Imaginárium Dr. Parnasse

L'Imaginarium du docteur Parnassus

Imaginarium Dr. Parnassa

Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní

Velká Británie / Kanada / Francie, 2009, 122 min

Terryho Gilliama opět dostihla obrovská smůla (smrt Heatha Ledgera), nicméně tentokrát se s ní dokázal poprat a vyřešil to úžasným způsobem. Tak, že z filmu vlastně ani nejde poznat, že využití čtyř herců pro jedinou postavu nebylo úmyslem od začátku. Velkolepé fantazie trochu kazí mizerné vizuální efekty, ale ono je to vlastně asi jedno, protože jde o to, nechat se unést do světa za zrcadlem a třeba si i některé věci představit ve své vlastní hlavě. Nejlepší jsou ale stejně scény s papundeklovými stromky a Parnassovým jevištěm, prostě scény "před zrcadlem", které odkazují na starší Gilliamovské výpravy (o MontyPythonovskému tanci policajtů v sukních nemluvě) a pak samozřejmě herecké výkony - jednak již zmiňovaného kvartetu Heath, Collin, Jude a Johnny a především ďábel Toma Waitse. Terrymu se jednoduše začíná navracet forma a já jen doufám, že se mu konečně podaří natočit toho Dona Quijota.(10.4.2010)

Nic není věčné, dokonce ani smůla jednoho nešťastníka. Dokázal se přenést přes smrt jedné z hlavních postav a využít tuto událost v herecký koncert čtveřice herců, v jedné jediné roli. Každý je jiný, každý má svůj daný úsek, ale všichni dotváří jednu osobnost. Imaginarium je návratem Terryho k pohádkově laděným filmům a představuje prázdné plátno, na namaloval své šílené i fantastické nápady a vize. Trochu Fausta i náboženství, ale i nekonečná představivost a odsouzení "špatných" vášní. Odtažité a chladné ulice Londýna (a skladišť v okolí) se prolínají s krásou lidské schopnosti tvořit a snít. Papundeklové rekvizity i prostředí Terry přinesl pouze v podobě starého divadla, vše ostatní vyměnil za levné digitální efekty, které neodnese hurikán a studio je dokáže ufinancovat bez krachu. Velká pohádka, ale i životní příběh v kostrbatém provedení s úchvatným "světem za zrcadlem". Více zde. PS:jednou si přeji odejít jako ďábel na konci:))(28.1.2010)

Zpočátku film působí roztržitě, neuceleně a bez jakéhosi rámce, který by mu dodal opravdový smysl. Teprve po skončení si člověk uvědomí, že ono zvláštní putování fantaziemi nebylo z hlediska čiré zábavy vůbec špatné. Samozřejmě málokdo by nečekal, že Gilliam bude svému fantasknímu světu rýsovat jasná pravidla, ale osobně jsem se nezbavil pocitu, že to chtělo nějaký hlubší význam, či pointu (viz Brazil), který by překračoval hranice archetypálního souboje boha s ďáblem... Zdá se mi, že zdejší vizuálně opulentní scény neslouží příběhu, ale právě naopak, což připomíná ještě o něco horší Pevné pouto... 5/10(29.3.2010)

[imdb: 7.3/10] | me: Výlet do podvedomia človeka plného hravých predstáv ale i nečistých zvrátených úmyslov a falošných tvárí. Je to zvláštne, ale veľmi zaujímavé. Dej je skvelo rozohraný a postavy výborne ladia k celkovej atmosfére filmu. Je to svojské fantasy zasadené do dnešnej doby s množstvom nových nápadov, výborným Ledgerom a jeho ďalšími tvárami. Škoda, že to je herecké predstavenie, ktorého sa nám už v takejto kombinácii nedostane.(25.3.2010)

Ušlo to... Čekal jsem možná maličko, maličko víc, ale ušlo to. Oproti Kletbě bratří Grimmů je to geniální film, ale takový Brazil nebo 12 opic je úplně jiná liga... Ledger se rozloučil, jak jen mohl, ovšem jeho smrt, která byla vyřešena skutečně nejlépe, tak mohla, přeci jen hází filmu klacky pod nohy a očividně tu něco chybí. Motivace Ledgerovy postavy třeba nejsou vůbec vysvětleny.(28.1.2010)

• - LONDÝN (Reuters): "Práce na posledním filmu Heatha Ledgera, které ustaly po jeho náhlé smrti, se znovu spustily poté, co tři hollywoodští herci souhlasili s dokončením Ledgerovy role," řekl Terry Gilliam v pondělí 10. března. Johnny Depp, Colin Farrell a Jude Law budou pokračovat v natáčení Ledgerovy nedokončené role ve filmu IMAGINÁRIUM DR. PARNASSE. Ztvární různé převtělení jeho postavy, ale Ledgerova přítomnost ve filmu bude zachována. "Příběh dovoluje uchovat jeho celé vystoupení a v žádném případě nebude Heathova práce upravena nebo změněna digitální technologií," oznamují producenti filmu. "Každá z částí, kterou hrají Johnny, Colin a Jude, reprezentuje množství aspektů Heathovy postavy," dodávají.

Gilliam oznámil, že natáčení britsko-kanadské koprodukce, která má do kin přijít příští léto, se opět rozběhlo ve Vancouveru. Filmování probíhá "s požehnáním a podporou rodiny Heatha Ledgera." Ledger před svou smrtí dokončil natáčení v Londýně. Média oznámila, že v příběhu je magické zrcadlo, které přenese osoby do jiných dimenzí, což dovoluje Gilliamovi měnit herce. "Jsem poctěn, že Heathův skvělý herecký výkon může spatřit světlo světa," říká Gilliam. "Jsme rádi, že můžeme film dokončit a díky němu se dotknout lidských srdcí a duší tak, jak toho byl schopen Heath." (POMO)

• - První film Terryho Gilliama od Dobrodružství Barona Prášila, ke kterému vlastnoručně vytvářel storyboardy. (j.o.j.o.)

• - Jena Malone, Gemma Arterton, Romola Garai, Abbie Cornish a Mia Wasikowska se všechny ucházeli o roli Valentiny. (c.tucker)