Sólista

Le Soliste

Sólista

Drama / Životopisný / Hudební

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 112 min

Joe Wright vyměnil Keiru za Downeyho Jr. a matičku Anglii za slunný Hollywood. Přeměna jde znát na výsledku, odlehečná evropská scéna je znát, ale americké dravé prvky tvoří kontrast a proto to dopadlo tak trochu neslanně a nemastně. Nedokončeně. Dvouhodinový příběh je silný v momentech, ale v celku působí obyčejně. Říkám působí, protože doopravdy tomu tak není, když se člověk zamyslí, je to citový trhák, ale nezaujatý divák musí vynaložit hodně námahy, aby to objevil. Výborní herci, Robert ať se objeví kdekoliv, vždycky září na míle daleko a Jamie Foxx (asi) díky Stanislavskeho metodě se stal Natem Ayersem.(31.7.2009)

Pěkná hudba, kamera a Wrightova režie, to se musí nechat. Co mi však nedovolí jít s hodnocením výše je až moc jednoduchý scénář, který kromě pocitů lidskosti dobrého srdce ve mě neprobudí tu filmovou spokojenost, jako se to podařilo u dvou předchozích snímků.(8.9.2009)

Jako "pravdivý příběh" je to sice nesmírně dojemné a úctyhodné, nicméně filmové zpracování tohoto velkého dobrého skutku je k uzoufání nudné. O to více zaskočí, když se snímek výjimečného režiséra Joea Wrighta snaží každou vteřinu předstírat, že se v něm neustále něco děje a každý okamžik je zásadní. Já to celé viděl jako roztomilý příběh plný absolutně nezáživných scén, a nepomohla ani spousta rádobyakčních okamžiků (cigareta v tunelu, běh s vozíkem ke koncertní hale). Jistě, že Downey Jr. byl jako vždy téměř bezchybný a stoprocentně uvěřitelný a Foxx se plně transformoval do role napůl autistického bezdomovce, jenže excelentně ztvárněné postavy nemají šanci zachránit jinak prázdný filmový kotouč. Abych si ale moc nestěžoval, tak snímek mi velice originálně předvedl, jak se asi cítí schizofrenici (hrůza!), a sekvence s hudbou, již dokreslují barevné erupce, byla taktéž nezapomenutelná. Trochu slabší tři hvězdičky, toť můj verdikt.(2.11.2009)

Zajímavá studie schizofrenického génia, kterému pomáhá dobrácký novinář. Škoda jen, že příběh se několikrát zasekne na mrtvém bodě a bohužel byly i místa, kdy mi postava Nathaniela připadala lehce otravná. Downey ve své životní formě a solidní Foxx ve filmu, který mohl mít klidně náběh na Oscary. 70%(11.2.2010)

Soloist je zajímavý film, který nikterak nepřehrává. Kladně hodnotím "normálnost"/přirozenost celého snímku, která zvedá film o něco výš. Herecky je vše v pořádku. Downey a Foxx hrají skvěle, ale mrzí mě, že jsem se dokázal vcítit do příběhu. Nevím jestli to bylo mým přičiněním nebo ze strany tvůrců. Přesto je to záživný film s emocemi.(2.9.2009)