• Norsko

Man of War

Man of War

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

Norsko / Německo / Dánsko, 2008, 117 min

Max Manus a těžký život odbojářův. Sice je to sympaticky nekompromisní, ale když v podobném druhu filmu převažují spíše lidsky sbližující scény, tak něco není dobře. A když navíc absentuje i pořádné napětí a strach o postavy, tak to už je vzhledem k žánru v loji úplně. Holt vrcholy la resistance snímků se i nadále nacházejí jinde (konkrétně zde a zde).(26.7.2009)

Povedená žánrovka se sympatickým Akselem Henniem a nesympatickou Agnes Kittelsen. Z řady povedených válečných filmů ale nijak zvlášť nevybočuje.(11.12.2012)

O trošku akčnější a míň rozevláté a melodramatické než Tři sezony v pekle. Jinak mě to bavilo asi tak stejně jako by Nory či Dány bavil film o válce z jakéhosi dalekého Československa...(2.4.2010)

V roce 2008 si o svých národních hrdinech natočili film jak Dánové- Plamen a citón tak i Norové o jistém Max Manusovi. Pro mě zcela neznámá kapitola z druhé světové války a to já vždy vítám. Oba zmíněné filmy, měly trochu problém přetaženosti, ale zde to nebylo do takové míry jako u Dánského filmu. Palec nahoru za výkon Aksela Hennieho...7/10.(17.5.2014)

Max Manus, další skládanka do kompletace veškerých životních válečných příběhů. Ještě to štěstí, že to je bezedný zdroj. Tahle válka totiž má, co ukázat. Sever nemohl být v tomhle ohledu atraktivnější. Film je totiž natočen naprosto precizně. Veškeré záběry jsou nádherně svítivé a všecko to má jasnou tvář. Moc pěkně se na to koukalo, jen jsem si občas řikal, proč ten Max Manus nebyl větší magor, pak by to mělo větší šťávu. Nebo on by možná měl, ale tvůrci sami záměrně ty důležité agresivní chvilky radši dali stranou. No jo, národní hrdina. Pff(4.6.2010)

• - Spoiler: Nákladní loď SS Donau byla dne 17. ledna 1945 zničena pomocí 10 náloží umístěnými 50 cm pod čarou ponoru v délce 60 metrů. Původně měla být loď potopena až poté, co opustí záliv Oslofjord, z důvodu pozdějšího odplutí však došlo k odpálení náloží již poblíž města Drøbak. Kapitánovi lodi se podařilo potápějící se vrak nasměrovat blíže ke zdejší pláži - tak je to také ve filmu zobrazeno. Vrak zůstal na místě až do roku 1952, poté byl odtáhnut do německého přístavu Bremerhaven a sešrotován. , (Adrai)

• - Scenárista filmu Thomas Nordseth-Tiller hraje jednoho z agentů gestapa během scény v kavárně. (Adrai)

• - Poté, co Max Manus (Aksel Hennie) utekl gestapu z nemocnice v Ullevilu, nedostal se do Anglie přímo přes Švédsko. Ve skutečnosti tato jeho cesta trvala 7 měsíců a vedla přes Švédsko, SSSR a Afriku, odkud se lodí dostal do Kanady a odtud se s vojenským konvojem dostal do Anglie. (Adrai)