• Norsko

Man of War

Man of War

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

Norsko / Německo / Dánsko, 2008, 117 min

Ale jo... A velmi vtipné závěrečné titulky.... Přestože měl celý život problémy s nervy a alkoholem, prožil dobrý život. :-) Raději nepíšu, který z hrdinů, abych nespoilerovala. :-)(18.6.2009)

Norové se poslední dobou stále víc a víc hlásí do filmové špičky. Max Manus je toho důkazem. Důkazem, že i válečné a pravdivé příběhy zvládají na výbornou. Nejedná se sice o žádný action film s bojovými eskapádami, ale o důmyslně propracovaný špionážní a sabotérský příběh, který staví převážně na napínavých scénách. Ty se odehrávají převážně v přístavu Oslo, kde sabotují německé lodě. A vůbec, celý ten děj, který se točí kolem norské odbojové skupiny, života v Norsku, jednotlivých aktérů, je naprosto uvěřitelný. Aksel Hennie alias Max Manus jen potvrdil, že je úžasný herec. Pokud někoho zajímá odboj za druhé světové války, tento film je jak zrozený pro něj. Mě osobně si získal.(5.8.2013)

Na evropské poměry jde určitě o kvalitní film. Není to poprvé, co mě skandinávští tvůrci mile překvapili. Příběh o norském Jánošíkovi, Robinu Hoodovi nebo chcete-li Spartakovi je nadprůměrný a protentokrát jsem s čsfd-hodnocením spokojen. A kdyby mi herec tolik nepřipomínal Stevea Buscemiho a víc by se střílelo, než mluvilo, dal bych i pět.(14.2.2013)

K severskej kinematografii začínam mať čím viac, tým pozitívnejší vzťah. Ponúkajú totiž veľkú variabilitu žánrov, herecky sú takmer vždy stopercentní a režiséri točia cieľavedome tak, aby celok vyznel čo najpresvedčivejšie. Veľmi kvitujem hlavne herecké výkony, výber lokácií a prácu kulisára/rekvizitára, ktorý každú scénu detailne pripravil na natáčanie filmu z obdobia druhej svetovej vojny. 80%.(10.1.2010)

Nie zlé, ale chýbalo tam hodne napätia.(22.12.2009)

• - Během filmu nikdy nezazní Siegfriedovo (Ken Duken) příjmení. Celé jméno je uvedeno až v titulcích popisujících příběhy jednotlivých postav po konci války. (Adrai)

• - Skupina okolo Maxe Manuse je označována jako Gang Oslo - v originále Oslogjengen. Skupina byla později Brity označena jako nejlepší evropská sabotážní skupina. (Adrai)

• - Na filmu pracovalo 2 tisíce lidí a 1 800 komparzistů. (morgos)