poster

Dva mrazíci

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1954, 12 min

Režie:

Jiří Trnka

Kamera:

Ludvík Hájek

Hudba:

Ilja Hurník
(další profese)
 • Paldini
  *****

  No na toho tlusťocha v kožichu by si vsadil každý, že tohle mučeníčko vydrží. Naštěstí v době, kdy mrazíci byli natočeni se nenosily podnikatelské manýry, ale tvrdá práce úderníků v našich socialistických dolech a hutích, a tudíž zvítězila utlačovaná sociální většina. A toho vykutáleného mrazíka, který si chtěl podat skromného dědulu dřevorubce mi bylo opravdu líto.(28.3.2005)

 • formelin
  *****

  Kouzelná zimní rozprávka...(4.3.2007)

 • Fingon
  ***

  Jsa odkojen ploškovou animací a namlsán animací počítačovou, loutkové filmy mi nikdy nepřišly příliš zajímavé a Trnku jsem nemusel opravdu nikdy. Navíc jej ani nemám spojený s časem vánočním, takže mu nemohu přidat hvězdičku ani z nostalgie.(26.9.2009)

 • Radko
  ***

  Ako Mrázik sovietsky, tak Dvaja mrázikovia československí sú kultové rozprávky. V jednom aj druhom prípade ide však skôr o priemerné záležitosti. Ruský Mrázik zaujal pár ikonickými scénami (drvenie orechov, chalupa na stračej nôžke, "Je ti zima dievčatko?"), animovaní duchovia ľadu a mrazu prehovárajú hlasmi dvoch českých hereckých modiel: Wericha a Buriana. Režijnú taktovku navyše drží Trnka, ikona animácie. Výsledkom je jednoduchá bájka s poučením: ak štípe mráz, netreba hlivieť zabalený do kožuchu, treba sa aj hýbať. Alebo aj iné: Bohatí, tuční a leniví podľahnú chorobe oveľa ľahšie ako pracovitý a aktívny pospolitý ľud! Spojenie bábkového a animovaného filmu je možno prevratné, no divácky prinieslo skôr smútok, že toho bábkového zimného sveta s drevorubačom, sedliakom a vtáčikmi nebolo viac.(16.1.2015)

 • HellFire
  ****

  Geniální komentáře mrazíků nelze přeslechnout.(5.12.2008)

 • - Motiv mrazíků a pokusu zmrazit dva různé lidi, stejně jako výsledek, se objevuje i v pohádce "Mráz a Mrazivec" ve výboru baltských pohádek "Diamantová sekera" od Jaroslava Tichého. Vzhledem k tomu, že knížka poprvé vyšla v roce 1953, je velmi pravděpodobné, že se jí Trnka inspiroval. (marmota-b)

 • - Jediný film, který namlouval Vlasta Burian. (facojurka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace