Jak vycvičit draka

How to Train Your Dragon

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Po skončení jsem si musel zkontrolovat rodný list, abych se ubezpečil o tom, že je mi tolik, kolik mi je, neb jsem se utvrdil v tom, že jsem evidentně lehce zesenilněl, když jsem s dojatou slzou na krajíčku toužil také opatřit si svého vlastního černého draka, který plive navlas stejnou kanonádu jako ‚plazma gun‘ z Dooma III, a má vyrenderované tak smutné oči, že mě to bralo za srdce celou stopáž. Nemá to úplně dokonalou animaci, ani příběhovou linku, ba co víc, ve dvojrozměrném světě to příliš táhne oči tam, kde si diváci v kině s brýlemi blaženě vzdychali, ale sakra… má to momenty, které děti nepoberou, vtipu přehršel, parádní Powellovu hudbu, a apokalyptické finále jak z lepšího RPG-čka. 4 a ½.(14.10.2010)

Jak vycvičit draka není zas tak originální snímek, ale disponuje neuvěřitelnou svěžestí, a je tedy přesně tím, čím chtěl být Avatar a nebyl. Jednoduché poselství je zabaleno do přitažlivého vizuálního hávu, ale film má především dobře vystavěný příběh. A na tom, že je to tak jednoduché, aby to pochopily děti, vůbec nezáleží, vždyť takový byl i ten Avatar:) PS: Jsem jediný, komu Noční běs připomínal Stitche z debutu pánů režisérů?(26.3.2010)

Najlepší film o drakoch, najlepšia fantasy od Návratu kráľa a jeden z najlepších animákov vôbec. Väčšinu emócií a adrenalínu síce zaobstará John Powell, ale koho to trápi? Okamžite chcem akčnejšiu dvojku.(8.4.2010)

// Distributor: Paramount Pictures // Krásna animáca, krásny dej , krásna myšlienka, celé je to krása.(17.2.2011)

Dreamworksáci tohto roku vysoko zatienili Pixar a dokázali ma presvedčiť, že klasický animovaný príbeh ešte nevymrel. Veľmi príjemné spestrenie tohto žánru, ktoré v sebe nesie neskutočne silné prvky fantasy. Tento žáner už dlhšie chýba v hranom filme, čo dokázali animovaní odborníci skvelo využiť a naservírovať nám príbeh, ktorý v mnohom predbieha všetky fantasy pokusy, ktoré tu boli LOTR. Milé, vtipné, nápadité. 90%.(27.7.2010)

• - Film obsahuje celkem 1 630 záběrů, což je v historii filmů produkovaných studiem DreamWorks zatím nejvíce. (Geriel)

• - Když po boji s obřím drakem Kliďas Velikán hledá Škyťáka, objevuje se záběr na ocas Bezzubky, jehož umělá polovina v ohni shořela. Pak následuje záběr na celého draka se strojem na zádech postroj, který by logicky měl ale také shořet. (Jardaboss)

• - Řev draka byl vytvořen kombinací zvuků tuleňů, slonů, koní, tygrů a koček. (jenik71)