům, které by hlavní postavy posunuly o něco dál, odvažují jen jednou za několik sezón, tuhl mi u tohoto třesku úsměv už ve třetí sérii. Nečekanou záchranou jisté úrovně se tak pro celý seriál stal postupný příchod ženských vedlejších postav, nohy mu naopak čím dál víc podrážejí opakované vtipy (nesnesitelný running joke s Howardovou matkou) a rutina, se kterou jsou od určité doby sázeny Sheldonovy monology. Zkrátka a dobře si s touhle partou moc nevím rady. Díky zprvu fantastické (a posléze alespoň přiměřeně spolehlivé) Amy a tomu, jak dokáže Kaley Cuoco jako Penny stále všechny strčit se stoickým klidem do kapsy, se pořád občas pobavím. Na druhou stranu Leonard, Howard i Rajesh mi už pořádně dlouho přijdou jen jako figurky poctivě odříkávající očekávané repliky, nehledě na v pozdějších sezónách nepochopitelně protěžované kopyto Stuarta. Po šesti letech se čtvrtá hvězda ještě zuby nehty držela, od sedmé sezóny dál jde ale jen a pouze o mlácení prázdné slámy, takže dlouholetý soucit ztrácím. U seriálu ale zůstávám dál i během desáté série. Přímá úměra průměrnosti a nevtipnosti s rekordy sledovanosti mě fascinuje tím víc, čím méně ji chápu.(3.10.2008)

Staying in is the new going out. Jsou tu slabé epizody? Jsou. Je to až příliš vykonstruované? A jak! Jsou tu trapné vtipy? Vyloženě trapné ani ne, spíše jen hluchá místa, kde to ne tak docela funguje. A víte co? Je to stejnak úplně jedno, když se i u těch "slabých" epizod třikrát až čtyřikrát smíchy rozbrečím. A co teprve u těch opravdu zdařilých! Nemluvě o tom, že všechny ty postavy miluji (ale Sheldon samozřejmě vede; především od sedmé epizody, kdy z něj udělají ukázkovou svini). Není to lacině mravokárné (zdravím How I Met Your Mother) a už vůbec se nezmiňuji o tom, že se v těch urputných disputacích o hovně (bohužel?) plně poznávám. A jistě nejsem sám, že? Navíc jsem se smíchy probrečel nejen úvodními sezónami, ale i těmi aktuálními považovanými spíše za slabší. Nesporně to již není to ono, ale spíše než ztrátu humoru, to prodělalo odklon do vztahově sitcomových vod "à la Přátelé". A tím, jak obsazení postupně bobtnalo, tak má nyní každý v každé epizodě svých pět minut slávy, ale mnohdy je to kvůli tomu odnikud nikam; jakkoli zábavně odnikud nikam.(1.7.2009)

• - Píseň o hebkém koťátku skutečně existuje. Pochází z 19. století z Polska. (Karlsberger)

• - V 1. epizodě 3. série se hlavní postavy vrací z expedice s plnovousem. Herci si je nechávali růst celé léto, protože tvůrcům se falešné moc nelíbily, ale když přišli na natáčení, rozhodlo se, že nevypadají dostatečně reálně, oholili jim je a přilepili falešné. (Zdroj: serialzone.cz)

• - Leonard Hofstadter(Johnny Galecki) v seriálu vlastní vůz značky Saab 9-5 sedan první generace. (Stanley619)