Jak vycvičit draka

How to Train Your Dragon

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Spolu s prvním Shrekem nejlepší 3D animák, co není od Pixaru, ale kdyby byl, skvěle by tam zapadl. Ostatně ten film těžko mohl být špatný, když ho natočil režisér Heimy (což je fakt, který bůhvíproč všichni recenzenti trestuhodně opomíjejí:-), a dokonce je tu i závěrečná písnička od Jónsiho.(1.5.2010)

Čím sa v tejto snímke v žiadnom prípade nešetrí, je poriadna dávka humoru, ktorý je tak perfektný, že nepozorovane zastrel absenciu emocionality. Viem si predstaviť, ako by som bola z dráčika nažhavená v 3D prevedení, jeho vizuálne pohnútky sú úžasné a príbeh takisto nenudil. 4* za humor, švih a nadšenie, ale aj tak radím "Jak vycvičiť draka" k animákom, ktoré nemajú výpovednú hodnotu a pri ich pozeraní je popcorn tým najlepším možným spoločníkom.(22.6.2010)

Jelikož je to nejlepší animák za poslední dobu, co jsem viděla (když nepočítám Pixary, kteří tak nějak ční nad ostatními) a jelikož noční běs je nejlepší drak, co jsem kdy viděla, nemohu jinak, než dát 5*.(2.4.2010)

Kladné ohlasy ze všech stran zejména co se týče ne až tak dětského příběhu nemohu přímo popřít, ale subjektivně se s nimi nestotožňuji. Snaha o emocionální dopad je zde evidentní, sám jsem však zůstal nedotčen. Bavila mě vizuální pestrost, pkěné záběry (přelety), příjemná hudba v pozadí, do jisté míry i hravost, v konečném důsledku však pro mě How to Train Your Dragon neznamená víc, než jen další animák, jenž se tak úplně nestotožňuje s mým filmovým vkusem (díky dětským klišé, předvídatelnosti apod., tedy typickým vlastnostem pro tento žánr). 7/10(2.3.2012)

Kdybych byl v chlapeckém věku, byl bych nepochybně z dračí podívané nadšený, protože tvůrci vyšli dětskému publiku maximálně vstříc. Pro dospělého už snímek výrazný přesah nemá, používá motivy, které se objevily v řadě snímků minulosti a je místy přeslazený a infantilní, to když např. se drak učí panáčkovat a připomíná roztomiloučkého zajíčka z pohádek pro nejmenší. Taky logika děje, zejména v druhé půli, poněkud pokulhává, nicméně akční scény - a není jich zrovna málo - jsou dechberoucí, draci jako živí a o vtípky, které určitě neklesají nikam k suterénu, není po celou dobu stopáže nouze. Navíc film dokáže místy i překvapit, např. když na konci hrdina nevyjde z rozhodujícího střetnutí beze šrámů. Nechybí pochopitelně láska, rodičovské motivy a přátelství v mnoha podobách. Kdo má děti mezi 5-12 lety, nemusí váhat - je to ideální volba. Celkový dojem: 70 %.(30.4.2010)