Nemohu pochopit některé z okolních komentářů, které hovoří zcela proti tomuto novému českému filmu. To jste tak zaujatí režisérem VéKáVéček (btw. taky je nemám rád)? :P No já nevím.. Mně snímek přišel jako příjemná podívaná, které zpočátku tak trochu neseděl divadelní výkon ústřední dvojice - ono se těžko hraje neteatrálně, když studujete DAMU - ale to v průběhu naštěstí zmizelo. Mezi Marií Štípkovou a Ivanem Luptákem jsem jaksi postrádal kouzlo zamilovaného páru, což mi později připadalo jako vhodné, vzhledem k tomu, že mezi ní a Alexejem Bardukovem to zajiskřilo setsakramentsky.. a to mi dávalo smysl, protože k postavě Tomáše - dle mě - zkrátka lásku necítila. Děj byl sice pozvolný a některé části byly lehce nedovysvětlené či nevyužité (SPOILER: mrtvý bratr KONEC SPOILERU), ale nebylo to nic, co by se nedalo překousnout. Vladimír Drha se dosti obával reakce českého diváka na vyznění příjezdu sovětských vojsk na naše území, ale já se domnívám, že se úkolu zhostil decentně a rozhodně ne pobuřujícím způsobem. A ještě bych pochválil Tomáše Kluse, jehož ústřední píseň je skvěle dynamická a utkví vám v hlavě ještě na hodně dlouho.(18.11.2008)

• MoRTy

Námět zajímavej, rozhodně se z něj dalo vytěžit mnohem víc, ale celkově se to hodně vleklo a vcelku se tam toho ani moc neudálo - vedlejší linka se zastřelenym klukem byla uplně zbyčtená, když se to vlastně ani pořádně nepropojilo s hlavním dějem. Je škoda že se to takhle zbastlilo, protože nějakej původní potenciál tam byl.(23.8.2009)

• honajz

Malčik moj, malčik moj... To je asi jediné, co si z filmu pamatuji, neb písnička zněla stále dokola. Jinak se však téma 21. srpen 1968 očima obyčejných lidí s obyčejnými problémy nějak nepovedlo. FILM Jako chápu snahu autorů natočit film o srpnu 1968 z pohledu prostých lidí, kteří zrovna řeší něco jiného. Chápu, že se na tu dobu, v podstatě na dva dny, chtěli podívat tak nějak nově, neotřele. Jenže pouze zajímavý námět ještě nedělá zajímavý film. Oj, malčik moj.... Aby tento mohl být zajímavým, musel by se přestříhat, některé sekvence přetočit, a hlavně by musel mítjinak vedenou dramatickou i dramaturgickou linku. Malčik moj, malčik moj... Zde vlastně sledujeme jakýsi souběh několika epizod jako kdyby seriálu, kde však netušíme, proč A miluje B, co na to C, a kde se vzal D. Stejně jako v seriálu zde nejsou nutné motivace postav - stačí jen vybrat z arzenálu nějaký atribut. Třeba těhotenství, nebo zbloudilou kulku, či dezerci. Oj, malčik moj.... To vše na pozadí kulis nedávno natáčeného amerického filmu v Davli (Most u Remagenu) a dvou či tří jiných exteriérů (před hospodou, v lesíku, na řece...). Malčik moj, oj joj... Vím, že to zní poněkud zmateně, ale on ten film zmatený je. Už jen ten nápad jet na sběr jahod koncem srpna, kdyz jahody snad i v Anglii rostou v červnu, červeneci. Jenže název Anglická jablka by asi nezněl zase tak hezky. Prostě je tu mladík, který má odjet do Anglie na brigádu, ale díky invazi neodjede. Jsou tu dvě holky, z nichž jedna mi připomínala velmi silně Simonu Stašovou, takže jsem měl problém jí uvěřit, že je to milá jednoho z těch mladíků. Herecké výkony těchto mladých herců z DAMU jsou skutečně silně divadelní. Ej hop, malčik moj... (Tak zhruba takhle otravná je při sledování filmu písnička Malčik moj, a to si jí ještě hojně užijete v bonusech DVD.) Z celého filmu navíc ční televizní produkce - čtvrthodinová scéna balení kufru v jednom pokoji budiž toho příkladem. Celé je to z asi 80 % interiérové, tempo vyprávění líné jako seriáloé kafe. Opět se musím opakovat, a u českých filmů tak činím nejčastěji, že je mi líto promarněné šance. Mít to větší vnitřní příběh, drajv, kdy by divák postavám fandil, dala by se odpustit i lacinost kulis a koneckonců i ta televiznost. Ale takhle jde žel o promarněnou příležitost. DVD Velmi potěší, že na vás nevybafne protipirát a menu naběhne poměrně rychle. Čímž však pochvala končí. Pod tím hlavním menu totiž vyřvává písnička jako kdyby ji pouštěli od kolotočů, tak je přeřvaná. A ano, samozřejmě, jde o písničku Malčik moj... Bože, už ne, za co nás trestáš? Z bonusů, byť je jich na český film a české DVD hodně, jdou však rozpačité dojmy. Nemají žádné titulky, české ani anglické, přitom u filmu oboje titulky jsou. Ze zhruba 90 % podmenu se není jak dostat zpět - chybí zde odkaz na Hlavní menu nebo do sekce Bonusy. Jak se tam jednou dostanete, máte holt smůlu a musíte to zvládnout dálkovým ovládáním dostat se do top menu přes váš DVD přehrávač. Je to hrozně otravné, věřte mi. Technicky bych zde dal tvůrcům DVD pět minus. Dalším negativem je v podstatě nulová vypovídací hodnota bonusů. Některé nemají s filmem ani nic společného (!), a ty, co mají, jsou prostě typu "pan režisér byl fajn", "hezky se mi hrálo", "bylo to milé"... A autor hudby, mladý Tomáš Klus, se bez ostychu přirovnává ke Karlu Krylovi, ačkoliv mně spíše připomíná songy Bedřicha Ludvíka (určitě jste viděli v ČT seriálové dokumenty o pramenech, rozhlednách či věžích, tak pod nimi pěje Bedřich Ludvík). Bonusy tedy nabízejí trailery na jiné filmy, reklamy partnerů filmu, dvě hudební videa Tomáše Kluse - Chybíš mi a Malčik (obě 3:30), záběry z natáčení (2:41 + 2:06) + rozhovor s Tomášem Klusem (2:14), zhruba pětiminutové rozhovory s režisérem, autorem, herci a Tomášem Klusem, dva filmy o filmu (13:59 + 20:59), Slavnostní premiéra (6:56), fotogalerii (1:20) a tři filmy tří vedlejších herců či tvůrců tohoto filmu: Před domem (v. Škultéty, 6:43), Run Out of Luck (R. Slezák, 3:22), Papa te Amo (O. Mesié Gášek) - přičemž to první je film FAMU, to druhé hudební klip a to třetí těžce experimentální film postavený na jedné černobílé fotce malého černouška. Pokud se vám bude zdát, že v některých bonusových sekcích jsou části toho, co jste viděli v jiné bonusové sekci, nepůjde jen o zdání. Malčik moj, malčik moj.... Publikováno: 20.05.2009(7.4.2015)

• SLOTH

ja to nedokoukal jas vim nemel bych hodnotit ale je to takova nuda a takovy spatni hlavni hrdinove kteri me iritovali a vsude jsem videl herce z rodinych pout no proste strasny az na rodice(15.6.2009)

• kiddo

Asi jsem idealista, ale přece jen bych si jako první hraný film o osmašedesátém u nás představovala něco jiného než blbě napsanou, kompromisní a hladivou sračku o pominutelnosti politické angažovanosti a dějinných tragédií tváří tvář komplikovanosti běžného života.(23.8.2009)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a v obci Davle v Stredočeskom kraji. (dyfur)

• - Pro postavu vojáka lebeděva našli režisér a producenti na zahraničním konkurzu herce Alexeje Bardukova, který je ve své zemi označován za ruského Brada Pitta. (Elisebah)

• - Ve filmu měla hrát Jana Brejchová, která musela odříct ze zdravotních důvodů. (M.B)