poster

Dějiny Jaroslava Šabaty (TV film)

 • Slovensko

  Dejiny Jaroslava Šabaty

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2007, 52 min

Režie:

Vít Janeček

Kamera:

Braňo Pažitka
(další profese)
 • robbez
  ****

  Šabata je určitě zajímavá osobnost, která vždy budila kontroverzní reakce. Zajímavější než samotné Šabatovy výpovědi jsou možná výstupy dalších lidí (Uhde, Šabatova rodina). Vyplývá z nich, že Šabata nebyl komunistou z prospěchářství, ale protože této ideologii (jako mnoho jiných) v dané době skutečně věřil. Po 2. světové válce se až podezřele mnoho chytrých lidí stalo fanatickými komunisty. Zřejmě opravdu věřili, že vytvoří ideální svět i za cenu toho, že budou muset násilím odstranit ty, kteří jejich nadšení nesdílí. Každý člověk se může mýlit, podlehnout svůdné iluzi a je dobré, pokud to dokáže zpětně uznat. Bylo však i mnoho těch, kdo naivnímu obdivu ke komunismu nikdy nepropadli a dokázali už tehdy vycítit jeho temné stránky. Šabata stejně jako třeba Milan Kundera mezi ně bohužel nepatřili. Podle svědectví z dokumentu lze Šabatovi přičíst ke cti, že během svého působení na univerzitě nebyl dogmatikem, ale své studenty vedl k otevřené diskusi a kritické argumentaci. Jako politik se nikdy nestal příliš výraznou a vlivnou osobností. Asi proto, že byl vždy příliš velký idealista a samorost.(22.6.2012)

 • Jack.Pott
  ***

  Jelikož dneska panuje strach a kariérismus (jako po většinu lidské historie), je Jaroslav Šabata výjimečným, unikátním mužem. Skutečný revolucionář - skutečný fanatik. Doporučuju pasáže, ve kterých Anna Šabatová hovoří o 50. letech. Elitní univerzitní učitel marxismu - leninismu chodil mezi dělníky na brigády, aby mohl dětem koupit nové oblečení. Ale přesto, a právě proto přednášel revoluční teorii vášnivě rád. "Není a nemůže být svobody, bojíme-li se smrti," píše Holan; Jaroslav Šabata byl a je svobodnou, idealistickou tváří komunismu. Je krásný, anebo strašlivý? Strašlivé jsou sociální plastelíny, oportunističtí blbečkové, kteří ve jménu dravého kapitalismu podvedou vlastní babičku. Skálopevná víra nesmiřitelného idealisty je naproti tomu krásně strašlivá.(23.1.2012)

 • bassator

  43rd KVIFF 2008 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - ???/???(27.8.2009)

 • Randy_Marsh
  ****

  Poučný vhled do myšlení osmašedesátníků. Vyčítat filmu, že je z filmařského hlediska podprůměr, nedává moc smysl. Chtít od bilančního dokumentu o člověku, který se věnoval většinu života myšlení, jinou filmařinu, něco jiného než promluvy je nadbytečné. Název filmu koresponduje s obsahem, na filmový dokument jsou Šabatovy promluvy docela konzistentní soustředěné a srozumitelné, sledují cestu od stalinského poblouznění, přes vystřízlivění, reformy, normalizaci a disent až po rozdělení federace a privatizaci Barrandova. Šabata je celou dobu klidný, smířlivý (pro mě někdy až znepokojivě), nejlépe to vyzní na lavičce s Petrem Cibulkou a v kontaktu s bývalým pracovníkem STB se kterým mluví jako by šlo o bývalého spolužáka nebo známeho - napadlo mě u toho jestli nejde o promyšlenou strategii jednání naučenou v politice. Vaculík u bazénu řekne trefnou větu: "komunismus padl a příčiny jeho vzniku jsou zpátky." PS nejlepší komentář má uživatel igi B. dozvíme se z něj cenné věci, např., že ho téma nezajímalo a že téma oslabuje, to že ve stejné věkové skupině jako Šabata je řada lidí o nichž nikdo nic nenatočil. Takové myšlení má fascinující implikace ohledně problému jak výbírat témata na film a zřejmě jediným skutečným řešením tohoto problému je netočit filmy vůbec nebo natočit film o všem.(9.1.2016)

 • 113kw
  ****

  Názory a život pana šabaty jsou vyjímečné, zpracování dokumentu je tradiční, místy až chybné.(5.9.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace