Smrt čeká všude

• slovenský

Smrť čaká všade

Válečný / Drama / Thriller

USA, 2008, 131 min

Syrový a realistický vhled do života pyrotechniků v Iráku? Možná. Mně to ale přišlo v první řadě jako ne moc uvěřitelná výpověď o tom, jaký ve slavné americké armádě panuje nebetyčný bordel a jak je plná nezodpovědných asociálů (na což klidně můžete namítnout, že je z nich přece udělala ta šílená válka a blablablabla, jenže filozofii tady neřeším). Jiná věc pak je, že si Kathryn Bigelow vybrala pro tenhle portrét vynikající dobu, pročež jí nemálo velmi známých herců neváhalo zahrát jakýkoliv štěk, a jak ukázaly Oscary, omotala si odbornou i laickou veřejnost (kromě několika publikačně činných vojenských veteránů) kolem prstu... a to se vyplatí!;) Ještě jiná věc ovšem je, že jí ti její "kluci šikovný" všechno zahráli jako z učebnice, a že to mozek sžírající vedro a neustálý oprávněný strach z každého čumila můžete z filmu cítit v každém záběru. Jasně, není tu klasický nosný příběh s nějakým tím obloukem, ale to se jednak u snímků vycházejících ze zápisků válečného zpravodaje stává, a druhak ho tady k ničemu nepotřebujete - tohle není Četa ani Black Hawk Down, ale regulérní psychologická sonda z válečného prostředí. A v tomhle ohledu nemůžete Hurt Lockeru upřít jeho kvality, byť samozřejmě můžete nesouhlasit s tou proklamovanou realističností (ona tu totiž tak nějak je a není, podle toho z jakého směru to vezmete). Já za sebe vím, že se na to celé velmi pravděpodobně už nikdy znovu nepodívám, ale že Rennerovu závěrečnou desetiminutovku, kterou bych si klidně pouštěl čas od času několikrát za sebou, bych si bez těch dvou hodin předtím nemohl vychutnat. 70% s varováním, že to opravdu není pro každého.(26.8.2012)

Oscars. Amíci mě trochu překvapili. Myslela jsem, že zvítězí ekologický příbeh o lásce, ovšem Hurt locker je do jisté míry vlastenecký film o těžkých chvilkách v Iráku a hrdinnýcho odvážných lidech, kteří jdou dobrovolně do války - to se jejich sdíček dotýká asi víc. Film jsem viděla už více jako před rokem a z hlavy mi tak nějak vyvanul. Bomba to není.(28.2.2009)

• Flipper

V nekonečnej 110 minúte moje oči podľahli a zaspal som (blúdenie po tme a záchrana vojaka). Pamätám si doposiaľ iba epileptickú roztrasenú kameru, sem tam akýsi tieň (patraci kameramanovi?) a hrdinu zneškodňujúceho bomby. Potom som sa prebudil a hádajte čo? Ďalšia bomba tentokrát už nie zahrabaná, ani v aute, ani v mŕtvom tele, ale NOVINKA na ŽIVOM TELE. Wow to je pokrok. Ak by sme mali ísť ďalej boli by už bomby na 2 Iráčanoch, troch, štyroch atď... Pritom mal Jeremy Renner vyznieť ako vojnou závislý veterán, ktorý už má niečo odskákané. Pri akejsi vraj skvelo dotiahnutej psychike vojaka robí úplný opak. Ako posledný amatér kašle na všetky postupy, kopne si do kufra plného bômb a ešte sa stihne hrať aj na Zorra pomstiteľa a zachraňovať po Iraku Beckhemovú (chlapcovú) smrť. Ak sa nebojí smrti prečo ležkal v zákope toľké hodiny pijúc džúsiky a pozeral, či nevykukne hlavička ostreľovača? Prečo sa nezahral na hrdinu ako pri bombách a nerozbehol sa v ústrety smrti? Veď už mal byť mŕtvy, tak čo? Každopádne, Kathryn zaujala stanovisko, že kto mlčí (v tomto prípade o otázkach vojny, vlastenectva, vnucovania pravdy) nič nedokašle, no čo je pre mňa podstatné, ani nič nepovie. Čert vie, či by na to mala a nepriniesla do tejto témy stokrát otrhaný pátos. Pre ňu stávka na istotu, no mne film prefučal hlavou a neurobil nič, lebo táto téma už veľakrát "vybuchla" a z oveľa väčšou detonáciou.____Ak by Cameron na Pandore nechal Jake-a bežať vo first-person móde, ak by ukázal iba chvosty Na´vi roztrasenou kamerou bez akéhokoľvek odkazu, vtedy by dostal Oscara - ak sa chceme držať Oskarovho úspechu vo výhre tohto filmu.(16.3.2010)

Vzpomínáte na Království? Tak tam si naprosto ohmataná šablona myslela, že šokující větou získá smysl. Tady naproti tomu záležitosti, pro někoho obyčejné, mají pro zbytek význam naprosto výjímečný, a tak si nemusíme pomáhat překvapeními ani twisty, stačí zanešený okap či hora kornflejků v policích.(1.3.2010)

Nejdřív co se mě nelíbilo, ať to mám z krku. Třaslavá kamera a zoomování. Nenavidím to, bolí mě z toho hlava i oči. Normálně by tohel stačilo, abych dal odpad nebo jednu hvězdu, ale tady to přece jen nejde a tím se dostávám ke chvále. Kathryn Bigelow je můj miláček od tý doby, co natočila nejlepší akční film všech dob, za to bych se s ní klidně vyspal a její další filmy mě přitahujou jak svini. Madam Kathryn i tady opět potvrdila, že je špičkou v oboru. Film se totiž mohl natáčet někde na Ústecku a stejně bych měl pocit, že je to živý přenos z Iráckých ulic. Nikdy jsem v Iráku nebyl a asi ještě dlouho nebudu, ale přesto mám dojem, že takhle nějak to v tom iráckým pekle vypadá. Další filmařský kouzlo královny Kathryn spočívá v tom, že naprosto kašle na nějakou pointu, prostě tady to milej diváku máš a nazdar, srovnej si to jak chceš, nic nevysvětluje, nepoučuje, nevlastenčí a nevnucuje divákovi svůj pohled na jatka v Iráku. Vsadila čistě na svůj režisérský um a herecký výkony a sázka to byla vydařená . Mimořádně kvalitní práce. Dokonalý dojem a emoce maximální. Madam Kathryn a ne že na další Váš film budu zase čekat dalších deset let, jasno ? Pro ty z Vás, kterým nevadí třaslavá kamera si k mému hodnocení přidejte dalších zhruba 150 hvězdiček.(27.2.2010)