Objektivně za 3 hvězdičky, ale vzhledem ke zbytečnému podceňování ze strany ostatních přidávám ještě jednu. První hvězdička za námět, o podobných tématech by se mělo točit . Sice některé scény kopírovaly to, co zrovna běží v pokračování Zdivočelé země, ale to mi nevadilo. Klusův hudební počin v tomto filmu navozuje dobovou atmosféru a mně tam zněl krylovsky. takže druhá hvězdička A střídání černobílých pasáží s barevnými se mi líbilo. Stejně jako souběžné sledování osudů sourozenecké dvojice. Rekvizity poctivě nashromážděné ze šedesátých let. Suma sumárum nejmíň na tu třetí hvězdičku. Příběh nebyl ani tak zdaleka chytlavý jako Rebelové, které filmařsky jsou mnohem lepší, ale podobně jako Rebelové splnil účel: přiblížit dobu, která pro řadu dnešních náctiletých je zaměnitelná s husitstvím. Děj byl možná občas trošku pomalejší a hlavně mladé hrdinky topornější, ale zase to vyvážili mužští hrdinové.(15.11.2008)

• pm

Ta 1* je za popěvek "Мальчик мой...", film samotný ubohost.(24.8.2009)

Dal bych tomu za tři, ale vzhledem ke zdejšímu dosti nízkému hodnocení to zvedám na čtyři, protože tak špatný ten film nebyl. Snaží se o skutečný popis tehdejších události, bez nadsázky ukázat, jak se tehdejší lidé, z nichž mnozí zažili již nacistickou okupaci, cítili. Co se týče hereckých výkonů, tak kromě Marie Štípkové, která najde správnou polohu až skoro na konci filmu, a místy Ivana Luptáka, tak herecky se taky nejedná o nějaký průšvih. Myslím si, že se tu většina uživatelů zalekla toho, jak málo z okupace je ve filmu ukázáno, a v některých případech je nízké hodnocení čistě z principu, protože několik lidí tady na CSD dává českým filmům s oblibou nízká hodnocení. P. S: S odstupem se vracím ke třem hvězdám. Sice má ten film dost nízké hodnocení, ale já s tím nic nenadělám...(23.6.2009)

• - Ve filmu měla hrát Jana Brejchová, která musela odříct ze zdravotních důvodů. (M.B)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a v obci Davle v Stredočeskom kraji. (dyfur)

• - Pro postavu vojáka lebeděva našli režisér a producenti na zahraničním konkurzu herce Alexeje Bardukova, který je ve své zemi označován za ruského Brada Pitta. (Elisebah)