poster

Dějiny Jaroslava Šabaty (TV film)

 • Slovensko

  Dejiny Jaroslava Šabaty

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2007, 52 min

Režie:

Vít Janeček

Kamera:

Braňo Pažitka
(další profese)
 • Jack.Pott
  ***

  Jelikož dneska panuje strach a kariérismus (jako po většinu lidské historie), je Jaroslav Šabata výjimečným, unikátním mužem. Skutečný revolucionář - skutečný fanatik. Doporučuju pasáže, ve kterých Anna Šabatová hovoří o 50. letech. Elitní univerzitní učitel marxismu - leninismu chodil mezi dělníky na brigády, aby mohl dětem koupit nové oblečení. Ale přesto, a právě proto přednášel revoluční teorii vášnivě rád. "Není a nemůže být svobody, bojíme-li se smrti," píše Holan; Jaroslav Šabata byl a je svobodnou, idealistickou tváří komunismu. Je krásný, anebo strašlivý? Strašlivé jsou sociální plastelíny, oportunističtí blbečkové, kteří ve jménu dravého kapitalismu podvedou vlastní babičku. Skálopevná víra nesmiřitelného idealisty je naproti tomu krásně strašlivá.(23.1.2012)

 • masr
  ***

  Zajímavý dokument, nicméně určitě nesnadný pro toho, kdo se v popisovaných událostech příliš neorientuje. Pochopitelně hodně zajímavé z hlediska politické historie, ale mně osobně zaujala sekvence, kterou jsem ještě nikde neviděl: když dr. Šabata telefonuje pánovi, který na něj před třiceti lety donášel STB a ten pán nejdříve neví, že se už o tom ví a tak se chová velice mile a potěšěně, téměř by mu do zadku vlezl.. A když je mu oznámeno, že už se o tom ví, snaží se to nějak zamést s tím, že to už je uzavřená minulost a že on už se v tomhle hrabat nehodlá... Přesně těchhle hajzlů tady zůstalo dost.(25.10.2007)

 • robbez
  ****

  Šabata je určitě zajímavá osobnost, která vždy budila kontroverzní reakce. Zajímavější než samotné Šabatovy výpovědi jsou možná výstupy dalších lidí (Uhde, Šabatova rodina). Vyplývá z nich, že Šabata nebyl komunistou z prospěchářství, ale protože této ideologii (jako mnoho jiných) v dané době skutečně věřil. Po 2. světové válce se až podezřele mnoho chytrých lidí stalo fanatickými komunisty. Zřejmě opravdu věřili, že vytvoří ideální svět i za cenu toho, že budou muset násilím odstranit ty, kteří jejich nadšení nesdílí. Každý člověk se může mýlit, podlehnout svůdné iluzi a je dobré, pokud to dokáže zpětně uznat. Bylo však i mnoho těch, kdo naivnímu obdivu ke komunismu nikdy nepropadli a dokázali už tehdy vycítit jeho temné stránky. Šabata stejně jako třeba Milan Kundera mezi ně bohužel nepatřili. Podle svědectví z dokumentu lze Šabatovi přičíst ke cti, že během svého působení na univerzitě nebyl dogmatikem, ale své studenty vedl k otevřené diskusi a kritické argumentaci. Jako politik se nikdy nestal příliš výraznou a vlivnou osobností. Asi proto, že byl vždy příliš velký idealista a samorost.(22.6.2012)

 • igi B.
  *

  Dost bylo Šabaty!... Co si budem namlouvat - už před těmi osmnácti lety. O Cibulkovi nemluvě. Sakryš, když si vzpomenu, jak jsme v Brně na Čáře křičeli "propusťte Petra Cibulku...!" .-/ . . . Ale o Cibulkovi to vlastně nebylo... Vlastně - Šába už tenkrát (v osmaosmdesátým) dělal to "Posezení s (marxistickým) politologem"... Pro mladý brněnský filďáky, že... Nebo si to už tak přesně nepamatuju? Asi proto, že mi bolševický chartista Jaroslav Šabata byl už tenkrát docela u prdele. Pardon, soudruzi... - - - Každopádně i čistě filmově se mi tento dokument nikterak nelíbil. Nemluvě o tom, že je v našich vlastech postkomunistických tolik skvělých lidí, co jim bylo osmdesát a neštěkne dnes po nich ani ta naše rádoby veřejnopseudoprávní... :-( - - - P.S. (14.6.2012) Tak dost už je Šabaty... http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/181656-zemrel-predni-brnensky-disident-jaroslav-sabata/ . . . Tož nechť je ti marxlenpeklo lehké, ty stará pasto bolševická... °-/(31.10.2007)

 • Slarque
  ***

  Nevím, jestli je více verzí, ale to co jsem viděl já, mělo přinejmenším 75 minut. Což je na mluvící hlavy až až. Jaroslav Šabata byl u důležitých politických událostí ve 46., 68. i 89. roce a je zajímavé minimálně si tu jeho verzi poslechnout. K tomu, abychom ji přijali za svou, nás naštěstí nikdo nenutí. Z filmařského hlediska je to ovšem podprůměr.(2.10.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace