Invictus: Neporažený

Invictus

Invictus

Drama / Historický / Sportovní / Životopisný

USA, 2009, 128 min

Nelson Mandela je výzva. Jeho život přímo řve po převedení na filmové plátno. Eastwood mohl natočit hollywoodsky megalomanskou, glorifikující podívanou. Stačilo využít Mandelovo nespravedlivé uvěznění, vyždímat divácky přitažlivé téma apartheidu a natočit jiný Hotel Rwanda. Ono vlastně stačilo sáhnout po kterékoli ze životních kapitol tohoto jihoafrického bojovníka za lidská práva a jistě by se začal rýsovat nový Oskary ověnčený Schindler. Eastwood si ale vybral úplně jinou cestu. Nečekaně umně zakomponoval geniální jemnost Mandelova politického smýšlení do kulis bojovného, energií přetékajícího chuligánského ragby. Jako v každém sportovním dramatu (nebudeme si nalhávat, že Invictus do této kategorie nespadá) i tady se děj často pohybuje na hranici patosu, ale vše je vždy vyváženo přirozeností Freemanova křehkého projevu. Výtky o předvídatelnosti děje rozhodně nejsou na místě! Přece jen se pohybujeme v historických, tudíž všeobecně známých faktech. Pro mě jsou to plnohodnoté **** a nebýt toporného bezksichta Damona, dám i tu pátou.(2.1.2010)

Opět brilantní kousek v podání Clinta Eastwooda s pomocí Matta Damona a božského Morgana Freemana.(22.6.2010)

V prvom rade sa mi páčili herci (Matt Damon, Morgan Freeman), ktorý vedeli potiahnuť film.Hlavne Freeman, ktorý už síce dosť zostarol ale stále ešte vie.Matt Damon to zahral klasický dobre ako v ostatných filmoch.Dej filmu bol jednoduchý ale celkom fajn zrežírovaný.Hudba bola tiež taká typicky dobra.Občas ma to až tak moc nezaujalo, ale záverečný zápas bol dobrý.Keď to tak zhrniem do kopy tak to bolo dobré, ale len dobré.Nič viac som v tom filme nenašiel a necítil. 75% - 3*(29.5.2010)

Oscar 2 nominace: Herec HR - Morgan Freeman, Herec VR - Matt Damon(5.2.2010)

Clint zraje jako víno a chce dalšího Oscara. Stejně tak ho chce i Morgan Freeman. Tahle spolupráce opět vyšla a já nevidím důvod, proč by ho neměli dostat oba dva. __ Nesrovnávejte to s Gran Torinem ani Výměnou, protože Clint za ten rok nesmírně otočil a já tu změnu vítám!(31.12.2009)