Liga spravedlnosti

• USA Justice League (více)
USA, 2017, 120 min

Kamera:

Fabian Wagner

Hudba:

Danny Elfman

Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amy Adams, Jeremy Irons, J.K. Simmons, Diane Lane, Connie Nielsen, Ciarán Hinds (více)

Po Supermanově smrti hledají Batman a Wonder Woman do týmu rekruty s nadlidskými schopnostmi, aby zachránili lidstvo před hrozbou přicházející z jiného světa - Steppenwolfem. Dají dohromady tým superhrdinů známý jako Liga spravedlivých... Znovu nabytá víra v lidstvo a Supermanův nezištný čin přiměje Bruce Waynea obrátit se o pomoc na nového spojence v podobě Diany Prince, aby se společně postavili ještě většímu nepříteli. Batman a Wonder Woman chvatně hledají do týmu rekruty s nadlidskými schopnostmi, se kterými by dokázali čelit této čerstvě probuzené hrozbě. Jenže i když dají dohromady dosud nevídanou ligu hrdinů ve složení Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg a Flash, je nejspíš na záchranu planety před útokem katastrofálních rozměrů už příliš pozdě. (HBO Europe)

B!shop

Ja si nemuzu pomoct, me to bavilo. Tim nechci tvrdit, ze se jedna o nejaky veledilo, proste solidne natocenej, tuctovej komiksovej film. Jako vicemene v pripade vsech DCEU filmu tu je ocekavane stejnej problem - zaporak a souboje. Steppenwolf je sice o neco lepsi, nez minuly zaporaci, ale furt je to proste jen takova kriva huba se sekerou, kterej ve vysledku nic moc nepredvede a ma naprosto tuctovy motivace. No a akce je proste opet jak sjeta pres kopirak, mame tu vic hrdinu, takze tu jsou drobne obmeny, ale oraznovy finale je uz precejen krapet moc. No a jinak je to proste jak seznamovacka MCU s fast forwardem, protoze samozrejme tady bylo na predstaveni hrdinu a jejich seznameni daleko min casu, takze se na uvod rychle odbydou kecy a pak uz je to vicemene jen akce. Prekvapuje me, ze film, u kteryho by to asi bylo nejvic obhajitelny, je paradoxne s porovnani s ostatnima DC nejkratsi, otazka je, jestli to je spatne, spis asi ne, ty dve hodiny tak nejak staci. No jinak triky ocekavane v pohode, zasah dvou reziseru neni vicemene znat a herci az na par vyjimek sympataci, dokonce i sem tam utrousi nejakou tu hlasku, v tomhle ohledu je asi nejzabavnejsi Miller. Nicmene vsichni maj svy momenty, obzvlast scena, kdy si Aquaman strci do prdele laso a zacne ze sebe sypat moudra me fakt pobavila a muzu se s ni stotoznit, protoze ona vlastne ta Liga jsou vicemene trapaci: Batman nic vlastne neumi a mezi ostatnima pusobi tak trochu trapacky, Superman - mrtvej a dal bez komentare, Wonder Women je jedina pouzitelna, navic oproti minule ma tak dvojnasobne zarizly spodky, Flash - jeho vlastnimi slovy pribehnu a do nekoho strcim - jinak receno, pro normalni boj nepouzitelnej, Aquaman - ja nevim, tohle je proste takovej homous, ze vlastne ani nevim, co krome plavani umi, no a Cyborg, jako tady je asi potencial, jenze je to proste takovej Robocop bez pistoli. Takze je vlastne s podivem, ze se vsichni dozijou konce filmu, kde je videt snaha o pripravu pudy pro druhej dil, kterej uz nejspis asi nebude, ja osobne bych se mu ale nebranil. Celkove ale proste dve hodiny v pohode zabavi, takze neni duvod nedat 4*. ()

Morien odpad!

Ezra Miller je dozajista požehnáním od bohů, ale pomalu mi docházejí kreativní způsoby, jak k těmto filmům napsat pouze wtf, tak zkusím svou myšlenku trochu rozvinout. Justice League vůbec nemá ponětí, co znamenají slova jako rytmus, gradace, intenzita, vývoj, plynutí, překvapení, očekávání, napětí, uspokojení. Každá scéna působí úplně stejně, bez rozmyslu, a nic nepůsobí skutečně a hmatatelně. Ten digitálně vymazaný knír funguje jako pěkné zosobnění veškerého toho marastu a jestliže ho Cavillovi vymazávali na dotáčkových záběrech a on vypadá digitálně v každém svém záběru, tak to znamená, že původně v tom filmu vůbec nebyl nebo co? Jsem zmatená. Plus Affleck vypadá taky v každém svém záběru tak nějak divně vyžehlený, jako kdyby se ho snažili nějak digitálně omladit nebo mu dodat alespoň trochu zdání života, nebo jako kdyby se ten opravdový herec rozhodl na to vykašlat a tak použili dvojníka a dodatečně na jeho tělo přidělali batffleck tvář z jediček a nul. ()

Skejpr

Film sype, nestihne nudit a funguje situační humor (obecně je hodně znát, co dělal Snyder a co dělal Whedon, na scénáři i záběrování filmu) a je to jediná klika, protože postavy mají jen základní charakteristiky, příběh drží pohromadě silou dobré vůle a logika si již tradičně bere dovolenou. A ano, v porovnání s v postatě čímkoliv od Marvelu je to pořád mimořádně lame. Veškeré postavy kromě hlavních hrdinů jsou vedlejší a mají maximálně tři scény.Boj o záchranu lidstva symbolizovaný jednou čtyřčlennou rodinkou je jen třešínka na dortu. Stopáž do dvou hodin je naprosto zásadní rozhodnutí, které film dělá snesitelným. ()

MrHlad

Tak takhle už fakt ne. Já už se nemám čeho chytit a co na tom pochválit. Možná to vypadá dobře a je vidět, že se do toho narvala spousta peněz, ale to je tak všechno. To, co nefungovalo už v BvS, se tu opakuje, takže postavy jsou zoufale ploché, akce digitálně přeplácaná a charaktery, jakkoliv obvykle zajímavé, tu působí neskutečně nudně a mezi hrdiny je nulová chemie. A to, že jich je tentokrát šest, situaci spíš zhoršuje než zlepšuje. Matný Cyborg, dětinsky cool Aquaman a vyloženě trapný Flash jsou totiž hrdinové, se kterými se ty dvě hodiny tráví dost těžko a popravdě si nedovedu moc představit, jak zvládnu jejich sólovky. Styl Zacka Snydera se vyčerpal a přestal být zajímavý někdy v půlce minulého filmu. Tyhle dvě hodiny v kině pro mě tedy byly vyloženě fyzické utrpení a jen jsem čekal, až to celé skončí a já na to budu moct zapomenout. Chtěl bych ten film mít alespoň trošku rád, ale nejde to. Nefunguje tu nic. Vyhoďte to, spalte to a zkuste za pár let začít znova. Nějak jinak. Úplně jinak. ()

Spiker01

Digibordel jak se patří. Opravdu jsem se celkem bál, že po těch všech problémech a přetáčkách bude Justice League ještě mnohem odlehčenější zářez do stále bohatších dějin komiksových filmů. Ale kupodivu to na mě tak nepůsobilo. Každopádně je to takové pseudoserioznější, než kdyby snímek komplet připravil ve své režii Zack Snyder (nemyslím tím nutně pouze podle všeho dobrovolné převzetí Jossem Whedonem, ale i bez zjevných zásahů producentů od Warnerů). Ovšem ten xicht a nastolený vizuál z Batman v Superman tu naštěstí zůstal a tím pádem se zde nahrne stejné množství kritiky jako loni v březnu. Na vysvětlenou : ve filmech úplně nehledám Mys Dobré naděje a část mé duše přímo lační po temnotě, která nehýří sluníčkovými barvami a eskapismem, a bude nás málo. Od toho je tu Marvel a tyhle světy by se neměly protínat. A zde se podařilo přesně navařit ten chutný mix, který jsem ještě schopen tolerovat a užívat si film v podobném stylu, na jaký jsem byl zvyklý z ostatních kousků nyní už patrně neexistujícího DCEU. O to víc je překvapivější, že se tento mnohagenerační koktejl povedlo namíchat ve více než přijatelné dvouhodinové (!) stopáži i pro ty nejzarputilejší kritiky Snyderova digibordelu a povedlo se linky všech hrdinů uspokojivě propojit i bez sólových filmů třech zástupců slavné kontinentální ligy. Digitálně bych si za pár měsíců dal klidně další půlhodinový nášup ve Snyderově stylu, nejlépe jeho vlastní rukou, ovšem tentokrát bych se setsakra bál těšit se na nějaký extended cut, takže budu jen tiše doufat. Abych to tak nějak tedy více přiblížil. Faktem je, že výsledný kinosestřih hlavní konkurence Avengers je vlastně hodně jednoduchý sled tří aktů, ve kterém se hrdinové udávají do kontextu, zvykají si na odlišné postupy v týmu ostatních (polo)bohů a konečně, vypořádávají se s hlavní hrozbou v tak nechutně obrovském měřítku, že i ti poslední Transformeři trošku zírají. Příběh jede hezky bezpečně dle zajetého mustru, každou chvíli se někdo s někým nebo něčím vyrubává a na nějaký oddech moc nezbývá čas. Mezizápletky tu jsou, ale snažím se naznačit, že někdo uvnitř myšlenkové tuby továrny na filmy kdesi v Hollywoodu věděl, že pokud se to nemá všecko zabalit už v roce 2017, tak to musí odsýpat a hlavně nepřekvapovat, třeba dimenzionálně zlou kreaturou Steppenwolfa, který je tu čistě proto, aby dostal pořádně napřesdržku a ukázal, že nad ním je ještě třebas někdo jako Darkseid nebo Brainiac. Vlastně to není výtka, jenom má pak člověk po těch dvou hodinách (nutně říct, že nepochybně oprávněný) pocit, že tu někdo kompletně prostříhal a vystříhal podstatnou část děje. Ovšem během filmu samotného jsem spíš řešil, zda-li vůbec jsem schopen si oblíbit zbylou část Ligy, když už tuto snahu předčasně dost narušily trailery. Netřeba pochybovat, že na prvním místě musím ihned zmínit Flashe, jehož představitelem Ezrou Millerem vyloženě pohrdám a cokoliv, co vypustí z pusy má být vtipné, až na to, že vůbec není. Ovšem má cool oblek a cool schopnosti, takže, jak jsem také doufal, během akce mě vyloženě bavil a jeho Flashpointu nyní věřím o něco více, pokud jen abecedně nezačne kopírovat linky ze stejnojménného seriálu. S Batfleckem jsem velice spokojený už od minulého filmu a zde se mi hodně líbil jeho nový oblek ve stylu Arkham Knighta, takže se jen tiše modlím, aby se té sólovky dožil, Wonder Woman mě přesvědčila už ve svém filmu, Aquman se musí více snažit příští Vánoce v sólovce, ovšem kdo mě nejvíce příjemně překvapil, tak byl Cyborg. Naopak jeho sólovka mi pořád vůbec nedává smysl, ale zvlášť jeho civilní podoba ve formě Victora mě docela bavila. Shrnul bych to asi tak už v krátkosti, že velice doufám, že JL vyloženě rozdrtí nejen americká kina a Marvel konečně dostane trošku zdravé (a tmavší) konkurence. EDIT : navždy budu litovat, že se Snyderovu ságu nepodařilo dovyprávět, já bych to tak strašně chtěl! BTW : Má to tu nejlepší potitulkovou scénu, jakou jsem kdy viděl! Taktéž bez pokračování v navazujícím filmu. 😢 () (méně) (více)

• Film mohla původně režírovat Patty Jenkins, ale nakonec odmítla. (ČSFD)
  • Pôvodný režisér Zack Snyder sa počas premiérového víkendu na sociálnej sieti Vero priznal fanúšičke, že hotový film sám ešte nevidel. Zároveň vyjadril ľútosť, že ho nemohol dokončiť. (Paldiny)
  • Po odstoupení Zacka Snydera v březnu 2017 (z důvodu úmrtí v rodině) studio Warner Bros. oznámilo, že film dokončí ve stejném stylu Joss Whedon. Ten ovšem přetočil 15-20% původního materiálu a navíc mj. nahradil původního autora hudby Junkieho XL skladatelem Dannym Elfmanem. Celková cena dodatečného natáčení se prý vyšplhala až ke 25 milionům amerických dolarů. (FilmFan24)

Nicholas Hoult je příští Lex Luthor

Nicholas Hoult je příští Lex Luthor

21.11.2023

Nové detaily z Affleckova sólového Batmana

Nové detaily z Affleckova sólového Batmana

06.08.2023

Novinky ze světa filmové branže jsou poslední dobou trochu pomalejší, což je zapříčiněno především stávkou hned dvou odborů. Nastalá situace ale dává prostor jiným příběhům, a ten následující se točí… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera