Dva mrazíci

Československo, 1954, 12 min

Jiří Trnka

Ludvík Hájek

Ilja Hurník

Příjemná, kratičká pohádka, které dodává kouzlo nejen Trnkovo zpracování, ale také herci, kteří vdechli život hlavním postavičkám. Jan Werich a Vlasta Burian jsou jedineční.(29.11.2015)

Jsa odkojen ploškovou animací a namlsán animací počítačovou, loutkové filmy mi nikdy nepřišly příliš zajímavé a Trnku jsem nemusel opravdu nikdy. Navíc jej ani nemám spojený s časem vánočním, takže mu nemohu přidat hvězdičku ani z nostalgie.(26.9.2009)

No na toho tlusťocha v kožichu by si vsadil každý, že tohle mučeníčko vydrží. Naštěstí v době, kdy mrazíci byli natočeni se nenosily podnikatelské manýry, ale tvrdá práce úderníků v našich socialistických dolech a hutích, a tudíž zvítězila utlačovaná sociální většina. A toho vykutáleného mrazíka, který si chtěl podat skromného dědulu dřevorubce mi bylo opravdu líto.(28.3.2005)

Krásná Trnkova animace ve spojení s hlasovými potenciály Vlasty Buriana a zejména Jana Wericha dává ve výsledku úsměvnou pohádku o dvou mrazících soutěžících v "mražení lidí" :-)(19.10.2012)

Kouzelná zimní rozprávka...(4.3.2007)

• - Motiv mrazíků a pokusu zmrazit dva různé lidi, stejně jako výsledek, se objevuje i v pohádce "Mráz a Mrazivec" ve výboru baltských pohádek "Diamantová sekera" od Jaroslava Tichého. Vzhledem k tomu, že knížka poprvé vyšla v roce 1953, je velmi pravděpodobné, že se jí Trnka inspiroval. (marmota-b)

• - Jediný film, který namlouval Vlasta Burian. (facojurka)