Dva mrazíci

Československo, 1954, 12 min

Jiří Trnka

Ludvík Hájek

Ilja Hurník

I tenhle kousek jsem si dnes zopakovala v kině - můj nejmilejší vánoční film vůbec.(20.2.2012)

Ako Mrázik sovietsky, tak Dvaja mrázikovia československí sú kultové rozprávky. V jednom aj druhom prípade ide však skôr o priemerné záležitosti. Ruský Mrázik zaujal pár ikonickými scénami (drvenie orechov, chalupa na stračej nôžke, "Je ti zima dievčatko?"), animovaní duchovia ľadu a mrazu prehovárajú hlasmi dvoch českých hereckých modiel: Wericha a Buriana. Režijnú taktovku navyše drží Trnka, ikona animácie. Výsledkom je jednoduchá bájka s poučením: ak štípe mráz, netreba hlivieť zabalený do kožuchu, treba sa aj hýbať. Alebo aj iné: Bohatí, tuční a leniví podľahnú chorobe oveľa ľahšie ako pracovitý a aktívny pospolitý ľud! Spojenie bábkového a animovaného filmu je možno prevratné, no divácky prinieslo skôr smútok, že toho bábkového zimného sveta s drevorubačom, sedliakom a vtáčikmi nebolo viac.(16.1.2015)

Když Vám zvoní v levém uchu... tak?...(24.6.2009)

Ruský Mrazík a naši Dva mrazíci. Dlouholetá tradiční součást Vánoc, dnes už málo k vidění.. Zábavné a poučné animované dílko.(29.3.2005)

Spojení Trnka/Werich/Burian jest v určitém smyslu vrcholem domácí tvorby 50. let a dědictví všeho dobrého, co jsme tu měli do té doby a hlavně, co nám zbylo.(17.8.2015)