Smrt čeká všude

• slovenský

Smrť čaká všade

Válečný / Drama / Thriller

USA, 2008, 131 min

Smrt čeká všude má jeden zásadní problém, a to je absence propracovanějšího příběhu. Snímek je totiž složen spíše ze střípků denní práce pyrotechniků, jejich schopnosti čelit bezprostřednímu nebezpečí a způsobů, jakými se vyrovnávají se stresem. Ale kromě toho, že sledujeme tříčlennou pyrotechnickou jednotku (obsazenou nepříliš známými herci, ti známější se tu objevují jen v epizodních roličkách), která jde od jedné bomby ke druhé, tu není žádný nosný příběh.(3.2.2010)

Namísto klasického válečného filmu, dostalo se mi adrenalinové napínačky, ve které jde především o to, zda bomba vybuchne nebo nevybuchne a voják umře nebo neumře. Scény z vojenských akcí nervy napínají, jsou plny oprávněné paranoie z civilistů, které nelze jen tak najednou zastřelit, ačkoliv mohou být bojovníky a kdykoliv udeřit. Přijde mi trochu smutné, že v tomto ohledu si musí film pomáhat "roztřesenou" kamerou a rychlým střihem. Lze nicméně říci, že bojové scény patří k tomu nejlepšímu, co tento film nabízí. Co však život mimo akci a postavy, které jej žijí? Tyto prvky posouvají Smrt čeká všude někam k mírnému nadprůměru. Hlavní hrdina je totiž nezodpovědný hazardér, který špatně komunikuje se svými podřízenými i nadřízenými, čestný chlap, jednající na vlastní pěst, závislák na adrenalinu, odvážný, v zásadě kamarádský... Vlastnosti jsou zvoleny bezpochyby účelově a tím účelem je prohloubení napětí a naplnění potřeby diváka ztotožnit se s protagonistou. S touto povahou může náš hrdinný voják bez problémů dělat spoustu nepředložeností, nečekaných rozhodnutí, ocitat se poblíž výbuchů, sám pronásledovat ve svém volnu různé vrahouny atd. Není podstatné, že mu chybí disciplína, že by ho nejspíš čekala spousta problémů s nadřízenými, že riskuje život svůj i kolegů, hlavně že se divák baví akcí a obdivuje jeho odvahu. Nemusí přeci trpět tím, že sleduje pořád to, co normální pyrotechnik pořád dělá, že ne? Totiž... Likviduje bomby, jde na ubikace, likviduje bomby, jde na ubikace, likviduje bomby, jde na ubikace a trochu se pobavit... Osobně si myslím, že potíže válek, které se odehrály po druhé světové, předvedli američané lépe na té vietnamské a pokud jde o válku ve vyprahlých krajinách, Sověti překonávají Hurt Locker Afgánským zlomem... Jako pocta americkým vojákům relativně důstojné, jako film lepší ***.(22.3.2010)

Distribuční cesty nezávisle produkovaných snímků mohou být, jak jsem se mohl přesvědčit vskutku nevyzpytatelné. Zážitek režisérky Kathryn Bigelow, byl strhující. Neodtrhl jsem ani zlom vteřiny detailností skvostu, který nám představila na stříbrném podnose. Výborné herecké obsazení Renner (výborný)! Oscary jsou zasloužené a třepavá realistická kamera mě ohromila, se střihem a režií doplnění prostředí těžké války v Iráku, neboli 365 dnů do návratu. Představivostí prostoru věčné paranoie – prostoru, kde budík časované nálože tiká potenciálně na každém rohu, pod tričkem každého na první pohled nevinného civilisty. I přesto všechno samozřejmě velká poklona pro režisérku K.Bigelowou, ale o malinko více jsem to tento rok přál Tarantinovi (Inglourious Basterds). HURT LOCKER je příliš prázdný.........(5.2.2012)

Jde vidět, že ta Kathryn opravdu musela něco mít s tím Cameronem, jinak si neumím vysvětlit, jak nějaká ženská dokáže natočit takovýhle film. Film "jede" od začátku až do konce. Chytí Vás za koule a už nepustí. Scénář mohl být ale trochu více propracovanější. Ten chladný přístup k postavám mi seděl, vypadalo to tak více realičtěji. Kamera byla opravdu výborná, tady mi ta roztřesenost ani tak nevadila jako v posledním Terminátorovi, to byla hrůza. K Oscaru gratuluji, myslím, že ho má zaslouženě.(10.3.2010)

Musím nesúhlasiť s tým že toto je film roku , nevravím že nieje dobrý ale byť v armáde a byť v smrteľnom ohrození pri detonácií bomby, aj keď dej bol celkom solídny, nieje film na FILM roka. Proste film roka mal jednoznačne dostať Avatar.......................Soundtrack Marco Beltrami a Buck Sanders: 1. The Hurt Locker ,2. Goodnight Bastard ,3. The Long Walk ,4. Hostile ,5. B Company ,6. Man In The Green Bomb Suit ,7. There Will Be Bombs ,8. Body Bomb ,9. Bleeding Deacon ,10. Oil Tanker Aftermath ,11. A Guest In My House ,12. The Way I Am ,(11.1.2011)