• igi B.

Svatá jahodová! Tahle marmeláda že má být "film" těch principů a toho významu? 8-o . . . Tohle na téměř dvě hodiny natahované ubožácké nic, nedosahující ni formou ni obsahem úrovně ani hlupučkých prvoplánových televizáckých inscenací? Tenhle blábol, kde vojáčci >CA< obsazují "kvóty" (mám skrýn!) a probíhají zde jedna za druhou jiné dle scénáře vypocené kraviny a protagonisté deklamují rádoby hlubokomyslné hlášky? . . . No, někde se to >tovaryš/č/i< Drhovi a jeho neřádské čudlárně řádně zadrhlo, asi se pan rejžisejr přežral těch novoidních jahůdkovejch serriálů, že... °-[.. . . . Takže kdyby šlo o ryzí hodinkovou telenovelovou inscenaci, jako jiným obdobným >ďélam< bych tu jednu hvězdu asi dal. Ale tady si z nás nějaká pofiderní parta snad dělá kozy. Navíc bez vyhrocených jahůdek. A proto tahle matérie jako zplesnivělé pyré zasluhuje d.m.s.n. jediné... - - - P.S. A muzikus Klus hrající si na nového Kryla? No, tak snad jen to K., kretene... °-/.. - - - P.P.S. Zajímavé je taky nakonec zase jednou dohledět i závěrečné titulky, všechna ta jména a logíčka, zkrátka další sračka coby tunel na veřejné prachy... Víc už ztráta času a škoda slov! - - - - - (Poprvé viděno a ze >stupidních studijních< důvodů zase jednou doslova protrpěno 21.12.2011 na >jahovnové jebničce< , hovnocení 1990., komentář zde upřimně nasraný jako stodvaašedesátý - 21.12.2011)(21.12.2011)

• blackrain

Hudební doprovod a dobové záběry působily jako rušivý element. Herci vypadali hodně nesympaticky a neosobně, i když se Nina Divíšková snažila vtipně glosovat. Příběh je nemastný a neslaný. Jediná pozitivní věc byla, že se vše odehrává na pozadí srpnových událostí roku 1968 a že jde o kus naší minulosti.(21.8.2009)

• honajz

Malčik moj, malčik moj... To je asi jediné, co si z filmu pamatuji, neb písnička zněla stále dokola. Jinak se však téma 21. srpen 1968 očima obyčejných lidí s obyčejnými problémy nějak nepovedlo. FILM Jako chápu snahu autorů natočit film o srpnu 1968 z pohledu prostých lidí, kteří zrovna řeší něco jiného. Chápu, že se na tu dobu, v podstatě na dva dny, chtěli podívat tak nějak nově, neotřele. Jenže pouze zajímavý námět ještě nedělá zajímavý film. Oj, malčik moj.... Aby tento mohl být zajímavým, musel by se přestříhat, některé sekvence přetočit, a hlavně by musel mítjinak vedenou dramatickou i dramaturgickou linku. Malčik moj, malčik moj... Zde vlastně sledujeme jakýsi souběh několika epizod jako kdyby seriálu, kde však netušíme, proč A miluje B, co na to C, a kde se vzal D. Stejně jako v seriálu zde nejsou nutné motivace postav - stačí jen vybrat z arzenálu nějaký atribut. Třeba těhotenství, nebo zbloudilou kulku, či dezerci. Oj, malčik moj.... To vše na pozadí kulis nedávno natáčeného amerického filmu v Davli (Most u Remagenu) a dvou či tří jiných exteriérů (před hospodou, v lesíku, na řece...). Malčik moj, oj joj... Vím, že to zní poněkud zmateně, ale on ten film zmatený je. Už jen ten nápad jet na sběr jahod koncem srpna, kdyz jahody snad i v Anglii rostou v červnu, červeneci. Jenže název Anglická jablka by asi nezněl zase tak hezky. Prostě je tu mladík, který má odjet do Anglie na brigádu, ale díky invazi neodjede. Jsou tu dvě holky, z nichž jedna mi připomínala velmi silně Simonu Stašovou, takže jsem měl problém jí uvěřit, že je to milá jednoho z těch mladíků. Herecké výkony těchto mladých herců z DAMU jsou skutečně silně divadelní. Ej hop, malčik moj... (Tak zhruba takhle otravná je při sledování filmu písnička Malčik moj, a to si jí ještě hojně užijete v bonusech DVD.) Z celého filmu navíc ční televizní produkce - čtvrthodinová scéna balení kufru v jednom pokoji budiž toho příkladem. Celé je to z asi 80 % interiérové, tempo vyprávění líné jako seriáloé kafe. Opět se musím opakovat, a u českých filmů tak činím nejčastěji, že je mi líto promarněné šance. Mít to větší vnitřní příběh, drajv, kdy by divák postavám fandil, dala by se odpustit i lacinost kulis a koneckonců i ta televiznost. Ale takhle jde žel o promarněnou příležitost. DVD Velmi potěší, že na vás nevybafne protipirát a menu naběhne poměrně rychle. Čímž však pochvala končí. Pod tím hlavním menu totiž vyřvává písnička jako kdyby ji pouštěli od kolotočů, tak je přeřvaná. A ano, samozřejmě, jde o písničku Malčik moj... Bože, už ne, za co nás trestáš? Z bonusů, byť je jich na český film a české DVD hodně, jdou však rozpačité dojmy. Nemají žádné titulky, české ani anglické, přitom u filmu oboje titulky jsou. Ze zhruba 90 % podmenu se není jak dostat zpět - chybí zde odkaz na Hlavní menu nebo do sekce Bonusy. Jak se tam jednou dostanete, máte holt smůlu a musíte to zvládnout dálkovým ovládáním dostat se do top menu přes váš DVD přehrávač. Je to hrozně otravné, věřte mi. Technicky bych zde dal tvůrcům DVD pět minus. Dalším negativem je v podstatě nulová vypovídací hodnota bonusů. Některé nemají s filmem ani nic společného (!), a ty, co mají, jsou prostě typu "pan režisér byl fajn", "hezky se mi hrálo", "bylo to milé"... A autor hudby, mladý Tomáš Klus, se bez ostychu přirovnává ke Karlu Krylovi, ačkoliv mně spíše připomíná songy Bedřicha Ludvíka (určitě jste viděli v ČT seriálové dokumenty o pramenech, rozhlednách či věžích, tak pod nimi pěje Bedřich Ludvík). Bonusy tedy nabízejí trailery na jiné filmy, reklamy partnerů filmu, dvě hudební videa Tomáše Kluse - Chybíš mi a Malčik (obě 3:30), záběry z natáčení (2:41 + 2:06) + rozhovor s Tomášem Klusem (2:14), zhruba pětiminutové rozhovory s režisérem, autorem, herci a Tomášem Klusem, dva filmy o filmu (13:59 + 20:59), Slavnostní premiéra (6:56), fotogalerii (1:20) a tři filmy tří vedlejších herců či tvůrců tohoto filmu: Před domem (v. Škultéty, 6:43), Run Out of Luck (R. Slezák, 3:22), Papa te Amo (O. Mesié Gášek) - přičemž to první je film FAMU, to druhé hudební klip a to třetí těžce experimentální film postavený na jedné černobílé fotce malého černouška. Pokud se vám bude zdát, že v některých bonusových sekcích jsou části toho, co jste viděli v jiné bonusové sekci, nepůjde jen o zdání. Malčik moj, malčik moj.... Publikováno: 20.05.2009(7.4.2015)

• Snorlax

Nuda, nuda, nuda doprovázená slušnou hudbou. Své pocity jsem konzultovala s lidmi, kteří osmašedásátý zažili. Těm se film líbil. Tak nevím, zřejmě se jim nejvíc líbilo, že v nich evokoval vzpomínky na mládí. A nostalgicky vzpomínající člověk je ochoten i filmové slátanině odpustit ledasco. Asi nemá ani cenu hodnotit film jako takový, bezduchý scénář, toporní herci a nejpovedenějším režijním kouskem je to, že snímek přece jen po strašně dlouhé době skončí. Stále marně čekám, až režisér Drha bude mít slabou chvilku a natočí něco, na co by se dalo dívat. Uvidíme, kdo z nás dvou má větší výdrž.(22.4.2011)

• Zazie

Divné postavy, divné situace, divné dialogy, prostě celkově divný film. Jen ty písničky Tomáše Kluse jsou pěkné.(22.12.2011)

• - Ve filmu debutovali začínající herci Ivan Lupták, Pier Orlavdin, Vjačeslav Burlac a Sergej Gherciu. (M.B)

• - Ve filmu měla hrát Jana Brejchová, která musela odříct ze zdravotních důvodů. (M.B)

• - Natáčení se účastnil i Randal Kleiser, režisér Pomády. (AngelAngie)